Рішення від 30.12.2024 по справі 400/3264/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 грудня 2024 р. справа № 400/3264/24

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідача), в якому просить суд:

1) визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 16.01.23 р. № 9/1/446 про розмір грошового забезпечення з 01.01.18 р. до 31.03.19 р.;

2) зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення від 16.01.23 р. № 9/1/446 про розмір грошового забезпечення з 01.01.18 р. до 31.03.19 р., з урахуванням проведених виплат.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначив, що отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262). Відповідач відмовив у перерахунку пенсії з 01.01.18 р. до 31.03.19 р. на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідач подав відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення здійснюється на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України, а п. 1, 2 Постанови № 103 визнані протиправними та нечинними, тобто відсутні законодавчо визначені умови для перерахунку пенсії. Відтак, у відповідача відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 . Довідка видана станом на 05.03.19 р. для проведення перерахунку пенсії з 01.04.19 р., а не з 01.01.18 р., як просить позивач.

Суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Суд розглянув справу відповідно до вимог ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) без проведення судового засідання, в порядку письмового провадження, на підставі матеріалів справи.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).

ІНФОРМАЦІЯ_2 видано довідку про розмір грошового забезпечення від 16.01.23 р. № 9/1/446.

Спір стосується перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки саме за період з 01.01.18 р. до 31.03.19 р.

Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за вказаний період.

Відповідач відмовив у перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність підстав для такого перерахунку.

Відповідно до ч. ч. 1, 2, 4 ст. 63 Закону № 2262 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

За правилами п. п. 1-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 р. № 45 (далі - Порядок № 45, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262, що може бути реалізовано двома шляхами: через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений пунктами 1-3 Порядку № 45; за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.

Заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262, проте, за умови, якщо її видача державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Частинами 1-4 статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 р. “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Водночас, 21 лютого 2018 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 (яка набрала чинності 24 лютого 2018 р., далі - Постанова № 103), пунктом 1 якої встановлено перерахування пенсій, призначених згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р., відповідно до Постанови № 704.

Пунктом 2 Постанови №103 визначено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом)) проводити з 1 січня 2018 року в таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Постановою № 103 внесено також зміни до Порядку № 45, а саме:

- пункт 5 викладено в такій редакції: “Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням»;

- додаток 2 до Порядку № 45 викладено в новій редакції, в якій довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, не містить таких складових грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 р. в адміністративній справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року та постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 р., визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Зокрема, суди у справі № 826/3858/18 виходили з того, що зміна умов чи норм пенсійного забезпечення (зокрема, визначення видів грошового забезпечення для перерахунку пенсій) підзаконними нормативно-правовими актами є порушенням закону.

Пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45 втратили чинність з 5 березня 2019 р., як то передбачає частина друга статті 265 КАС України.

Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин Постанова № 103 була чинною та не скасованою.

Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У відповідності до правового висновку, який викладений у рішенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17 грудня 2019 р. та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 р., які прийняті за результатами розгляду зразкової справи № 160/8324/19, з 05.03.19 р. - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа, яка отримує пенсію згідно із Законом № 2262, має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262 та статті 9 Закону № 2011.

Разом з цим, ВС зазначив, що до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

З огляду на викладене, Верховний Суд у наведеній зразковій справі зобов'язав обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача (особи, яка отримує пенсію згідно із Законом №2262), станом на 05.03.19 р., у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262, статті 9 Закону № 2011 та з врахуванням положень Постанови № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.19 р. перерахунку основного розміру його пенсії.

Також, згідно правової позиції Верховного Суду, яка викладена у постанові Верховного Суду у складі суддів палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 17 березня 2021 р. у справі № 560/3762/18, застосування принципу незворотності дії нормативно-правового акта у часі дає підстави для висновку, що скасування з 5 березня 2019 р. в судовому порядку пункту 2 Постанови № 103 не впливає на результат розгляду справи по суті (вимоги у справі щодо виплати пенсії з 01.01.18 р. без застосування Постанови № 103), оскільки станом на час виникнення спірних правовідносин - 01.01.18 р. відповідні норми Постанови № 103 були діючими, а тому, підлягали застосуванню відповідачем.

Аналогічна позиція неодноразово застосована Верховним Судом, зокрема, але не виключно, у постановах від 7 липня 2021 р. у справі № 520/11340/18, від 19 серпня 2021 р. у справі № 640/5451/20, від 20 вересня 2021 р. у справі № 240/4750/18, від 23 вересня 2021 р. у справі № 2540/3121/18, від 28 жовтня 2021 р. у справі № 400/2600/18, від 19 серпня 2021 р. у справі № 520/2100/19, від 7 грудня 2021 р. у справі № 240/8423/19, від 31 травня 2022 р. у справі № 380/2839/20, від 15 червня 2022 р. у справі № 0240/3755/18-а.

Крім того, зокрема, у постановах від 21 жовтня 2020 року у справі № 810/4202/18, від 17 грудня 2020 р. у справі № 640/18805/18, від 17 лютого 2021 р. у справі № 540/3971/18, від 3 листопада 2021 р. у справі № 40/21520/18, від 7 грудня 2021 р. у справі № 240/8423/19 Верховний Суд зазначив, що в період дії пунктів 1, 2 Постанови № 103 (з моменту набрання нею чинності - 24.02.18 р. до моменту набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/3858/18 - 05.03.19 р.) вказані норми підлягали безумовному виконанню усіма суб'єктами владних повноважень, зокрема, у частині забезпечення реалізації права особи на проведення з 01.01.18 р. перерахунку та виплати пенсії у передбаченому цими пунктами порядку (складові, які враховуються для перерахунку пенсії, та поетапність виплати підвищення такої пенсії).

Водночас, суд враховує, що для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовчої практики, у зв'язку наявністю виключної правової проблеми, яка полягає у з'ясуванні питання про те, чи повинні суди застосовувати норми Постанови № 103 в період її чинності, які не відповідають правовому акту вищої юридичної сили, чи в такому разі слід застосовувати Закон № 2262, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду передав справу № 520/2098/19 на розгляд Великої Палати Верховного Суду.

В свою чергу, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 9 червня 2022 р. у справі № 520/2098/19 дійшла висновку, що судовим рішенням у справі № 826/3858/18 встановлено, що пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, а тому, суди у період чинності цих норм постанови Кабінету Міністрів України повинні застосовувати Закон № 2262 (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин.

З огляду на викладене, Великою палатою Верховного Суду прийнято постанову від 9 червня 2022 р. у справі №520/2098/19, якою зобов'язано обласний військовий комісаріат скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови № 704, з повною інформацією, за формою, передбаченою додатком 2 до Порядку № 45, для перерахунку та виплати пенсії з 1 січня 2018 р., на підставі статей 8, 10, 43, 63 Закону № 2262, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років); надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15% від посадового окладу), премії (у розмірі 10% посадового окладу) (на підставі Постанови № 704).

Застосовуючи наведені висновки Великої Палати Верховного Суду до обставин даної справи, суд зазначає наступне.

Згідно обставин даної справи, ІНФОРМАЦІЯ_2 складено довідку від 16.01.23 р. № 9/1/446 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.19 р. для перерахунку пенсії на підставі Постанови № 704, у якій зазначено розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премії.

Отже, довідку про розмір грошового забезпечення позивача складено станом на 05.03.19 р., тобто, на дату, з якої, на підставі судового рішення у справі № 826/3858/18, втратила чинність Постанова № 103, для проведення перерахунку пенсії з 01.04.19 р., до якої включені додаткові види грошового забезпечення.

Позивач вважає, що перерахунок його пенсії на підставі вказаної довідки, до якої включені додаткові види грошового забезпечення та визначено розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.19 р., має бути проведений з 01.01.18 р., а не з 01.04.19 р., оскільки Постанова № 103 взагалі не підлягала застосуванню, навіть у період її чинності.

Суд не погоджується з такою позицією, виходячи з наступного.

За наведених вимог Порядку № 45 до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Аналогічні висновки, наведені у рішенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17 грудня 2019 р. та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 р., які прийняті за результатами розгляду зразкової справи № 160/8324/19.

За наведеного правового регулювання, висновків ВП ВС, суд вважає, що для проведення перерахунку пенсії позивача з 01.01.18 р., уповноважений орган на видачу довідок для перерахунку пенсії має надати до пенсійного органу довідку про розмір грошового забезпечення позивача за посадою на день звільнення позивача зі служби станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови № 704, з повною інформацією, за формою, передбаченою додатком 2 до Порядку № 45, на підставі статей 8, 10, 43, 63 Закону № 2262-ХІІ, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Водночас, у даній справі позивач просить зобов'язати пенсійний орган перерахувати пенсію з 01.01.18 р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.19 року.

Разом з цим, довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.19 р. не може бути підставою для перерахунку пенсії позивача з 01.01.18 р., оскільки наведена довідка містить інформацію щодо грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав до звільнення, відповідно до постанови КМУ від 30.08.17 р. № 704, яка набрала чинності з 01.03.18 р. та до цієї довідки включені додаткові види грошового забезпечення в розмірах, які фактично виплачені за березень 2019 р.

У даній справі позивач не оскаржує дії уповноваженого органу щодо не складання довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.18 р. для перерахунку пенсії з 01.01.18 р.

Враховуючи, що матеріали справи не містять доказів подання до пенсійного органу довідки для перерахунку пенсії позивача станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови КМУ від 30.08.17 року № 704, а довідка, на підставі якої позивач просить здійснити перерахунок його пенсії з 01.01.18 р., містить інформацію щодо грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав до звільнення, відповідно до постанови КМУ від 30.08.17 р. № 704, яка набрала чинності з 01.03.18 р. та до цієї довідки включені додаткові види грошового забезпечення в розмірах, які фактично виплачені за березень 2019 р., суд погоджується з доводами пенсійного органу щодо відсутності підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.01.18 р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.19 р.

Аналогічна позиція висловлена П'ятим апеляційним адміністративним судом у постановах від 13.03.24 р. у справі № 400/13823/23, від 12.03.24 р. у справі №400/13533/23 та інших.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач довів правомірність оскаржуваних дій.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241-246, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ЄДРПОУ 13844159), відмовити.

2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Мороз