30 грудня 2024 р. справа № 400/7965/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачівМіністерства оборони України, просп. Повітряних Сил, 6, м. Київ, 03168, просп. Повітрофлотський, 6, м. Київ, 03168 ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_3 ,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулась з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач 1 або ІНФОРМАЦІЯ_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач 2 або ІНФОРМАЦІЯ_4 ), Міністерства оборони України (далі - відповідач 3 або МОУ), в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача 3 щодо не нарахування і невиплати в повному обсязі одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю в період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини її чоловіка та батька неповнолітнього сина - ОСОБА_2 , загиблого ІНФОРМАЦІЯ_5 , які призвели до порушення прав дружини ОСОБА_1 та неповнолітнього сина ОСОБА_3 на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю в період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини;
- зобов'язати МОУ призначити та виплатити дружині - ОСОБА_1 та неповнолітньому сину ОСОБА_4 загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_5 у період дії воєнного стану, залишок одноразової грошової допомоги, що залишилась нерозподіленою, а саме в розмірі 2/4 частини від 15 000 000 грн., в сумі 7 500 000 грн. у рівних частинах кожному;
- зобов'язати МОУ як головного розпорядника бюджетних коштів здійснити виділення ІНФОРМАЦІЯ_4 для виплати дружині - ОСОБА_1 та неповнолітньому сину ОСОБА_4 загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_5 у період дії воєнного стану, залишок одноразової грошової допомоги, що залишилась нерозподіленою, а саме в розмірі 2/4 частини від 15 000 000 грн., в сумі 7 500 000 грн. у рівних частинах кожному;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 після надходження коштів від головного розпорядника МОУ здійснити виплату дружині - ОСОБА_1 та неповнолітньому сину ОСОБА_4 загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_5 у період дії воєнного стану, залишок одноразової грошової допомоги, що залишилась нерозподіленою, а саме в розмірі 2/4 частини від 15 000 000 грн., в сумі 7 500 000 грн. у рівних частинах кожному.
В обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що нею було подано заяву до ІНФОРМАЦІЯ_3 про виплат їй та її неповнолітньому сину одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю в період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини її чоловіка та відповідно батька військовослужбовця ОСОБА_2 відповідно до постанови КМУ від 28.02.22 р. № 168, однак МОУ протоколом було визначено 1/5 частини 15 000 000 грн., тобто призначено до виплати не в повному обсязі, а саме не виплачено 2/4 від 15 000 000 грн. Та, вже з листа ІНФОРМАЦІЯ_3 їй стало відомо, що її заява була розглянута, протоколом МОУ від 08.07.24 р. призначено їй і неповнолітньому сину 2/4 частки від 15 000 000 грн. у рівних частинах кожному. Позивачка вважає такі дії МОУ протиправними, у зв?язку з чим просить суд задовольнити позов.
Від ІНФОРМАЦІЯ_3 надійшов відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що до його повноважень належить оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, до повноважень ІНФОРМАЦІЯ_4 належить опрацювання документів заявників і надсилання їх до розпорядника коштів, а до повноважень МОУ належить безпосередньо проведення виплат, прийняття рішень про призначення одноразової грошової допомоги чи про повернення документів. Так, позивачка дійсно зверталась до відповідача 1 з заявою про виплату їй та сину одноразової грошової допомоги, однак було встановлено згідно даних Державного реєстру актів цивільного стану у загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 є син - ОСОБА_5 та донька ОСОБА_6 , які не звертались з заявами, а тому лише у разі нотаріально засвідченої відмови від отримання одноразової грошової допомоги або спливу трьох років позивачка та її неповнолітній син мають право на отримання залишку суми. Отже, частина одноразової грошової допомоги зарезервована за сином та донькою загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 на строк трьох років, тому відсутні підстави для виплати їх у теперішній час.
Від МОУ надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що військовослужбовець ОСОБА_2 проходив військову службу в Збройних Силах України та загинув ІНФОРМАЦІЯ_5 01.11.23 р. позивачка звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_6 з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю її чоловіка. Заява позивачки разом з висновком щодо можливості призначення направлено до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України. 05.07.24 р. рішенням комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформлених витягами з протоколу від 08.07.24 р. № 146/168, призначено одноразову грошову допомогу позивачки та сину в розмірі 2/4 частини 15 000 000 грн. в сумі 7 500 000 грн. Нерозподілена частина одноразової грошової допомоги зарезервована за дітьми загиблого ОСОБА_2 Отже, позовна вимога про зобов'язання МОУ здійснити виплату позивачці нерозподіленої частини одноразової грошової допомоги є необґрунтованою та такою, що не підлягає виконанню.
Від ІНФОРМАЦІЯ_4 надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову та зазначив, що 05.07.24 р. рішенням комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформлених витягами з протоколу від 08.07.24 р. № 146/168, призначено одноразову грошову допомогу позивачки та сину в розмірі 2/4 частини 15 000 000 грн. в сумі 7 500 000 грн. Нерозподілена частина одноразової грошової допомоги зарезервована за дітьми загиблого ОСОБА_2 Отже, позовна вимога про зобов'язання МОУ здійснити виплату позивачці нерозподіленої частини одноразової грошової допомоги є необґрунтованою та такою, що не підлягає виконанню.
Від позивачки надійшла відповідь на відзив, в якій вона повністю заперечила обґрунтування відповідачів, вказані у відзивах. Також позивачка зазначила, що батьки її чоловіка померли ще до смерті чоловіка, що підтверджується відповідними свідоцтвами, а діти її загиблого чоловіка - ОСОБА_5 та ОСОБА_6 є повнолітніми на день загибелі її чоловіка, а тому відповідно до ч. 1 ст. 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, право на отримання одноразової грошової допомоги мають право діти, але які не досягли повноліття.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
01.11.23 р. позивачка звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_3 з заявою про виплату їй та її неповнолітньому сину одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю в період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини її чоловіка та відповідно батька військовослужбовця ОСОБА_2 відповідно до постанови КМУ від 28.02.22 р. № 168.
ІНФОРМАЦІЯ_3 заяву позивачки разом з висновком щодо можливості призначення направлено до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України.
05.07.24 р. рішенням комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформлених витягами з протоколу від 08.07.24 р. № 146/168, призначено одноразову грошову допомогу позивачки та сину в розмірі 2/4 частини 15 000 000 грн. в сумі 7 500 000 грн.
Позивачка не погоджуючись з діями відповідачів, звернулась до суду з даним позовом.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 1, ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» № 2232-XII від 25.03.92 р. (далі - Закон № 2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає у тому числі проходження військової служби.
Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Згідно з ст. 1, 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 р. № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до положень ч. 1-3 ст. 16 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
Військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби, за умов, визначених Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу». Військовозобов'язані та резервісти вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби, служби у військовому резерві, за умов, визначених Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу», указами Президента України.
Згідно з ч. 1 ст. 16-1 Закону № 2011-XII (в редакції чинній на день загибелі військовослужбовця) у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Згідно з частинами шостою, восьмою, дев'ятою статті 16-3 Закону № 2011-XIІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами. Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст) визначається Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.13 р. № 975 (далі - Порядок № 975).
За приписами пункту 3 Порядку № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста.
Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.
Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку.
Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пунктом 10 Порядку № 975 передбачено, що члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи:
заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги;
витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);
витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
До заяви додаються копії:
документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства;
свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста;
свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого);
свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);
документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту) членів сім'ї, з даними про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені);
свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині;
документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою);
рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста);
рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні);
постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання.
У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується допомога, подають уповноваженому органові документи, копії документів, зазначені в абзацах другому - шістнадцятому цього пункту, та копію відповідного рішення суду.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.22 р. у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 р. строком на 30 діб. В подальшому відповідними Указами Президента України воєнний стан було продовжено, який діє по теперішній час.
На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію», Кабінетом Міністрів України 28.02.22 р. прийнята Постанова № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», пунктом 1 якої установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Постанова набрала чинності з моменту опублікування та застосовується з 24.02.22 р.
Постановами Кабінету Міністрів України №350 від 22.03.22 р., № 754 від 01.07.22 р., № 1066 від 27.09.22 р., № 1146 від 08.10.22 р., № 43 від 20.01.23 р. до вказаної Постанови № 168 від 28.02.22 р. були внесені відповідні зміни та доповнення.
Відповідні зміни та доповнення, що вносились до Постанови № 168, підлягають застосуванню з 24.02.22 р., інші - з моменту набрання чинності таких змін.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.22 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (у відповідній редакції, чинній на дату смерті військовослужбовця) установити, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пунктах 1-1-2 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.
Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Державні органи, які зазначені у пункті 1 цієї постанови, мають право отримувати інформацію з державних реєстрів щодо осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги.
Виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої у цьому пункті, здійснюється також сім'ям осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку державного сектору, зазначеного одержувачем у заяві.
Якщо сім'я загиблої особи одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими актами законодавства, здійснюється одна з таких виплат за її вибором.
Як встановлено судом, позивачці та її сину відмовлено у виплаті у повному обсязі одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю її чоловіка і батька дитини, військовослужбовця ОСОБА_2 з тих підстав, що у її загиблого чоловіка є діти - ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , які також мають право на отримання одноразової грошової допомоги і позивачкою не надано документів щодо їх відмови від грошової допомоги, тому решта суми зарезервована.
Однак, така позиція МОУ суперечить частині 1 ст. 16-1 Закону № 2011-XII (в редакції чинній на день загибелі військовослужбовця), відповідно до якої право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають, зокрема діти, але які не досягли повноліття.
Як вбачається з матеріалів справи діти загиблого військовослужбовця - ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_7 та ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_8 , тоді як військовослужбовець ОСОБА_2 загинув ІНФОРМАЦІЯ_5 , відтак на день смерті військовослужбовця діти загиблого військовослужбовця - ОСОБА_5 та ОСОБА_6 були повнолітніми, що виключає їх право на отримання грошової допомоги. Зазначене відповідачі мали встановити, адже як зазначили самі відповідачі відомості щодо дітей позивача отримали з Державного реєстру актів цивільного стану.
Щодо батьків позивача, які за Законом № 2011-XII мали б право на отримання одноразової грошової допомоги, то батько загиблого військовослужбовця - ОСОБА_7 помер ІНФОРМАЦІЯ_9 , що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 , а мати - ОСОБА_8 померла ІНФОРМАЦІЯ_10 , що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_2 .
Також, з вказаних норм Постанови № 168 убачається, що у МОУ не виникне обов'язку додатково сплачувати певні суми у разі звернення із заявами інших осіб про отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю чоловіка позивачки, оскільки пунктом 2 Постанови № 168 чітко передбачено, що якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Отже, на підставі вищевикладеного суд доходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог позивачки в частині визнання протиправними дій МОУ щодо невиплати у повному обсязі позивачці та неповнолітньому сину одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю в період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини її чоловіка і батька ОСОБА_2 відповідно до постанови КМУ від 28.02.22 р. № 168 та зобов'язання МОУ як головного розпорядника бюджетних коштів прийняти відповідне рішення про виплату дружині - ОСОБА_1 та неповнолітньому сину ОСОБА_4 загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_5 в період дії воєнного стану, залишок одноразової грошової допомоги, що залишилась нерозподіленою, а саме у розмірі 2/4 частини від 15 000 000 грн. в сумі 7 500 000 грн., з розподілом цієї суми у рівних частинах кожному.
При цьому, не підлягають задоволенню вимоги позивачки щодо зобов'язання здійснити виділення ІНФОРМАЦІЯ_4 для виплати коштів, зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_4 після надходження коштів від головного розпорядника МОУ здійснити виплату позивачці та неповнолітньому сину одноразової грошової допомоги у повній сумі, з урахуванням раніше виплачених сум, оскільки зазначені вимоги є передчасними.
Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Як визначено ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Судовим витратами у справі є судовий збір, який позивач сплатив у розмірі 1 211,20 грн., доказів понесення інших судових витрат учасники справи суду не подавали.
Згідно правової позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 16.06.20 р. у справі № 620/1116/20: "... Оскільки позов містив декілька вимог (дві) немайнового характеру, які хоча і частково, але підлягають задоволенню, тому розмір компенсації судових витрат колегія суддів визначає виходячи з кількості (а не розміру) задоволених/незадоволених позовних вимог".
Отже, судові витрати у виді судового збору присуджуються позивачці в розмірі 1 211,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 3, оскільки саме його діями порушено право позивачки та її неповнолітнього сина на отримання одноразової грошової допомоги в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241-246, 250, 262 КАС України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), Міністерства оборони України (проспект Повітряних Сил, 6, м. Київ, 03168, ЄДРПОУ 00034022), задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Міністерства оборони України (проспект Повітряних Сил, 6, м. Київ, 03168, ЄДРПОУ 00034022) щодо невиплати в повному обсязі ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) та неповнолітньому сину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_11 одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю в період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини ОСОБА_2 відповідно до постанови КМУ від 28.02.22 р. № 168.
3. Зобов'язати Міністерство оборони України (проспект Повітряних Сил, 6, м. Київ, 03168, ЄДРПОУ 00034022) як головного розпорядника бюджетних коштів прийняти рішення про виплату дружині ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) та неповнолітньому сину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_11 загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_5 у період дії воєнного стану, залишок одноразової грошової допомоги, що залишилась нерозподіленою, а саме у розмірі 2/4 частини від 15 000 000 грн. у сумі 7 500 000 грн., з розподілом цієї суми у рівних частинах кожному з них.
4. В решті позовних вимог відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України (просп. Повітряних Сил, 6, м. Київ, 03168, ЄДРПОУ 00034022) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) судовий збір в сумі 1 211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
6. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. О. Мороз