154/1720/24
3/154/931/24
26 грудня 2024 року Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Лутая А.М.,
за участю: секретаря судового засідання - Жолоб К.В.,
прокурора - Бурко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Волинського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився в с. Турія, Турійського району Волинської області, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
Поліцейський сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №1 (м.Нововолинськ) Володимир - Волинського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області Шуфрун Олексій Іванович, при припиненні діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за місцем свого проживання: АДРЕСА_1 , несвоєчасно подав 30.01.2024, без поважних причин, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), яку зобов'язаний був подати до 00:00 годин 10.12.2023, чим порушив вимоги ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Крім того, Поліцейський сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №1 (м.Нововолинськ) Володимир - Волинського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області Шуфрун Олексій Іванович, за місцем свого проживання: АДРЕСА_1 , несвоєчасно подав 05.02.2024, без поважних причин, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме, щорічну декларацію за 2021 рік, яку зобов'язаний був подати до 00:00 годин 31.01.2024, чим порушив вимоги ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Крім того, Поліцейський сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №1 (м.Нововолинськ) Володимир - Волинського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області Шуфрун Олексій Іванович, за місцем свого проживання: АДРЕСА_1 , несвоєчасно подав 05.02.2024, без поважних причин, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме, щорічну декларацію за 2022 рік, яку зобов'язаний був подати до 00:00 годин 31.01.2024, чим порушив вимоги ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
На неодноразові виклики у судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, оскільки згідно наданої інформації він проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 та перебуває в районі виконання бойових завдань на території України. Письмові заперечення на протоколи про адміністративні правопорушення не подав.
З урахуванням думки прокурора суд вважає можливим розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 , на підставі наявних матеріалів.
Прокурор Бурко С.М. в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та притягнути його до адміністративної відповідальності.
Вислухавши думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст. 245 КУпАП).
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному й об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст. 252 КУпАП).
Доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами (ст. 251 КУпАП).
При цьому, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (ч.2 ст.251 КУпАП).
Суд не має права самостійно відшуковувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення.
Диспозиція ч.1 ст. 172-6 КУпАП, за якою стосовно ОСОБА_1 складено протоколи про адміністративні правопорушення, передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до Закону України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» внесені зміни до п. 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», яким передбачено, що з 12.10.2023 здійснення заходів фінансового контролю, передбачених Розділом ІІІ цього Закону відновлено у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки визначені цим Законом. Особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Згідно ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до п.п. «з», п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти, на яких поширюється дія цього Закону, є поліцейські.
Матеріалами справи встановлено, що згідно витягу з наказу ГУНП у Волинській області № 14 о/с від 06.01.2020, старшого сержанта поліції Шуфруна Олексія Івановича, призначено на посаду поліцейського сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №1 (м.Нововолинськ) Володимир- Волинського районного відділу поліції ГУНП у Волинській області.
Згідно витягу з наказу ГУНП у Волинській області № 4 о/с від 06.01.2022, поліцейський сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №1 (м.Нововолинськ) Володимир - Волинського районного відділу поліції ГУНП у Волинській області старший сержант поліції ОСОБА_1 , звільнений зі служби в поліції за пунктом 7 (за власним бажанням) ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» з 10.01.2022.
Відповідно до витягу з наказу № 23 о/с від 16.01.2020, ОСОБА_1 прийнято на службу в поліції та призначено на посаду поліцейського сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №1 (м. Нововолинськ) Володимир - Волинського районного відділу поліції ГУНП у Волинській області.
Таким чином, ОСОБА_1 відповідно до п.п. «з», п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 , як поліцейський, був зобов'язаний до 00 годин 00 хвилин 31.01.2024 подати щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 та 2022 роки.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 та 2022 роки подані несвоєчасно, а саме 05.02.2024.
Крім того встановлено, що згідно витягу з наказу ГУНП у Волинській області № 434 о/с від 10.11.2023, старшого сержанта поліції ОСОБА_1 , поліцейського сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №1 (м. Нововолинськ) Володимирського РВП ГУНП у Волинській області, звільнено зі служби в поліції за пунктом 6 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» з 10.11.2023.
Відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 , як поліцейський, був зобов'язаний до 00 годин 00 хвилин 10.12.2023 подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні».
Проте, згідно відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні» подана несвоєчасно, а саме 30.01.2024.
Перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 мав реальну можливість своєчасно подати вказані декларації, у зв'язку з відсутністю будь-яких поважних причин несвоєчасності подання декларації.
З урахуванням наведеного, оцінивши кожний із зазначених доказів з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі, дослідивши всебічно, повно та неупереджено всі обставини справи про адміністративне правопорушення, суд вважає встановленим, що ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, несвоєчасно подав без поважних причин щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 та 2022 роки, а також декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні», тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст.172-6 КУпАП.
При вирішенні питання про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за вчинені адміністративні правопорушення суд керується таким.
Згідно ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до вимог ст.33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Зважаючи на викладене, враховуючи дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд вважає необхідним накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення, по епізодам несвоєчасного подання ним без поважних причин щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 та 2022 роки, у виді штрафу в межах, установлених в санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП, яке, за своїм видом і мірою є справедливим, необхідним і достатнім для його виховання в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню нових правопорушень.
Відповідно до ч.4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Початком обчислення строку виявлення адміністративного правопорушення є момент, коли зібрано докази, проаналізовано зібрані фактичні дані та зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення. Процесуально такий висновок оформлюється у вигляді протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно п.7 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо на момент розгляду справи закінчились строки, передбачені ст. 38 КУпАП.
Враховуючи те, що з моменту виявлення адміністративного правопорушення по епізоду несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні» (13.05.2024) до моменту розгляду справи судом минуло більше ніж шість місяців, тому згідно ч.4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення на ОСОБА_1 по вказаному епізоду не може бути накладено, а адміністративна справа в цій частині підлягає закриттю.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.38, ч.1 ст. 172-6, ст.ст.245,247, 251,252,280 КУпАП, суд
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, по епізодам несвоєчасного подання ним без поважних причин щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 та 2022 роки, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, по епізоду несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні», та провадження у цій частині закрити, у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Роз'яснити, що згідно зі ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст.308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 605,60 грн. судового збору за наступними реквізитами: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ:37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача: 820019, рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення платежу: судовий збір, Володимир-Волинський міський суд Волинської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена у Волинському апеляційному суді протягом 10 днів з дня винесення постанови.
В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Копію постанови протягом трьох днів надіслати особі, щодо якої її винесено.
Суддя А.М. ЛУТАЙ