Постанова від 25.12.2024 по справі 280/6013/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 грудня 2024 року м. Дніпросправа № 280/6013/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Бишевської Н.А. (доповідач),

суддів: Добродняк І.Ю., Семененка Я.В.,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпро

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2024 року

у справі №280/6013/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просила:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 16.04.2024 року № 12.2-10/52/09-24, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 16.04.2024 року № 12.2/10/50/09-24, та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 16.04.2024 року № 12.2-10/51/09-24, виданих Головним управлінням статистики у Запорізькій області;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 16.04.2024 року № 12.2-10/52/09-24, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 16.04.2024 року № 12.2/10/50/09-24, та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 16.04.2024 року № 12.2-10/51/09-24, виданих Головним управлінням статистики у Запорізькій області, починаючи з 08.05.2024 року.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2024 року у справі №280/6013/24 адміністративний позов ОСОБА_2 - задоволено.

Судом зазначено, що позивачка має право на перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням заробітку, зазначеного у довідках, виданих Головним управлінням статистики у Запорізькій області від 16.04.2024 року № 12.2-10/52/09-24, від 16.04.2024 року № 12.2/10/50/09-24, від 16.04.2024 року № 12.2-10/51/09-24. Крім того, суд зазначає, що відповідачем не надано належних обґрунтувань , з яких саме підстав подані позивачкою довідки не підлягають врахуванню для перерахунку пенсії позивачки.

Не погодившись з рішенням суду, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подало апеляційну скаргу, згідно якої просить скасувати рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2024 року у справі № 280/6013/24, як таке що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Скаржник вказує, що пунктом 13 Прикінцевих положень Закону №1058 встановлено, що у разі якщо особі призначено пенсію, зокрема, відповідно до закону України “Про державну службу», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України від 3 жовтня 2017 року №2148-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», не переглядається.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог ст. 311 КАС України.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вбачає підстави для задоволення апеляційної скарги, та зазначає:

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України “Про державну службу».

На звернення позивачки щодо надання роз'яснень з приводу перерахунку пенсії, відповідач листом від 28.03.2024 № 5797-5269/Б-02/8-0800/24 повідомив, що за матеріалами електронної пенсійної справи, з 06.06.2013 позивачка отримувала пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV. На підставі заяви від 19.09.2017 позивачку переведено на пенсію за віком згідно з Законом №889-VІІІ до заяви долучено довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 14-19/362, № 14-19/363 від 11.09.2017.

Оскільки, позивачка продовжувала працювати на посаді державного службовця, розрахунок пенсії проводився згідно Закону №1058-IV. В подальшому, на підставі особистої заяви на перерахунок пенсії від 31.01.2024 у зв'язку зі звільненням ОСОБА_1 , пенсійну справу перераховано, а саме переведено на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VІІІ.

Отже, розмір пенсії позивачки обчислено виходячи з 60% заробітної плати - 7340,21 грн та з урахуванням норм п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» що складає 5691,37 грн. Зазначено, що відповідно норм ст.90 Закону №889-VІІІ та п. 13 Прикінцевих положень Закону №1058-IV надання оновлених довідок про заробітну плату та здійснення перерахунку пенсії відповідно до 37 Закону України “Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ підстав немає.

10 квітня 2024 року позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, через особистий кабінет вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України з заявою, в якій просила надати роз'яснення щодо зарахованих сум при призначенні пенсії.

Листом від 23.04.2024 №7424-7080/Б-02/8-0800/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомило, що відповідно до норм ст. 90 Закону №889-VІІІ та п. 13 Прикінцевих положень Закону №1058-IV підстави для надання оновлених довідок про заробітну плату та здійснення перерахунку пенсії відсутні.

Позивачка 08.05.2024 звернулась до відповідача із заявою, в якій просила здійснити перерахунок та виплату її пенсії (починаючи з дати поновлення пенсії за віком за нормами Закону України “Про державну службу») з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 16.04.2024 року № 12.2-10/52/09-24, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 16.04.2024 року № 12.2-10/51/09-24, та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 16.04.2024 року № 12.2-10/50/09-24.

Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області листом від 27.05.204 року № 9660-9091/Б-02/8-0800/24 повідомило позивачці, що з питань порушених у зверненні надавались детальні роз'яснення листом від 28.03.2024 №5797-5269/Б-02/8-0800/24, яке доступне для перегляду в особистому кабінеті вебпорталу Пенсійного фонду України у розділі “Мої звернення».

Вважаючи дії відповідача протиправними, позивачка звернулась до суду за захистом своїх прав.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.

Відповідно до частини першої статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII (далі - Закон №3723-XII) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частина перша статті 37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII у редакції, чинній до 1 січня 2015 року, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" статтю 37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" № 3723-XII, визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики.

Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: "форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".

10 грудня 2015 року прийнято новий закон, який регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, - Закон України "Про державну службу" № 889-VIII.

У зв'язку з набуттям з 1 травня 2016 року чинності Законом України "Про державну службу" №889-VIII, положення Закону України "Про державну службу" № 3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII).

Відповідно до статті 90 Закону України "Про державну службу" № 889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.

Пунктом 13 розділу XV Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV визначено, у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України "Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсій, призначених відповідно до зазначених законів, не переглядається. Пенсії, призначені відповідно до зазначених законів, індексуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до законів України "Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону, а також видатки на індексацію зазначених пенсій фінансуються за рахунок коштів державного бюджету.

Враховуючи наведені вище норми законодавства, колегія суддів дійшла висновку про те, що з 1 грудня 2015 року - початку застосування постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", якою пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" виключено, а її пункт 5 викладено в іншій редакції, та у зв'язку з набранням у подальшому чинності Законом України "Про державну службу" № 889-VIII, яким по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців, пенсії, призначені за статтею 37 Закону України "Про державну службу"3723-XII, не підлягають перерахунку ні у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, ні у зв'язку із збільшенням заробітної плати працюючого пенсіонера.

Ані Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, яким, зокрема, статтю 37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII викладено у новій редакції, ані стаття 90 Закону України "Про державну службу" № 889-VIII, не визнані неконституційними, на час звернення позивачки до суду з позовом.

Отже законодавством, чинним на час звернення позивачки за перерахунком розміру пенсії, не передбачено можливість її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку, тому у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку.

Як свідчать встановлені обставини справи, позивачці призначена пенсія за умовами Закону України "Про державну службу" на підставі заяви від 19.09.2017, до якої додано довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №14-19/362 та №14-19/363 від 11.09.2017.

Розмір пенсії обчислено виходячи з 60 відсотків заробітної плати.

Відповідно до п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, у всіх випадках заробітна плата для призначення пенсії державного службовця враховується в межах установленої законом на день призначення пенсії максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Форми довідки також містять приписи, що дані (виплати (надбавки, місячні премії) зазначаються на день звернення за призначенням пенсії.

Враховуючи викладене колегія суддів вважає, що за поданими позивачкою довідками та враховуючи, що пенсія за Законом України "Про державну службу" позивачці призначена з вересня 2017 року, правові підстави для перерахунку пенсії державного службовця у 2024 році на підставі довідок від 16.04.2024 року № 12.2-10/52/09-24, № 12.2/10/50/09-24 та № 12.2-10/51/09-24 відсутні.

Судом першої інстанції надано неналежну оцінку встановленим по справі обставинам, що призвело до неправильного вирішення справи по суті спору, та у відповідності до приписів ст.317 КАС України є підставою для скасування оскаржуваного судового рішення та прийняття нової постанови про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 317, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - задовольнити.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2024 року у справі №280/6013/24 - скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки передбачені ст.ст.328,329 КАС України.

Головуючий - суддя Н.А. Бишевська

суддя І.Ю. Добродняк

суддя Я.В. Семененко