Рішення від 27.12.2024 по справі 580/10881/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2024 року справа № 580/10881/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом адвокатки Кучер Ю.В. від імені ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

01.11.2024 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов адвокатки Кучер Ю.В. від імені ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса фактичного проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) (далі - відповідач 1), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_4 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) (далі - відповідач 2) про:

визнання протиправною бездіяльності відповідачів щодо не здійснення підготовки та подання документів, необхідних для перерахунку пенсії позивача органами Пенсійного фонду України відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з додатковою вислугою років в Збройних Силах України;

зобов'язання відповідачів здійснити підготовку та подання документів, необхідних для перерахунку пенсії позивача органами Пенсійного фонду України відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з додатковою вислугою років в Збройних Силах України;

стягнення з відповідачів судових витрат.

Обґрунтовуючи зазначили, що відповідачі, порушуючи чинне законодавство не здійснили підготовку та не подали документи, необхідні для перерахунку його пенсії органами Пенсійного фонду України.

Ухвалою суду від 06.11.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи правилами спрощеного провадження. 26.12.2024 суд відмовив у задоволенні клопотання про витребування доказів.

27.11.2024 на адресу суду надійшла заява відповідача-1 про відмову у задоволенні позову, оскільки матеріали особової справи позивача йому не надходили від військових частин. З метою їх отримання він направив лист вих.від 07.08.2024, відповідь на який від військової частини НОМЕР_4 не отримав.

Відповідач-2 правом надати відзив не скористався, хоча ухвалу щодо відкриття провадження отримав в електронний кабінет 06.11.2024.

Правом подати відповідь на відзив позивач не скористався.

Усі подані документи суд долучив до матеріалів адміністративної справи.

Оскільки обґрунтовані заяви про розгляд справи з викликом сторін у судове засідання суду не надходили, зважаючи на відсутність необхідності призначити в справі експертизу або викликати для допиту свідків, суд вирішив справу розглянути правилами спрощеного провадження без такого виклику (у письмовому провадженні) на підставі письмових доказів.

Оцінивши доводи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.

Військовим квитком серії НОМЕР_5 підтверджується, що позивач проходив військову службу протягом 2022року у Військовій частині НОМЕР_6 , взятий на військовий облік відповідачем-1 29.05.2023. У трудовій книжці № НОМЕР_7 внесені записи про його військову службу в Російській Федерації з 1992року до 2012 року, роботу у вказаній державі з 2012року до2013року.

Пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 28.04.2022 підтверджується статус позивача, як пенсіонера за вислугою років довічно.

Наказом від 18.11.2022 №427 призначений, як колишній сержант резерву роти резерву сержантського складу Військової частини НОМЕР_8 , сержантом з матеріального забезпечення роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 , ВОС-787089А.

13.05.2023 начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 видав наказ №156, яким у п.12 позивача, як сержанта з МПЗ роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_5 » Сухопутних військ ЗСУ, призначеного наказом Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_5 » від 13.05.2023 №60-РС у розпорядження командира Військової частини НОМЕР_4 , виключив з 13.05.2023 зі списків особового складу та всіх видів забезпечення та котлового забезпечення з виплатою премії та надбавок, обчисленням вислуги років.

Наказом командира Військової частини НОМЕР_4 №146 позивача, як гранатометника, 2механізованого відділення 3 механізованого взводу 4 механізованої роти НОМЕР_9 механізованого батальйону Військової частини НОМЕР_4 , звільненого наказом командира Військової частини НОМЕР_4 24.05.2023, виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 26.05.2023, та визнано вважати таким, що вибув у підпорядкування ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », з виплатою грошового забезпечення та компенсацій.

Позивач звернувся 25.09.2023 через веб-портал до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з приводу його звільнення з військової служби в Україні. У відповідь отримав від нього лист вих.від 24.10.2023 про те, що отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №22262. На дату призначення пенсії календарна вислуга 16років 1 місяць 17днів, у пільговому 23роки 5місців 22 дні. Щодо питання обчислення вислуги років та підготовки документів рекомендовано звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання.

Тому позивач звернувся до відповідача-1 заявою про підготовку та направлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області розрахунок вислуги років його, як військовослужбовця, для здійснення перерахунку його пенсії відповідно до Закону №2262. У відповідь отримав лист вих.від 19.01.2024 з проханням надати копію військового квитка та копію трудової книжки. Тому позивач повторно подав йому заяву зі вказаним клопотанням та запитуваними документами.

Відповідач-1 листом від 15.02.2024 повідомив позивачу, що він є пенсіонером МВС України. Тому для оформлення перерахунку необхідно звернутися Збройні Сили України через кадровий орган, якому підпорядковувалися військова частина, де він проходив службу. Оскільки позивач проходив службу у різних військових частинах ЗСУ, а звільнений ІНФОРМАЦІЯ_7 , рекомендовано направити йому такий запит.

Тому позивач звернувся в ІНФОРМАЦІЯ_4 заявою від 21.02.2024, в якій, додавши вказаний вище перелік документів, просив підготувати та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області розрахунок вислуги років його, як військовослужбовця, для здійснення перерахунку його пенсії відповідно до Закону №2262. У відповідь отримав лист від 01.03.2024, що він проходив військову службу в роті охорони вказаного Відділу та 13.05.2023 переведений у розпорядження командира Військової частини НОМЕР_4 . З огляду на це рекомендованого звернутися самостійно заявою та переліком документів для перерахунку пенсії.

Зі вказаних підстав позивач звернувся до відповідача-2 заявою від 28.06.2024, в якій просив підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області розрахунок вислуги років для здійснення перерахунку пенсії.

16.09.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області заявою про перерахунок його пенсії з урахуванням додаткової вислуги років в ЗСУ.

У листопаді 2024 року відповідач-2 направив звернення до командирів військових частин НОМЕР_8 та №4007 з проханням надати йому щодо позивача наказ про виключення зі списків, грошовий атестат, довідки про додаткові види грошового забезпечення, довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Не отримавши перерахунку, звернувся в суд позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-XII “Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-ХІІ).

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Гарантії правового і соціального захисту громадян України, які виконують конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, згідно зі ст.40 вказаного Закону забезпечуються відповідно до законів України "Про Збройні Сили України", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" та іншими законами.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, регулює Закон України від 9 квітня 1992 року №2262-XII (далі - ЗУ №2262-XII).

Оскільки позивач вже має призначену пенсію та позовні вимоги мотивує законним сподіванням на її перерахунок, суд урахував, що відповідно до ст.63 цього Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 року № 3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02 березня 2023 року № 10-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2023 року за № 572/39628 (далі - Порядок №3-1).

Згідно з п.2 розділу ІІ Порядку №3-1 до заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності додаються такі документи:

1) подання про призначення пенсії, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом) (додаток 7 до цього Порядку);

2) витяги з наказів про звільнення та (або) виключення зі списків особового складу (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню) або їх копії;

3) розрахунок вислуги років для призначення пенсії / виписка з розрахунку вислуги років для призначення пенсії або їх копії (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню);

4) грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 8 до цього Порядку);

5) військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію);

6) документи про страховий стаж особи, які передбачені підпунктом 2 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07 липня 2014 року № 13-1) (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») (для призначення пенсії згідно з пунктом «б» статті 12 Закону);

7) документи, що підтверджують право на встановлення особі надбавок, підвищень та інших доплат (за наявності), які передбачені пунктом 4 цього розділу;

8) заява в довільній формі про відсутність громадянства держави-окупанта (для призначення пенсій громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримали громадянства Російської Федерації та не одержують пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації). Орган, що призначає пенсію, додає одержаний на запит документ про те, що особа не перебуває на обліку в органах пенсійного забезпечення Російської Федерації як одержувач пенсії.

Для призначення пенсії по інвалідності орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержану ним від медико-соціальної експертної комісії виписку з акта огляду МСЕК про визнання заявника особою з інвалідністю.

Для виплати пенсії пенсіонерам з урахуванням загальної (додаткової) вислуги відповідно до частин другої-четвертої статті 2 Закону подаються документи, передбачені підпунктами 1-7 цього пункту.

Оскільки позивачу така пенсія призначена, вказані документи, у т.ч. грошовий атестат і довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення вже наявні в органі Пенсійного фонду України.

Згідно з п.4 розділу ІІ Порядку №3-1 для встановлення до пенсії надбавок, підвищень, додаткової пенсії, компенсації, пенсії за особливі заслуги перед Україною, допомог пред'являються такі документи:

1) посвідчення: учасника війни, учасника бойових дій, постраждалого учасника Революції Гідності (в період до видачі посвідчення - довідка, видана структурними підрозділами соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчими органами міських рад за місцем проживання), особи з інвалідністю внаслідок війни, посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, члена сім'ї загиблого, довідка члена сім'ї загиблого, яка видається матері (або іншому повнолітньому члену сім'ї загиблої особи чи опікуну) на дитину загиблої особи, зазначеної у пункті 1 статті 10 та статті 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до досягнення нею 14-річного віку; документи, що підтверджують наявність заслуг, передбачених статтею 11 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (для підвищення пенсії згідно зі статтями 12-16-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»);

2) посвідчення реабілітованого. Для реабілітованих осіб, потерпілих від репресій, зазначених у пунктах 5-7 статті 2 Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років», приймаються довідки органів внутрішніх справ, видані на підставі наявних у них відповідних документів (постанови про вислання, особистих справ на висланих осіб тощо), а за відсутності таких документів - довідки районних комісій з поновлення прав реабілітованих, видані на підставі встановленого факту переселення (для підвищення пенсії згідно зі статтею 47 Закону);

3) посвідчення або інший документ, що підтверджує проживання, роботу (навчання) особи на території населеного пункту, якому надано статус гірського (для підвищення пенсії згідно зі статтею 6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні»);

4) посвідчення почесного донора України, почесного донора СРСР (для встановлення надбавки згідно зі статтею 21 Закону України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові»);

5) документи про визнання особи такою, що має особливі трудові заслуги перед Батьківщиною (для підвищення пенсії згідно зі статтею 9 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»);

6) посвідчення про надання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС чи потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для призначення додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю згідно зі статтями 50, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»);

7) експертний висновок щодо встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, свідоцтво про смерть, документи, що підтверджують належність до непрацездатних членів сім'ї померлого годувальника, які передбачені пунктом 3 цього розділу, та документи про перебування на утриманні, які передбачені пунктом 13 цього розділу (крім дітей) (для призначення компенсаційної виплати за втрату годувальника згідно зі статтею 52 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»);

8) документи про визнання особи жертвою нацистських переслідувань або дружиною (чоловіком) померлої жертви нацистських переслідувань (для підвищення пенсії згідно зі статтями 6-1-6-4 Закону України «Про жертви нацистських переслідувань»);

9) документи про визнання заявника одиноким, висновок лікарсько-консультаційної комісії про необхідність постійного стороннього догляду (для встановлення надбавки на догляд відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» / державної соціальної допомоги на догляд відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» (крім осіб з інвалідністю І групи));

10) документи, що підтверджують особливі заслуги перед Україною. Для осіб, нагороджених державними нагородами України, для підтвердження може враховуватися Указ Президента України про нагородження державною нагородою України (для встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»).

Докази запиту позивача у військових частин, де проходив військову службу, вказаних документів відсутні.

Згідно з вимогами ЗУ №2262-XII підставами для перерахунку пенсій є:

документи, що є у пенсійній справі, а також додаткові документи, подані пенсіонером;

підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень ст.43 ЗУ №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з ст.51 ЗУ №2262-XII при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

У вказаному контексті суд урахував компетенцію відповідачів.

Відповідно до п.8 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154 (далі - Положення №154), завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Згідно з положеннями п.9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань:

розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи;

ведуть облік осіб, звільнених з військової служби із Збройних Сил в запас або у відставку (далі - особи, звільнені з військової служби), які проживають на відповідній території, для оформлення документів, що додаються до пенсійної справи відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

забезпечують підготовку та подання документів, необхідних для призначення органами Пенсійного фонду України пенсій особам, звільненим з військової служби (крім військовослужбовців базової військової служби), та членам їх сімей відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та розвідувальними органами;

повідомляють органам Пенсійного фонду України про повторне прийняття на військову службу осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

видають довідки громадянам про проходження військової служби, зокрема про період участі у бойових діях для врахування до стажу;

оформлюють документи для виплати компенсаційних сум військовослужбовцям Збройних Сил, які стали особами з інвалідністю, членам сімей військовослужбовців, які загинули під час виконання обов'язків військової служби у складі національного контингенту чи національного персоналу, а також в інших окремих випадках, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 5 травня 1994 р. № 290 (ЗП України, 1994 р., №8, ст. 214; Офіційний вісник України, 2015 р., № 18, ст. 490; 2020 р., № 95, ст. 3080).

Урахувавши встановлені обставини спору, зважаючи на тривалість нерозглянутих по суті звернень позивача до відповідачів щодо його відомостей про проходження після набуття статусу пенсіонера військової служби, внаслідок чого очікувано тривалість його вислуги та грошового забезпечення змінена, надіслання запитів до військових частин, з яких позивача звільнено, лише під час судового розгляду цієї справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача про протиправність бездіяльності відповідача-1 щодо не здійснення підготовки та подання документів, необхідних для перерахунку пенсії позивача органами Пенсійного фонду України відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з додатковою вислугою років в Збройних Силах України, наявність обґрунтованих підстав для зобов'язання відповідача-1, на військовому обліку якого безпосередньо перебуває позивач, здійснити підготовку та подання документів, необхідних для перерахунку пенсії позивача органами Пенсійного фонду України відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з додатковою вислугою років в Збройних Силах України. В частині цих позовних вимог до відповідача-2 підстави не доведені.

Судові витрати зі сплати позивачем судового збору за звернення з позовною заявою до адміністративного суду, підтверджені платіжною інструкцією від 31.10.2021 на суму 1211,20грн, відповідно до ст.139 КАС України підлягають стягненню пропорційно задоволеній частині позову: за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1 половина вказаної суми коштів.

Керуючись ст.ст. 2-20, 72-78, 138-139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Задовольнити позовні вимоги адвокатки Кучер Ю.В. від імені ОСОБА_1 частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо не здійснення підготовки та подання документів, необхідних для перерахунку пенсії ОСОБА_1 органами Пенсійного фонду України відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з додатковою вислугою років в Збройних Силах України.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_8 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) здійснити підготовку та подання документів, необхідних для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса фактичного проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) органами Пенсійного фонду України відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з додатковою вислугою років в Збройних Силах України.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса фактичного проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в сумі 605,60грн (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Анжеліка БАБИЧ

Рішення ухвалене, складене в повному обсязі та підписане 27.12.2024.