Єдиний унікальний номер справи: 766/11096/24
Номер провадження: 33/819/223/24
27 грудня 2024 року м. Херсон
Херсонський апеляційний суд у складі судді Майданіка В.В., розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову судді Херсонського міського суду Херсонської області від 04 грудня 2024 року у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, місце проживання: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП,
Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 04 грудня 2024 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій просить постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 04 грудня 2024 року скасувати і провадження у справі закрити.
Перевіривши апеляційну скаргу на відповідність вимогам закону, матеріали справи про адміністративне правопорушення, апеляційний суд приходить до висновку про наявність підстав для відмови у прийнятті до розгляду апеляційної скарги ОСОБА_1 та повернення її скаржнику з наступних підстав.
Частиною першою статті 10 Конституції України встановлено, що державною мовою в Україні є українська мова.
Статтею 1 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" від 25 квітня 2019 року № 2704-VIII (далі - Закон) регламентовано, що єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська мова.
Відповідно до ч.6 ст.13 вказаного Закону органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної і комунальної форм власності беруть до розгляду документи, складені державною мовою, крім випадків, визначених законом.
Згідно з ч.ч.1 і 2 ст.14 вказаного Закону у судах України судочинство провадиться, а діловодство здійснюється державною мовою. У судовому процесі може застосовуватися інша мова, ніж державна, у порядку, визначеному процесуальними кодексами України та Законом України "Про судоустрій і статус суддів".
Вимогами ст.12 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02 червня 2016 року № 1402-VIII врегульовано, що судочинство і діловодство в судах України проводяться державною мовою.
Рішенням Конституційного суду України від 14 липня 2021 року (справа №1?179/2019(4094/19) встановлено, що володіти українською мовою як мовою свого громадянства - обов'язок кожного громадянина України.
Також, у рішенні Конституційного Суду України від 14.12.99 року (справа № 10 рп/99) зазначено, що українська мова як державна є обов'язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації тощо), а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначаються законом (частина п'ята статті 10 Конституції України).
Суд також зазначає, що право на доступ до правосуддя не є абсолютним, на цьому наголошує і Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях. Відтак в кожному випадку заявник при зверненні до суду повинен дотримуватися норм процесуального законодавства. Практика Європейського Суду з прав людини виходить з того, що, реалізуючи п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження.
Пунктом 2 ч. 1 ст.278 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
З огляду на вищезазначене та імперативність положень ч.1 ст.14 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" щодо визначення мови діловодства при здійсненні судочинства, апеляційна скарга має бути викладена державною (українською) мовою.
Зазначений правовий висновок викладений і в ухвалі Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного суду від 19.09.2022 року (справа № 521/12324/18) та є обов'язковим для інших судів.
Проте, зі змісту апеляційної скарги вбачається, що вона складена на іноземній (російській) мові, що не відповідає вимогам національного закону.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що ОСОБА_1 необхідно повернути подану нею апеляційну скаргу, що у свою чергу не являється перешкодою для повторного подання апеляційної скарги з дотриманням вимог КУпАП.
Керуючись ч.1 ст.10 Конституції України, ст.1 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", ст.12 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", ст.294 КУпАП,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову судді Херсонського міського суду Херсонської області від 04 грудня 2024 року у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП повернути особі, що її подала.
Роз'яснити заявнику, що повернення апеляційної скарги не позбавляє його права повторно подати апеляційну скаргу з дотриманням вимог законодавства, з одночасним поданням клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження постанови.
Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Майданік