Постанова від 27.12.2024 по справі 722/2154/24

Єдиний унікальний номер 722/2154/24

Номер провадження 3/722/747/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2024 року м.Сокиряни

Суддя Сокирянського районного суду Чернівецької області Унгурян С.В., з участю захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвоката Гінгуляка О.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з відділення поліції №1 (м.Сокиряни) Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Чернівецькій області, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, зареєстрованого та проживаючого в АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

21.10.2024 року на розгляд Сокирянського районного суду Чернівецької області з ВП №1 (м.Сокиряни) ДРВП ГУНП в Чернівецькій області надійшла справа про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП стосовно ОСОБА_1 .

Із протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №146252, складеного 09.10.2024 року поліцейським ВП №1 (м.Сокиряни) Дністровського РВП ГУНП в Чернівецькій області Шуляком Д.В. вбачається, що 09.10.2024 року близько 03.00 год., в с.Білоусівка, вул.Польова,1, водій ОСОБА_1 керував безномерним мотоблоком «Зубр» в п?яному вигляді, хитався, мав неохайний зовнішній вигляд. Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився, чим порушив п.2.5 ПДР України.

ОСОБА_1 , будучи повідомленим про час, місце та дату судового розгляду справи, до суду не з?явився і про причини своєї неявки суду не повідомив.

Захисник ОСОБА_1 - адвокат Гінгуляк О.М. під час судового розгляду справи заявив письмове клопотання, у якому посилався на відсутність у матеріалах справи доказів на підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, оскільки вважає, що винуватість останнього не підтверджена належними і допустимими доказами. З підстав, які наведені у поданому клопотанні, просив справу стосовно ОСОБА_1 закрити у зв?язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

Заслухавши доводи захисника та дослідивши докази, які містяться в матеріалах справи, суд вважає, що справа про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 підлягає закриттю з наступних підстав.

Так, відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, тощо.

Згідно ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом (ст.7 КУпАП).

Відповідно до пункту 2.5 ПДР України, затверджених постановою КМУ за №1306 від 10.10.2001 року, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до частин 2, 3, 5 ст.266 КУпАП, огляд особи, яка керувала транспортним засобом на стан алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.

Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Такий же порядок міститься в п.6 розділі І «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 року №1452/735.

Як вбачається із матеріалів справи, на підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, поліцейським ВП №1 (м.Сокиряни) Дністровського РВП ГУНП в Чернівецькій області Шуляком Д.В. складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №146252 від 09.10.2024 року та додано DVD-R диск із наявним на ньому відеозаписом проведення огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп?яніння від 14.10.2024 року.

Так, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 09.10.2024 року близько 03.00 год. керував безномерним мотоблоком «Зубр» з ознаками алкогольного сп?яніння, однаквід проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився.

На підтвердження вказаних обставин до протоколу про адміністративне правопорушення додано DVD-R диск із відеозаписом проведення огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп?яніння. Під час дослідження вищезазначеного DVD-R диску судом встановлено, що на ньому наявний відеозапис під назвою WhatsApp Video від 14.10.2024 року, виконаний за допомогою мобільного телефона. Інший відеозапис, який би підтверджував проведення огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп?яніння саме 09.10.2024 року, на вказаному DVD-R диску відсутній.

Таким чином, наявним у справі відеозаписом не підтверджено обставин щодо проведення поліцейським огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп?яніння 09.10.2024 року.

Застосування органами, підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції автоматичної фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, доступ до відеозаписів працівників поліції та інших осіб, порядок зберігання, видачу та приймання технічних приладів і технічних засобів, а також зберігання, видалення та використання інформації, отриманої з цих приладів регулюється Інструкцією із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 18.12.2018 року №1026, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 11.01.2019 року №28/32999.

Відповідно до п.п.1 п.2 Розділу І цієї Інструкції застосування працівниками поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, здійснюється з метою попередження, виявлення або фіксування правопорушення.

Згідно з п.5 розділу ІІ цієї Інструкції включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.

Таким чином, враховуючи положення ст.266 КУпАП та вказаної Інструкції, на поліцейського покладається обов?язок під час огляду особи на стан алкогольного сп'яніння використовувати спеціальні технічні засоби, які визначені вказаною Інструкцією.

Разом з тим, в порушення зазначених вище вимог закону, поліцейським під час проведення огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп?яніння не використовувалися спеціальні технічні засоби, передбачені Інструкцією, а було здійснено відеофіксацію за допомогою мобільного телефона, що призвело до неможливості встановлення дати та часу проведення такого огляду.

З огляду на викладені обставини, суд вважає, що огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп?яніння проведений поліцейським з порушенням вимог ст.266 КУпАП та вимог вказаної Інструкції, а тому визнає його недійсним.

При цьому, суд наголошує, що у разі неможливості фіксування правопорушення, передбаченими законом засобами, такий огляд проводиться у присутності двох свідків. Однак, працівник поліції такою можливістю не скористався.

Інших доказів, які б підтверджувати викладені у протоколі обставини, матеріали справи не містять, при цьому суд вважає, що сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути визнаний належним доказом по даній справі в розумінні статті 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійним беззаперечним доказом, а обставини, викладені в ньому, повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували винуватість особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали у суду сумніви.

При цьому слід зазначити, що розглядаючи адміністративні матеріали, які направлені до суду з метою притягнення винної особи до адміністративної відповідальності і які визнані органом, що їх направляє достатніми для досягнення поставленої мети, суд не може вийти за межі обвинувачення або уточнити в судовому рішенні фабулу правопорушення, усунути певні розбіжності або неточності, які мали місце в протоколі про адміністративне правопорушення, оскільки в такому випадку суд перебиратиме на себе функції сторони обвинувачення, чим порушить принцип рівності сторін і вимоги змагальності процесу. За таких обставин особа буде позбавлена можливості захищатися від висунутого проти неї обвинувачення перед незалежним судом. Навпаки, вона буде змушена захищатися від обвинувачення, яке, по суті, судом підтримується.

Суд наголошує, що він не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки, діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до ч.1 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Згідно ч. 2 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен, кого обвинувачено у вчиненні правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.

Відповідно до ст.62 Конституції України особа вважається невинуватою, доки її вину не буде доведено в законному порядку. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Згідно з п.1 ч.1 ст.247 КУпАП розпочате провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Оцінивши усі наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що винуватість ОСОБА_1 у відмові від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння належними і допустимими доказами не доведена.

За таких обставин, суд вважає, що справу відносно ОСОБА_1 слід закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст.247 268, 284 ч.1 п.3, 294 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП - закрити у зв'язку із відсутністю складу даного адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Чернівецького апеляційного суду через Сокирянський районний суд Чернівецької області.

Суддя С.В.Унгурян