Справа № 644/11255/24
Провадження № 3/644/2783/24
Іменем України
27 грудня 2024 р. м.Харків
Орджонікідзевський районний суд м. Харкова в складі судді Маркосян М.В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 172-20 КУпАП:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , майстра номеру обслуги мінометного взводу роти вогневої підтримки в/ч НОМЕР_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
До Орджонікідзевського районного суду м. Харкова надійшов адміністративний матеріал, з якого вбачається, що солдат ОСОБА_2 29.10.2024 о 14-10 виявлений командиром мінометного взводу роти вогневої підтримки в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_3 в пункті тимчасової дислокації ( АДРЕСА_2 ) з ознаками алкогольного сп'яніння (характерний різкий запах алкоголю, нерівна хода, заплутана розмова, почервоніння шкіри).Солдат ОСОБА_2 пройшов огляд на стан сп'яніння, що підтверджується поясненнями свідків.
ОСОБА_2 в судові засідання не прибув, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до вимог ч.ч. 2, 5, 6, 9 ст. 266-1 КУпАП огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Постановою КМУ від 12.01.2024 №32 затверджено Порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду (далі Порядок).
Згідно п.6 Порядку, уповноважена посадова особа, яка проводить огляд, застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі неможливості застосування спеціальних технічних засобів відеозапису такий огляд проводиться у присутності двох свідків. Не можуть бути залучені як свідки особи, які перебувають у відносинах підлеглості з особою, стосовно якої проводиться огляд, або особи, щодо неупередженості яких є сумніви.
Відповідно до п. 7 Порядку, результати огляду, проведеного уповноваженою посадовою особою, зазначаються в акті огляду на стан сп'яніння.
У разі встановлення факту перебування у стані сп'яніння результати огляду, проведеного уповноваженою посадовою особою, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду на стан сп'яніння.
Акт огляду на стан сп'яніння, проведеного уповноваженою посадовою особою, складається у двох примірниках, один з яких вручається військовослужбовцю/військовозобов'язаному, а другий залишається в уповноваженої посадової особи та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення в разі встановлення факту перебування у стані сп'яніння.
Підтвердження стану сп'яніння за результатами огляду та згода військовослужбовця/військовозобов'язаного з такими результатами є підставою для його притягнення до відповідальності згідно із законом.
Однак в матеріалах справи відсутній Акт огляду на стан сп'яніння та згода ОСОБА_1 з результатами огляду.
В порушення ст. 256 КУпАП та п. 6 Порядку до протоколу про адміністративне правопорушення не долучений відеозапис, де зафіксовано обставин складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Крім того, відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121-126, 127-1 - 129, частиною першою, другою, третьою і четвертою статті 130 статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
Як вбачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення А2573 №68 від 29.10.2024 та доданих до нього матеріалів, місцем вчинення адміністративного правопорушення, що інкримінується ОСОБА_4 , є с. Лобанівка Дергачівського району Харківської області, а місцем проживання особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, зазначено: АДРЕСА_1 ..
Оскільки нормами КУпАП не передбачена можливість самостійної зміни судом підсудності розгляду справи і направлення її для розгляду іншому суду, то суд дійшов висновку про необхідність повернення матеріалу про адміністративне правопорушення до Управління патрульної поліції у Харківській області Департаменту патрульної поліції, як помилково направленого Орджонікідзевському районному суду м. Харкова.
Керуючись п. 1 ст. 247, ст. ст. 283, 284 КУпАП, суд
Матеріал про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП КУпАП, складений у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повернути до військової частини НОМЕР_1 , як помилково направлений Орджонікідзевському районному суду м. Харкова.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: М.В. Маркосян