Рішення від 25.12.2024 по справі 440/10125/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 грудня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/10125/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Стислий зміст позовних вимог

ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, в якому просив:

- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 01.07.2024 № 163750029163 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком від 24 червня 2024 року ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , із зарахуванням до страхового стажу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , періоду роботи відповідно до відомостей зазначених в архівних довідках від 04.06.2024 №216/01-11.2, №217/01-11.2, №218/01-11.2, №219/01-11.2, №220/01-11.2, №221/01-11.2, №222/01-11.2 та трудової книжки колгоспника.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач протиправно відмовив у призначенні пенсії за віком у зв'язку з недостатністю пільгового стажу, оскільки основний документ, що підтверджує стаж роботи, яким є трудова книжка, містить усі необхідні записи. Крім того, для підтвердження страхового стажу надано архівні довідки.

2. Стислий зміст заперечень відповідача

У відзиві на позовну заяву представник Головного управління Пенсійного фонду у Волинській області проти позову заперечував, зазначивши, що за результатами розгляду наданих ОСОБА_1 документів страховий стаж становить 24 роки 10 місяців 12 днів, при цьому до страхового стажу не враховано періоди роботи в колгоспі згідно довідок від 04 червня 2024 року №216/01-11.2, №217/01-11.2, №218/01-11.2, №219/01-11.2, №220/01-11.22, №221/01-11.2, №222/01-11.2, оскільки прізвище, ім'я, по батькові зазначено скорочено. А тому у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії за віком.

3. Процесуальні дії по справі

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27.08.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 24.06.2024 звернувся до пенсійного органу із заявою за призначенням пенсії за віком /а.с. 66/, яка зареєстрована за № 2598, що підтверджується розпискою-повідомленням /а.с. 67/.

До заяви, зокрема, додав копії трудової книжки колгоспника /а.с. 74-77/, архівні довідки Комунальної організації (установа, заклад) "Спільна архівна установа Полтавського району" від 04.06.2024 №216/01-11.2, №217/01-11.2, №218/01-11.2, №219/01-11.2, №220/01-11.22, №221/01-11.2, №222/01-11.2 /а.с. 62-65/.

Вказану заяву розглянуто за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області, яким прийнято рішення від 01.07.2024 № 163750029163 про відмову в призначенні пенсії /а.с. 101/.

Зазначеним рішенням відмовлено в призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Вказано, що відповідно до частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 рік. Згідно наданих до заяви документів про стаж, страховий стаж заявника складає 24 роки 10 місяців 12 днів. До страхового стажу згідно наданих документів не враховано періоди роботи в колгоспі згідно довідок №216/01-11.2, №217/01-11.2, 218/01-11.2, №219/01-11.2 від 04.06.2024, оскільки ПІБ вказано скорочено.

Вважаючи рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 01.07.2024 № 163750029163 про відмову в призначенні пенсії протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09 липня 2003 року /далі - Закон №1058-IV (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)/.

За змістом абзаців 1, 2 статті 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.

Згідно з частиною 2 статті 26 Закону № 1058-IV у разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - від 21 до 31 року.

За визначенням, наведеним у статті 1 Закону № 1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Частинами першою - третьою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з частиною четвертою вказаної статті періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Слід зазначити, що до набрання чинності Законом № 1058-IV стаж роботи для призначення пенсії регламентувався Законом України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII від 05 листопада 1991 року (далі - Закон № 1788-XII).

Види трудової діяльності, що зараховується до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, визначені статтею 56 Закону № 1788-XII.

Статтею 56 Закону №1788-XII встановлено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру її тривалості роботи і тривалості перерв. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю (частини 1, 2).

Відповідно до статті 62 Закону №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 затверджено Порядок підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).

Згідно з пунктом 1 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 Порядку №637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

ІV. ВИСНОВКИ СУДУ

Системний аналіз наведених норм законодавства свідчить, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року, а у разі відсутності такого страхового стажу, набувають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - від 21 до 31 року.

Із рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 01.07.2024 № 163750029163 про відмову в призначенні пенсії /а.с. 101/ слідує, що підставою для відмови в призначенні пенсії позивачу послугувала недостатність страхового стажу.

У рішенні зазначено, що страховий стаж заявника складає 24 роки 10 місяців 12 днів. До страхового стажу згідно наданих документів не враховано періоди роботи в колгоспі згідно довідок №216/01-11.2, №217/01-11.2, 218/01-11.2, №219/01-11.2 від 04.06.2024, оскільки ПІБ вказано скорочено.

Судом встановлено, що відповідно до трудової книжки колгоспника позивача від 13.02.1982 позивач працював в Колгоспі ім. Благоєва Куликівської сільської ради Полтавського району Полтавської області на посаді шофера з 1982 року по 2000 рік /а.с. 74-77/.

Також у вказаній книжці колгоспника містяться відомості про річну норму трудоднів та кількість відпрацьованих людиноднів позивачем.

Відповідні записи засвідчені підписом уповноважених осіб та печаткою.

Крім того, позивачем надано довідки Комунальної організації (установа, заклад) "Спільна архівна установа Полтавського району" від 04.06.2024 №216/01-11.2, №217/01-11.2, №218/01-11.2, №219/01-11.2, №220/01-11.22, №221/01-11.2, №222/01-11.2 /а.с. 62-65/.

Суд зазначає, що Постановою Ради Міністрів СРСР від 21.04.1975 № 310 «Про трудові книжки колгоспників», якою затверджено Основні положення про порядок видачі та ведення трудових книжок колгоспників (далі - Основні положення), регламентувалася трудова діяльність членів колгоспів.

Так, пункт 2 Основних положень передбачав, що трудові книжки ведуться на усіх членів колгоспу з моменту їх прийняття у члени колгоспу.

Відповідно до пункту 6 Основних положень усі записи у трудовій книжці засвідчуються у всіх розділах за час роботи в колгоспі підписом голови колгоспу або спеціально уповноваженого правлінням колгоспу особи та печаткою.

Суд зауважує, що органом Пенсійного фонду не наведено зауважень щодо оформлення записів у трудовій книжці колгоспника, наданій позивачем, натомість не зараховано до страхового стажу позивача періоди роботи в колгоспі відповідно до довідок Комунальної організації (установа, заклад) "Спільна архівна установа Полтавського району" від 04.06.2024 №216/01-11.2 /а.с. 62/, №217/01-11.2 /а.с. 62 зворотній бік/, 218/01-11.2 /а.с. 63/, №219/01-11.2 /а.с. 63 зворотній бік/, оскільки ПІБ вказано скорочено.

Суд наголошує, за приписами пунктів 1, 3 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка. Лише за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються довідки та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Таким чином надання уточнюючих довідок необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи.

Зважаючи на те, що у трудовій книжці колгоспника позивача містяться записи про роботу у Колгоспі ім. Благоєва Куликівської сільської ради Полтавського району Полтавської області шофером протягом 1982 - 2000 років, відомості про річну норму вихододнів та кількість відпрацьованих вихододнів позивачем, записи засвідчені підписом уповноважених осіб та печаткою колгоспу, неврахування відповідачем до страхового стажу позивача періодів роботи 1980 по 31.10.1981, з 1984 по 19.05.1988 неврахування відповідного стажу є безпідставним.

В архівних довідках Комунальної організації (установа, заклад) "Спільна архівна установа Полтавського району" від 04.06.2024 №216/01-11.2 /а.с. 62/, №217/01-11.2 /а.с. 62 зворотній бік/, 218/01-11.2 /а.с. 63/, №219/01-11.2 /а.с. 63 зворотній бік/ зазначено ПІБ як " ОСОБА_1 ", " ОСОБА_1 ", " ОСОБА_1 " або ж " ОСОБА_1 "

Суд зазначає, що право особи на пенсійне забезпечення, не може ставитись в залежність від існування конкретного документу чи не точностей у ньому, позаяк збереження таких відомостей не може контролюватися пенсіонером, а значить на нього не може покладатись відповідальність за їх відсутність.

Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про трудові книжки працівників" від 27.04.1993 року № 301 відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, представництва іноземного суб'єкта господарювання.

Отже, законодавством визначено, що відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, а тому власне недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для робітника, а отже, й не може впливати на його особисті права.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 06.02.2018 по справі № 677/277/17 (провадження №К/9901/1298/17).

Виходячи з наведеного, суд висновує, що зазначення по батькові позивача скорочено у документах, які здано підприємством до архівної установи, не спростовує записи у трудовій книжці на підтвердження стажу позивача та не може тягнути негативні наслідки для позивача у вигляді позбавлення права на отримання пенсії.

Підсумовуючи викладене, суд констатує, що обрахунок страхового стажу позивача здійснено відповідачем без дотримання вимог законодавства та без урахування документів, поданих позивачем разом із заявою про призначення пенсії, а тому рішення Головного управління Пенсійного Фонду України у Волинській області від 01.07.2024 № 163750029163 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.06.2024 про призначення пенсії за віком, зарахувавши до страхового стажу періоду роботи з урахуванням відомостей, зазначених в архівних довідках Комунальної організації (установа, заклад) "Спільна архівна установа Полтавського району" від 04.06.2024 №216/01-11.2, №217/01-11.2, 218/01-11.2, №219/01-11.2, №220/01-11.2, №221/01-11.2, №222/01-11.2 та трудової книжки колгоспника.

Таким чином позов підлягає задоволенню.

V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що при зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 1211,20 грн і суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Керуючись статтями 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (вул. Кравчука, 22В, м. Луцьк, Волинська область, 43026, ідентифікаційний код 13358826) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного Фонду України у Волинській області від 01.07.2024 № 163750029163 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.06.2024 про призначення пенсії за віком, зарахувавши до страхового стажу періоду роботи з урахуванням відомостей, зазначених в архівних довідках Комунальної організації (установа, заклад) "Спільна архівна установа Полтавського району" від 04.06.2024 №216/01-11.2, №217/01-11.2, 218/01-11.2, №219/01-11.2, №220/01-11.2, №221/01-11.2, №222/01-11.2 та трудової книжки колгоспника.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя М.В. Довгопол