Україна
Донецький окружний адміністративний суд
26 грудня 2024 року Справа№200/4635/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Аляб'єва І.Г.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
09.07.2024 ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 30.04.2024 №914270177624 про відмову в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 на підставі заяви від 24.04.2024, яке полягає у відмові у призначенні пенсії за віком відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням при розрахунку заробітної плати показника середньої заробітної плати в цілому по Україні за 2021-2023 роки; зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до заяви від 24.04.2024 згідно ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням при розрахунку заробітної плати показника середньої заробітної плати в цілому по Україні за 2021-2023 роки; стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача сплачений судовий збір.
В обґрунтування позову зазначає, що позивачка є отримувачем пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Досягнувши 61 річного віку позивачка звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 30.04.2024 №914270177624 відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» оскільки позивачка отримує пенсію за віком. Зазначила, що оскільки за призначенням пенсії за віком відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вперше звернулась у 2024 році відповідачем мав використовуватись показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 роки. Вважає рішення відповідача протиправними, просила задовольнити позов.
Відповідачем надано відзив на позовну заяву в якому зазначає, що ОСОБА_1 звернулась з заявою від 24.04.2024 №2343 про перерахунок «перехід на інший вид пенсії».
Звернення опрацьовано за принципом екстериторіальності спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 №339/35961.
За результатами опрацювання заяви винесено рішення про відмову від 30.04.2024 №914270177624. В обґрунтування рішення зазначено наступне: “Відповідно до частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058), переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
ОСОБА_1 вже є отримувачем пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 і за документами пенсійної справи не має права на інший вид пенсії.
Для обчислення пенсії ОСОБА_1 враховується показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки (п.4.3. розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058), який з урахуванням індексацій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 складає 7994.47 грн з 01.03.2024.
Як вже було зазначено вище, позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, тобто із застосуванням пільги, яка полягала у зниженні пенсійного віку, проте вид пенсії, що йому призначений це пенсія за віком, яка згідно з вищенаведеними положеннями законодавства призначається, перераховується та виплачується відповідно до Закону №1058-IV, який набрав чинності з 01.01.2004.
Водночас подана позивачем заява до пенсійного органу від 24.04.2024 стосувалась призначення того ж виду пенсії (пенсії за віком), що їй вже була призначена, а тому такий самий вид пенсії не міг бути призначений повторно на підставі положень Закону №1058-IV у зв'язку з досягненням нею загального пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону №1058-IV та, відповідно, не може бути застосований при обчисленні пенсії показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три останні роки. При цьому законодавства не передбачено подання такої заяви після досягнення пенсіонером, якому призначена пільгова пенсія, пенсійного віку для призначення загальної пенсії за віком, пенсійна виплата не переглядається.
Таким чином, оскільки позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах, яка є тією ж пенсією за віком, тільки призначена на певних пільгових умовах через особливості виконуваної трудової функції (зі зниженням пенсійного віку і стажу), підстави для перерахунку розміру такої пенсії після досягнення пенсійного віку (60 років) із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за останні три роки, що передують досягненню такого пенсійного віку (за 2021-2023 роки), відсутні.
Враховуючи викладене, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області вважає, що у спірних правовідносинах, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, не порушено прав позивача, а позивачем не доведено протиправність винесеного рішення, тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити в повному обсязі.
Ухвалою суду від 10.07.2024 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду накази уточнену позовну заяву із зазначенням офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти, номерів засобів зв'язку позивача та відповідача, доказ того, що позивачка є пенсіонером (пенсійне посвідчення, повідомлення про призначення пенсії, тощо), рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 30.04.2024 №914270177624.
18.07.2024 позивачкою усунуто недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 19.07.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
За приписами частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази, що містяться у матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 є громадянкою України, що підтверджено паспортом серії НОМЕР_2 .
24.04.2024 позивачкою через веб-портал заповнено додаток 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в якому просила про перехід на інший вид пенсії. Додатком до означеної заява передбаченої Додатком 3 було додано власноруч написану заяву від 24.04.2024 в якій позивачка просила призначити їй пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з тим, що позивачка досягла пенсійного віку та не отримувала такий вид пенсії. В заяві також зазначала, що раніше отримувала пільгову пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» за Списком №2. Додатково просила при призначенні пенсії застосувати нову середню заробітну плату для нового призначення за 3 роки, що передують року звернення за пенсією (2023 рік, 2022 рук, 2021 рік) відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області винесено рішення про відмову від 30.04.2024 № 914270177624. В обґрунтування рішення зазначено наступне: «Відповідно до частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058), переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Оскільки ОСОБА_1 призначено пенсію за віком, підстави для переведення на інший вид пенсії відсутні.
Згідно з даними пенсійної справи №914270177624 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на підставі ЗУ №1058-IV,Прик.полож.,п.2,ч.1; ЗУ №1788,ст.13,б) (Робота за списком №2) з 14.05.2014.
Для обчислення пенсії ОСОБА_1 враховується показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки (п.4.3. розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058), який з урахуванням індексацій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 складає 7994.47 грн з 01.03.2024, що підтверджено протокольним рішенням №914270177624 про перерахунок пенсії (індексація заробітку (масовий)).
Не погодившись з цим рішенням відповідача, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Здійснивши оцінку обставин справи та надавши їм юридичної кваліфікації, суд прийшов до висновку про задоволення позову, виходячи з такого.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст. 2 Закону №1788-XII за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч.2 ст. 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Відповідно п. 4-3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
В цій справі спірним питанням є належність до одного чи різних видів пенсії пенсій «за віком» та «за віком на пільгових умовах» для цілей визначення показника «середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії».
Переведенням з одного виду пенсії на інший є зміна виду пенсії, що визначені законодавством.
Пенсія за віком на пільгових умовах є різновидом пенсії за віком зі зменшенням загального пенсійного віку, що унеможливлює призначення позивачу пенсії за віком на загальних підставах повторно у зв'язку з досягненням загального пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону №1058-IV.
Аналогічний правовий висновок міститься у постановах Касаційного адміністративного суду від 17.05.2021 року у справі №185/1473/17, від 15.05.2020 року у справі №334/13/16-а, від 27.03.2020 року у справі №335/8983/17.
Для відповідних категорій осіб передбачено не окремий вид пенсійного забезпечення, а пільгові умови надання пенсій (пенсій за віком). Втім, вид пенсії відповідає та порядок її призначення здійснюється на умовах, що визначені Законом №1058-IV. Оскільки заява позивача до Управління фактично стосувалась призначення того самого виду пенсії (пенсії за віком), яка вже була призначена, то вона не може бути призначена повторно на підставі положень статті 40 Закону № 1058-IV із застосуванням нового показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні.
Аналогічний правовий висновок міститься у постановах Касаційного адміністративного суду від 06.12.2021 року у справі №185/951/17, від 30.11.2023 року у справі №580/3792/23.
В цій справі незалежно від закону, на підставі якого позивачу призначена пенсія за віком на пільгових умовах (зі зниженням пенсійного віку), застосування таких пільгових умов не змінює виду пенсії в обох законах (Закон №1058-IV та Закон №1788-XII) видом пенсії є саме «пенсія за віком». Отже, позивач фактично просила повторно призначити їй той самий вид пенсії і у зв'язку з цим здійснити перерахунок її розміру. Водночас, як для такого призначення, так і, відповідно, для перерахунку немає правових підстав.
Аналогічне правозастосування здійснено Третім апеляційним адміністративним судом у постанові від 02.05.2024 року у справі №340/5282/23, від 13.04.2024 року у справі №280/4163/22, від 08.04.2024 року у справі №160/26522/23, від 05.04.2024 року у справі №280/8498/23, від 26.03.2024 року у справі №160/21160/23, 15.03.2024 року у справі №160/15901/23, від 08.02.2024 року у справі №160/14674/22, від 30.01.2020 року у справі №160/8570/18.
Отже, позивач не врахувала, що визначальним є не закон, на підставі якого особа звертається за призначенням пенсії, а вид пенсії, який така особа отримує, адже саме з видом пенсії законодавство пов'язує порядок розрахунку її розміру та можливість проведення нового розрахунку. В свою чергу позивачу раніше було призначено саме пенсію за віком. Так, сам позивач надав розрахунки пенсії та протокол, в яких вказано «вид пенсії» та зазначено «пенсія за віком». В зв'язку з цим відсутні підстави для використання іншого показнику середньої заробітної плати по Україні, оскільки відсутня зміна виду пенсії.
Таким чином, незалежно від закону, за яким позивачу призначено пенсію за віком, вид такої пенсії є тотожним («за віком»), що є підставою для відмови у позові.
Наведена позивачем судова практика судом відхиляється з огляду на її неактуальність виходячи з вищевказаних прикладів судової практики.
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні позовної заяви належить відмовити.
Щодо розподілу судових витрат.
В зв'язку з відмовою у позові підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 139, 242-246, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства, суд
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84116, Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення судом складено 26.12.2024 року.
Суддя І.Г. Аляб'єв