Справа № 287/2640/24
3/287/2685/24
24 грудня 2024 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Русин М.Г., розглянувши справу про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця, військовий квиток серії НОМЕР_1 виданий 17.06.1991 року ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № ІНФОРМАЦІЯ_3 /32 від 11.12.2024 року солдат ОСОБА_1 11.12.2024 року близько 17 год. 50 хв., перебуваючи на території ІНФОРМАЦІЯ_4 , що за адресою АДРЕСА_3 , був виявлений в стані алкогольного сп'яніння під час виконання службових обов'язків. ОСОБА_1 було направлено до КНП "Олевська ЦЛ" для проведення медичного освідування на стан алкогольного сп'яніння. Під час проходження медичного дослідження проведеного 11.12.2024 року о 18 год. 10 год. черговим лікарем ОСОБА_2 було виявлено 2,1 % етилового спирту, про що вказано висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння № 65 від 11.12.2024 року.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № ІНФОРМАЦІЯ_3 /33 від 18.12.2024 року, солдат ОСОБА_1 18.12.2024 року близько 15 год. 30 хв., перебуваючи на території ІНФОРМАЦІЯ_4 , що за адресою АДРЕСА_3 , був виявлений в стані алкогольного сп'яніння під час виконання службових обов'язків. Під час проходження медичного дослідження проведеного 18.12.2024 року о 15 год. 45 год. черговим лікарем ОСОБА_3 було виявлено 2,2 % етилового спирту, про що вказано у висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння № 67 від 18.12.2024 року.
Адміністративні провадження за вказаними протоколами, відповідно до
ст. 36 КУпАП, постановою Олевського районного суду Житомирської області від 24.12.2024 року об'єднані в одне провадження. Об'єднаній справі присвоєно
№ 287/2640/24, номер провадження 3/287/2685/24.
У судове засідання з'явився правопорушник ОСОБА_1 та надав пояснення в яких визнав вину у вчинені інкримінованих адміністративних правопорушеннях та підтвердив обставини, зазначені у протоколах про адміністративні правопорушення від 11.12.2024 року № ІНФОРМАЦІЯ_3 /32 та від 18.12.2024 року № ІНФОРМАЦІЯ_3 /33.
ОСОБА_1 пояснив, що дійсно 11.12.2024 та 18.12.2024 по місцю несення служби він перебував у стані алкогольного сп'яніння за обставин зазначених у протоколах, також підтвердив, що в указані дні проходив медичні обстеження на стан алкогольного сп'яніння, результати яких не заперечує.
Під час розгляду справи у судовому засіданні надав пояснення свідок - тимчасово виконуючий обов'язки командира взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_5 - ОСОБА_4 , який підтвердив відомості, зазначені у протоколах про адміністративне правопорушення від 11.12.2024 року № ІНФОРМАЦІЯ_3 /32 та від 18.12.2024 року № ІНФОРМАЦІЯ_3 /33, а також пояснив що 11.12.2024 та 18.12.2024 безпосередньо ним було виявлено ознаки алкогольного сп'яніння у ОСОБА_1 , про що він доповідав підполковнику ОСОБА_5 . Після цього ОСОБА_1 було доставлено до Олевської ЦЛ та проведено огляд останнього на стан алкогольного сп'яніння.
Під час розгляду справи у судовому засіданні надав пояснення свідок - старший офіцер мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_5 - ОСОБА_5 , який підтвердив відомості, зазначені у протоколах про адміністративне правопорушення від 11.12.2024 року № ІНФОРМАЦІЯ_3 /32 та від 18.12.2024 року № ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також пояснив, що 11.12.2024 та 18.12.2024 ОСОБА_4 доповідав йому про виявлення ознак алкогольного сп'яніння у ОСОБА_1 . Після цього ним було прийнято рішення про проведення медичного обстеження останнього на стан алкогольного сп'яніння. 11.12.2024 та 18.12.2024 ОСОБА_1 був доставлений до Олевської ЦЛ, де було проведено медичний огляд та підтверджено факт перебування в стані алкогольного сп'яніння. Після зазначених подій випадків перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння зафіксовано не було.
Також у судовому засіданні судом досліджено матеріали адміністративної справи: протоколи про адміністративні правопорушення від 11.12.2024 року
№ ІНФОРМАЦІЯ_3 /32 та від 18.12.2024 року № ІНФОРМАЦІЯ_3 /33, долучені до протоколів письмові пояснення ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , копії військових квитків ОСОБА_5 , ОСОБА_4 та ОСОБА_1 , оригінали висновків щодо результатів медичного огляду від 11.12.2024 № 65 та від 18.12.2024 № 67 .
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, речовими доказами тощо.
Диспозиція ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, за якою ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності, передбачає відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Частиною 1 ст. 172-20 КУпАП передбачено відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або появу таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмову таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Кваліфікуючою ознакою правопорушення є його вчинення в умовах особливого періоду.
Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022р. № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні". Указом Президента України № 740/2024 від 28.10.2024 року, затвердженого Законом від 29 жовтня 2024 року № 4024-IX, продовжено строк дії воєнного стану з 5 години 30 хвилин 10 листопада 2024 року строком на 90 днів.
Відповідно до частини 4 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
Стаття 4 Дисциплінарного статуту ЗСУ, передбачає, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.
Дослідивши усі зібрані по справі докази в їх сукупності вважаю, що факт події адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та вина ОСОБА_1 у їх вчиненні повністю та об'єктивно знайшла своє підтвердження в ході судового розгляду.
Досліджені та проаналізовані у ході розгляду справи докази не містять протиріч та доповнюють один одного, зібрані у порядку КУпАП, в сукупності та взаємозв'язку беззаперечно та безсумнівно підтверджують винуватість
ОСОБА_1 у вчиненні зазначених адміністративних правопорушень.
Дії правопорушника ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП України кваліфіковані правильно.
Призначаючи вид та міру стягнення правопорушнику суд враховує характер скоєного правопорушення, дані про особу правопорушника, який є військовослужбовцем, майновий стан правопорушника.
Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність правопорушника не встановлено.
Визначаючи вид та міру стягнення суд дійшов висновку, що до
ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції статті, за якою він притягується до відповідальності, з урахуванням вимог ст. 36 КУпАП, що буде достатнім для його виправлення та запобігатиме вчиненню ним інших адміністративних правопорушень.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення сплачується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що визначено ст. 4 Закону України "Про судовий збір".
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір"
ОСОБА_1 , як військовослужбовець під час виконання службових обов'язків, звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 36, 40-1, ч. 3 ст. 172-20, 283, 284, 287, 326-328 КУпАП, п. 12 ст. 5 Закону України "Про судовий збір",
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення, з урахуванням вимог ст. 36 КУпАП, у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп.
Штраф перерахувати на р/р UA 048999980313020106000006741, код отримувача (ЄДРПОУ) 37976485, код класифікації доходів бюджету: 21081100, отримувач коштів: ГУК у Житомирській області/ ТГ м. Олевськ/ 21081100, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи та інші санкції.
Звільнити від сплати судового збору ОСОБА_1 на підставі п. 12 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".
Роз'яснити особі, щодо якої застосоване адміністративне стягнення, що відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: М. Г. Русин