Справа № 159/6656/24
Провадження № 2-а/159/159/24
20 грудня 2024 року м. Ковель
Ковельський міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Лесика В.О.,
з участю секретаря судового засідання Посполітак Г.О.,
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
07.10.2024 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_3 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення передбачене частиною 3 ст.210-1 КУпАП.
В обґрунтування заявленого позову вказав, що 26.09.2024 постановою т.в.о.начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 його було піддано адміністративному стягнення у виді штрафу в сумі 17000 гривень за не оновлення своїх облікових даних у визначений законодавством період.
Вважає дану постанову незаконною та просить її скасувати з наступних підстав.
19.09.2024 він прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 для оформлення відстрочки від призиву на військову службу по мобілізації так як є інвалідом 3-ї групи, однак працівники РТ ЦК та СП склали на нього протокол про адміністративне правопорушення, а в подальшому була винесена постанова про притягнення його до відповідальності. У зазначених документах вказано, що він не уточнив свої облікові дані, проте відповідачем не вказано які саме персональні дані не були оновлені та не могли бути одержані самостійно відповідачем шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими державними органами.
В протоколі та в постанові яка оскаржується відсутні посилання на норми закону про «Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» яким встановлено перелік персональних даних вказаних осіб.
Зазначає також, що він перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 , а тому відповідач володіє щодо нього певними обліковими даними.
Приягуючи його до відповідальності відповідачем не вказано які саме відомості він мав уточнити, а відтак не в повному обсязі викладено об'єктивну сторону правопорушення.
З наведених підстав просить позов задовольнити.
Ухвалою від 08.10.2024 відкрито провадження по справі та визначено її розгляд проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, одночасно надано відповідачу строк для подання відзиву.
Ухвалою від 05.11.2024 залучено до участі у справі в якості співвідповідача ІНФОРМАЦІЯ_5 .
У відзиві на позов представник ІНФОРМАЦІЯ_3 зазначив, що Шумік, як військовозобов'язаний під час особливого періоду не виконав обов'язку передбаченого абзацом 6 ч.2 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» тобто не уточнив свої облікові дані в період з 18.05 по 16.07.2024, що і стало підставою для притягнення його до адміністративної відповідальності.
В судове засідання представник ІНФОРМАЦІЯ_3 не з'явився і по причини неявки не повідомив.
Позивач позов підтримав та просив його задовольнити з підстав викладених в ньому, додатково пояснивши, що він не знав про необхідність оновлення своїх облікових даних як військовозобов'язаного у зазначений період.
Суд, заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи приходить до висновку про безпідставність позову.
В судовому засіданні встановлені наступні фактичні обставини по справі.
Позивач ОСОБА_1 , 1999 року народження визнаний непридатним до військової служби у мирний час та обмежено придатний у воєнний час про що свідчить відповідна Довідка ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Як слідує із пояснення оператора мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 уточнив свої облікові дані 18.01.2017, що підтверджено Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Такі облікові дані як адреса місця проживання, номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти і т.п. отримати через вказаний реєстр шляхом електронної інформаційно комунікаційної взаємодії з іншими системами, базами даних, держателями яких є державні органи отримати неможливо.
Постановою т.в.о.начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 позивача притягнуто до адміністративної відповідальності 26.09.24 за не оновлення даних в період з 18.05.по 16.07.2024.
Відповідно до Закону України «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно з Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року воєнний стан, який триває і по теперішній час.
Відповідно до ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (в редакції, чинній з 18.05.2024 згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 № 3633-ІХ) під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Відповідно до абз.2 ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Згідно з абз. 4 пункту 1 частини ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3633-ІХ 1) під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 3 березня 2022 року № 2105-IX: громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Виходячи з наведених законодавчих актів суд приходить до висновку про правомірність та законність притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП.
Покликання позивача на ту обставину, що він, перебуваючи на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 , а відтак відповідач володіє певними обліковими даними спростовано наведеними вище доказами. Постанова про притягнення до адміністративної відповідальності містить в собі формулювання об'єктивної сторони скоєного правопорушення та посилання на нормативні акти, які не виконав позивач, що і стало підставою для притягнення його до адмінвідповідальності.
У зв'язку з відмовою в задоволенні позову, підстави для стягнення судових витрат у відповідності до ст. 139 КАС України, відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 55 Конституції України, ст.7, 22, 210-1 256,268, 276, 288, 289,293, 294 КУпАП, ст.ст.2, 5, 6, 7, 8, 9, 19, 25, 77, 211, 229, 241, 242, 245, 246, 250, 257-263, 286 КАС України, суд -
У позові ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення №1772 від 26.09.2024 - відмовити повністю.
Судові витрати залишити за позивачем.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Повне найменування сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач 1: ІНФОРМАЦІЯ_8 , код ЄРДПОУ НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 .
Відповідач 2: ІНФОРМАЦІЯ_9 , код ЄРДПОУ НОМЕР_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 .
Повний текст рішення складено 26.12.2024.
Головуючий: В.О.Лесик