Справа № 569/17618/24
27 вересня 2024 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Наумов С.В., з участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , прокурора Набухотного С., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області, про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКП НОМЕР_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.,
- зміст ст. 268 КУпАП., - ОСОБА_1 роз'яснено, -
Згідно протоколу № 335 від 17.09.2024 про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді присяжного Рівненського районного суду Рівненської області, будучи згідно підпункту «ґ» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що входить до складу присяжних (під час виконання ними обов'язків у суді) - суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, в порушення вимог фінансового контролю, передбачених частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Рішенням Рівненської обласної ради № 1780 від 21.08.2020 ОСОБА_1 затверджено присяжним Рівненського районного суду Рівненської області строком на 3 роки.
30.03.2023 рішенням Рівненської районної ради № 463 ОСОБА_1 повторно затверджено присяжним Рівненського районного суду Рівненської області.
Відповідно до інформації Рівненського районного суду Рівненської області ОСОБА_1 виконувала обов'язки присяжного в березні, листопаді та грудні 2021 року.
Таким чином, ОСОБА_1 у 2021 році виконувала обов'язки присяжного у Рівненському районному суді Рівненської області.
Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, в термін не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік о 19:19 год. 01.02.2024.
Матеріалами проведеної перевірки встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік несвоєчасно без поважних причин.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Відповідно до протоколу № 336 від 17.09.2024 про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді присяжного Рівненського районного суду Рівненської області, будучи згідно підпункту «ґ» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що входить до складу присяжних (під час виконання ними обов'язків у суді) - суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, в порушення вимог фінансового контролю, передбачених частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Рішенням Рівненської обласної ради № 1780 від 21.08.2020 ОСОБА_1 затверджено присяжним Рівненського районного суду Рівненської області строком на 3 роки.
30.03.2023 рішенням Рівненської районної ради № 463 ОСОБА_1 повторно затверджено присяжним Рівненського районного суду Рівненської області.
Відповідно до інформації Рівненського районного суду Рівненської області ОСОБА_1 виконувала обов'язки присяжного в квітні, червні, серпні, вересні, жовтні, листопаді та грудні 2022 року.
Таким чином, ОСОБА_1 у 2022 році виконувала обов'язки присяжного у Рівненському районному суді Рівненської області.
Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, в термін не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік о 19:26 год. 01.02.2024.
Матеріалами проведеної перевірки встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік несвоєчасно без поважних причин.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Згідно протоколу № 337 від 17.09.2024 про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді присяжного Рівненського районного суду Рівненської області, будучи згідно підпункту «ґ» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що входить до складу присяжних (під час виконання ними обов'язків у суді) - суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, в порушення вимог фінансового контролю, передбачених частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Рішенням Рівненської обласної ради № 1780 від 21.08.2020 ОСОБА_1 затверджено присяжним Рівненського районного суду Рівненської області строком на 3 роки.
30.03.2023 рішенням Рівненської районної ради № 463 ОСОБА_1 повторно затверджено присяжним Рівненського районного суду Рівненської області.
Відповідно до інформації Рівненського районного суду Рівненської області ОСОБА_1 виконувала обов'язки присяжного в лютому, травні, червні, липні, серпні, вересні, жовтні, листопаді та грудні 2023 року.
Таким чином, ОСОБА_1 у 2023 році виконувала обов'язки присяжного у Рівненському районному суді Рівненської області.
Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, в термін не пізніше 31 березня 2024 року.
Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік о 15:22 год. 16.04.2024.
Матеріалами проведеної перевірки встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік несвоєчасно без поважних причин.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Відповідно до протоколу № 338 від 17.09.2024 про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 , будучи особою, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування на посаді присяжного Рівненського районного суду Рівненської області, будучи згідно підпункту «ґ» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що входить до складу присяжних (під час виконання ними обов'язків у суді) - суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, в порушення вимог фінансового контролю, передбачених абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Рішенням Рівненської обласної ради № 1780 від 21.08.2020 ОСОБА_1 затверджено присяжним Рівненського районного суду Рівненської області строком на 3 роки.
30.03.2023 рішенням Рівненської районної ради № 463 ОСОБА_1 повторно затверджено присяжним Рівненського районного суду Рівненської області.
Наказом по Рівненському районному суду № 10-к від 24.04.2024 ОСОБА_1 з 01.05.2024 увільнено від виконання обов'язків присяжного Рівненського районного суду.
Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати в НАЗК за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), в термін не пізніше 31 травня 2024 року.
Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) о 13:37 год. 29.08.2024.
Матеріалами проведеної перевірки встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), несвоєчасно без поважних причин.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушення визнала повністю, щиро розкаялась, просила суд суворо її не карати.
Прокурор Набухотний С. в судовому засіданні протоколи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172 - 6 КУпАП підтримав повністю.
Заслухавши ОСОБА_1 та прокурора в судовому засіданні, дослідивши адміністративні матеріали, суд вважає, що ОСОБА_1 були вчинені адміністративні правопорушення передбачені ч. 1 ст. 172 - 6 КУпАП (Несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування).
Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вина правопорушника у вчиненні адміністративного правопорушення повністю стверджується дослідженими в судовому засіданні матеріалами справи, зокрема, поясненнями та деклараціями ОСОБА_1 , іншими матеріалами.
Враховуючи викладене, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу передбаченого санкцією ч. 1 ст. 172 - 6 КУпАП.
В порядку ч. 2 ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення вищезазначені адміністративні протоколи об'єднуються в одне провадження, із накладенням стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КпАП України.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного, керуючись ч. 2 ст. 36, ч. 1 ст. 172 - 6, 283, 284, КУпАП, -
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172 - 6 КУпАП та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. в дохід держави.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд.
Суддя Рівненського міського суду С.В. Наумов