Рішення від 24.12.2024 по справі 620/12337/24

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2024 року м.Чернігів Справа№ 620/12337/24

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Клопота С.Л.

розглянувши у спрощеному позовному провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області та просить наступне.

1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у не зарахуванні, з часу призначення пенсії, до страхового стажу ОСОБА_1 всіх періодів роботи в зоні відчуження ЧАЕС з 01.01.2004 року по 30.11.2022 року з коефіцієнтом кратності 1.5, як роботу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 року, відповідно до частини 1 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та у не вірному розрахунку загального страхового стажу ОСОБА_1 відповідно до відомостей трудової книжки серії НОМЕР_1 від 01.09.1989р. та довідок про підтвердження особо шкідливих умов праці за списком №1: № 11 від 24.09.2015р., №19 від 24.09.2015р., №10 від 11.02.2020р., №43 від 20.12.2022р., виданими Державним закладом «Центр спеціалізованої медичної допомоги зони відчуження МОЗ України» за встановленою формою ф.№122 та Додаток №5, і невірному обрахунку понаднормативного стажу.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок, з послідуючою виплатою недоплачених сум пенсії з часу призначення пенсії ОСОБА_1 , та виплачувати пенсію, зарахувавши до страхового стажу ОСОБА_1 у полуторному розмірі всі періоди роботи в зоні відчуження ЧАЕС, в тому числі з 01.01.2004р по 30.11.2022р., як роботу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 року, відповідно до частини 1 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та зарахувати до понаднормативного стажу весь стаж, що перевищує мінімально встановлену норму у 15 років, який станом на 30.11.2022 року склав 62 роки, відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Ухвалою судді від 26.09.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення вказаної ухвали для подання відзиву на позов.

Відповідачем подано відзив на позов, у якому останній позовні вимоги не визнав, просив у їх задоволенні відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд враховує таке.

З поданих суду доказів убачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області (надалі - Відповідач), як застрахована особа, яка відповідно до Закону України № 1058-1V «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон України №1058-IV) підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та отримую з 21.10.2015р. пенсію за віком на пільгових умовах.

Нарахована і призначена їй пенсія виявилася в меншому розмірі, ніж нею очікувалося, з огляду на те, що Відповідачем не враховано коефіцієнт кратності 1.5 до періоду роботи з особливо шкідливими умовами праці за Списком №1 в зоні відчуження ЧАЕС з 01.01.2004р. по 30.11.2022р. в зоні відчуження ЧАЕС за Списком №1, що разом становить, в одинарному обчисленні, не менш ніж 18 років 11 місяців, про що стало відомо з часу одержання 29.04.2024 року протоколу перерахунку п/с №932190112221 розміру пенсії.

На її запит, у квітні місяці цього року, було повідомлено, що її загальний страховий стаж не відповідає дійсному наявному розміру, що в свою чергу вплинуло на розмір пенсії в бік її суттєвого зменшення. Відповідач повідомив, що зарахування пільгового стажу у полуторному розмірі не передбачено приписами діючого пенсійного законодавства.

Не погодившись з цим, позивачка звернулась до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. За приписами п.6 ч.І ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України. Умови і порядок призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та іншими законами України.

Так, ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що час роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи: ...зі січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком № 1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 Постанови ЦК КПРС Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС від 29.12.1987 року №1497-378 встановлено, що у період 1988-1990 років: час роботи робітників, задіяних на експлуатації Чорнобильської АЕС та ліквідації наслідків аварії в зоні відселення, зараховується у полуторному розмірі в трудовий стаж та в стаж роботи, що дає право на пільгову пенсію по списку № 1, затвердженому Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року №1173.

Дію вказаної Постанови було пролонговано пунктом 1 Постанови Ради Міністрів СРСР № 1136 «Про продовження на 1991-1995 роки строку дії Постанови ЦК КПРС Ради Міністрів СРСР та ВЦРП від 29.12.1987 року №1497».

У подальшому зазначена норма про те, що робота у зоні відчуження ЧАЕС зараховується до трудового стажу у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1) безперервно продовжується в часі, зокрема пунктом 2 Постанови КМ України «Про компенсації та пільги особам, які працюють на Чорнобильській АЕС і у зоні відчуження» від 29.02.1996 року № 250, пунктом 3 Постанови КМ України «Про доплати і компенсації особам, які працюють у зоні відчуження і зоні безумовного (обов'язкового) відселення після повного відселення жителів» від 30.06.1998 року № 982, пунктом 3 Постанови КМ України «Про доплати і компенсації особам, які працюють у зоні відчуження і зоні безумовного (обов'язкового) відселення після повного відселення жителів» 07.02.2000 року № 223, пунктом 3 Постанови КМ України «Про доплати і компенсації особам, які працюють у зоні відчуження і зоні безумовного (обов'язкового) відселення після повного відселення жителів» від 29.01.2003 року №137, абзацом 6 Постанови КМ України «Про доплати і компенсації особам, які працюють у зоні відчуження» №571 від 27.04.2006 року, із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 05.12.2007 р. № 1400 «Про доповнення Постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2006 р. № 571». абзацом 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 р. № 831 із змінами, внесеними Постановою КМ України від 21.09.2011р. № 984, Постанови КМ України від 29.12.2014 р. № 717. від 20.04.2016 р. № 297.

Постанови Кабінету Міністрів України прийняті у відповідності з положеннями ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка передбачає пільги щодо обчислення стажу роботи.

Аналогічна правова позиція висловлена в Ухвалі Вищого адміністративного суду України від 06 листопада 2014 року у справі № К/800/23040/14.

Загальний аналіз правових приписів перерахованих вище нормативно-правових актів свідчить, що законодавець надав Кабінету Міністрів України з 1 січня 1993 року та в наступні роки встановлювати пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження. Таке право надано КМ України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який є спеціальним законом для застосування у питанні обчислення стажу роботи для осіб, віднесених до категорії «чорнобильців».

Отже, у період з 01.01.1988 року по теперішній час особам, які постійно працюють у зоні відчуження, час роботи зараховується до стажу роботи у полуторному розмірі. Таким чином, Відповідачем мало б при обчисленні моєї пенсії, час роботи в зоні відчуження, який відпрацьований мною, аналогічно вищевказаним періодам роботи до 01.01.2004 року, також само зарахувати до стажу роботи в півтора кратному розмірі.

Відповідно до записів у трудовій книжці позивачки серії НОМЕР_1 від 01.09.1989р., зміна прізвища ОСОБА_2 на ОСОБА_3 у зв'язку з укладенням шлюбу згідно свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 від 20.02.2001р., загальний страховий стаж, станом на 30.11.2022р. становить 40 років 26 днів.

В тому числі, до наявного страхового стажу входять спеціальні періоди роботи у зоні відчуження ЧАЕС за Списком №1, що підтверджується наступними довідками:

- № 11 від 24.09.2015р., за період роботи з 06.12.1993р. по 31.08.2015р.. виданою Державним закладом спеціалізованою медико-санітарною частиною №16 міністерства охорони здоров'я України м. Чорнобиля за встановленою формою №122 (Затвердженою Постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях №122 від 09.03.1988р.);

- №19 від 24.09.2015р., за період роботи з 01.01.2010р. по 31.08.2015р., виданою Державним закладом спеціалізованою медико-санітарною частиною №16 міністерства охорони здоров'я України м. Чорнобиля за встановленою формою Додаток №5 (відповідно до Постанови КМ України №920 від 05.07.2006р.);

- №10 від 11.02.2020р., за період роботи з 03.08.2016р. по 31.01.2020р., виданою Державним закладом «Центр спеціалізованої медичної допомоги зони відчуження МОЗ України» за встановленою формою Додаток №5 (відповідно до Постанови КМ України №920 від 05.07.2006р.);

- №43 від 20.12.2022р., за період роботи з 01.02.2020р. по 30.11.2022р., виданою Державним закладом «Центр спеціалізованої медичної допомоги зони відчуження МОЗ України» за встановленою формою Додаток №5 (відповідно до Постанови КМ України №920 від 05.07.2006р.), - про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або записів у ній, за загальний період роботи з 06.12.1993р. по 30.11.2022р. в зоні відчуження ЧАЕС за Списком №1, що разом становить, в одинарному обчисленні, не менш ніж 28 років 11 місяців 20 днів.

Цей пільговий стаж повинен бути зарахований до загального страхового стажу обов'язково у полуторному розмірі згідно до ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

При цьому Відповідач зарахував пільговий стаж позивачки в зоні ЧАЕС із застосуванням коефіцієнту кратності 1,5 лише до 31.12.2003 року.

Період з 01.01.2004 року Відповідач зарахував без полуторного коефіцієнту.

Отже, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області не здійснило зарахування всього пільгового періоду роботи в зоні відчуження ЧАЕС з коефіцієнтом кратності 1,5 ані з часу призначення пенсії, ані під час перерахунку пенсії.

Тому, мій пільговий стаж повинен бути зарахований у полуторному розмірі, що складає не менш ніж 43 роки 05 місяців 15 днів:

28 років 11 місяців 20 днів х 1.5 = 28 років 11 місяців 20 днів + 14 років 05 місяців 25 днів = 43 роки 05 місяців 15 днів.

З урахуванням того, що частково Відповідач зарахував у полуторному розмірі шкідливий період роботи до 31.12.2003р., то не зарахована частина складає: 43 роки 05 місяців 15 днів - загальний пільговий стаж з коефіцієнтом 1,5; 15 років 01 місяць 09 днів - стаж врахований з коефіцієнтом 1,5 до 31.12.2003р.; 28 років 04 місяці 06 днів кількість стажу, який повинен був зарахований з коефіцієнтом 1,5.

А тому, весь страховий стаж, який повинен бути враховуватися для розрахунку пенсії, має бути наступним: 40 років 26 днів - загальний страховий стаж + 9 років 0 5 місяців 15 днів (додатковий стаж з кратністю 1,5 з 01.01.2004р.) = 49 років 06 місяців 11 днів

До того ж. відповідно до ч.З ст. 24 Закону України №1058-1V, за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року: 49 років 06 місяців 11 днів + 28 років = 77 років 06 місяців 11 днів

Отже, виходячи з наведеного, всього страхового стажу з урахуванням кратності за час роботи за Списком №1 повинно бути: 40 років 26 днів (загальний календарний страховий стаж за даними трудової книжки, без урахування кратності 1.5 + 9 років 0 5 місяців 15 днів (додатковий стаж після застосування кратності 1,5 за Списком №1 виходячи із стажу роботи за Списком №1 28 років 11 місяців 20 днів з 01.01.2004 року) + 28 років (з урахуванням ч.З.ст. 24 Закону України № 1058-IV) = 77 років 06 місяців 11 днів. З яких пільговий стаж в цілому з урахуванням кратності 1.5 становить: 43 роки 05 місяців 15 днів.

Коефіцієнт страхового стажу, як наслідок (похідна), визначається з урахуванням правильно обчисленого страхового стажу, у випадку позивачки, з урахуванням півтора кратного обчислення.

Так, відповідно до ч.І статті 27 Закону України № 1058-1V, за якою, за вибором позивачки, має бути розрахована та призначена пенсія, розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп • Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Відповідно до ч.І ст. 25 Закону України №1058-IV коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

См х Вс

Кс = , де:

100% х 12

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу.

Відповідач, розрахувавши страховий стаж позивачки у розмірі 68 років 26 днів, розрахувавши індивідуальний коефіцієнт виходячи: (68 років) х 12 = 816 місяців, 816 : 12 :100 = 0,68000.

На томість має бути саме таким: (77 роки х 12 місяців + 06 місяців) = 930 місяців. 930:12:100 = 0,77500.

Враховуючи, що приписи статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з урахуванням Рішення Конституційного Суду України № 1-р/2020 від 23.01.2020р., вказують, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Понаднормативний стаж позивачки становить: 77 років 06 місяців 11 днів - 15 років = 62 роки (06 місяців 11 днів).

Від так складові пенсії позивачки, станом на 30.11.2022р. (на час останнього перерахунку пенсії за ч,4 ст. 42 Закону України №1058-IV) повинні бути наступними:

Загальний трудовий стаж - 77 років 06 місяців 11 днів;

З них стаж роботи за Списком №1 з урахуванням кратності 1.5 - 43 роки 05 місяців 15 днів;

Індивідуальний коефіцієнт стажу станом на 30.11.2022р. - 0,775;

Понаднормативний стаж - 62 роки.

Але всупереч Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до стажу роботи позивачки, в півтора кратному розмірі, жодного періоду її роботи у зоні відчуження, який нею відпрацьований за Списком №1. Зараховано не було, внаслідок чого стаж, що враховано для обчислення пенсії, був суттєво знижений.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов переконання про протиправність бездіяльності відповідача щодо не зарахування до страхового стажу позивачки періодів роботи з полуторок ратним коефіцієнтом, відповідно до записів в трудовій книжці, з часу призначення пенсії, який складає станом на 30.11.2022р. 43 роки 05 місяців 15 днів.

Від так слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок, з послідуючою виплатою недоплачених сум пенсії з часу призначення пенсії ОСОБА_1 , та виплачувати пенсію, зарахувавши до страхового стажу ОСОБА_1 у полуторному розмірі всі періоди роботи в зоні відчуження ЧАЕС, в тому числі з 01.01.2004р по 30.11.2022р., як роботу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 року, відповідно до частини 1 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та зарахувати до понаднормативного стажу весь стаж, що перевищує мінімально встановлену норму у 15 років, який станом на 30.11.2022 року склав 62 роки, відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Андрія Саєнка, 10, м. Фастів, Київська обл., Фастівський р-н,08500) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у не зарахуванні, з часу призначення пенсії, до страхового стажу ОСОБА_1 всіх періодів роботи в зоні відчуження ЧАЕС з 01.01.2004 року по 30.11.2022 року з коефіцієнтом кратності 1.5, як роботу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 року, відповідно до частини 1 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та у не вірному розрахунку загального страхового стажу ОСОБА_1 відповідно до відомостей трудової книжки серії НОМЕР_1 від 01.09.1989р. та довідок про підтвердження особо шкідливих умов праці за списком №1: № 11 від 24.09.2015р., №19 від 24.09.2015р., №10 від 11.02.2020р., №43 від 20.12.2022р., виданими Державним закладом «Центр спеціалізованої медичної допомоги зони відчуження МОЗ України» за встановленою формою ф.№122 та Додаток №5, і невірному обрахунку понаднормативного стажу.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок, з послідуючою виплатою недоплачених сум пенсії з часу призначення пенсії ОСОБА_1 , та виплачувати пенсію, зарахувавши до страхового стажу ОСОБА_1 у полуторному розмірі всі періоди роботи в зоні відчуження ЧАЕС, в тому числі з 01.01.2004р по 30.11.2022р., як роботу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 року, відповідно до частини 1 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та зарахувати до понаднормативного стажу весь стаж, що перевищує мінімально встановлену норму у 15 років, який станом на 30.11.2022 року склав 62 роки, відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.

Повний текст рішення виготовлено 24 грудня 2024 року.

Суддя Сергій КЛОПОТ