24 грудня 2024 року м.Чернігів Справа № 620/12836/24
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Клопота С.Л.
розглянувши у спрощеному позовному провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та просить наступне.
1. Визнати протиправним та скасувати рішення відділу перерахунку пенсій №2 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 02.09.2024 о/р 254150020939 про відмову ОСОБА_1 в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області перевести ОСОБА_1 з 26.08.2024 з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 19.12.1993 № 3723-ХІІ та п.п.10, 12 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIІI.
Ухвалою судді від 25.09.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення вказаної ухвали для подання відзиву на позов.
Відповідачем подано відзив на позов, у якому останній позовні вимоги не визнав, просив у їх задоволенні відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд враховує таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
26.08.2024 позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Чернігівській області із заявою перевести його з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 19.12.1993 № 3723-ХІІ та п.п.10, 12 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889 За принципом екстериторіальності структурним підрозділом для прийняття рішення за результатами поданої мною заяви визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Відділом перерахунків пенсій №2 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління ПФУ в Житомирській області 02.09.2024 прийнято рішення, яким позивачу було відмовлено з мотивів, що Закон України "Про державну службу" № 889-VIII не поширюється на працівників Митної служби, яким присвоєні спеціальні звання.
Не погодившись з таким рішенням, позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
З 01.05.2016 набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ).
За змістом ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія за віком призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особам, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993, № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993, № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10 і 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, та мають передбачені частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.
Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993, № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993, № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889- VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993, № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
За змістом ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом 1 частини першої статті 28 Закону № 1058-І V, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
За аналізом вищезазначених норм права слідує, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1ст. 37 Закону № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18, у постановах Верховного Суду від 02.04.2020 у справі № 687/545/17, від 16.12.2021 у справі № 538/804/17.
Стаж державної служби до набрання чинності Законом України «Про державну службу» обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.051994 № 283 (далі - Порядок № 283), та додатку до нього (були чинними до 01.05.2016).
Пунктом 5 Порядку № 283 визначено, що обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії.
Пунктом 1 Порядку № 283 встановлено, що цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.
Згідно з пунктом 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України "Про державну службу", а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів; на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком; на посадах суддів, слідчих, прокурорів, інших службових осіб, яким присвоєно персональні звання.
За правилами п. 4 Порядку № 283 документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.
Спеціальним законом, що визначає статус посадових осіб митних органів в Україні, є Митний кодекс України від 13.03.2012 № 4495-VI (далі - МК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 569 МК України працівники митних органів, на яких покладено виконання завдань, зазначених у статті 544 цього Кодексу, здійснення організаційного, юридичного, кадрового, фінансового, матеріально-технічного забезпечення діяльності цих органів, є посадовими особами. Посадові особи митних органів є державними службовцями.
Згідно з ч. 1 ст. 588 МК України, пенсійне забезпечення посадових осіб митних органів здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу". При цьому період роботи (служби) зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) в митних органах зараховується до стажу державної служби та до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Аналогічні положення щодо віднесення посадових осіб органів доходів і зборів до державних службовців та пенсійного забезпечення посадових осіб органів доходів і зборів в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", були передбачені і Митними кодексами України від 11.07.2002 та від 12.12.1991.
Таким чином, посадові особи митних органів, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в митних органах зараховується до стажу державної служби, який дає право на набуття пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена у рішенні Верховного Суду від 04.04.2018 (зразкова справа № 822/524/18) та постанові Верховного Суду від 10.07.2018 справа № 591/6970/16-а.
Відповідно до записів трудової книжки позивача від 15.08.1984 НОМЕР_1 , убачається, що він працював на посадах:
- з 10.02.1998р. призначений на посаду інспектора митного поста «Грем'яч» Новгород-Сіверської митниці;
- 15.09.1998р. прийняв Присягу державного службовця;
- 31.08.1998р. присвоєно персональне звання «Інспектор митної служби З рангу»;
- 22.06.2000р. присвоєно персональне звання «Інспектор митної служби 2 рангу»;
- 03.10.2002р. призначений т.в.о. головного інспектора митного поста «Грем'яч» Новгород-Сіверської митниці;
- 27.02.2003р. призначений інспектором митного поста «Грем'яч» Новгород- Сіверської митниці;
- 12.09.2002р. присвоєно персональне звання "Інспектор митної служби 1 рангу";
- 01.04.2004р. присвоєно спеціальне звання "Інспектор митної служби 4 рангу";
- 11.08.2006р. присвоєно спеціальне звання "Інспектор митної служби З рангу";
- 27.11.2006р. присвоєно спеціальне звання "Інспектор митної служби 1 рангу";
- 31.08.2010р. звільнений із займаної посади у порядку переведення до Чернігівської митниці, відповідно до п.5 ст. 36 КЗпП України;
- 01.09.2010р. призначений на посаду старшого інспектора сектора митного оформлення №2 відділу митного оформлення № 1 митного поста «Грем'яч» Чернігівської митниці у порядку переведення з Новгород-Сіверської митниці.
- 24.06.2004р. призначений на посаду головного інспектора відділу оперативних заходів та проведення спеціальних заходів служби митної варти;
- 06.07.2011р. призначений на посаду старшого інспектора відділу митного оформлення № 2 митного поста «Чернігів-залізничний»;
- 20.01.2012р. призначений на посаду старшого інспектора відділу митного оформлення;
- 11.05.2012р. переведений на посаду провідного інспектора відділу митного оформлення;
Відповідно до постанови КМУ від 20.03.2013 № 229 «Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів» Чернігівську митницю приєднано до Чернігівської митниці Міндоходів, яка визначена правонаступником Чернігівської митниці ДМСУ.
- 01.06.2013р. переведений на посаду головного інспектора відділу митного оформлення Чернігівської митниці Міндоходів;
- 01.06.2013р. присвоєно 12 ранг державного службовця;
- 06.11.2013р. переведений на посаду головного державного інспектора відділу митного оформлення;
- 01.01.2014р. присвоєно спеціальне звання "Інспектор податкової митної справи 1 рангу";
- 22.08.2014р. присвоєно достроково спеціальне звання "Радник податкової митної справи 3 рангу";
Відповідно до постанови КМУ від 06.08.2014 № 311 «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби України» Чернігівську митницю Міндоходів приєднано до Чернігівської митниці ДФС, яка визначена правонаступником Чернігівської митниці Міндоходів.
- 12.01.2015р. переведений на посаду головного державного інспектора відділу митного оформлення Чернігівської митниці ДФС;
- 01.03.2016р. переведений на посаду головного державного інспектора відділу митного оформлення №1 митного посту «Чернігів-вантажний» Чернігівської митниці ДФС;
- 12.04.2016 переведений на посаду головного державного інспектора відділу митного оформлення № 2 митного посту «Чернігів-вантажний» Чернігівської митниці ДФС;
- 05.01.2018р. переведений на посаду головного державного інспектора митного посту «Чернігів-вантажний» Чернігівської митниці ДФС;
- 07.12.2019р. звільнений з займаної посади в порядку переведення до Північної митної Держмитслужби відповідно до ст. 36 КЗпП України та ст.41 Закону України «Про державну службу»;
- 08.12.2019р. призначений на посаду головного державного інспектора митного поста «Чернігів-вантажний» Північної митниці держмитслужби, в порядку переведення з Чернігівської митниці ДФС;
- 08.12.2019р. присвоєний б(шостий) ранг державного службовця;
- 01.06.2020р. переведений на посаду головного державного інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста «Чернігів-вантажний» Північної митниці Держмитслужби;
- 01.07.2020 присвоєно спеціальне звання «Радник митної служби 3 рангу»;
- 02.11.2020 переведений на посаду головного державного інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста «Чернігів-центральний» Північної митниці Держмитслужби;
- 12.07.2021р. звільнений з займаної посади відповідно до п.2 частини першої статті 41 Закону України «Про державну службу», підпункту 5 частини першої статті 36 КЗпП України в порядку переведення до Чернігівської митниці;
- 13.07.2021р. призначений на посаду головного державного інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста «Чернігів» Чернігівської митниці в порядку переведення з Північної митниці Держмитслужби з укладанням контракту про проходження державної служби;
- 01.07.2022р. переведений на посаду головного державного інспектора відділу митного оформлення №2 митного посту «Чернігів» Чернігівської митниці з укладанням контракту про проходження державної служби ;
- 10.10.2022р. переведений на посаду головного державного інспектора відділу чергових на умовах строкового договору на період звільнення від роботи основного працівника ОСОБА_2
- 11.07.2023р. переведений на посаду головного державного інспектора відділу чергових на умовах строкового трудового договору на період увільнення від роботи основного працівника ОСОБА_2 з укладанням контракту про проходження державної служби;
- 28.06.2024 звільнений із займаної посади відповідно до п.7ч.1 ст. 83 Закону України «Про державну службу» у зв'язку з виходом на пенсію»
Отже, стаж роботи позивача на посадах у митних органах становить 26 років 04 міс 19днів.
Позивач має спеціальне звання «Радник митної служби 3 рангу».
Зважаючи на наведене всі періоди роботи (служби) позивача в митних органах повинні зараховуватися до стажу державної служби та до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Отже, переведення позивача із пенсії за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", має здійснюватися саме з первинного звернення до органів Пенсійного фонду, а саме з 26.08.2024 (день звернення з відповідною заявою).
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н, 10003), Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-А, м.Чернігів, 14005) про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення відділу перерахунку пенсій №2 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 02.09.2024 о/р 254150020939 про відмову ОСОБА_1 в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області перевести ОСОБА_1 з 26.08.2024 з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 19.12.1993 № 3723-ХІІ та п.п.10, 12 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIІI.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1211,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.
Повний текст рішення виготовлено 24 грудня 2024 року.
Суддя Сергій КЛОПОТ