24 грудня 2024 року справа № 580/10718/24 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в спрощеному письмовому провадженні клопотання Військової частини НОМЕР_1 про залучення третьої особи у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
30.10.2024 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) (далі - позивач) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) (далі - відповідач) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи зазначив, що проходив військову службу у відповідача та з 30.07.2024 виключений зі списків особового складу військової частини. Грошове забезпечення за вказаний вище період служби відповідач виплатив невірно. Вважає, що така бездіяльність відповідача суперечать нормам чинного законодавства. Про порушення прав позивачу стало відомо з грошового атестату, який відповідач надав при виключенні з військової частини, з якого установив, що розрахунок грошового забезпечення за спірний період відповідач здійснив з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 - 1762 грн.
Ухвалою від 11 листопада 2024 року суд відмовив у задоволенні заяви вх. № 52085/24 позивача, прийняв до розгляду та відкрив провадження у справі за його позовом до Військової частини НОМЕР_1 в частині позовних вимог про:
визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо обчислення та виплати йому грошового забезпечення з 01.06.2024 до 30.07.2024 без урахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» станом на 01.01.2024;
зобов'язання відповідача здійснити йому перерахунок та виплату (з урахуванням раніше виплачених сум) грошового забезпечення з 01.06.2024 до 30.07.2024 з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» станом на 01.01.2024, на відповідний тарифний коефіцієнт;
зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити йому недоплачену різницю одноразових грошових виплат (грошової допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань), сплачених йому у період з 01.06.2024 до 30.07.2024 включно.
Повернув його позовну заяву в частині позовних вимог за період з 18.07.2022 до 31.05.2024.
29.11.2024 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому серед іншого просив залучити до справи у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Кабінет Міністрів України, з подальшим встановленням належності відповідача (далі - Клопотання). Обґрунтовуючи зазначив, що Кабінет Міністрів України забезпечує виконання законів України, вживає заходи щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина, забезпечує проведення фінансової політики та політики у сфері соціального захисту, розробляє проект закону про Державний бюджет України і забезпечує його виконання, видає в межах своєї компетенції постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Згідно з офіційною інформацією реалізація постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» стосується більше ніж 500 тис. осіб та потребує додаткових коштів Державного бюджету України лише у 2019 році в сумі 14,8млрд.грн. Тому існує необхідність залучення вказаного державного органу.
Ознайомившись із матеріалами позову, оцінивши доводи Клопотання, суд дійшов висновку про відсутність підстав для його задоволення з огляду на таке.
Згідно з положеннями ч.2 ст.49 Кодексу про адміністративне судочинство України (далі - КАС України) якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Згідно зі ст.96 Конституції України Державний бюджет України затверджується щорічно Верховною Радою України на період з 1 січня по 31 грудня, а за особливих обставин - на інший період.
Кабінет Міністрів України не пізніше 15 вересня кожного року подає до Верховної Ради України проект закону про Державний бюджет України на наступний рік. Разом із проектом закону подається доповідь про хід виконання Державного бюджету України поточного року.
Відповідно до ст.9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - ЗУ №2011-XII)
держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Отже, Кабінет Міністрів України не пізніше 15 вересня кожного року подає до Верховної Ради України проект закону про Державний бюджет України на наступний рік.
Водночас механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам визначає Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затверджений наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260 (далі - Порядок).
Згідно з абз.4 п.1 Порядку грошове забезпечення згідно з цим Порядком виплачується: військовослужбовцям, які проходять військову службу в апаратах Міністерства оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України, Генеральному штабі Збройних Сил України, органах військового управління, з'єднаннях, військових частинах, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, військовій частині НОМЕР_4 (далі - військові частини).
Пунктом 3 Прядку визначено, що підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є:
штат військової частини (установи, організації) (далі - військова частина);
накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження;
накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення;
накази про присвоєння військових звань;
грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).
Відповідно до абз.1 п.8 Порядку грошове забезпечення виплачується в межах асигнувань, передбачених у кошторисі військової частини на грошове забезпечення військовослужбовців.
Згідно з абз.5 п.8 Порядку грошове забезпечення виплачується за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні на підставі наказу командира (начальника, керівника) (далі - командир).
Оскільки позовні вимоги стосуються нарахування ти виплати позивачу грошового забезпечення за період його служби у відповідача, яке безпосередньо здійснює відповідач, як роботодавець позивача, наявність загальних управлінських функцій щодо фінансування органів державної влади не створюють безпосередньо правовий інтерес до результату вирішення цієї справи судом. Винесення судового рішення у вказаній справі не матиме безпосереднього впливу на виникнення у Кабінету Міністрів України прав та обов'язків з нарахування та виплати позивачу грошового забезпечення за спірний період. Тому відсутні підстави для залучення його до участі у справі. Крім того відсутні докази наявності правового інтересу Кабінету Міністрів України, який би відповідав правовій позиції відповідача у справі. Отже, не доведено, що судове рішення може безпосередньо вплинути на його права та обов'язки.
Керуючись ст. ст.2-20, 44-49, 72-80, 259-263, 295 КАС України, суд
1. Відмовити повністю у задоволенні клопотання вх. від 29.11.2024 Військової частини НОМЕР_1 про залучення до участі у справі №580/10718/24 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, Кабінету Міністрів України.
2. Копії ухвали направити учасникам спору.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Анжеліка БАБИЧ
Ухвала постановлена, складена в повному обсязі та підписана 24.12.2024.