Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
23 грудня 2024 р. № 520/28603/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марини Лук'яненко, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
1. визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 90% до 70% при перерахунку пенсії з 01.04.2019 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Державної установи "Територіального медичного об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" №100/29386 (№33/41-8602) від 04.09.2023 року, виданої станом на 05.03.2019 року;
2. зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки Державної установи ''Територіального медичного об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області №100/29386 (№33/41-8602) від 04.09.2023 року, виданої станом на 05.03.2019 року, та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.04.2019 по день проведення перерахунку.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем протиправно перераховано пенсію позивача з 01.04.2019, виходячи з 70% грошового забезпечення за оновленою довідкою Державної установи "Територіального медичного об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" №100/29386 (№33/41-8602) від 04.09.2023 року, виданої станом на 05.03.2019 року, що порушує його права. Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду.
Ухвалою суду від 16.10.2024 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження в зазначеній справі.
Відповідач надав до суду відзив на позов, в якому заперечував проти позовних вимог, вважає їх необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. При цьому, зазначив, що у спірних правовідносинах діяв відповідно до вимог чинного законодавства.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно із положеннями п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
Позивач є пенсіонером та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області, отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.
Розмір пенсії позивача при її призначенні складав 90% відповідних сум грошового забезпечення (вислуга років - 35).
Згідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» у зв'язку з підвищенням сум грошового забезпечення, що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704, з 01.01.2018 позивачу було проведено перерахунок пенсії. Проте, одночасно з цим здійснено зменшення розміру пенсії з показника 90% грошового забезпечення до показника 70% грошового забезпечення.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 27.01.2020 по справі №820/13928/19, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) у розмірі 90% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 р., з урахуванням 100% підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018р., здійснивши виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії однією сумою.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 26.10.2020, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27 січня 2020 року по справі № 520/13928/19 скасовано в частині задоволення позовних вимог. Ухвалено постанову, якою позовні вимоги в цій частині задоволено частково, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код 14099344; місцезнаходження - 61022, м. Харків, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.) перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_1 ) у розмірі 90% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018, з урахуванням 100% підвищення пенсії, визначеного станом на 05.03.2019, здійснивши виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії однією сумою.
На виконання вказаного рішення суду відповідач провів з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії позивача відповідно у розмірі 90% грошового забезпечення.
В подальшому, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 26.02.2024 по справі №520/31783/23, яке набрало чинності 28.03.2024 (з урахуванням ухвали суду від 14.05.2024) зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області з 01.04.2019 року перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи "Територіального медичного об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" №100/29386 (№ 33/41-8602) від 04.09.2023 року та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.04.2019 по день проведення перерахунку.
На виконання вказаного рішення суду відповідач провів з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії позивача відповідно до довідки Державної установи "Територіального медичного об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" №100/29386 (№ 33/41-8602) від 04.09.2023 року, проте, одночасно з цим, відповідачем здійснено зменшення розміру пенсії з показника 90% грошового забезпечення до показника 70% грошового забезпечення.
Позивач через свого представника звернувся до відповідача з заявою від 10.06.2024 щодо перерахунку та виплати пенсії, виходячи з 90% грошового забезпечення з 01.04.2019.
Проте, листом №20111-19059/І-02/8-2000/24 від 08.07.2024 відповідач повідомив, що рішення суду виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених зобов'язань. Оскільки рішенням суду зобов'язань щодо встановлення розміру пенсії 90% від суми грошового забезпечення на головне управління не покладено, з 01.04.2019 встановлено норму пенсії відповідно до ст.13 Закону у розмірі 70% грошового забезпечення. Пенсійне забезпечення здійснюється з додержанням норм та вимог чинного законодавства.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступним.
Відповідно до положень статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; б) особам офіцерського складу, особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43) в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Відсоткове співвідношення, встановлене статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", вже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
Позивачу призначена пенсія за вислугу років, її розмір складав 90% від грошового забезпечення.
Відповідно до частини другої статті 13 указаного Закону в редакції, чинній на час призначення, загальний розмір пенсії був обмежений 90% відповідних сум грошового забезпечення.
У подальшому стаття 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" неодноразово змінювалась в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.
Так, на момент виникнення спірних правовідносин встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Разом з тим, застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.
Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців врегульований нормами статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Вказана правова позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 16.10.2019 у зразковій справі №240/5401/18.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
У спірних правовідносинах, на виконання рішення суду по справі №520/31783/23 відповідач провів з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії позивача відповідно до довідки Державної установи "Територіального медичного об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" №100/29386 (№ 33/41-8602) від 04.09.2023 року, проте, одночасно з цим, відповідачем здійснено зменшення розміру пенсії з показника 90% грошового забезпечення до показника 70% грошового забезпечення.
Таким чином, оскільки відповідачем здійснено перерахунок раніше призначеної пенсії, а не призначення нової пенсії, застосування відповідачем статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка регулює призначення пенсій, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, є протиправним.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що належним способом захисту прав позивача на пенсійне забезпечення є задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 90% до 70% при перерахунку пенсії з 01.04.2019 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Державної установи "Територіального медичного об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" №100/29386 (№33/41-8602) від 04.09.2023 року, виданої станом на 05.03.2019 року та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки Державної установи ''Територіального медичного об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області №100/29386 (№33/41-8602) від 04.09.2023 року, виданої станом на 05.03.2019 року, здійснивши виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.04.2019 по день проведення перерахунку.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Розподіл судових витрат слід здійснити відповідно до положень статті 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 90% до 70% при перерахунку пенсії з 01.04.2019 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Державної установи "Територіального медичного об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" №100/29386 (№33/41-8602) від 04.09.2023 року, виданої станом на 05.03.2019 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки Державної установи ''Територіального медичного об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області №100/29386 (№33/41-8602) від 04.09.2023 року, виданої станом на 05.03.2019 року, здійснивши виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.04.2019 по день проведення перерахунку.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Роз'яснити, що судове рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду; підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення).
Повний текст рішення виготовлено та підписано - 23.12.2024, з урахуванням наявності безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.
Суддя Марина Лук'яненко