Справа №2а-3380\10
Іменем України
16 листопада 2010 року суддя Ленінського районного суду м. Луганська Матвєйшина О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій неправомірними та здійснення перерахунку пенсії як інваліду ЧАЕС, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просив визнати незаконними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області по нарахуванню та виплаті пенсії. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до ст..ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач у судове засідання не з'явився, просив суд розглядати позов за його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явилася, до початку судового засідання надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності. По суті справи надала свої заперечення, в яких просила відмовити за необґрунтованістю в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є постраждалою внаслідок Чорнобильській катастрофи 1 категорії, інвалідом 3 групи захворювання, яке пов'язане з виконання військової служби по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, що підтверджується довідкою Луганської обласної МСЭК сер. 2-20 СМ № 110098 від 12.11.09г.
Згідно ст. 49 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали унаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до 1 категорії, встановлюються у вигляді державної пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Позивачу, як інваліду 3 групи по захворюванню, причинний зв'язок якого встановлений з Чорнобильською аварією на АЕС, згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали унаслідок Чорнобильської катастрофи» його державна пенсія - не може, як інваліду 3 групи бути нижче 6 мінімальних пенсій по віку.
Відповідно до ст. 50 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали унаслідок Чорнобильської катастрофи» позивачу, як постраждалої в наслідок Чорнобильської катастрофи, повинна призначатися додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50% мінімальної пенсії по віку.
Згідно ст. 28 Закону України « Про обов'язкове державне страхування» мінімальний розмір пенсії по віку встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, вказаного закону.
Статтею 54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008 року № 835-VI встановлено, що у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах що діяли у грудні 2008 року. Згідно з Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» розмір мінімального прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність в грудні становив 498 гривень.
Статтею 52 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.2010 року № 2154- VI встановлено, що у 2010 році прожитковий мінімум осіб, які втратили працездатність : з 1 січня - 695 грн., з квітня -709 грн., з 1 жовтня - 723 грн., з 1 грудня 734 грн.
Таким чином, позивачу, як інваліду 3 групи, особі, яка постраждала унаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії нижній розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із розміру законодавчо встановленого прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно ст.. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 117 Конституції України передбачено, що єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний Суд України. Лише Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції України та законів України.
У своїх рішеннях, Конституційний Суд України від 11.10.05р. №8рп/2005, від 09.07.07р. №6рп/2007, від 22.05.08р. №10рп/2008г. роз'яснив, що Конституційним Судом України неодноразово розглядалися проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимість обмеження конституційного права громадян на відповідний життєвий рівень і сформулював правову позицію, відповідно до якої Конституція і Закон України виділяють деякі категорії громадян України, які вимагають додаткових гарантій соціального захисту від держави.
До них відносяться громадяни, яким пенсія визначається по спеціальних Законах.
У вище вказаних рішеннях Конституційного Суду України визначено, що пільги, компенсації, гарантії - є видом соціальної допомоги їм невід'ємною частиною конституційного права на належний життєвий рівень, по цьому звуження змісту і об'єму цього права, шляхом ухвалення нових Законів або змін в діючі Закони, згідно ст. 22 Конституції України не допускаються.
Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином суд зазначає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі вказаного та керуючись ст.ст. 8-9, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області в частині відмови в нарахуванні та виплати позивачу ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», неправомірними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області нарахувати та виплатити пенсію у відповідності до ст.. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, у відповідності зі ст.. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком. з урахуванням ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» з дати встановлення 3 групи інвалідності.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Луганська шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Головуючий: Матвєйшина О.Б.