Постанова від 19.12.2024 по справі 332/5939/24

Заводський районний суд м. Запоріжжя

Справа № 332/5939/24

Провадження № 3/332/3268/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.12.2024 м. Запоріжжя

Суддя Заводського районного суду м. Запоріжжя Блажко У.В., розглянувши матеріали, що надійшли з військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, про притягнення до адміністративної відповідальності молодшого сержанта ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 громадянина України, командира 2 стрілецького відділення 2 стрілецького взводу 1 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,

встановила:

Відповідно до протоколу серії ЛВІ № 115 від 26.09.2024 молодший сержант ОСОБА_1 26.09.2024, близько о 20-00 год., був виявлений командиром 1 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 лейтенантом ОСОБА_2 , сержантом з матеріального забезпечення 1 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 молодшим сержантом ОСОБА_3 та головним сержантом-командиром 1 стрілецького відділення 2 стрілецького взводу 1 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 молодшим сержантом ОСОБА_4 з характерним запахом алкоголю з ротової порожнини, нечіткою мовою, у зв'язку з чим лейтенантом ОСОБА_2 було прийнято рішення направити молодшого сержанта ОСОБА_1 на огляд з метою встановлення стану (ступеню) алкогольного та наркотичного сп'яніння. Проте, від проходження тесту на встановлення стану (ступеню) алкогольного та наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 відмовився, що підтверджується Актом фіксації відмови від проходження тесту на визначення стану алкогольного сп'яніння від 26.09.2024.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Від представника ОСОБА_1 адвоката Притули С.В. надійшла заява про розгляд справи без його участі та без участі ОСОБА_1 .. Разом з цим, ним подано клопотання про закриття справи у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення в діях його довірителя, яке обґрунтовано тим, що огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння було проведено з істотними порушеннями.

Дослідивши надані по справі докази, суд дійшов переконання, що вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, не доведено належними та допустимими доказами, через що провадження у справі підлягає закриттю.

Диспозицією ч. 3 ст. 172-20 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, зокрема, розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння вчинені за умов особливого періоду. Згідно з ст. 266-1 КУпАП військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

Огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані сп'яніння перебувають на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в заборонених законом інших місцях, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

У разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Складення висновків у закладі охорони здоров'я за результатами огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проводиться у присутності посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення.

Під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Огляд військовослужбовців Збройних Сил України, які виконують обов'язки військової служби у складі національного контингенту (національного персоналу), може проводитися в медичних закладах, що входять до складу міжнародних операцій з підтримання миру і безпеки, в яких бере участь національний контингент (національний персонал).

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно з ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.

ОСОБА_1 ставиться у провину перебування на тимчасовій території військової частини у нетверезому стані, в умовах особливого періоду.

ОСОБА_1 не заперечував, що він відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, однак, суд звертає увагу на таке.

З пояснень ОСОБА_1 вбачається, що ввечері, близько о 20-00 год., 26.09.2024 після виконання бойових завдань, він перебував у розташуванні військової частини НОМЕР_1 . В цей час до нього підійшов лейтенант ОСОБА_2 . На тлі давніх неприязних стосунків в них відбулася розмова на підвищених тонах. В ході розмови ОСОБА_2 почав звинувачувати ОСОБА_1 , що він вживав алкогольні напої, та почав погрожувати, що притягне його до адміністративної відповідальності, що в подальшому призведе до виплати штрафу та позбавлення преміальних виплат, та запропонував йому пройти тест на вживання алкоголю. На прохання ОСОБА_2 пройти тест на вживання алкоголю особисто ОСОБА_1 відмовився, оскільки в ОСОБА_2 були відсутні будь-які прилади для проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння, та він є не уповноваженою особою, яка має право проводити огляд на стан алкогольного сп'яніння. Після цього ОСОБА_2 підійшов та запевнив його, що буде вирішувати питання щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності. Будь-яких документів в присутності ОСОБА_1 не складалося та на підпис не надавалося. Після чого завдяки SMS, яке надійшло на телефон ОСОБА_1 , він дізнався про те, що на нього було складено адміністративний протокол про нібито вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, та направлення матеріалів на розгляд до Заводського районного суду м. Запоріжжя.

Згідно з п. 5-15 Порядку направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 32 від 12.01.2024 (надалі - Порядок), огляд проводиться: уповноваженою посадовою особою - на місці вчинення (виявлення) правопорушення, а у разі неможливості провести огляд на місці вчинення (виявлення) правопорушення - безпосередньо в органі управління, у військовій частині (в установі, організації, на підприємстві, в закладі, підрозділі) з використанням спеціальних технічних засобів (засоби вимірювальної техніки, які відповідають законодавству, що містить вимоги до таких засобів і тестів, які мають документ про відповідність; лікарем закладу охорони здоров'я, який пройшов спеціальну підготовку.

Пунктом 8 Порядку визначено, що військовослужбовець/військовозобов'язаний, який відмовився від проведення огляду уповноваженою посадовою особою з використанням спеціального технічного засобу і тесту або не висловив згоду з його результатами, направляється відповідним командиром (начальником) для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.

За приписами п. 9 Порядку перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право на проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих держадміністрацій з урахуванням необхідності проведення такого огляду також і в районах ведення бойових дій.

Уповноважена посадова особа забезпечує проведення огляду військовослужбовця/військовозобов'язаного у закладі охорони здоров'я (п. 10 Порядку).

Як визначено п. 11 Порядку, у разі відмови військовослужбовця/військовозобов'язаного від проведення огляду в закладі охорони здоров'я уповноважена посадова особа із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів - у присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, в якому зазначає ознаки сп'яніння і дії військовослужбовця/військовозобов'язаного щодо ухилення від огляду.

Відтак, вказаний нормативно-правовий акт передбачає, що військовослужбовець, який відмовився від проведення огляду уповноваженою посадовою особою з використанням спеціального технічного засобу і тесту або не висловив згоду з його результатами, направляється відповідним командиром (начальником) для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.

Отже, суд доходить висновку, що з матеріалів справи про адміністративне правопорушення не вбачається, що ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд з метою встановлення стану (ступеню) алкогольного сп'яніння у відповідному закладі охорони здоров'я, як це передбачено порядком, встановленим ст. 266-1 КУпАП.

Як визначено, частиною 9 ст. 288-1 КУпАП, огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним. У зв'язку з чим всі складені процесуальні документи відносно ОСОБА_1 не можуть бути належними та допустимими доказами його вини у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Щодо пояснень свідків з матеріалів справи вбачається , що ці пояснення складені у вигляді інформації про свідків та про особу щодо якої складався протокол про адміністративне правопорушення та місця проведення певних дій. Суд звертає увагу на те, що ці пояснення само по собі не можуть бути використані у якості доведення вини ОСОБА_1 у перебуванні у стані алкогольного сп'яніння з огляду на те, що огляд на стан алкогольного сп'яніння взагалі не проводився в порядку передбаченому чинним законодавством України. До того ж свідки, які зазначені в акті відмови від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, є також військовослужбовцями військової частини НОМЕР_1 , які є безпосередніми підлеглими лейтенанта ОСОБА_2 , а тому правдивість їх свідчень суд ставить під сумнів.

Відповідно до ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема у справах «Кобець проти України» від 14.02.2008, «Берктай проти Туреччини» від 08.02.2001, «Лавенте проти Латвії» від 07.11.2002 неодноразово вказував, що оцінюючи докази, суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою не спростованих презумпцій.

Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного вище суд вважає, що наявні правові підстави для закриття провадження у справі у відношенні ОСОБА_1 на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в його діях складу та події адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20КУпАП.

Керуючись ч. 6 ст. 28, ч.3 ст.172-20, ст. ст.247, 279, 280, 283-285, 294 КУпАП, суддя

постановила:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу вказаного адміністративного правопорушення.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до апеляційного суду Запорізької області через Заводський районний суд м. Запоріжжя шляхом подання апеляційної скарги.

Суддя У. В. Блажко