18 грудня 2024 року Справа № 480/3655/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Соп'яненко О.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3655/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом і просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про відмову в призначенні житлової субсидії від 03.01.2023 №18001-50455170-2023; зобов'язати відповідача призначити житлову субсидію з моменту звернення 07.12.2023.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що за його заявою про призначення житлової субсидії відповідачем 03.01.2024 прийняте рішення № 18001-50455170-2023-1. У призначенні житлової субсидії відмовлено, оскільки сукупний середньомісячний дохід домогосподарства забезпечує можливість сплати послуг ЖКП та СГТП самостійно. Позивач вважає рішенням протиправним, оскільки дохід визначений не вірно. ОСОБА_1 є пенсіонером, а тому ЄСВ з доходів від підприємницької діяльності може сплачувати за власним бажанням. Крім того, за 2023 рік на його рахунку ФОП у банку відсутній рух коштів. Зарахування до сукупного місячного доходу трикратного розміру мінімальної заробітної плати є безпідставним.
Представник відповідача у письмовому відзиві позов не визнав. Пояснив, що згідно з п. 35 Положення, затвердженого ПКМУ № 848 від 21.10.1995, для призначення субсидії з грудня 2023 року враховувалися доходи за ІІ - ІІІ квартали 2023 року у вигляді пенсії на підставі пункту 37 Положення - у розмірі нарахованої пенсії за жовтень 2023 року - 2093,00 грн. Також враховано дохід від підприємницької діяльності як платника єдиного податку 3 групи, які обрали спрощену систему у порядку, передбаченому ПКМУ № 632 від 22.07.2020, а саме у розмірі 3 мінімальних заробітних плат станом на кінець періоду, за який враховуються доходи. Розмір плати за комунальні послуги у межах соціальних нормативів є меншою за обов'язковий платіж, а тому підстави для призначення субсидії відсутні. Рішення від 03.01.2024 № 1800150455170-2023 є правомірним. Просить у задоволенні позову відмовити.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Позивач звернувся до ГУ ПФУ у Сумській області з заявою щодо призначення житлової субсидії. Рішенням від 03.01.2024 №18001-50455170-2023-1 відповідачем відмовлено у призначенні субсидії з тих підстав у зв'язку з тим, що сукупний середньомісячний дохід домогосподарства забезпечує можливість сплати послуг ЖКП та СГТП. Розмір плати за ЖКП в межах соціальних нормативів з урахуванням пільг 2728,40 грн. на місяць. Середньомісячний сукупний дохід ОСОБА_1 визначено на рівні 12143,00 грн., гранична частка середньомісячного сукупного доходу на сплату комунальних послуг 4271,91 грн., 35,18%. (а.с.12).
На заяву позивача відповідач листом №1800-0202/8-11080 від 01.03.2023 роз'яснив, що житлова субсидія призначається відповідно до "Положення про порядок призначення житлових субсидій", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (Положення №848). Сукупний дохід визначається у відповідності до "Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 632 від 22.07.2020 (Порядок № 632). При обчисленні сукупного доходу позивачаза період з 01.04.2023 по 30.09.2023 враховано пенсію за жовтень 2023 року у розмірі 12558 (2093,00 грн. х 6) та дохід від підприємницької діяльності для фізичних осіб - підприємців платників єдиного податку третьої групи, які обрали спрощену систему оподаткування, за період 01.07.2023 по 30.09.2023 у загальному розмірі 60300 грн (6700,00 грн. х 3 за 3 міс). Середньомісячний дохід визначено у розмірі складає 12143,00 грн. (а.с.16-17)
Відповідно до пункту 3-5 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку. Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках). Житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії".
Згідно з п. 35 Положення №848 для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пунктах 24, 25, 27 і 28 цього Положення, враховується:
- за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону;
- за I і II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону;
- за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.
Згідно п. 9 Порядку № 632 для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, незалежно від отриманих (неотриманих) доходів до сукупного доходу за кожний місяць враховується дохід, обчислений у таких розмірах мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи: трьох розмірів мінімальної заробітної плати - для платників єдиного податку третьої групи. Система оподаткування та групи платників єдиного податку для спрощеної системи оподаткування визначаються станом на останній місяць періоду, за який враховуються доходи.
ГУ ПФУ за наявною інформацією щодо підприємницької діяльності ОСОБА_1 враховано у складі сукупного середньомісячного доходу 3 розміри мінімальної заробітної плати як для платників єдиного податку третьої групи. (а.с.16)
Позивач, заперечуючи проти розрахунку, не заперечує, що зареєстрований як фізична особа-підприємець, вказує, що за 2023 рік по його рахунку ФОП в установі банку відсутній рух коштів. Крім того, зазначає, що як пенсіонер за віком не зобов'язаний сплачувати ЄСВ, а тому включення в розрахунок суми доходу дохід в розмірі 3 мінімальних заробітних плат є неправомірним.
Суд вважає, що такі заперечення є необґрунтованими. Порядок № 632 визначає механізм обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) (далі - середньомісячний сукупний дохід) для призначення усіх видів державної соціальної допомоги та житлових субсидій, які відповідно до законодавства надаються залежно від сукупного доходу сім'ї (домогосподарства). З наведеної норми Порядку № 632 вбачається, що при обчисленні сукупного середньомісячного доходу для фізичних осіб-підприємців враховується дохід у розмірі 3 мінімальних заробітних плат (для платників єдиного податку третьої групи) незалежно від отриманих (неотриманих) доходів.
Посилання позивача на норми Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" також є необґрунтованим, оскільки закон визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку. Відповідно до ст. 1 ч. 1 п. п. 2 Закону єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування. Відповідно ж до наведених норм Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою. Тобто, зазначені нормативні акти мають окремі самостійні предмети регулювання. Право позивача як пенсіонера за віком не сплачувати ЄСВ з доходів від підприємницькою діяльності не змінює порядку призначення житлової субсидії, зокрема і порядку обчислення сукупного середньомісячного доходу.
На підставі викладеного, суд вважає, що відповідачем при обчисленні сукупного середньомісячного доходу позивача правомірно враховано доходи від підприємницької діяльності. При прийнятті рішення про відмову у призначенні житлової субсидії вимоги нормативних актів не порушено. Підстави для задоволенні позовних вимог Бойка відсутні.
Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп'яненко