Рішення від 23.12.2024 по справі 260/3891/24

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2024 року м. Ужгород№ 260/3891/24

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Іванчулинця Д.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) в особі представника - адвоката Зеленяка Сергія Петровича (далі - представник позивача) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач), яким просить суд:

1) відкрити провадження у справі;

2) за результатами розгляду справи ухвалити рішення, яким:

- визнати протиправною і незаконною дію Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області по зниженню з 01 липня 2021 року розміру щомісячної доплати на 1 308 грн і припиненню з 01 грудня 2021 року нарахування і виплати щомісячної доплати у розмірі 2 000 гривень, передбаченої Постановою КМУ № 713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» до пенсії ОСОБА_1 під час виконання судових рішень від 07 червня 2019 року по справі № 260/418/19 та від 19 жовтня 2021 року по справі №260/3917/21;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відновити з 01 липня 2021 року по 30 листопада 2021 року нарахування і виплату щомісячної доплати у розмірі 1 308 грн, а з 01 грудня 2021 року у розмірі 2 000 грн до пенсії ОСОБА_1 , що передбачена Абзацом 1 пункту 1 Постанови КМУ № 713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» без обмеження пенсії максимальним розміром;

- визнати протиправною і незаконною дію Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області невиплаті Позивачу з 01 березня 2022 року нарахованої індексації пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 118 від 16 лютого 2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» під час виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 липня 2022 року по справі № 260/2189/22;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Закарпатській області виплачувати, починаючи з 01 березня 2022 року, ОСОБА_1 нараховану індексацію пенсії у розмірі 5 830,68 грн, передбачену Постановою КМУ № 118 від 16 лютого 2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» під час виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 липня 2022 року по справі № 260/2189/22 без обмеження пенсії максимальним розміром;

- визнати протиправною і незаконною дію Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області по невиплаті позивачу з 01 березня 2023 року нарахованої індексації пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Закарпатській області виплачувати, починаючи з 01 березня 2023 року, ОСОБА_1 , нараховану індексацію пенсії у розмірі 1 500 грн, передбачену Постановою КМУ № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» без обмеження пенсії максимальним розміром;

- визнати протиправною і незаконною дію головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області по невиплаті позивачу з 01 березня 2024 року нарахованої індексації пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 185 від 23 лютого 2024 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» у розмірі 1 500 грн;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Закарпатській області виплачувати, починаючи з 01 березня 2024 року, ОСОБА_1 , нараховану індексацію пенсії у розмірі 1 500 грн, передбачену Постановою КМУ № 185 від 23 лютого 2024 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» без обмеження пенсії максимальним розміром;

3) справу розглянути в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін;

4) стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління пенсійного фонду України в Закарпатській області документально підтверджені судові витрати у розмірі 4 844,40 грн за чотири немайнові вимоги.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

У подальшому відповідач подав до суду відзив на позов, відповідно до змісту якого проти задоволення позову заперечив з мотивів його безпідставності. Так, зокрема, зазначив, що пенсія позивача переглядалась (перераховувалась) на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 червня 2019 року по справі № 260/418/19 під час якого основний розмір пенсії ОСОБА_1 збільшився менше ніж на 2000,00 грн., то на виконання абзацу третього пункту 1 Постанови № 713 до пенсії встановлена доплата в сумі 692,00 грн.. Отже, після проведеного перерахунку, з 01.07.2021 року належна сума доплати була наявна в складових пенсійної виплати ОСОБА_1 ..

В подальшому, на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2021 року по справі № 260/3917/21 Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії позивача з 21 липня 2020 року на підставі довідки №33/27-119 від 12 травня 2021 року, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області» про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 листопада 2019 року. Після здійснення перерахунку пенсії позивача з 21 липня 2020 року на виконання рішення суду від 19 жовтня 2021 року по справі № 260/3917/21, під час якого основний розмір пенсії збільшився більше ніж на 2000,00 грн., тому відповідно до норми Постанови №713 підстав для виплати щомісячних доплат в розмірі 2000.00 грн. починаючи з 01 січня 2021 року (виплати пенсії у новому розмірі) немає.

Щодо позовної вимоги про зняття обмеження максимального розміру пенсії Головне управління у відзиві не погоджується з вказаною вимогою позивача у зв'язку з її безпідставністю. Зокрема зазначає, що на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 червня 2019 року по справі № 260/418/19 Головним управлінням здійснено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року, виходячи з розміру 80% грошового забезпечення.

На виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2021 року по справі № 260/3917/21 Головним управлінням здійснено з 21 липня 2020 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області». Розмір пенсії після проведеного перерахунку виплачувався з дотриманням статті 43 Закону та становив 19340.00 грн.

На виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 липня 2022 року по справі № 260/2189/22 Головним управлінням здійснено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 21 липня 2020 року у розмірі 80 % відповідних сум грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром, із врахуванням довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області» про розмір грошового забезпечення № 33/27-119 від 12 травня 2021 року та рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2021 року у справі № 260/3917/21 з урахуванням раніше виплачених сум, у розмірі, визначеному станом на дату, з якої судом зобов'язано провести такий перерахунок 21.07.2020).

Після виконання вищезазначеного рішення суду розмір пенсії ОСОБА_1 виплачується без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум у розмірі, визначеному станом на 21 липня 2020 року в сумі 42075,69 грн..

При виконанні рішень суду враховуються норми Закону України від 08.07.2011 року №3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», якими визначено, що розмір пенсії, який перевищує максимальний розмір пенсії, встановлений цим Законом, не переглядається до того часу, коли він відповідатиме максимальному розміру пенсії встановленому цим Законом.

З 01 січня 2024 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» встановлено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність в сумі 2361,00 грн.. Відповідно до частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХІІ, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (з січня 2024 року розмір десяти прожиткових мінімумів відповідно до Закону України «Про Державний бюджет на 2024 рік» становить 23610.00 грн.).

Відповідно до частини 8 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет на 2024 рік» перерахунок пенсій, надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, який здійснюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого законом Закону України «Про Державний бюджет на 2024 рік» на 1 січня 2024 року, проводиться з 1 березня 2024 року.

Таким чином, відповідач зазначив, що положення стосовно обмеження пенсії максимальним розміром є чинними, не визнавалися неконституційними, а тому підлягають застосуванню органами Пенсійного фонду.

Щодо нарахування та виплати індексацій пенсії передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118, від 24 лютого 2023 року № 168 від 23 лютого 2024 року № 185 відповідач зазначив наступне. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2022 році» № 118 від 16.02.2022 року, з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

З 01 березня 2022 року пенсійна виплата гр. ОСОБА_1 підвищена на коефіцієнт збільшення, передбачений постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2022 році» № 118. Розмір пенсії після проведеного перерахунку виплачувався з дотриманням статті 43 Закону та становив 19340.00 грн.. Після виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 липня 2022 року по справі № 260/2189/22 розмір пенсії ОСОБА_1 виплачувався без обмеження максимальним розміром, з урахуванням проведеної індексації з 01 березня 2022 року в сумі 5830,68 грн. (відповідно до Постанови №118) та раніше виплачених сум у розмірі, визначеному станом на 21 липня 2020 року в сумі 42075,69 грн..

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 року № 168 (далі - Постанова № 168) установлено, що з 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Відповідно до пункту 10 Постанови № 168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, не може перевищувати 1500 гривень.

Розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку з 01 березня 2023 року виплачувався з урахуванням Постанов № 118, № 168 та рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 липня 2022 року по справі № 260/2189/22 у розмірі, визначеному станом на 21 липня 2020 року в сумі 42075,69 грн.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року № 185 (далі - Постанова №185) установлено, що з 1 березня 2024 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про Індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Абзацом 2 пункту 3 Постанови №185 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1 500 гривень.

Розмір пенсії після проведеного перерахунку з 01 березня 2024 року виплачується з урахуванням Постанов № 118, № 168, № 185 та рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 липня 2022 року по справі № 260/2189/22 у розмірі, визначеному станом на 21 липня 2020 року в сумі 42075,69 грн..

Під час перерахунку пенсії враховуються норми Закону України від 08.07.2011 року №3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», якими визначено, що розмір пенсії, який перевищує максимальний розмір пенсії, встановлений цим Законом, не переглядається до того часу, коли він відповідатиме максимальному розміру пенсії встановленому цим Законом.

Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду в Закарпатській області здійснено перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 березня 2024 року у з урахуванням основного розміру пенсії 80 % грошового забезпечення та проведеної індексації відповідно до Постанов № 118, № 168, № 185 у встановленому законодавством максимальному розмірі 42075,69 грн., а тому позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Відтак, відповідач просив суд відмовити позивачеві в задоволені позовних вимог.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) проходив службу в органах внутрішніх справ України.

Станом на день виникнення спірних правовідносин ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі ГУ ПФУ в Закарпатській області) та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ.

Згідно відомостей КП «Діловодство спеціалізованого суду» рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 червня 2019 року по справі № 260/418/19 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 р., виходячи з розміру 80% грошового забезпечення.

Вищевказане рішення набрало законної сили 08 липня 2019 року.

На виконання рішення відповідачем з 01 серпня 2019 року здійснено перерахунок пенсії позивачу, що підтверджується протоколом перерахунку пенсії № 0703003633 від 29 липня 2019 року наявним в матеріалах пенсійної справи позивача.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2021 року в адміністративній справі № 260/3917/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити (виконати) з 21 липня 2020 року перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 33/27-119 від 12 травня 2021 року виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області» про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 листопада 2019 року, що підлягає врахуванню для перерахунку пенсії позивача, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ» та положень Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988, із врахуванням висновків суду, а також здійснити виплату перерахованої пенсії, із врахуванням раніше виплачених сум.

Вищевказане рішення набрало законної сили 18 листопада 2021 року.

Як вбачається з матеріалів пенсійної справи відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі вищевказаного рішення з 01 січня 2022 року, однак виходячи з 70 % сум грошового забезпечення вказаного в довідці Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області» № 33/27-119 від 12 травня 2021 року. Однак з урахуванням максимального розміру пенсія ОСОБА_1 з 01.01.2022 виплачувалась у розмірі 19340,00 грн..

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 липня 2022 року по справі № 260/2189/22, яке набуло законної сили 15 серпня 2022 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 у розмірі 80 % відповідних сум грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром, із врахуванням довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області" № 33/27-119 від 12 травня 2021 року та рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2021 року у справі № 260/3917/21, з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання вищевказаного рішення суду відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 вересня 2022 року.

Згідно довідки № 33/27-119 від 12 травня 2021 року, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області», розмір грошового забезпечення на посаді поліцейського, прирівняній до тієї, з якої позивач виходив на пенсію, складає 52 059,61 грн., однак з 01 вересня 2022 року ОСОБА_1 отримує пенсію в розмірі 42 075,69 грн, що відповідає рівно 80% від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці № 33/27-119 від 12 травня 2021 року із врахуванням надбавки «особливі заслуги».

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2022 року виправлено допущені в рішенні Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 липня 2022 року у справі № 260/2189/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії описки, а саме помилково зазначену дату початку перебігу часу з « 01 грудня 2019 року» виправити на вірну «21 липня 2020 року» та помилково зазначений орган, що видав довідку про розмір грошового забезпечення № 33/27-119 від 12 травня 2021 року - «Департамент персоналу МВС України» виправити на вірний - «Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області».

У зв'язку з вищезазначеним відповідачем здійснено з 01 жовтня 2022 року перерахунок пенсії позивача. Однак з урахуванням максимального розміру пенсія ОСОБА_1 з 01.10.2022 виплачувалась у розмірі 42075,69 грн..

З наявного в матеріалах справи протоколу про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0703003633 з 01.03.2023 року пенсія позивача складала 80 % суми грошового забезпечення зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення № 33/27-119 від 12 травня 2021 року, виданій Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області» 48978,37 грн. (80%*52059,61 грн.)+індексація базового ОСНП 2022 - 5830,68 грн. (41647,69 грн. *0,140) + індексація базового ОСНП 2023- 1500 грн. (47478,37 грн. *0,1970) +надбавка за особливі заслуги - 523,25 грн. Однак з урахуванням максимального розміру пенсія ОСОБА_1 з 01.03.2023 виплачувалась у розмірі 42075,69 грн..

Крім того на виконання Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 року та постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23 лютого 2024 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» ГУ ПФУ в Закарпатській області проведено перерахунок пенсії позивача з 01.03.2024 року.

З наявного в матеріалах справи протоколу про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0703003633 з 01.03.2024 року пенсія позивача складала 80 % суми грошового забезпечення зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення № 33/27-119 від 12 травня 2021 року, виданій Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області» 50478,37 грн. (80%*52059,61 грн.)+індексація базового ОСНП 2022 - 5830,68 грн. (41647,69 грн. *0,140) + індексація базового ОСНП 2023- 1500 грн. (47478,37 грн. *0,1970) + індексація базового ОСНП 2024- 1500 грн. (48978,37,37 грн. *0,0796) +надбавка за особливі заслуги - 590,25 грн. Однак з урахуванням максимального розміру пенсія ОСОБА_1 з 01.03.2024 виплачувалась у розмірі 42075,69 грн..

З метою з'ясування повноти нарахування та виплати пенсії 06 травня 2024 року представник позивача звернувся до ГУ ПФУ в Закарпатській області із запитом, у відповідь на який листом №3059-2691/В-02/8-0700/24 від 30.05.2024 заявника проінформовано, що на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 19.10.2021 року по справі № 260/3917/21 Головним управлінням здійснено з 21 липня 2020 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області». Розмір пенсії після проведеного перерахунку виплачувався з дотриманням статті 43 Закону та становив 19340,00 грн.

З 01.03.2022 року пенсійна виплата гр. ОСОБА_1 підвищена на коефіцієнт збільшення, передбачений постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2022 році» № 118. Розмір пенсії після проведеного перерахунку виплачувався з дотриманням статті 43 Закону та становив 19340,00 грн.

На виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14.07.2022 року по справі № 260/2189/22 Головним управлінням здійснено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 у розмірі 80 % відповідних сум грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром, із врахуванням довідки Департаменту персоналу МВС України про розмір грошового забезпечення № 33/27-119 від 12 травня 2021 року та рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2021 року у справі № 260/3917/21, з урахуванням раніше виплачених сум, у розмірі, визначеному станом на дату, з якої судом зобов'язано провести такий перерахунок (01.12.2019).

Після виконання вищезазначеного рішення суду розмір пенсії гр. ОСОБА_1 виплачується без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум у розмірі, визначеному станом на 01.12.2019 року в сумі 42075,69 грн..

З 01.03.2023 року пенсійна виплата гр. ОСОБА_1 підвищена на коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 і нараховувалась з урахуванням вимог пункту 10 Постанови №168. Розмір пенсії після проведеного перерахунку з 01.03.2023 року виплачувався з урахуванням рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14.07.2022 року по справі № 260/2189/22 у розмірі, визначеному станом на 01.12.2019 року в сумі 42075,69 грн.

Розмір пенсії після проведеного перерахунку з 01.03.2024 року виплачувався з урахуванням рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14.07.2022 року по справі № 260/2189/22 у розмірі, визначеному станом на 01.12.2019 року в сумі 42075,69 грн.

Щодо встановлення щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. відповідач повідомив Оскільки пенсія переглядалась (перераховувалась) на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 07.06.2019 по справі № 260/418/19, під час якого основний розмір пенсії гр. ОСОБА_1 збільшився менше ніж на 2000,00, то на виконання абзацу третього пункту 1 Постанови № 713 до пенсії встановлена доплата в сумі 692,00 грн.

Отже, після проведеного перерахунку, з 01.07.2021 року належна сума доплати була наявна в складових пенсійної виплати гр. ОСОБА_1 .

В подальшому, після здійснення перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 19.10.2021 по справі № 260/3917/21, підчас якого основний розмір пенсії збільшився більше ніж на 2000,00 грн, то щомісячна доплата, встановлена пунктом 1 Постанови №713, після виконання рішення суду з 01.01.2021 року не виплачується.

Вважаючи дії ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо обмеження розміру пенсії максимальним розміром, протиправними та такими, що порушують його конституційні права, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Щодо спірної доплати передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 року суд зазначає так.

Станом на день виникнення спірних правовідносин позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - ГУ ПФУ в Закарпатській області) та отримує пенсію призначену відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем не було нараховано та виплачено позивачеві доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14 липня 2021 року.

З метою з'ясування повноти нарахування та виплати пенсії 06 травня 2024 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Закарпатській області із заявою, у відповідь на яку листом за № 3059-2691/В-02/8-0700/24 від 30 травня 2024 року було повідомлено, що після виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду № 260/3917/21 від 19 жовтня 2021 року доплата до пенсії у розмірі 2000,00 грн. не виплачується з огляду на, те що розмір перерахованої пенсії збільшився більш, ніж на 2000,00 грн..

Вважаючи дії ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо припинення виплати щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. при здійсненні перерахунку пенсії протиправними та такими, що порушують його конституційні права, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.

Зі змісту частини третьої статті 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 частини першої Європейської соціальної хартії випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Статтею 46 Конституції України також передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, регулюються нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон).

Відповідно до преамбули Закону, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Нормами ст. 63 Закону врегульовано порядок здійснення перерахунку раніше призначених пенсій. Так, відповідно до ч. 1 зазначеної статті, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно частини четвертої статті 63 Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України 14 липня 2021 року прийняв постанову №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова №713).

Так, п. 1 Постанови №713 установлено з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000,00 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови №713, метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону до 01.03.2018, було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн., виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абз. 3 п. 1 Постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, має бути обумовлений саме підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови №713.

Поряд з цим перерахунок пенсії позивача, внаслідок якого ГУ ПФУ в Закарпатській області перестав виплачувати передбачену Постановою №713 доплату, був здійснений на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018. З огляду на що такий не може вважатися перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Тому суд вважає, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн., передбачену Постановою №713.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду у справах №420/2473/22 від 08 листопада 2022 року та №600/870/22-а від 02 березня 2023 року.

Отже, вимоги позивача в цій частині підлягають до задоволення.

Щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром при здійсненні нарахування індексації передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 118 від 16 лютого 2022 року, № 168 від 24 лютого 2023 року та № 185 від 23 лютого 2024 року, суд зазначає наступне.

Зі змісту частини третьої статті 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 частини першої Європейської соціальної хартії випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Статтею 46 Конституції України також передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, регулюються нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі Закон).

Відповідно до преамбули Закону, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Нормами ст. 63 Закону врегульовано порядок здійснення перерахунку раніше призначених пенсій. Так, відповідно до частини першої зазначеної статті, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно частини четвертої статті 63 Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-XII передбачено, що пенсії є одним із об'єктів індексації грошових доходів населення.

Індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

23 лютого 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» № 185 (далі - Постанова № 185).

П. 1 Постанови №185 установлено, що з 01 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Відповідно до п. 2 вказаної постанови, з 01 березня 2024 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та п. 2 Постанови №168 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

З матеріалів справи вбачається, що передбачена Постановами № 118 від 16.02.2022 року, №168 від 24.02.2023 року, а також щомісячна доплата до пенсії у розмірі 2000,00 грн. передбачена Постановою №713 від 14.07.2021 року, органом Пенсійного фонду України з 01 березня 2023 року, а з 01.03.2024 року також індексація передбачена постановою №185 від 23.02.2024 року індексація, нараховувалась, але не виплачувалася з огляду на застосування обмеження максимального розміру пенсії в межах, встановлених станом на 21.07.2020 (дату, з якої рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду у справі №260/2189/22 від 14 липня 2022 року (з врахуванням ухвали про виправлення описки від 23.08.2022 року) зобов'язано провести перерахунок пенсії позивача).

Оцінюючим такі мотиви суб'єкта владних повноважень з точки зору основних засад адміністративного судочинства, суд зазначає, що рішення Закарпатського окружного адміністративного суду №260/2189/22 від 14 липня 2022 року не встановлює будь-яких обмежень розміру виплачуваної позивачу пенсії.

При цьому, вирішуючи питання правомірності дій ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо обмеження максимальним розміром пенсію ОСОБА_1 , суд зазначив, що обмеження пенсії військовослужбовців та прирівняних до них категорій осіб, максимальним розміром не передбачено діючими законодавчими нормами.

Незважаючи на вищезазначене ГУ ПФУ в Закарпатській області в 2022, 2023 та 2024 роках обмежило пенсію ОСОБА_1 максимальним розміром.

З цього приводу суд вважає за необхідне зазначити наступне.

01 січня 2008 року ст. 43 Закону доповнено положенням, яким пенсії військовослужбовців обмежено максимальним розміром. Так, згідно частини сьомої статті 43 (в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08 липня 2011 року) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Проте рішенням Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зі змінами, а саме: частини 7 статті 43, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн..

Відповідно до п. 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року положення частини сьомої статті 43 Закону, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Згідно статті 152 Конституції України, закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.

Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, з 20 грудня 2016 року стаття 43 Закону не містить положень щодо обмеження максимального розміру пенсій військовослужбовців.

В подальшому Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 1 січня 2017 року, у частину сьому статті 43 Закону слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».

Буквальне розуміння змін внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року № 1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року дозволяє стверджувати, що у Законі відсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.

Таким чином, внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII до частини 7 зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для обмеження пенсії, призначеної відповідно до Закону, максимальним розміром.

Така позиція викладена у постановах Верховного Суду від 16.10.2018 у справі № 522/16882/17, від 06.11.2018 у справі № 522/3093/17, від 31.01.2019 у справі № 638/6363/17, від 12.03.2019 у справі № 522/3049/17, від 08.08.2019 у справі № 522/3271/17, від 16.04.2020 у справі № 620/1285/19, від 09.11.2020 у справі № 813/678/18, від 09.02.2021 у справі № 1640/2500/18.

З огляду на вищенаведене суд вважає, що станом на 01 березня 2022 року, 01 березня 2023 року та 01 березня 2024 року Закон не містив положень, якими б були передбачені обмеження пенсії військовослужбовців будь-яким максимальним розміром.

Наведене свідчить про відсутність в ГУ ПФУ в Закарпатській області підстав для обмеження розміру пенсії позивача, призначеної відповідно до Закону, будь-яким максимальним розміром.

Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п. 2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012 № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п. 3 мотивувальної частини рішення від 25.04.2012 № 11-рп/2012).

Таким чином, провівши правовий аналіз законодавчих норм, що регулюються спірні правовідносини, крізь призму встановлених судом обставин, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

При цьому, з метою логічності та зрозумілості рішення суду його резолютивна частина буде викладена дещо в іншому формулюванні ніж заявлені позовні вимоги, однак вказане не впливатиме на зміст останніх та обсяг їх задоволення.

Згідно частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. Відтак, слід стягнути з ГУ ПФУ в Закарпатській області на користь ОСОБА_1 сплачений ним при зверненні до суду судовий збір у розмірі 4844,80 грн.

Керуючись ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 в нарахуванні та виплаті з 01 липня 2021 року доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01 липня 2021 року нарахування і виплату ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн., передбачену Постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

4. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо не виплати ОСОБА_1 з 01 березня 2022 року пенсії з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» через обмеження пенсії максимальним розміром.

5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01 березня 2022 року нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням раніше виплачених сум.

6. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо не виплати ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року пенсії з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 24 лютого 2023 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» через обмеження пенсії максимального розміром.

7. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01 березня 2023 року нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 24 лютого 2023 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з урахуванням раніше виплачених сум.

8. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо не виплати ОСОБА_1 з 01 березня 2024 року пенсії з урахуванням індексації, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України № 185 від 23 лютого 2024 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» через обмеження пенсії максимального розміром.

9. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01 березня 2024 року нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України № 185 від 23 лютого 2024 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», з урахуванням раніше виплачених сум.

10. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 4844,80 грн. (чотири тисячі вісімсот сорок чотири гривні вісімдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяД.В. Іванчулинець