про залишення позовної заяви без руху
20 грудня 2024 року м. ДніпроСправа № 360/1613/24
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., перевіривши матеріали адміністративного позову адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
17 грудня 2024 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач) з такими вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 25.09.2024 №75 про утримання з позивача 1429,50 грн;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити нарахування та виплату позивачу 1429,50 грн.
За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Перевіривши матеріали адміністративного позову, суд встановив таке.
Положеннями пунктів 4, 5 частини п'ятої статті 160 КАС України встановлено, що в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Представник позивача зазначає, що рішення відповідача взагалі не містить будь-яких логічних обґрунтувань щодо причин виникнення такої заборгованості, з нього взагалі неможливо зрозуміти як саме утворилася заборгованість та з яких причин.
Однак, листом від 29.11.2024 № 1200-0208-8/30608 відповідачем роз'яснено, що на виконання рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 21.06.2024 у справі № 360/267/24 з 01.04.2024 проведено перерахунок пенсії позивача з додаванням страхового стажу за період з 01.06.2022 по 29.02.2024 (1 рік 9 місяців). Право на перерахунок пенсії з додаванням страхового стажу та заробітної плати втрачено, оскільки заявник після перерахунку пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу. В результаті проведеного перерахунку виникла переплата пенсії на яку складено оскаржуване рішення.
Однак, представником позивача зовсім не зазначено нормативного обґрунтування щодо його незгоди з вищевикладеними підстави для утримання надміру виплачених сум пенсії після виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.06.2024 у справі № 360/267/24.
Крім того, суд зазначає що зазначені спірні правовідносини безпосереднього стосуються виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.06.2024 у справі № 360/267/24.
З огляду на зазначене, позивачу необхідно надати належним чином оформлений адміністративний позов відповідно до пунктів 4, 5 частини п'ятої статті 160 КАС України, зазначивши нормативне обґрунтування заявлених вимог, враховувавши вищезазначені висновки суду.
Крім того, в позовній заяві представник позивача просить відстрочити сплату судового збору, оскільки позивач звертається з адміністративним позовом з метою захисту своїх соціальних прав. При цьому він є внутрішньо переміщеною особою та у зв'язку з вимушеним переміщенням через повномасштабну війну та втрату усього свого майна, яке наживав протягом життя, перебуває у скрутному матеріальному становищі.
Розглянувши вказане клопотання, суд зазначає таке.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" (далі - Закон № 3674-VI).
Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Частиною першою статті 4 Закону № 3674-VI встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Пунктом 3 частини другої статті 4 Закону України “Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою справляється судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 1211,20 грн.
Водночас, частиною третьою статті 4 Закону України “Про судовий збір» визначено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Таким чином, при зверненні до суду з даним адміністративним позовом позивачу слід було сплатити судовий збір у розмірі 968,96 грн (1211,20 х 0,8).
Позивачем не надано до суду документу про сплату судового збору, проте заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення по суті.
Відповідно до частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Частиною першою статті 8 Закону № 3674-VI визначений вичерпний перелік умов для відстрочення або розстрочення сплати судового збору.
Позивач підставою для відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення по суті зазначає те, що звертається з адміністративним позовом з метою захисту своїх соціальних прав та перебуває у скрутному матеріальному становищі.
При цьому, позивачем не надано доказів скрутного матеріального стану, а саме, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача за попередній календарний рік.
Суд зазначає, що доказами рівня майнового стану фізичної або юридичної особи можуть бути наприклад, довідка про доходи, про склад сім'ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо.
Відповідно до вимог пункту 1 частини першої статті 8 Закону № 3674-VI позивачу необхідно надати суду відповідні докази, у зв'язку з чим суд позбавлений наразі можливості дослідити питання щодо дійсного матеріального становища позивача та вирішити клопотання про відстрочення сплати судового збору.
У разі відсутності доказів майнового стану, позивачу слід виконати вимоги статті 161 КАС України та надати суду документ про сплату судового збору в розмірі 968,96 грн.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за необхідне позовну заяву залишити без руху, з встановленням строку для усунення вказаних недоліків.
Керуючись статтями 79, 80, 94, 160, 161, 169, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 - залишити без руху.
Запропонувати позивачу протягом 5-ти (п'яти) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» або в електронній формі на офіційну електронну адресу суду зі скріпленням електронним підписом учасника справи (його представника):
- уточненої позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог статей 160, 161 КАС України, зазначивши нормативне обґрунтування заявлених вимог;
- доказів, які підтверджують наявність підстав щодо відстрочення сплати судового збору відповідно до вимог пункту 1 частини першої статті 8 Закону № 3674-VI, або:
- оригіналу документу про сплату судового збору в розмірі 968,96 грн, сплаченого за такими реквізитами:
Отримувач коштів ГУК у Луг.обл./МТГ м.Сєвєр/22030101;
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37991110; Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.);
Код банку отримувача (МФО) 899998;
Рахунок отримувача UA288999980313101206084012499;
Код класифікації доходів бюджету 22030101;
Призначення платежу - *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8);Судовий збір, за позовом ____ (назва установи, організації позивача), Луганський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті позивачем у строк, встановлений судом, позовна заява буде повернута особі, яка її подала, та вважатиметься неподаною.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяС.В. Борзаниця