Рішення від 20.12.2024 по справі 200/3161/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2024 року Справа№200/3161/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

04.07.2023 до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 з вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 додаткової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" у розмірі 100 000 грн у зв'язку з безпосередньою участю у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії перебуваючи безпосередньо у районах у період здійснення зазначених заходів з 10.10.2022 по 16.11.2022 та з 27.11.2022 по 08.01.2023, в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах;

- зобов'язати Військову частині НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 збільшену додаткову грошову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" у розмірі 100 000 грн у зв'язку з безпосередньою участю у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії перебуваючи безпосередньо у районах у період здійснення зазначених заходів з 10.10.2022 року по 16.11.2022 та з 27.11.2022 по 08.01.2023, в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 та з жовтня 2022 по січень 2023 року перебував у відрядженні в ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_2 ). Позивач зазначає про виконання бойових завдань на кордоні з Білоруссю на підставі бойових наказів (розпоряджень) начальника військової частини НОМЕР_2 . Проте військова частина НОМЕР_1 відмовила у нарахуванні та виплаті підвищеної додаткової грошової винагороди у розмірі 100 000 грн на місяць відповідно до постанови КМ України від 28.02.2022 №168 посилаючись на відсутність підстав для таких виплат, передбачених наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392-АГ “Про реалізацію вимог постанови КМУ від 28 лютого 2022 року № 168». Зокрема, на відсутність довідки, яка видається начальником органу Держприкордонслужби, що веде (вів) бойові дії та до якого відряджені військовослужбовці.

Позивач вказав, що під час проходження військової служби він приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Чернігівської області у періоди: з 10.10.2022 по 31.10.2022; з 01.11.2022 по 26.11.2022; з 07.12.2022 по 31.12.2022; з 01.01.2023 по 08.01.2023, що підтверджується довідкою військової частини НОМЕР_2 Державної прикордонної служби України від 08.01.2023 № 3965. Позивач наголосив, що як направлення його в оперативне підпорядкування до військової частини НОМЕР_2 , так і виконання ним завдань у відрядженні здійснювалося на підставі бойових розпоряджень, що свідчить про здійснення ним заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, що є достатньою підставою для виплати збільшеної додаткової винагороди.

Військова частина НОМЕР_1 (далі - Відповідач 1) позов не визнав, надав відзив на адміністративний позов за змістом якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач - 1 вказав, що позивач у спірний період з жовтня 2022 року до січня 2023 року перебував у службовому відрядженні і виконував обов'язки на ділянці ІНФОРМАЦІЯ_1 . При цьому обов'язок оформлення документів визначених п.4, п.5, п.11 наказу №392-АГ які являються підставою для нарахування і виплати коштів покладено на начальників органів Держприкордонслужби (командирів військових частин), який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі, що підтверджується довідкою, за формою, наведеною у додатку 1, додатку 2 до наказу №392-АГ. Командир військової частини (на грошовому забезпеченні якого перебуває військовослужбовець) нараховує кошти і видає наказ про виплату підвищеної додаткової винагороди відрядженому військовослужбовцю за дні безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях чи заходах за відповідний період - на підставі і у порядку визначеному наказом №392-АГ, тобто за підтверджуючими документами (довідкою) які надаються командиром до якого направлений військовослужбовець.

Оскільки начальником прикордонного загону до якого був відряджений позивач не надано підтверджуючих документів щодо безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 наказу №392-АГ, зокрема за формою, наведеною у додатку 1, додатку 2 до наказу №392-АГ підстав для виплати підвищеної додаткової винагороди за спірний період відсутні.

Також вказав, що у зв'язку з надходженням від ІНФОРМАЦІЯ_1 підтверджуючих документів (довідка встановленого зразку) щодо безпосередньої участі у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо у районах у період здійснення зазначених заходів позивача за грудень 2022 року (пропорційно часу виконання таких завдань), у січні 2023 року було здійснено нарахування та виплата додаткової винагороди пропорційно часу здійснення зазначених заходів (у розмірі 70 000 гривень), що підтверджується архівною відомістю за 2023 рік.

Відповідач - 1 наголосив, що суть даного спору, складає саме невідповідність довідки виданої командиром НОМЕР_3 прикордонного загону, що затверджена керівними наказами (№392-АГ та №628-АГ), адже саме вона є підставою для нарахування та виплати додаткової грошової винагороди, НОМЕР_4 прикордонний загін (військова частина НОМЕР_1 ) не може спростувати або підтвердити належним чином участь в бойових діях військовослужбовців які були відрядженні в оперативне підпорядкування начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто в спосіб визначений вищезазначеними наказами, а саме скласти довідку згідно додатку 2 наказу.

Відповідач - 2, ІНФОРМАЦІЯ_2 , надав пояснення у яких вказав, що ОСОБА_1 перебував в оперативному підпорядкуванні (перебував у відрядженні) ІНФОРМАЦІЯ_1 , у складі ІНФОРМАЦІЯ_1 не перебував. При цьому позивач виконував бойові, спеціальні завдання на ділянці ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_2 ) у складі зведеного загону від військової частини НОМЕР_1 . Бойові розпорядження (накази) видавалися стосовно підрозділу в якому позивач проходить службу, а не стосовно ОСОБА_1 , надати їх копії у ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України не має можливості, оскільки вони мають обмежений гриф доступу «Таємно».

Вказав, що довідка про безпосередню участь в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії ОСОБА_1 , який проходить військову службу в військовій частині НОМЕР_1 , та який приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області була видана в одному екземплярі та направлена до комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону, дана довідка була видана відповідно до п. 5 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168».

Інформація відповідно до вимог пункту 2 підпунктів 1-8 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» у відповідача відсутня. Рапорти які надходили до ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо виплати додаткової винагороди були направлені до НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) для вжиття заходів в межах компетенції. Рапорти за січень місяць 2023 року до НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) не направлялися у зв'язку з тим, що відповідно до наказу Головнокомандувача Збройних Сил України (володільцем даного наказу є Генеральний штаб Збройних Сил України) від 02.02.2023 № 26 визначено, що з 01.01.2023 по 31.01.2023 Чернігівська область не входить до району ведення воєнних (бойових) дій. Звернув увагу суду, що підтверджуючі документи щодо прийняття ОСОБА_1 безпосередньої участі (в сукупності) у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів до ІНФОРМАЦІЯ_1 від прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону не надходили.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 04.08.2023, яке постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2023 залишено без змін, у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Верховного Суду від 05.09.2024 рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04.08.2023 та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2023 скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвалою від 27.09.2024 вирішено прийняти до провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії, розгляд справи провести суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувати у Військової частини НОМЕР_1 докази у справі.

Ухвалою суду від 17.10.2024 вирішено залучити до участі у справі №200/3161/23 другим відповідачем - ІНФОРМАЦІЯ_2 , витребувати у Відповідача - 2 докази у справі.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянином України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджено паспортом серії НОМЕР_5 , Позивач має статус учасника бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_6 від 15.12.2021.

Згідно з витягом з наказу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 09.07.2022 №152-ВВ молодший сержант ОСОБА_1 вибув у службове відрядження до НОМЕР_7 прикордонного загону (в/ч НОМЕР_8 ) АДРЕСА_2 , з метою проведення заходів визначених розпорядженням, з 07.07.2022 до особового розпорядження. Підстава: розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 21.06.2022 №№25-1293 (гриф), бойовий наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.06.2022 №99 (гриф).

Згідно з витягом з наказу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 08.01.2023 №8-ВВ молодший сержант ОСОБА_1 прибув зі службового відрядження з ділянки НОМЕР_3 прикордонного загону, 09.01.2023. Підстава: посвідчення про відрядження від 09.07.2022 №1204, розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 № гриф/25-2075-гриф.

Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 від 20.07.2023 №12/1617 щодо відрядження військовослужбовця ОСОБА_1 у період з 09.10.2022 по 08.01.2023 перебував у відрядженні в ІНФОРМАЦІЯ_1 .

08.01.2023 Військовою частиною НОМЕР_2 молодшому сержанту ОСОБА_1 , який проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , видана довідка №3965, в тому що він приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області: з 10.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 16.11.2022 з 27.11.2022 по 30.11.2022, з 01.12.202 по 31.12.2022, з 01.01.2023 по 08.01.2023. Підстава: бойовий наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України №165 гриф від 16.09.2022.

Разом з цим, згідно з архівною відомістю ОСОБА_2 №14929 з січня 2022 року по грудень 2022 року позивачу нараховано додаткову доплату відповідно до постанови №168 в наступних розмірах:

(30 000 грн) - березень 2022 року - 29550,69 грн, квітень 2022 року- 5806,45 грн, з травня 2022 року по листопад 2022 року - 30 000 грн (щомісячно), грудень 2022 року - 50000 грн;

(70 000 грн) - квітень 2022 року - 82500 грн, травень 2022 року - липень 2022 року - 70000 грн(щомісячно); серпень 2022 року - 22580,65 грн.

З архівної відомості ОСОБА_2 №14929 з січня 2023 року по травень 2023 року вбачається, що позивач у період з лютого 2023 року по травень 2023 року отримував додаткову доплату за постановою №168 (30000 грн) у лютому 2023 року - в розмірі 30 000 грн у березні 2023 - 24642,86 грн, у квітні-травні 2023 року - 30000 грн (щомісячно), а у січні 2023 року отримав додаткову доплату за постановою №168 (70 000 грн) - 70000,00 грн.

В матеріалах справи міститься витяг з наказу в.о. начальника НОМЕР_4 прикордонного загону від 20.01.2023 №28-ОС щодо виплати додаткової винагороди із розрахунку 70000 грн у розрахунку на місяць в грудні 2022 року зокрема позивачеві (№824 в додатку №1).

Отже матеріалами справи підтверджується виплата позивачеві додаткової винагороди відповідно до постанови КМУ №168 у січні 2023 року в розмірі 70000 грн (за грудень 2022 року).

При цьому, в матеріалах справи містяться:

- витяг з рапорту заступника начальника загону - коменданта 1 комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону підполковника ОСОБА_3 від 01.11.2022 №1461 стосовно виплати позивачеві додаткової винагороди у розмірі 30000 грн за жовтень місяць 2022 року (з 01.10.2022 по 3.10.2022, 31 день, рапорт був відправлений до НОМЕР_4 прикордонного загону супровідним листом від 03.11.2022 №22/4235-22-Вих);

- витяг з рапорту заступника начальника загону - коменданта 1 комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону підполковника ОСОБА_3 від 01.11.2022 №1464 стосовно виплати позивачеві додаткової винагороди у розмірі 70000 грн за жовтень місяць 2022 року (з 12.10.2022 по 31.10.2022, 20 днів, рапорт направлений до НОМЕР_4 прикордонного загону супровідним листом від 08.11.2022 №22/4314-22-Вих);

- витяг з рапорту заступника начальника загону - коменданта 1 комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону підполковника ОСОБА_4 від 01.12.2022 №1890 стосовно виплати позивачеві додаткової винагороди у розмірі 30000 грн за листопад місяць 2022 року (з 01.11.2022 по 16.11.2022, 30.11.2022, 20 днів, рапорт був відправлений до НОМЕР_4 прикордонного загону супровідним листом від 02.12.2022 №22/4910-22-Вих);

- витяг з рапорту заступника начальника загону - коменданта 1 комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону підполковника ОСОБА_4 від 01.12.2022 №1888 стосовно виплати позивачеві додаткової винагороди у розмірі 70000 грн за листопад місяць 2022 року (з 01.11.2022 по 16.11.2022, з 27.11.2022 по 30.11.2022, 20 днів, рапорт був відправлений до НОМЕР_4 прикордонного загону супровідним листом від 02.12.2022 №22/4910-22-Вих);

- витяг з рапорту заступника начальника загону - коменданта 1 комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону підполковника ОСОБА_4 від 22.12.2022 №2188 стосовно виплати позивачеві додаткової винагороди у розмірі 30000 грн за грудень місяць 2022 року (з 01.12.2022 по 31.12.2022, 31 день, рапорт надійшов до управління ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно рапорту першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22.12.2022 №2189 (№5583-22-Вх від 23.12.2022) та був відправлений до НОМЕР_4 прикордонного загону супровідним листом від 26.12.2022 №22/5474-22-Вих);

- витяг з довідки про військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 , які брали участь у бойових діях або заходах за грудень 2022 року у складі військової частини НОМЕР_2 стосовно Позивача, що видана на підставі БР коменданта приккшр НОМЕР_9 ПРИКЗ від 11.10.2022 №637/гриф, ЖБД від 21.10.2022 №245, ст. 1-10 БР коменданта приккшр НОМЕР_9 ПРИКЗ від 26.10.2022 №693/гриф (довідку направлено до НОМЕР_4 прикордонного загону супровідним листом від 03.01.2022 №22/64-23-Вих).

28.03.2023 адвокат позивача звернувся до Військової частини НОМЕР_1 із заявою про нарахування та виплати додаткової винагороди відповідно до постанови КМУ №168 від 28.02.2022 за період з 10.10.2022 по 16.11.2022 та з 27.11.2022 по 08.01.2023, в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Листом від 30.05.2023 року № 22-4510-23-вих НОМЕР_4 прикордонний загін Державної прикордонної служби України повідомив адвоката позивача про те, що Адміністрацією Держприкордонслужби виданий наказ від 30.07.2022 року №392-АГ “Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168» (далі Наказ № 392), який набрав чинності з 01.08.2022 та застосовувався до 30.11.2022. Пунктами 2 та 3 цього наказу визначені заходи, які відносяться до безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів. Крім того, пунктом 4 Наказу №392 визначені вимоги до документів, які підтверджують виконання заходів, передбачених пунктами 2, 3 цього наказу. Додатково для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, крім документів, зазначених у пункті 4 Наказу №392, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до вказаного наказу. Ця довідка видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (він) бойові дії та до якого для виконання завдань відрядженні військовослужбовці із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі. Підвищена додаткова винагорода за період перебування військовослужбовця у відрядженні на ділянці НОМЕР_3 прикордонного загону Держприкордонслужби не нараховувалась та не виплачувалась, оскільки начальником цього загону у встановлені строки не надано інформації про дні безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 Наказу №392-АГ за формою, наведеною у додатку 2 до нього.

Не погоджуючись з невиплатою в повному обсязі додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168, до 100 000 грн в розрахунку на місяць у період з 10.10.2022 по 16.11.2022 та з 27.11.2022 по 08.01.2023, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та фактам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 65 Конституції України Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до частини першої статті 6, частини першої статті 14 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» від 03.04.2003 №661-IV Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення, до особового складу якої входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України.

Згідно зі статтею 16 цього Закону умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Державної прикордонної служби України визначаються законодавством.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII, дія якого в силу приписів пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону поширюється в тому числі на військовослужбовців правоохоронних органів спеціального призначення, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

У частині другій статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» установлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з абзацами першим і другим частини четвертої статті 9 цього Закону грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію» Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

У пункті 1 цієї постанови Уряд установив, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Аналіз цих норм законодавства дає підстави для висновку про те, що встановлена Постановою №168 додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень на місяць є складовою грошового забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби, що виплачується їм на період дії воєнного стану та підлягає збільшенню до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу їх безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

Водночас реалізація зазначених приписів Постанови №168 вимагала визначення порядку й умов виплати додаткової винагороди з метою встановлення переліку бойових дій та заходів, передбачених абзацом першим пункту 1 цієї постанови, а також визначення документів, які підтверджують безпосередню участь військовослужбовця у таких діях і заходах, враховуючи, що Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2018 №558, не врегульовувала цих питань.

31.03.2022 Адміністрація Держприкордонслужби видала наказ №164-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168».

У пункті 3 наказу №164-АГ встановлено, що документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходів, здійснювати на підставі одного з таких документів:

1) бойового наказу (бойового розпорядження);

2) журналу бойових дій (вахтового журналу) або журналу ведення оперативної обстановки або бойового донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постових відомостей (під час охорони об'єкту, на який було здійснено збройний напад, або артилерійський ракетний обстріл);

3) рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, КрМО, КаМО, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по-батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.

Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах, начальникам регіональних управлінь та органів Держприкордонслужби, які ведуть (вели) бойові дії та до яких відряджені військовослужбовці, надавати останнім довідку про участь у вказаних заходах із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі (додаток 1).

Пункт 4 наказу №164-АГ передбачав, що начальникам регіональних управлінь та органів Держприкордонслужби, до яких відряджені військовослужбовці з інших органів та підрозділів щомісячно до 5 числа поточного місяця повідомляти органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу про їх безпосередню участь у бойових діях або заходах за попередній місяць (додаток 2).

Відповідно до пункту 5 наказу №164-АГ виплату військовослужбовцям зазначеної у пункті 1 винагороди здійснювати на підставі наказу начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників (командирів).

В наказі про виплату додаткової винагороди виходячи з розміру 100 000 гривень на місяць, обов'язково зазначати підстави для його видання.

Відповідно до Указу Президента України від 03.10.1992 № 493 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» і Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 № 731, подібні накази центрального органу виконавчої влади підлягають обов'язковій державній реєстрації Міністерством юстиції України, оскільки містять норми, що зачіпають права, свободи та законні інтереси осіб і встановлюють організаційно-правовий механізм їх реалізації.

Разом з цим накази від 30.07.2022 №392-/0/81-22-АГ і від 09.12.2022 №628/0/81-22-АГ державну реєстрацію не проходили.

Верховний Суд у постанові від 21.12.2023 (справа №200/193/23) сформував правовий висновок, відповідно до якого під час вирішення питання про наслідки порушення зазначених вимог стосовно реєстрації наказів слід врахувати обставини їх фактичного виконання протягом 2022 року, в тому числі й у спірний період, органами Держприкордонслужби наказів Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392-/0/81-22-АГ і від 09.12.2022 №628/0/81-22-АГ, зокрема, в частині визначення бойових дій та заходів, передбачених пунктом 1 Постанови №168, а також документування безпосередньої участі військовослужбовців у таких діях і заходах.

У спірний період виключно зазначені накази Адміністрації Держприкордонслужби визначали механізм реалізації Постанови №168 щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Держприкордонслужби під час дії воєнного стану, адже наказ Міністерства внутрішніх справ України від 26.01.2023 №36 «Про затвердження Порядку та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України» (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31.01.2023 за №196/39252) набрав чинності з дня його офіційного опублікування та застосовувався з 01.02.2023, тобто не підлягав ретроспективному застосуванню до спірних правовідносин.

Разом з цим, Інструкція №188 була прийнята на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 №18 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських», визначала порядок та розміри виплати конкретно встановленої цією постановою винагороди (за час участі у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях чи в антитерористичній операції, у воєнних конфліктах, інших заходах в умовах особливого періоду).

Отже, суд вважає, що положення Інструкції № 188 у спірних правовідносинах не підлягають застосуванню при визначенні порядку та умов виплати додаткової винагороди, встановленої на період дії воєнного стану Постановою №168.

Крім того, документування (фіксація) у спірний період органами Держприкордонслужби безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях і заходах та фактична виплата їм додаткової винагороди до 100 000 гривень відповідно до приписів наказів Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392-/0/81-22-АГ та від 09.12.2022 №628/0/81-22-АГ унеможливлює застосування іншого механізму реалізації Постанови №168 до правовідносин, що вже відбулися.

За відсутності цих відомчих нормативно-правових актів не здійснювався би облік особового складу, який мав право на збільшену додаткову винагороду, що призвело б до невиплати цієї частини грошового забезпечення військовослужбовцям.

Так, Верховний Суд у постанові від 24.08.2024 у справі №280/2754/23 дійшов висновку про те, що застосуванню для визначення порядку та умов виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, передбаченої Постановою № 168, у спірний період підлягають накази Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392-/0/81-22-АГ та від 09.12.2022 №628/0/81-22-АГ. Протилежний висновок поставив би питання необхідності повернення вже виплачених на підставі цих наказів сум додаткової винагороди.

Відповідно до частина 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, при розгляді цієї справи, суд ураховує правову позицію викладену в постанові Верховного Суду від 24.08.2024 у справі №280/2754/23.

Так, 09.12.2022 Адміністрацією Державної прикордонної служби України прийнято наказ №628/8/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» (далі - Наказ №628-АГ), який застосовується з 01.12.2022, пунктом 8 якого передбачено, що інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу.

Аналізуючи наведені приписи пункту 1 Постанови №168, суд зазначає, що умовою для виплати додаткової винагороди у розмірі 100 000 гривень в розрахунку на місяць є безпосередня участь військовослужбовцям Збройних Сил у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди виплачується пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Як встановлено судом, та підтверджується матеріалами справи, позивач у спірний період вибув у службове відрядження до НОМЕР_7 прикордонного загону відповідно до розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 21.06.2022 №25-1293(гриф), Бойовий наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.06.2022 №99(гриф).

Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 від 20.07.2023 №12/1617 щодо відрядження військовослужбовця ОСОБА_1 у період з 09.10.2022 по 08.01.2023 перебував у відрядженні в ІНФОРМАЦІЯ_1 .

08.01.2023 Військовою частиною НОМЕР_2 молодшому сержанту ОСОБА_1 , який проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , видана довідка №3965, в тому що він приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області: з 10.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 16.11.2022 з 27.11.2022 по 30.11.2022, з 01.12.202 по 31.12.2022, з 01.01.2023 по 08.01.2023.

Підстава: бойовий наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України №165 гриф від 16.09.2022.

Стосовно тверджень відповідача про те, що довідка не є належним документальним підтвердженням безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, суд зазначає, що вказана вище довідка містить відомості про підстави видачі, а саме: на підставі бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України №165 гриф від 16.09.2022.

Отже, вказана довідка оформлена згідно Додатку 1 до наказу 392-АГ, на підставі бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України №165 гриф від 16.09.2022.

В матеріалах справи міститься копія витягу з журналу службово-бойових дій прикордонної комендатури швидкого реагування № НОМЕР_10 НОМЕР_4 прикордонного загону (далі -Журнал). Так, відповідно до розділу І (Застосування підрозділів приккшр № НОМЕР_10 НОМЕР_4 прикордонного загону в охороні (обороні) державного кордону або веденні бойових дій) значиться ОСОБА_1 , який на підставі Бойового наказу АДПСУ від 16.09.2022 №165 (гриф), Бойового розпорядження НОМЕР_9 ПРИКЗ від 11.10.2022 №637 (гриф), Бойового розпорядження НОМЕР_9 ПРИК від 21.10.2022 №669 (гриф), Бойового розпорядження НОМЕР_9 ПРИКЗ від 26.10.2022 №693 ДСК з 12.10.2022 був залучений до ведення стабілізаційної операції щодо забезпечення недоторканості державного кордону на ділянці НОМЕР_3 ПРИКЗ, впс ІНФОРМАЦІЯ_5 , впс ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОУВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 ».

При цьому, Розділ ІІ. Облік ведення бойових дій інформації не мстить.

Разом з тим, суд зазначає, що в матеріалах справи містяться:

- витяг з рапорту заступника начальника загону - коменданта 1 комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону від 01.11.2022 №1461 стосовно виплати позивачеві додаткової винагороди у розмірі 30000 грн за жовтень місяць 2022 року;

- витяг з рапорту заступника начальника загону - коменданта 1 комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону від 01.11.2022 №1464 стосовно виплати позивачеві додаткової винагороди у розмірі 70000 грн за жовтень місяць 2022 року;

- витяг з рапорту заступника начальника загону - коменданта 1 комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону від 01.12.2022 №1890 стосовно виплати позивачеві додаткової винагороди у розмірі 30000 грн за листопад місяць 2022 року);

- витяг з рапорту заступника начальника загону - коменданта 1 комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону від 01.12.2022 №1888 стосовно виплати позивачеві додаткової винагороди у розмірі 70000 грн за листопад місяць 2022 року;

- витяг з рапорту заступника начальника загону - коменданта 1 комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону від 22.12.2022 №2188 стосовно виплати позивачеві додаткової винагороди у розмірі 30000 грн за грудень місяць 2022 року,

- витяг з довідки про військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 , які брали участь у бойових діях або заходах за грудень 2022 року у складі військової частини НОМЕР_2 стосовно Позивача, що видана на підставі БР коменданта приккшр НОМЕР_9 ПРИКЗ від 11.10.2022 №637/гриф, ЖБД від 21.10.2022 №245, ст. 1-10 БР коменданта приккшр НОМЕР_9 ПРИКЗ від 26.10.2022 №693/гриф.

Також, матеріалами справи підтверджується виплата позивачеві додаткової винагороди відповідно до постанови №168 із розрахунку 70000 грн у розрахунку на місяць в грудні 2022 року (згідно з наказом в.о. начальника НОМЕР_4 прикордонного загону від 20.01.2023 №28-ОС). Отже матеріалами справи підтверджується виплата позивачеві додаткової винагороди відповідно до постанови КМУ №168 у січні 2023 року (за грудень 2022 року).

Вказане вище свідчить про відсутність достовірної інформації в журналі службово-бойових дій прикордонної комендатури швидкого реагування №1 НОМЕР_4 прикордонного загону.

Отже, суд зазначає, що в матеріалах справи наявні суперечливі відомості про наявність у спірний період у позивача права на отримання додаткової винагороди відповідно до постанови №168 до 100000 грн.

Суд вважає, що посилання відповідача на не направлення на його адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки за формою згідно Додатку 2 до Наказу №392 (№628) не може слугувати підставою для відмови у позові, оскільки недотримання органами Державної прикордонної служби України вимог в частині обміну інформацією про участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, не може мати негативні наслідки для такого військовослужбовця, а отже й не може впливати на його особисті права, в тому числі на право отримання спірної додаткової винагороди.

При цьому, жодних доказів недійсності довідки від 08.01.2023 № №3965 відповідачами не надано.

У правовідносинах, що склалися, не є спірними обставини щодо того, що позивач приймав безпосередню участь в бойових діях у період з 10.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 16.11.2022 з 27.11.2022 по 30.11.2022, з 01.12.202 по 31.12.2022, з 01.01.2023 по 08.01.2023.

Суд також ураховує, що матеріалами справи підтверджується виплата позивачеві додаткової винагорода у збільшеному розмірі за грудень 2022 року у січні 2023 року. Однак, відповідачем не обґрунтовано відмінності проходження позивачем військової служби під час перебування позивача у службовому відрядженні у вказані періоди.

Суд зазначає, що принцип правової визначеності є невід'ємною, органічною складовою принципу верховенства права. Про це у низці своїх рішень зазначає зокрема Європейський Суд з прав людини. У своїх рішеннях Конституційний Суд України також посилається на принцип правової визначеності, наголошуючи на тому, що він є необхідним компонентом принципу верховенства права.

Принцип правової визначеності (певності) загальний принцип права, який гарантує забезпечення легкості з'ясування змісту права і можливість скористатися цим правом у разі необхідності.

Конституційний Суд України сформулював у рішенні від 22.09.2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками, в якому зазначається, що «із конституційних принципів рівності і справедливості випливає вимога визначеності, ясності і недвозначності правової норми, оскільки інше не може забезпечити її однакове застосування, не виключає необмеженості трактування у правозастосовній практиці і неминуче призводить до сваволі» (абзац другий підпункту 5.4 пункту 5 мотивувальної частини) [14]. Цим Конституційний Суд України наголосив, що невизначеність, нечіткість правової норми призводить до її неоднакового розуміння та тлумачення, що в практичній площині призводить до різного застосування.

При цьому ЄСПЛ у пунктах 52, 56 рішення від 14.10.2010 у справі «Щокін проти України» зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Однак суд зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у практиці Європейського суду з прав людини. На думку ЄСПЛ, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості й точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватного захисту від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника.

Отже, національне законодавство має тлумачитися таким чином, щоб результат тлумачення відповідав принципам справедливості, розумності та узгоджувався з положеннями Конвенції.

Ураховуючи викладене вище, суд вважає, що у спірних періодах позивачу, відповідно до абзацу 1 пункту 1 Постанови №168, підлягала виплаті додаткова винагорода у збільшеному розмірі до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

При цьому, оскільки судом встановлено, що у спірний період позивачу частково виплачена додаткова винагорода відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», а саме: у жовтні 2022 року - 30 000 грн, у листопаді 2022 року - 30 000 грн, у грудні 2022 року - 50 000 грн, у січні 2023 року- 70000,00 грн (за грудень 2022), з метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити збільшену додаткову грошову винагороду, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі 100000 гривень у зв'язку з безпосередньою участю у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, у період з 10.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 16.11.2022 з 27.11.2022 по 30.11.2022, з 01.12.202 по 31.12.2022, з 01.01.2023 по 08.01.2023 в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, з урахуванням виплачених сум.

З огляду на зазначені вище обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

При розгляді цієї справи, судом, відповідно до частина 5 статті 242 КАС України, враховані висновки щодо застосування норм права, викладених в постановах Верховного Суду від 24.08.2024 у справі №280/2754/23, від 28 травня 2024 року у справі № 120/5170/23.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, ураховуючи, що докази понесення інших судових витрат позивачем не надані, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 262, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 додаткової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" у розмірі 100 000 грн у зв'язку з безпосередньою участю у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії перебуваючи безпосередньо у районах у період здійснення зазначених заходів з 10.10.2022 по 16.11.2022 та з 27.11.2022 по 08.01.2023, в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Зобов'язати Військову частині НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_12 ) збільшену додаткову грошову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" у розмірі 100 000 грн у зв'язку з безпосередньою участю у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії перебуваючи безпосередньо у районах у період здійснення зазначених заходів з 10.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 16.11.2022 з 27.11.2022 по 30.11.2022, з 01.12.202 по 31.12.2022, з 01.01.2023 по 08.01.2023 в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, з урахуванням виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя В.С. Дмитрієв