Постанова від 19.12.2024 по справі 148/2745/24

Справа №: 148/2745/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2024 року м. Тульчин

Суддя Тульчинського районного суду Вінницької області Саламаха О.В. розглянув матеріали, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає, за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого майстром на лісозаготівельних роботах Брацлавського лісництва, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №675 від 22.11.2024, ОСОБА_1 будучи переведеним з посади старшого майстра лісу Брацлавського лісництва філії «Тульчинське лісомисливське господарство» ДСГП «Ліси України» 01.09.2023 будучи посадовою особою державної лісової охорони, являючись згідно п.п. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 2 ст. 45 та п. 27 Розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин лише 02.02.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Вказане правопорушення вчинено при наступних обставинах.

Згідно наказу Державного агентства лісових ресурсів України «Про припинення ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА «ТУЛЬЧИНСЬКЕ ЛІСОМИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО» та затвердження складу Комісії з припинення» № 873 від 28.10.2022 ДП «Тульчинське лісомисливське господарство» було припинено та повністю передане до ДСГП «ЛІСИ УКРАЇНИ» яке є правонаступником прав та обов?язків вищевказаного підприємства.

Відповідно до Постанови КМУ від 07.09.2022 № 1003 було створено Державне спеціалізоване господарське підприємство «ЛІСИ УКРАЇНИ».

Згідно положення про філію «Тульчинське лісомисливське господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «ЛІСИ УКРАЇНИ» затвердженого наказом ДСГП «Ліси України» № 2043 від 25.12.2023, філія є відокремленим підрозділом державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» код ЄРДПОУ: 447680034, діяльність якого спрямовується, координується та контролюється Центральним лісовим офісом.

Відповідно до витягу з наказу ДП «Тульчинське лісомисливське господарство» № 284-к від 30.12.2022 ОСОБА_1 , старшого майстра лісу Брацлавського лісництва переведено у зв?язку із переведенням за його згодою у філію «ТУЛЬЧИНСЬКЕ ЛІСОМИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО» ДСГП «ЛІСИ УКРАЇНИ» з 01.01.2023.

Наказом директора філії «Тульчинське лісомисливське господарство» ДСГП «ЛІСИ УКРАЇНИ» № 172-к від 30.08.2023 ОСОБА_1 , старшого майстра лісу Брацлавського лісництва на посаду майстра на лісозаготівельних роботах Брацлавського лісництва з 01.09.2023 з оплатою праці 19600 грн., на місяць згідно штатного розпису.

Тобто, у ОСОБА_1 , виник обов?язок подати декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями до 31.01.2024.

За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщенні на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, встановлено, що ОСОБА_1 , лише 02.02.2024 о 18:53 год. подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування особи за період не охоплений раніше поданими деклараціями (декларація при звільненні).

З протоколу вбачається, що днем виявлення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП вважається дата складання протоколу про адміністративне правопорушення, тобто 22.11.2024.

В судовому засіданні ОСОБА_1 подав клопотання про закриття провадження у справі, підтримав його та просив задовольнити.

Клопотання мотивоване тим, що 22.11.2024 відносно нього був складений протокол за несвоєчасне подання ОСОБА_1 декларації, особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка мала бути подана ним при звільненні за період з 01.01.2023 по 31.08.2023 та термін подання якої закінчився 31.01.2024. Копію адміністративного протоколу йому не вручили.

Декларація подана ОСОБА_1 фактично 02.02.2024 із запізненням на 2 дні через невизначеність щодо необхідності її подання, так як ним було змінено посаду із старшого майстра лісу Брацлавського лісництва, яка відносилась до державної лісової охорони на посаду майстра на лісозаготівельних роботах Брацлавського лісництва, яке не відноситься до посад державної лісової охорони та не передбачає подання вказаної декларації.

Факт несвоєчасного подання декларації був виявлений уповноваженим з антикорупційної діяльності філії «Тульчинське лісомисливське господарство», де ОСОБА_1 працює, та національним агентством з питань запобігання корупції 02.04.2024 повідомленням за № 40915 останнього повідомлено про даний факт.

У подальшому, на адресу філії «Тульчинське лісомисливське господарство» ДП «Ліси України» надійшов запит Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області від 01.05.2024 за № 2625/55/101-01-2023, яким вимагалось надати на адресу Управління документи, що стосуються несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, що і було філією зроблено через ДП «Ліси України».

Через деякий час після надання витребовуємих документів в травні 2024 року до ОСОБА_1 зателефонував співробітник Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області та повідомив, що ним порушено вимоги антикорупційного законодавства через несвоєчасне подання декларації та повідомив, що воно є незначним і ним буде закрито провадження.

В вересні 2024 року на адресу ДП «Ліси України» від Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області надійшов новий запит від 26.09.2024 № 10031/6-2024, з аналогічною вимогою надання документів щодо несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації, які були повторно надані на адресу Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області.

Після чого, 22.11.2024 останнього повторно викликали до Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області, де, після надання ним пояснень, склали адміністративний протокол про порушення ОСОБА_1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до ч. 3 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов?язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтею 51 та статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Таким чином, факт порушення ОСОБА_1 вимог антикорупційного законодавства в частині несвоєчасного подання декларації особи, що уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, був виявлений 02.04.2024, про що повідомлено Національне агентство з питань запобігання корупції, а протокол про адміністративне правопорушення, передбаченого ст. 172-6 КУпАП був складений лише в листопаді 2024 року, тобто, через сім місяців, після його виявлення.

Прокурор в судовому засіданні зазначив, що дата виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є дата складання протоколу тобто 22.11.2024, тому просив відмовити у задоволенні клопотання про закриття провадження у справі за спливом строку. Також зазначив, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, його вина підтверджується матеріалами справи, а тому просив визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Заслухавши пояснення особи, відносно якої складено протоколи про адміністративні правопорушення, думку прокурора, дослідивши адміністративний протокол, матеріали адміністративної справи, суд доходить наступних висновків.

Частиною першою статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Так, відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 вказаного Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у п. 1, п. п. «а», «в-ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до п. 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Так, на підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, надано: протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 675 від 22.11.2024 (а.с. 1-8), повідомлення Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування № 40915 від 02.04.2024 (а.с. 17), наказ Державного агентства лісових ресурсів України «Про припинення ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА «ТУЛЬЧИНСЬКЕ ЛІСОМИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО» та затвердження складу Комісії з припинення» № 873 від 28.10.2022 (а.с. 22, 23), витяг з наказу № 172-к від 30.08.2023 «Про переведення працівників» (а.с. 43-45), пояснення (а.с. 50, 51), роздруківку з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій, відповідно до якої слідує, що ОСОБА_1 подав декларацію при звільненні, лише 02.02.2024 о 18:53 год., тобто несвоєчасно.

Особою, що притягується до адміністративної відповідальності надано:запит начальника Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції Українивід 01.05.2024, про надання інформації та копії документів про можливе порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 (а.с. 64-68); довідку № 1578 від 19.12.2024, про те, що на виконання вказаного запиту державним спеціалізованим господарським підприємством « Ліси України» листом від 09.05.2024 за № 3084/19-2024 направлено на адресу УСР у Вінницькій області копії запитуваних документів (а.с. 73-75).

Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених ст. 51 та ст. ст. 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Згідно повідомлення за № 40915, факт несвоєчасного подання декларації був виявлений уповноваженим з антикорупційної діяльності філії «Тульчинське лісомисливське господарство» 02.04.2024 (а.с. 63).

Начальник Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції Українивід 01.05.2024 надіслав до директора філії «Тульчинське лісомисливське господарство» ДСЛП «Ліси України» запит про надання інформації та копії документів про можливе порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 (а.с. 64-68).

Згідно листа № 3084/19-2024 від 09.05.2024, ДСГП «Ліси України» надали копії документів та інформацію стосовно працівників філії «Тульчинське лісове господарство» ДП «Ліси України» (а.с. 75).

Враховуючи те, що у відповідь на лист від 01.05.2024 про надання інформації та копії документів, УСР у Вінницькій області листом № 3084/19-2024 від 09.05.2024, було надано копії запитуваних документів, тому суд вважає, що станом на 09.05.2024 було відомо про те, що ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме 02.02.2024 подав декларацію, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування порядку, визначено ч. 1 ст. 45 та п. 2-7 Розділу XIII Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», таким чином днем виявлення вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП є 09.05.2024.

Так, при вирішенні питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності, першочерговим є встановлення судом дотримання строку накладення адміністративного стягнення, за умови закінчення якого суд або уповноважений орган взагалі позбавлені можливості досліджувати та вирішувати питання про наявність в діях особи ознак адміністративного проступку. Такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 11.07.2018 (справа № 308/8763/15-а).

Аналіз ст. 247 КУпАП дозволяє дійти висновку, що встановлення зазначених у цій статті юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (ст. 280 КУпАП), у тому числі й вини особи у його вчиненні.

З урахуванням вищевикладеного, приймаючи до уваги, що на час розгляду судом матеріалів про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, сплинув строк притягнення останнього до адміністративної відповідальності, а тому суд вважає, що провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 38, 172-6, 283, 284 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченогоч. 1 ст. 172-6 КУпАП, закрити, у зв'язку зі спливом строку протягом якого можливе накладення стягнення за адміністративне правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Тульчинський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.

Повний текст постанови виготовлено 20.12.2024.

Суддя: