"08" жовтня 2007 р. Справа № 9/122
Суддя господарського суду Чернівецької області Чорногуз Михайло Георгійович
розглядаючи справу
за позовом Чернівецька міська рада
до відповідачів Чернівецька обласна рада
третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - Чернівецьке комунальнеобласне бюро технічної інвентаризації
про скасування підпунктів 1.7 та 1.9 рішення Чернівецької обласної ради ХІІ сесії V скликання "Про оформлення права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернівецької області на нежитлові приміщення та споруди" від 04.04.2007р. №93-1
за участю представників:
позивача: Марчук Д. Довіреність № 8/18-259 від 26.04.2006 року Степанчук Г.Я. довіреність № 8/18-259 від 26.04.2006 року
відповідача: Крісманов В. А. довіреність №08.12/39-448 від 27.06.2006р.. Юзьків М.І. довіреність №08.11/11-836 від 29.08.2007р.
третьої особи: Шпак О.С. довіреність №1965 від 01.09.2006р.
Чернівецька міська рада звернулася із позовною заявою в якій просить скасувати підпункти 1.7 та 1.9 рішення ХІІ сесії V скликання Чернівецької обласної ради «Про оформлення права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернівецької області на нежитлові приміщення та споруди» №93-12/07 від 04.04.2007 року та визнати недійсними свідоцтво видане Чернівецьким обласним КБТІ на будівлю за адресою вул. Фрунзе, 3 від 16.04.2007 року зареєстроване в електронному реєстрі за реєстровим №18503875 та свідоцтво видане Чернівецьким обласним КБТІ на будівлю за адресою вул. Федьковича, 9 від 16.04.2007 року зареєстроване в електронному реєстрі за реєстровим №18504097.
В судовому засіданні 3 жовтня 2007 року за клопотанням сторін відповідно до п. 2 ст. 150 КАС України була оголошена перерва до 8 жовтня 2007 року.
В судовому засіданні 8 жовтня 2007 року, представники позивача позовні вимоги підтримали.
Представники відповідача заперечують проти позову по мотивах викладених у відзиві.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява та заперечення проти позову, дослідивши докази які мають юридичне значення для розгляду позовної заяви суд встановив наступне.
4 квітня 2007 року рішенням XII сесії V скликання Чернівецької обласної ради № 93 - 12/07 “Про оформлення права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернівецької області на нежитлові приміщення та споруди», відповідно до пункту 20 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на підставі проведеної інвентаризації Чернівецьким обласним комунальним бюро технічної інвентаризації, оформлено право спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернівецької області в особі Чернівецької обласної ради на об'єкти нерухомого майна в м. Чернівці. Зокрема п. 1.7 рішення “На вул. Фрунзе, 3, в тому числі: корпус дошкільного відділення Літ. А площею 665, 20 кв.м., котельня Літ. Б площею 25,00 кв.м.» та п. 1.9 рішення “На вул. Федьковича, 9, в тому числі: учбовий корпус Літ. А площею 763,70 кв.м., гараж Літ. Б площею 126,60 кв.м., огорожа №1-2».
Реєстрація прав власності за територіальною громадою сіл, селищ та міст Чернівецької області в особі Чернівецької обласної ради на нерухоме майно за адресами вул. Фрунзе, 3 та Федьковича, 9 проведена на підставі Свідоцтв про право власності від 16.04.2007 р., що оформлені відповідно до рішення XII сесії Чернівецької обласної ради V скликання від 04.04.2007 р.№93-12\07.
Чернівецька обласна рада 21 скликання на 10 сесії, яка відбулася 27 грудня 1991 року, прийняла рішення "Про перелік об'єктів комунальної власності обласної, міської та районних Рад народних депутатів", яким затвердила перелік об'єктів комунальної власності обласної, міської та районних рад. За цим рішенням Чернівецька міжрегіональна спецшкола - інтернат № 1 (з 1998 року - Чернівецька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №1 для глухих дітей) включена до Переліку державного майна, що знаходиться у комунальній власності обласної ради народних депутатів.
В рішенні Чернівецької міської ради "Про перелік об'єктів комунальної власності Чернівецької міської Ради народних депутатів" від 25 січня 1992 року № 253, приміщення по вул. Фрунзе, 3 та вул. Федьковича, 9 відсутні.
Відповідно до пункту 10 Розділу V прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", 280/97-ВР від 21 травня 1997 року “З набранням чинності цим Законом майно, яке до прийняття Конституції України у встановленому законодавством порядку передане державою до комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць та набуте ними на інших законних підставах, крім майна, що відчужене у встановленому законом порядку, є комунальною власністю відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст.
Майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні і обласні ради або уповноважені ними органи. Відчуження зазначеного майна здійснюється лише за рішенням власника або уповноваженого ним органу.
За пропозицією сільських, селищних, міських рад районні, обласні ради повинні приймати рішення про передачу до комунальної власності відповідних територіальних громад окремих об'єктів, спільної власності територіальних громад, які знаходяться на їх території і задовольняють колективні потреби виключно цих територіальних громад.
Правовий режим майна спільної власності територіальних громад визначається законом.»
Отже з набранням у 1997 році чинності Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вищезазначені об'єкти, як майно, що було передане до комунальної власності області, набули статусу об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, управління якими відповідно до Конституції України здійснює обласна рада.
Згідно пункту 6.1. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Мінюсту України від 07.02.2002 № 7/5 та зареєстрованого Міністерством юстиції України 18.02.2002 за № 157/6445, оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна проводиться з видачею свідоцтва про право власності ...органами місцевого самоврядування (яким є також і Чернівецька обласна рада). Зазначена норма та інші норми чинного законодавства не віднесли цю функцію виключно до повноважень конкретно визначених рад.
Судом не береться до уваги рішення Чернівецької міської ради "Про відмову у наданні згоди на передачу комунального майна територіальної громади м. Чернівці у державну та спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Чернівецької області" від 29.05.01 № 416 оскільки позивачем не надано доказів звернення Чернівецької обласної ради з таким клопотанням. Посилання в рішенні на розпорядження № 103-р від 19.02.2001 року, стосується порядку фінансування шкіл, а не визначення права власності.
Відповідно до листа Головного фінансового управління Чернівецької обласної державної адміністрації від 16.08.07р. № 06.08/1358 “фінансування Чернівецької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату №1 для глухих дітей відповідно до пункту 2 статті 90 Бюджетного кодексу України проводиться з обласного бюджету головним розпорядником коштів обласного бюджету в галузі освіти - управлінням освіти і науки обласної державної адміністрації».
Суд виходить з того, що записи про реєстрацію:
• в кн. № 8 запис № 8832 за адресою вул.. Федьковича, 9 на підставі рішення виконкому Чернівецької міської ради від 27.06.1961 р. № 373X18;
• в кн. № 1 запис № 698 за адресою вул. Фрунзе (Покришкіна), 3 на підставі рішення виконкому Чернівецької міської ради від 27.09.1949 р. № 1401, не встановлюють права власності .
Передача на баланс міськкомунгоспу житлового будинку № 9 по вул. Федьковича ( протокол засідання Чернівецької міської ради народних депутатів № 18 від 27 червня 1961 року), та затвердження списку будинків по будинкоуправлінням (рішення № 1401 від 29.11.1949 року), не є підтвердженням права власності міської ради на вказані приміщення, підтверджують тільки право користування.
Згідно п. 4 частини третьої статті 129 Конституції України та ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, позивач не надав доказів які б підтверджували його право власності на будівлі у м. Чернівці. за адресою вул. Фрунзе, 3. та по вул. Федьковича, 9, та визнавали б недійсним ( нечинним) рішення 10 сесії 21 скликання Чернівецької обласної ради від 27 грудня 1991 року, щодо права власності на вказані будівлі.
У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2, 71, 86, 94, 160-163, п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У позові відмовити.
Постанова, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Порядок і строки апеляційного оскарження.
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя М.Г. Чорногуз