Справа № 09/4031а
"18" грудня 2007 р., 10 год. 20 хв. м. Черкаси
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Курченко Н.М.,
при секретарі -Лавріненко С.І.
за участю представників сторін: позивача - Чернишов С.С. директор, Гречанюк-Самойлова С.В. за довіреністю, відповідача -Іванов О.В. за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом малого приватного підприємства "Вегас" до державної податкової інспекції у Чигиринському районі про скасування рішень №0000922302/0 та №0000912302/0, -
Подано адміністративний позов про скасування рішення ДПІ у Чигиринському районі (відповідач) від 30.05.2007 року №0000912302/0 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій згідно пунктів 1, 4 ст.17, ст. 22 Закону України від 06.07.1995р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»в редакції Закону України від 01.06.1996 року №1776-ІІІ з урахуванням наступних змін і доповнень (далі -ЗУ «Про РРО»), в сумі 33697,50 грн. за порушення порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО) та рішення від 30.05.2007 року №0000922302/0 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій згідно абз. 4 ст. 8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»від 23.03.1996 року №98/96-ВР (далі -ЗУ «Про патентування»), в сумі 415,44 грн. за надання послуг без придбання відповідного патенту (далі -спірні рішення), як таких, що прийняті на підставі незаконного акту перевірки.
Позовні вимоги мотивовані тим, що перевірка, за результатами якої були прийняті спірні рішення, була проведена з порушенням встановленого ст.11-2 Закону України від 04.12.1990р. №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» (далі -ЗУ «Про державну податкову службу») порядку, зокрема: без вручення позивачу направлення та копії наказу на проведення перевірки. Внаслідок недотримання вимог закону щодо підстав та порядку проведення позапланової виїзної перевірки згідно ч.3 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС) акт перевірки, який став підставою для прийняття спірних рішень, є незаконним, отже не береться до уваги.
Відповідач у письмових запереченнях позовні вимоги не визнав повністю, посилаючись на те, що перевірка позивача була проведена у відповідності з вимогами законодавства, а встановлені нею правопорушення позивача -доведеними. На думку відповідача ненадання позивачу під розписку направлення на перевірку та копії наказу про проведення такої перевірки є підставою лише для недопущення до проведення перевірки, але враховуючи те, що позивач допустив до проведення перевірки, підстав вважати її незаконною немає. Позивач скоїв правопорушення в сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій, яке є доведеним.
Ухвалою суду від 09 жовтня 2007 року провадження у справі було зупинено до одужання представника позивача. 09 листопада 2007 року провадження у справі було поновлено.
Ухвалою суду від 16 листопада 2007 року відмовлено ДПІ у Чигиринському районі в задоволенні клопотання про залишення позову без розгляду та зупинено провадження у справі до 01 грудня 2007 року, зобов'язано директора МПП «Вегас»Чернишова С.С., як законного представника, вступити у справу, про що до вказаної дати подати суду письмову заяву про схвалення чи не схвалення довіреності, виданої представнику Касапенку Р.Д. і особисто вступити у справу.
Директор МПП «Вегас»Чернишов С.С. подав документи щодо його повноважень, заяву про схвалення довіреності Касапенка Р.Д., особисто вступив у справу, у зв'язку з чим 23 листопада 2007 року провадження у справі було поновлено.
В судовому засіданні:
- представники позивача підтримали позовні вимоги з підстав, викладених у позові, також пояснили, що не потребує проведення розрахункової операції через касовий апарат при здійсненні гри на гральному автоматі купюрного типу, оскільки особа вкладає у автомат купюру, робить ставку, отже технічно провести вкладену в гральний автомат купюру через касовий апарат неможливо, оскільки цих грошей в касі не може бути;
- представник відповідача заперечив проти позову дотримуючись доводів, викладених у письмових запереченнях на позов.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
29 березня 2007 року головою ДПА у Дніпропетровській області затверджений план проведення перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій відділу оперативного контролю ДПА у Дніпропетровській області на квітень 2007 року, на підставі якого видані направлення №2018 та №2019 від 19.04.2007 року на проведення перевірки МПП «Вегас».
Відповідно до виданих направлень службовими особами ДПА у Дніпропетровській області 20 квітня 2007 року в залі гральних автоматів, розміщеному за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Леніна, 67, який належить позивачу, проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, за результатами якої складений акт №002112 (далі -акт перевірки).
В акті перевірки вказано на те, що перевіркою встановлено факт здійснення діяльності з організації та проведення азартних ігор на гральних автоматах без відповідної ліцензії, відсутні 18 торгових патентів, розрахункова операція не проведена через РРО та не виданий розрахунковий документ встановленого зразка на загальну суму 400,00 грн., встановлена невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному Х-звіті РРО, невідповідність складає 6271,50 грн., незберігання в КОРО фіскальних звітних чеків Z-звітів №0008, №0009, відсутня довідка про опломбування РРО, відсутній журнал персоніфікації фізичних осіб -відвідувачів гральних закладів. Таким чином, порушені вимоги п.п. 1, 2, 9, 13 ст.3 ЗУ «Про РРО»та ст.ст. 5, 7 ЗУ «Про патентування».
З направленнями на перевірку ознайомлені оператори Лісіцина Г.В. та Кисленко А.В. в залі гральних автоматів позивача.
На підставі зазначеного акту перевірки, відповідачем 30.05.2007 року за порушення вимог пунктів 1, 2, 9, 13 ст. 3 ЗУ «Про РРО» прийняте рішення №0000912302/0 про застосування відповідно до пунктів 1, 4 ст.17, ст. 22 ЗУ «Про РРО»штрафних санкцій в загальній сумі 33697,50 грн., у тому числі: за не проведення розрахункової операції через РРО, у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), що становить 2000,00 грн. (400,00 грн. х 5); за не виконання щоденного друку фіскального звітного чека, у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340 грн. (20 н.м.д.г. х 17 грн. один н.м.д.г.), за невідповідність суми готівкових коштів сумі, яка зазначена в денному звіті РРО, у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність, що становить 31357,50 грн. (6271,50 грн. х 5); та за порушення ст.ст. 5, 7 ЗУ «Про патентування»прийняте рішення №0000922302/0 про застосування відповідно до абз. 4 ст. 8 ЗУ «Про патентування»штрафних санкцій в сумі 415,44 грн. за надання послуг без придбання вісімнадцяти торгових патентів у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності (1050,00 грн. плата за 1 квартал/ 91 день х 18 автоматів х 1 день х 2).
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги не підлягаючими задоволенню, з огляду на наступне.
Стаття 11 ЗУ «Про державну податкову службу в Україні»передбачає право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
У статті 11-1 ЗУ «Про державну податкову службу в Україні»зазначено, що перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», є позаплановими.
Статтею 11-2 ЗУ «Про державну податкову службу в Україні»встановлено, що посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку:
1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби;
2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
Ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.
Відповідно до пунктів 1, 2, 9, 13 ст. 3 ЗУ «Про РРО»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок та зобов'язані видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадках використання розрахункової книжки -загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня. Також вони зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій та друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років.
Згідно ст. 15 ЗУ «Про РРО»контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до ст. 16 ЗУ «Про РРО»контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону. Планова перевірка здійснюється органами, уповноваженими законом нараховувати або стягувати податки і збори (обов'язкові платежі) з осіб, що використовують спрощену систему оподаткування згідно з пунктами 5 - 9 статті 9 цього Закону. Така перевірка здійснюється не частіше одного разу за наслідками звітного календарного року, але не раніше строків, визначених законодавством для подання річного податкового звіту (декларації) такими особами з такого податку.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про патентування»патентуванню підлягають операції з надання послуг у сфері грального бізнесу, які здійснюються суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами.
Згідно ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про патентування»торговий патент повинен бути розміщений: на фронтальній вітрині магазину, а у разі її відсутності - біля касового апарату; на фронтальній вітрині малої архітектурної форми; на табличці - для автомагазинів, розвозок та інших видів пересувної торговельної мережі, а також для лотків, прилавків та інших видів торгових точок, відкритих у відведених для торговельної діяльності; у пунктах обміну іноземної валюти; у приміщеннях для надання послуг у сфері грального бізнесу та надання побутових послуг.
Відповідно ч. 3 ст. 9 ЗУ «Про патентування»контроль за дотриманням вимог цього Закону здійснюється державними податковими органами та органами Міністерства внутрішніх справ України.
З огляду на викладені вище обставини та норми законодавства господарський суд прийшов до висновків, що ДПА у Дніпропетровській області є компетентним органом щодо проведення позапланових перевірок дотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог ЗУ «Про РРО»та ЗУ «Про патентування», а відповідач - щодо застосування передбачених цим Законом фінансових санкцій.
Встановлений перевіркою факт порушення позивачем вимог п.п. 1, 2, 9, 13 ст.3 ЗУ «Про РРО», яке виразилось в не проведенні розрахункової операції на суму 400,00 грн. через РРО, в невиконанні щоденного друку фіскального звітного чеку, незабезпеченні відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків, та порушення вимог ст.ст. 5, 7 ЗУ «Про патентування»суд вважає доведеним. Застосування фінансових санкцій за вказані порушення відповідно до пунктів 1, 4 ст.17, ст.22 ЗУ «Про РРО»та абз. 4 ст. 8 ЗУ «Про патентування»є обґрунтованим.
Порушення при перевірці, на які вказує позивач, зокрема: не пред'явлення наказу про перевірку за наявності направлення на перевірку, недотримання процедури перевірки, при фактичному допуску до її проведення, не має наслідком визнання протиправним застосованих відповідачем до позивача за результатами такої перевірки фінансових санкцій за встановлені порушення ЗУ «Про РРО»і ЗУ «Про патентування», відповідно, відсутні підстави для скасування спірного рішення.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає доведеними правомірність проведення перевірки, законність і обґрунтованість спірного акту перевірки та спірних рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, відсутні правові підстави для їх скасування, отже позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 94, 160-163 КАС України, суд, -
Відмовити повністю у адміністративному позові малого приватного підприємства "Вегас" до державної податкової інспекції у Чигиринському районі про скасування рішень №0000922302/0 та №0000912302/0.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
СУДДЯ Н.М.Курченко
Постанова складена в повному обсязі 21 грудня 2007 року.