Справа № 461/9961/24
Провадження № 1-кс/461/7635/24
16.12.2024 року слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП у Львівській області капітана поліції ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування, -
Старший слідчий в ОВС СУ ГУНП у Львівській області капітан поліції ОСОБА_3 , за погодженням із заступником начальника відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_4 , звернувся до суду з клопотанням про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024142400000056 від 06.09.2024 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, до 4 (чотирьох) місяців, тобто до 19.02.2025.
Подане клопотання мотивує тим, що строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024142400000056 від 06.09.2024 закінчується 19.12.2024. Проте, можливість закінчити досудове розслідування у вказаний строк відсутня, оскільки не проведено усього комплексу слідчих (розшукових) та процесуальних дій, що мають суттєве значення для судового розгляду, зокрема:
-долучити до матеріалів кримінального провадження усі документи щодо проведення негласних слідчих (розшукових) дій після скасування грифу секретності, яке на даний час триває;
-долучити до матеріалів кримінального провадження висновок криміналістичної експертизи відео- звукозапису, яка на даний час не завершена;
-з метою перевірки вже отриманих доказів у кримінальному провадженні, а також із врахуванням результатів проведення негласних слідчих (розшукових) дій та висновків експертів, провести додаткові допити свідків, встановити та допитати інших свідків, яким відомі обставини вчинення вказаного кримінального правопорушення, витребувати документи у встановленому КПК України порядку, які перебувають у володінні фізичних та юридичних осіб.
Провести вказані слідчі та процесуальні дії у передбачений законом двомісячний строк не виявилось можливим з об'єктивних причин у зв'язку із значною тривалістю експертиз та процесу скасування грифу секретності, а також у зв'язку із необхідністю проведення слідчих дій, зокрема з участю військовослужбовців Державної прикордонної служби України, в умовах воєнного стану.
Прокурор у судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд клопотання за його відсутності, у якій клопотання підтримав.
Підозрюваний ОСОБА_5 та його захисник ОСОБА_6 у судове засідання не з'явилися. Захисник подав до суду заяву про розгляд справи за відсутності підозрюваного та його захисника, щодо клопотання слідчого поклався на розсуд суду.
На підставі ч.4 ст.107 КПК України, фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів не здійснювалось.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно пункту 4 частини третьої статті 219 КПК України досудове розслідування повинно бути закінчено протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
Відповідно до ч.3 ст.294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу: до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора.
Згідно частини 1 статті 295-1 КПК України у випадках, передбачених ст. 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Львівській області за процесуального керівництва Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024142400000056 від 06.09.2024 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що відповідно до наказу начальника Львівського військово-медичного клінічного центру (клінічного госпіталю) Державної прикордонної служби України (далі - ЛВМКЦ ДПСУ) від 09.06.2021 № 5-ОС майор ОСОБА_5 з 09.06.2021 приступив до виконання службових обов'язків за посадою заступника начальника ЛВМКЦ ДПСУ з матеріально-технічного забезпечення.
Відповідно до ст. 18 Конвенції Організації Об'єднаних Націй проти корупції, яка ратифікована Верховною Радою України 18.10.2006 та набрала чинності для України 01.01.2010, кожна Держава-учасниця розглядає можливість вжиття таких законодавчих та інших заходів, які можуть бути необхідними для визнання злочинами наступних дій, якщо вони вчинені умисно:
a) обіцянка, пропозиція або надання державній посадовій особі чи будь-якій іншій особі, особисто або через посередників, будь-якої неправомірної переваги, щоб ця посадова особа чи така інша особа зловживала своїм справжнім або удаваним впливом з метою одержання від адміністрації чи державного органу Держави-учасниці будь-якої неправомірної переваги для ініціатора таких дій чи будь-якої іншої особи;
b) вимагання або прийняття державною посадовою особою чи будь-якою іншою особою, особисто або через посередників, будь-якої неправомірної переваги для самої себе чи для іншої особи, щоб ця особа чи така інша особа зловживала своїм справжнім або удаваним впливом з метою одержання від адміністрації або державного органу Держави-учасниці будь-якої неправомірної переваги.
Відповідно до вимог ст. ст. 19, 68 Конституції України, ОСОБА_5 зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також неухильно їх додержуватись.
Нормами ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» визначено, що правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, органи доходів і зборів, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Також, відповідно до ст. 6 Закону України «Про Державну прикордонну службу України», Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення.
Відповідно до п. п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_5 , як військова службова особа - військовослужбовець правоохоронного органу спеціального призначення, є суб'єктом відповідальності за злочини вчинені у сфері службової діяльності та правопорушення пов'язані з корупцією. Відтак йому забороняється використовувати свої службові повноваження та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди або у зв'язку з прийняттям обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб.
Окрім цього, під час проходження військової служби ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді заступника начальника ЛВМКЦ ДПСУ з матеріально-технічного забезпечення, відповідно до вимог ст. ст. 19, 68 Конституції України, ст. ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999, ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999, ст. 23 Закону України «Про Державну прикордонну службу України», зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України; знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; показувати приклад дисциплінованості, неухильного виконання вимог законодавства, наказів і розпоряджень командирів (начальників); подавати підлеглим приклад зразкового виконання військового обов'язку; сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, передбачених посадою; керуватися тільки законами України; діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Однак, ОСОБА_5 , діючи у порушення наведених вимог законодавства, перебуваючи на посаді заступника начальника ЛВМКЦ ДПСУ з матеріально-технічного забезпечення, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, діючи умисно, протиправно, з корисливих мотивів, всупереч інтересам служби, з метою особистого збагачення, став на шлях злочинної діяльності за таких обставин.
Особовому складу Державної прикордонної служби України гарантується безоплатне медичне забезпечення, яке здійснюється в лікувально-профілактичних закладах Державної прикордонної служби України (ст. 25 Закону України «Про Державну прикордонну службу України»).
Відповідно до Переліку закладів охорони здоров'я Державної прикордонної служби України, затвердженого наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України 11.12.2012 № 1066, ЛВМКЦ ДПСУ є лікарняним лікувально-профілактичним закладом охорони здоров'я Державної прикордонної служби України.
У закладах охорони здоров'я Держприкордонслужби надається, зокрема, первинна, вторинна (спеціалізована) та третинна (високоспеціалізована) медична допомога, а також проводиться реабілітаційне лікування після захворювань. Військовослужбовці Держприкордонслужби перебувають на медичному обслуговуванні у закладах охорони здоров'я Держприкордонслужби (п. п. 3, 4 Інструкції про порядок надання медичної допомоги у закладах охорони здоров'я Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України 11.12.2012 № 1065).
ЛВМКЦ ДПСУ є регіональним центром та в зоні своєї відповідальності охоплює 7 областей (Львівську, Волинську, Закарпатську, Івано-Франківську, Рівненську, Чернівецьку, Тернопільську).
Водночас, займаючи посаду заступника начальника ЛВМКЦ ДПСУ з матеріально-технічного забезпечення, ОСОБА_5 постійно обіймав посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, тобто був службовою особою в розумінні пункту 1 примітки до ст. 364 КК України.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, під час дії воєнного стану звільняються з військової служби, зокрема, за станом здоров'я на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби або про тимчасову непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців.
Відповідно до Положення про проходження медичного огляду в Державній прикордонній службі України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 25.06.2024 № 441, медичний огляд військово-лікарською комісією включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку осіб на момент огляду, зокрема, в цілях визначення ступеня придатності до військової служби з винесенням постанови. Лікарі під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в електронній системі охорони здоров'я, що характеризують стан здоров'я військовослужбовця Держприкордонслужби, та з іншими медичними документами, які надає військовослужбовець Держприкордонслужби.
За таких обставин, ОСОБА_5 , діючи з метою особистого незаконного збагачення, налагодив протиправну схему одержання неправомірної вигоди від військовослужбовців за поміщення їх на стаціонарне лікування до ЛВМКЦ ДПСУ та виготовлення недостовірних медичних документів про стан здоров'я останніх, що будуть слугувати підставою для їхнього звільнення з військової служби за станом здоров'я. З метою реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_5 залучив до такої протиправної діяльності інших, невстановлених на даний час в ході досудового розслідування, осіб з числа військовослужбовців (працівників) ЛВМКЦ ДПСУ та інших закладів охорони здоров'я.
Зокрема, у серпні 2024 року, більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_5 , в ході спілкування з військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_7 , який перебував на лікуванні у ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 , повідомив останньому про те, що він ( ОСОБА_5 ) зможе забезпечити подальше (неодноразове) перебування ОСОБА_7 на стаціонарному лікуванні у ЛВМКЦ ДПСУ, а також виготовлення необхідних (у тому числі і недостовірних) медичних документів про стан його здоров'я, що будуть слугувати підставою для його звільнення з військової служби за станом здоров'я. При цьому, ОСОБА_5 висунув ОСОБА_7 протиправну вимогу щодо передачі йому ( ОСОБА_5 ) грошових коштів (неправомірної вигоди) за вчинення вищевказаних дій, а у випадку відмови надати таку неправомірну вигоду, ОСОБА_7 не зможе продовжити лікування у ЛВМКЦ ДПСУ та отримати медичні документи, що будуть слугувати підставою для його звільнення з військової служби за станом здоров'я.
В свою чергу, ОСОБА_7 усвідомлював, що ОСОБА_5 , як військовослужбовець Державної прикордонної служби України, перебуваючи на посаді заступника начальника ЛВМКЦ ДПСУ, в силу своїх службових повноважень має реальну можливість забезпечити подальше перебування ОСОБА_7 на стаціонарному лікуванні у ЛВМКЦ ДПСУ, а також виготовлення необхідних медичних документів про стан його здоров'я, що будуть слугувати підставою для звільнення з військової служби за станом здоров'я, а тому був вимушений погодитись надати ОСОБА_5 , на його вимогу, неправомірну вигоду з метою запобігання шкідливим наслідкам щодо своїх прав та інтересів.
27.09.2024 близько 14 год. 00 хв. під час особистої зустрічі між ОСОБА_7 та ОСОБА_5 на території ЛВМКЦ ДПСУ за адресою: м. Львів, вул. Личаківська, 107, останній повідомив ОСОБА_7 про необхідність (висловив вимогу) передати йому ( ОСОБА_5 ) неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів в сумі 15 000 грн. за перебування ОСОБА_7 на стаціонарному лікуванні у ЛВМКЦ ДПСУ в період з 12.09.2024 до 26.09.2024 (15 днів) та прийняття рішення про скерування ОСОБА_7 на стаціонарне лікування до КНП ЛОР «Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня», що є частиною неправомірної вигоди за перебування ОСОБА_7 на стаціонарному лікуванні у ЛВМКЦ ДПСУ, а також виготовлення необхідних медичних документів про стан його здоров'я, що будуть слугувати підставою для звільнення з військової служби за станом здоров'я.
30.09.2024 близько 12 год. 00 хв. під час особистої зустрічі поблизу ЛВМКЦ ДПСУ по вул. Личаківська, 107 у м. Львові, ОСОБА_5 одержав від ОСОБА_7 неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів в сумі 15 000 грн. за перебування ОСОБА_7 на стаціонарному лікуванні у ЛВМКЦ ДПСУ в період з 12.09.2024 до 26.09.2024 (15 днів) та прийняття рішення про скерування ОСОБА_7 на стаціонарне лікування до КНП ЛОР «Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня», що є частиною неправомірної вигоди за перебування ОСОБА_7 на стаціонарному лікуванні у ЛВМКЦ ДПСУ, а також виготовлення необхідних медичних документів про стан його здоров'я, що будуть слугувати підставою для звільнення з військової служби за станом здоров'я.
19.10.2024 ОСОБА_5 затримано на підставі ст. ст. 208, 615 КПК України за підозрою в одержанні службовою особою неправомірної вигоди для себе та третіх осіб за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням наданої їй влади та службового становища, вчиненому за попередньою змовою групою осіб та поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
19.10.2024 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженцю м. Новояворівськ Яворівського району Львівської області, громадянину України, проживаючому за адресою: АДРЕСА_2 , повідомлено про підозру у тому, що він, будучи військовослужбовцем правоохоронного органу, займаючи посаду заступника начальника Львівського військово-медичного клінічного центру (клінічного госпіталю) Державної прикордонної служби України з матеріально-технічного забезпечення, постійно обіймаючи посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, тобто будучи службовою особою, діючи в порушення вимог ст. ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.2024, ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.2024, ст. 23 Закону України «Про Державну прикордонну службу України», ст. ст. 19, 68 Конституції України, ст. ст. 3, 22, 24, 65 Закону України «Про запобігання корупції», усвідомлюючи протиправність своїх діянь, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи з прямим умислом, з метою особистого незаконного збагачення, з корисливих мотивів, діючи за попередньою змовою з іншими, невстановленими на даний час в ході досудового розслідування, особами (вчиняючи кримінальне правопорушення за попередньою змовою групою осіб), упродовж серпня-вересня 2024 року вимагав від ОСОБА_7 та 30.09.2024 близько 12 год. 00 хв. під час особистої зустрічі поблизу ЛВМКЦ ДПСУ по вул. Личаківській, 107 у м. Львові, одержав від ОСОБА_7 неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів в сумі 15 000 грн. за перебування ОСОБА_7 на стаціонарному лікуванні у ЛВМКЦ ДПСУ в період з 12.09.2024 до 26.09.2024 (15 днів) та прийняття рішення про скерування ОСОБА_7 на стаціонарне лікування до КНП ЛОР «Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня», що є частиною неправомірної вигоди за перебування ОСОБА_7 на стаціонарному лікуванні у ЛВМКЦ ДПСУ, а також виготовлення необхідних медичних документів про стан його здоров'я, що будуть слугувати підставою для звільнення з військової служби за станом здоров'я, - тобто повідомлено про підозру в одержанні службовою особою неправомірної вигоди для себе та третіх осіб за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням наданої їй влади та службового становища, вчиненому за попередньою змовою групою осіб та поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, яке відповідно до ст. 12 КК України є тяжким злочином та за вчинення якого передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
-повідомленням УСБУ у Львівській області про виявлення кримінального правопорушення від 06.09.2024 з додатками;
-показаннями свідка ОСОБА_7 (протоколи допиту від 10.09.2024, 30.09.2024, 15.10.2024, 18.10.2024);
-виписками із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого ОСОБА_7 №№ 1610, 1973, 68, 2124;
-протоколом огляду, ідентифікації та вручення грошових коштів від 30.09.2024;
-протоколами про хід та результати негласних слідчих (розшукових) дій від 18.10.2024;
- іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.
21.10.2024 слідчим суддею Галицького районного суду м. Львова підозрюваному ОСОБА_5 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із визначенням застави, та із покладенням на ОСОБА_8 , строком на два місяці з моменту внесення застави, обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України.
Відповідно до повідомлення ДУ «Львівська установа виконання покарань (№ 19)», 22.10.2024 ОСОБА_5 звільнений з-під варти після внесення застави.
Строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024142400000056 від 06.09.2024 закінчується 19.12.2024.
Слідчий зазначає, що можливість закінчити досудове розслідування у вказаний строк відсутня, оскільки не проведено усього комплексу слідчих (розшукових) та процесуальних дій, що мають суттєве значення для судового розгляду, зокрема:
-долучити до матеріалів кримінального провадження усі документи щодо проведення негласних слідчих (розшукових) дій після скасування грифу секретності, яке на даний час триває;
-долучити до матеріалів кримінального провадження висновок криміналістичної експертизи відео- звукозапису, яка на даний час не завершена;
-з метою перевірки вже отриманих доказів у кримінальному провадженні, а також із врахуванням результатів проведення негласних слідчих (розшукових) дій та висновків експертів, провести додаткові допити свідків, встановити та допитати інших свідків, яким відомі обставини вчинення вказаного кримінального правопорушення, витребувати документи у встановленому КПК України порядку, які перебувають у володінні фізичних та юридичних осіб.
Слідчий зазначає, що провести вказані слідчі та процесуальні дії у передбачений законом двомісячний строк не виявилось можливим з об'єктивних причин у зв'язку із значною тривалістю експертиз та процесу скасування грифу секретності, а також у зв'язку із необхідністю проведення слідчих дій, зокрема з участю військовослужбовців Державної прикордонної служби України, в умовах воєнного стану.
Згідно п. 2 ч. 3 ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у 2-х місячний строк, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених КПК України, до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора.
Відповідно ч. 4 ст. 294 КПК України строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження. На переконання слідчого судді, для здійснення зазначених слідчим заходів, доцільність продовження строку досудового розслідування слідчим доведена, оскільки на даний час є очевидним, що провести вказані слідчі (розшукові) дії у строк, який закінчується, неможливо.
Для проведення необхідних процесуальних та слідчих (розшукових) дій строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні необхідно продовжити до чотирьох місяців.
Таким чином, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню та строк досудового розслідування необхідно продовжити.
Керуючись ст.ст. 219, 294, 295-1, 372, 376 КПК України, слідчий суддя, -
клопотання задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024142400000056 від 06.09.2024 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, до 4 місяців, тобто до 19 лютого 2025 року.
Ухвала остаточна, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Повний текст ухвали складено та підписано 16.12.2024 року.
Слідчий суддя ОСОБА_9