01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
01.11.2010 № 2/68
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Гарник Л.Л.
суддів:
при секретарі:
За участю представників:
від позивача -представник не з'явився
від відповідача-1 - Шинкаренко Я.В. - представник за довіреністю
від відповідача-2 - представник не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Заступник прокурора м.Києва
на рішення Господарського суду м.Києва від 04.03.2010
у справі № 2/68 ( .....)
за позовом ДП"Водограй"
до Київська міська рада
Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
третя особа позивача
третя особа відповідача
про стягнення зобов"язання вчинити дії
Дочірнє підприємство „ВОДОГРАЙ” звернулось до суду з позовною заявою до Київської міської ради про зобов'язання Київської міської ради на виконання рішення Київської міської ради від 18.06.2009 №746/1802 підписати угоди до договорів оренди земельних ділянок від 25.06.2005 №66-6-00274; №66-6-00275; №66-6-00276 в редакції, яка підписана Дочірнім підприємством „ВОДОГРАЙ” на умовах визначених угодами та до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про зобов'язання зареєструвати угоди до договорів оренди земельних ділянок від 25.06.2005 №66-6-00274; №66-6-00275; №66-6-00276 між Київською міською радою та Дочірнім підприємством „ВОДОГРАЙ”, у встановленому порядку.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 04.03.2010 у справі № 2/68 позов задоволено повністю. Зобов'язано Київську міську раду на виконання рішення Київської міської ради від 18.06.2009 №746/1802 підписати угоди до договорів оренди земельних ділянок від 25.06.2005 №66-6-00274; №66-6-00275; №66-6-00276 в редакції, яка підписана Дочірнім підприємством „ВОДОГРАЙ” з моменту набрання чинності судового рішення на умовах, визначених угодами. Зобов'язано Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати угоди до договорів оренди земельних ділянок від 25.06.2005 № 66-6-00274; № 66-6-00275; № 66-6-00276 між орендодавцем -Київською міською радою та орендарем -Дочірнім підприємством „ВОДОГРАЙ”, у встановленому порядку.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, Заступник прокурора міста Києва звернувся до суду з апеляційною скаргою на рішення по справі №2/68 від 04.03.2010., в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати в частині зобов'язання Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) зареєструвати угоди до договорів оренди земельних ділянок та прийняти нове рішення, яким в позові в цій частині відмовити.
Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що рішення було прийнято з порушенням норм матеріального і процесуального права України, є безпідставним, необґрунтованим та таким, що не відповідає істині по справі та нормам чинного законодавства України, а отже, підлягає скасуванню у повному обсязі.
Зокрема апелянт стверджує, що судом першої інстанції не з'ясовано, в чому полягає порушення прав позивача відповідачем-2, не встановлено фактичні обставини щодо ухилення відповідача-2 від реєстрації угод до договорів оренди земельних ділянок.
Дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів Київського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що апеляційна скарга Заступника прокурора міста Києва задоволенню не підлягає, виходячи із наступного:
На підставі рішення Київської міської ради від 21.10.2004 №612/2022 між Київською міською радою та Дочірнім підприємством „ВОДОГРАЙ” укладено договори оренди земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування закладів громадського харчування, які розташовані на Броварському проспекті,12, 14, 16 у Дніпровському районі м.Києва, що зареєстровані Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) 25.06.2005 №66-6-00274; №66-6-00275; №66-6-00276.
Також підпунктами 11.1 вказаних договорів оренди земельних ділянок визначено, що всі зміни та/або доповнення до них вносяться за згодою сторін. Згодою або запереченням орендодавця на зміни та/або доповнення до договору є його рішення, прийняте в установленому законодавством порядку.
Рішенням Київської міської ради від 18.06.2009 №746/1802 внесено зміни до рішення Київської міської ради від 21.10.2004 №612/2022 та вилучено з цільового призначення земельних ділянок слово „будівництва”, а також змінено строк оренди земельних ділянок.
На підставі рішення Київської міської ради від 18.06.2009 №746/1802, землевпорядною організацією КП „Київський міський центр земельного кадастру та приватизації землі” на замовлення Дочірнього підприємства „ВОДОГРАЙ” підготовлено технічну документацію із землеустрою щодо складання договорів про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок, які розташовані на Броварському проспекті,12, 14, 16 у Дніпровському районі м.Києва.
Під час перегляду справи судом апеляційної інстанції було встановлено, що з метою приведення договорів оренди земельних ділянок у відповідність до рішення Київської міської ради від 18.06.2009 №746/1802, на підставі Закону України „Про оренду землі” та статті 188 Господарського кодексу України, Дочірнє підприємство „ВОДОГРАЙ” звернулось до Київської міської ради з пропозицією внести зміни до договорів оренди земельних ділянок від 25.06.2005 №66-6-00274; №66-6-00275; №66-6-00276, надіславши підписані з свого боку по два примірники угод про внесення змін до вказаних договорів.
На вказане звернення, направлене Київській міській раді за дорученням заступника міського голови -секретаря Київради від 28.12.2009 №51264, надійшла письмова відповідь з Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про те, що на сьогоднішній день не надходили підписані з боку двох сторін - орендодавця та орендаря (Дочірнього підприємства „ВОДОГРАЙ”) та нотаріально посвідчені угоди про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок від 25.06.2005 №66-6-00274; №66-6-00275; №66-6-00276 до Головного управління земельних ресурсів. Крім цього, повідомлялось також, що після надходження нотаріально посвідчених угод про внесення змін до зазначених договорів оренди земельних ділянок, Головне управління земельних ресурсів в установленому порядку забезпечить їх реєстрацію.
Згідно з статтею 30 Закону України „Про оренду землі” зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Статтею 181 Господарського кодексу України визначено загальний порядок укладання господарських договорів, відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Відповідно до частини другої статті 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Частиною четвертою статті 188 Господарського кодексу України визначено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Частиною п'ятою статті 188 Господарського кодексу України передбачено, що якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Таким чином, на виконання статті 188 та статті 181 Господарського кодексу України Дочірнє підприємство „ВОДОГРАЙ” підписало угоди до договорів оренди земельних ділянок від 25.06.2005 №66-6-00274; №66-6-00275; №66-6-00276 та надіслало до Київради, яка у двадцятиденний термін зобов'язана була їх підписати або надати примірники протоколів розбіжностей з підписаними угодами.
Ні протоколу розбіжностей до угод, ні заперечень щодо їх редакції, яка була надано позивачем до суду, Київською міською радою надано не було.
Згідно статті 142 Конституції України, матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
За приписами статті 116 Земельного кодексу України юридичні особи набувають права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Аналогічні приписи містяться в статті 124 цього кодексу.
Згідно пункту "в" статті 9 Земельного кодексу України до повноважень Київської міської ради у галузі земельних відносин на їх території належить, зокрема, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього кодексу; підставою для набуття права користування земельною ділянкою (в тому числі на умовах оренди) є відповідне рішення уповноваженого органу.
В силу статті 19 Конституції України, частини 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, керуватися в своїй діяльності, зокрема, Конституцією та законами України; одним з принципів місцевого самоврядування є принцип законності.
Згідно приписів статті 144 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
За вказаних обставин Рішення Київської міської ради від 18.06.2009 №746/1802, яким було внесено зміни до рішення Київської міської ради від 21.10.2004 №612/2022 та вилучено з цільового призначення земельних ділянок слово „будівництва”, а також змінено строк оренди земельних ділянок є легітимним і обов'язковим до виконання на відповідній території.
Також підпунктами 11.1 вказаних договорів оренди земельних ділянок від 25.06.2005 №66-6-00274; №66-6-00275; №66-6-00276 визначено, що всі зміни та/або доповнення до них вносяться за згодою сторін. Згодою або запереченням орендодавця на зміни та/або доповнення до договору є його рішення, прийняте в установленому законодавством порядку.
Таким чином, Київська міська рада відповідно до наданих їй Конституцією України повноважень та у встановлений чинним законодавством спосіб реалізувала надане їй право розпорядитися земельною ділянкою, прийнявши Рішення Київської міської ради від 21.10.2004 №612/2022 та дала згоду на внесення змін до договорів оренди землі прийнявши Рішення Київської міської ради від 18.06.2009 №746/1802, яким було внесено зміни до попереднього рішення та доручивши уповноваженому органу здійснювати підготовку документів, що посвідчують право користування; натомість станом на час звернення з позовом відповідних угод про внесення змін до договорів оренди землі не укладено.
Згідно статті 648 Цивільного кодексу України, зміст договору укладеного на підставі правового акта органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторони договору, має відповідати цьому акту; вимоги до договору оренди викладено також у Законі України "Про оренду землі" та Постанові Кабінету Міністрів України ви 03.03.2004р. № 220, якою затверджено типову форму договору оренди землі.
Відповідно до статті 42 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” міський голова укладає договори від імені територіальної громади та на підставі рішень Київради.
Отже, з огляду на викладене та зважаючи на те, що апелянт не заперечував в частині вимог щодо зобов'язання Київської міської ради підписати угоди про внесення змін до договорів оренди, колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Київської міської ради на виконання рішення Київської міської ради від 18.06.2009 №746/1802 підписати угоди до договорів оренди земельних ділянок від 25.06.2005 №66-6-00274; №66-6-00275; №66-6-00276 в редакції, яка підписана Дочірнім підприємством „ВОДОГРАЙ” з моменту набрання чинності судового рішення на умовах, визначених відповідними угодами.
Помилковими є заперечення апелянта про необґрунтованість задоволення судом першої інстанції позовних вимог до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про зобов'язання зареєструвати угоди до договорів оренди земельних ділянок від 25.06.2005 №66-6-00274; №66-6-00275; №66-6-00276 між Київською міською радою та Дочірнім підприємством „ВОДОГРАЙ”, у встановленому порядку, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 290 Господарського кодексу України оренда земельної ділянки без договору, укладеного в письмовій формі, посвідченого нотаріально та зареєстрованого в установленому законом порядку, не допускається.
Згідно з статті 20 Закону України „Про оренду землі” укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Відповідно до Закону України "Про оренду землі" договір оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації, а згідно з ч. 3 статті 640 Цивільного кодексу України договір, який підлягає нотаріальному посвідченню і державній реєстрації є дійсним з моменту державної реєстрації.
З огляду на викладене, право позивача на оренду може бути остаточно реалізоване тільки з моменту державної реєстрації угод про внесення змін до договорів оренди.
Відповідно до Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), що затверджене рішенням Київської міської ради від 19 грудня 2002 р. №182/342, дане управління організовує видачу державних актів на право власності на землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію.
Також, відповідно до рішення Київради від 29 травня 2003 року N433/593 „Про забезпечення ефективного землекористування в місті Києві” Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) доручено у повному обсязі здійснювати підготовку документів, що посвідчують право власності та право користування, відповідно до пункту "з" статті 9 та пункту "є" статті 184 Земельного кодексу України.
Таким чином, Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) не забезпечило підготовку угод до договорів оренди земельної ділянки від 25.06.2005 №66-6-00274; №66-6-00275; №66-6-00276, у встановленому порядку та не здійснило їх державну реєстрацію.
Таким чином, враховуючи те, що в апеляційній скарзі апелянтом заявлені позовні вимоги не спростовані, а також не надано доказів на підтвердження своїх заперечень, суд погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню та вважає рішення суду по даній справі обґрунтованим та таким, що відповідає чинному законодавству, фактичним обставинам та матеріалам справи, підстав для його скасування чи зміни не вбачається.
Керуючись ст.ст. 99,101, 103, 105 ГПК України, суд -
1. Апеляційну скаргу Заступника прокурора міста Києва на рішення Господарського суду міста Києва від 04.03.2010 року по справі №2/68 залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду міста Києва від 04.03.2010 року по справі №2/68 залишити без змін.
3. Матеріали справи № 2/68 повернути до Господарського суду міста Києва.
Головуючий суддя
Судді