Постанова від 27.10.2010 по справі 13/086-10

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.10.2010 № 13/086-10

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Гарник Л.Л.

суддів:

при секретарі:

За участю представників:

від позивача - не з'явився

від відповідача -не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відкрите акціонерне товариство "Кожухівське"

на рішення Господарського суду Київської області від 25.08.2010

у справі № 13/086-10 ( .....)

за позовом Державна екологічна інспекція в Київській області

до Відкрите акціонерне товариство "Кожухівське"

третя особа позивача

третя особа відповідача

про стягнення 936846,84 грн.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Київської області від 25.08.2010р. у справі №13/086-10 позовні вимоги ДЕІ в Київській області задоволені повністю. Стягнуто з ВАТ „Кожухівське” 891494,17 грн. збитків з яких: 70% - 624045,92 грн. на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Данилівської сільської ради Васильківського району Київської області по коду бюджетної класифікації 24062100 „Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього середовища внаслідок господарської та іншої діяльності”, а 30% - 267448,25 грн. на спеціальний рахунок Державного бюджету України на 2010 рік по коду бюджетної класифікації 24062100 „Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього середовища внаслідок господарської та іншої діяльності”. Стягнуто з ВАТ „Кожухівське” в доход Державного бюджету України 8914 ,94 грн. державного мита і 236 грн. витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.

Не погоджуючись з винесеним рішенням, ВАТ „Кожухівське” подало апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та прийняти нове, яким зменшити розмір збитків.

Відзив на апеляційну скаргу ДЕІ в Київській області не надала.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, Київський апеляційний господарський суд вважає, що скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

21.12.2009 р. ДЕІ в Київській області у присутності головного інженера відповідача Січинського С.О. було проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем.

За результатами проведеної перевірки державним інспекторами з охорони НПС в Київській області Бабаєвим Ю.В. та Гнилозубом О.В. складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 24.12.2009 року в якому зафіксовано порушення відповідачем природоохоронного законодавства, а саме самовільне водокористування без відповідного дозволу за період з 01.01.2009р. по 24.12.2009р.

Згідно довідки відповідача №1 від 24.12.2009р. відповідач підтвердив, що за період з 01.01.2009р. по 24.12.2009р. ним використано без дозволу на спеціальне водокористування 111600 куб.м. води: за період з 01.01.2009р. по 24.08.2009р. використано 49000 куб.м.; за період з 25.08.2009р. по 24.12.2009р. використано 62600 куб.м.

24.12.2009р. на підставі акту відповідачу було винесено припис №245 на усунення порушень природоохоронного законодавства та вказано, що дозвіл на спецводокористування необхідно отримати до 24.01.2010р.

27.012010р. позивачем було здійснено перевірку виконання припису №245 від 24.12.2009р. За результатами перевірки був складений акт в якому зафіксовано, що станом на 27.01.2010р. відповідач припис раніше виявлених порушень природоохоронного законодавства від 24.12.2009 р. №245 не виконав в повному обсязі, дозвіл не отримав.

27.01.2010 р. позивачем прийнята постанова про накладення адміністративного стягнення за правопорушення водного законодавства України на головного інженера відповідача Свічинського C.O. в розмірі 510 грн. Згідно квитанції від 08.02.2010 р. сума штрафу сплачена Свічинським С.О. в повному обсязі.

Згідно із ст. 38 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” (далі - Закон України) використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального та спеціального використання природних ресурсів. В порядку спеціального використання природних ресурсів підприємствам надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності.

Відповідно до ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотним водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними та фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських та інших потреб.

Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, згідно ст. 49 Водного кодексу України.

Стаття 68 Закону України та ст. 110 Водного кодексу України передбачає відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, зокрема порушення водного законодавства.

Відповідно до ст. 111 Водного кодексу України та п. „є” ст. 41 Закону України підприємства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Збитки за самовільне використання водних ресурсів з 01.01.2009р. по 24.08.2009р. визначаються за формулою Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 18.05.1995р. .№37.

Норматив збору за спеціальне водокористування в частині використання

підземних вод встановлений Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування» від 03.06.2008 року № 398-VІ з 01.01.2009р. до 24.08.2009р. для території Васильківського району Київської області необхідно збільшувати у 1.439 рази (відповідно до Закону України від 25.12.2008 року №798).

Сума збитків за період з 01.01.2009р. по 24.08.2009р. становить 11338,17 грн.

Норматив збору за спеціальне водокористування затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 18.05.1999р. № 836 (836-99-п) з 25.08.2009 по 24.12.2009 для території Васильківського району Київської області становить 0.1406 грн./м.куб.

Сума збитків за період 25.08.2009р. по 24.12.2009р. становить 880156 грн.

Загальна сума збитків становить 891494,17 грн.

В матеріалах справи відсутні будь-які докази сплати відповідачем суми збитків в розмірі 891494,17 грн.

Статтею 47 Закону України „Про Державний бюджет України на 2010 рік” встановлено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2010р. є надходження до бюджету розвитку місцевих бюджетів, які включають: 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховуються до місцевих бюджетів згідно із статтею 46 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”.

Згідно Додатку №1 до Закону України „Про Державний бюджет України на 2010 рік” за кодом 24062100 визначено „Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності”.

Тому суд першої інстанції законно і обґрунтовано стягнув з ВАТ „Кожухівське” 891494,17 грн. збитків.

За таких обставин, Київський апеляційний господарський суд не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, скасування чи зміни рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст.99, 101, 103, 105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ВАТ „Кожухівське” залишити без задоволення, а рішення господарського суду Київської області від 25.08.2010р. у справі №13/086-10 - без змін.

Справу №13/086-10 повернути до господарського суду Київської області.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня її прийняття.

Головуючий суддя

Судді

28.10.10 (відправлено)