Рішення від 18.12.2024 по справі 200/8350/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2024 року Справа№200/8350/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління ДПС у Донецькій області

про зобов'язання вчинити певні дії

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області про зобов'язання внести зміни до інтегрованої картки платника податків шляхом виключення з неї інформації про наявність грошових зобов'язань з єдиного соціального внеску у розмірі 9679,78 гривень за період IV квартал 2017 року та за I-IV квартали 2018 року.

Заявлені вимоги позивач обґрунтовувала тим, що значилася на податковому обліку відповідача, оскільки з 27.02.2015 року до 30.10.2024 року була зареєстрована як фізична особа - підприємець із статусом самозайнятої особи (адвокат).

30.10.2024 року через портал «Дія» позивачем подано заяву про припинення підприємницької діяльності. При підготовці до здачі ліквідаційного звіту внаслідок припинення підприємницької діяльності в електронному кабінеті з'явилася інформація про заборгованість в сумі 9679,78 грн. зі сплати ЄСВ.

Враховуючи, що за даними позивача жодної заборгованості не було і немає, 12.11.2024 року позивач звернулася до відповідача ГУ ДПС у Донецькій області із заявою № 967/11, в якій повідомила про відсутність боргів перед бюджетами і фондами і просила внести відповідні зміни до інтегрованої картки платників податків, адже з цього приводу вже є судове рішення.

Зазначає, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 18.03.2021 року у справі № 200/384/21-а суд вже встановлював неправомірність подвійного нарахування відповідачем ЄСВ в сумі 9 679,78 грн. та скасував вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 16.11.2020 року № Ф-83472-42 на суму 11879,78 грн. та вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 16.12.2020 р № Ф-83472-42 на суму 10779,72 грн.

Вказує, що спірна сума боргу (недоїмки) в розмірі 9679,78 грн. також входила у вимоги, зазначені вище і які вже були скасовані судом, як нараховані неправомірно.

Листом № 14139/6/05-99-13-06 від 27.11.2024 року, відповідач повідомив, що дійсно з приводу зазначених правовідносин вже є судове рішення, яке набуло законної сили, але інформація про скасування судом вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування відображена в інформаційно-комунікаційній системі ДПС України, а, враховуючи, що рішенням ДОАС від 18.03.2021 року у справі № 200/384/21-а не передбачено внесення змін про відсутність боргу до інтегрованої картки платника (далі- ІКП), відповідач відмовив вносити такі дані до ІКП без відповідного окремого судового рішення.

Тобто, оскільки рішення суду від 18.03.2021 року по справі № 200/384/21-а не містить вимог щодо вчинення ГУ ДПС України будь-яких інший дій, окрім скасування податкових вимог, відповідач не буде вчиняти жодних дій щодо податкового боргу платника.

Приймаючи до уваги, що в позасудовому порядку вирішити спір неможливо, позивач була вимушена звернутися до суду, оскільки не може здати ліквідаційний звіт у зв'язку із припиненням підприємницької діяльності.

З зазначених причин просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 грудня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Представником відповідача надано письмовий відзив від 13.12.2024 року. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що за даними інформаційно - комунікаційної системи ДПС України (далі - ІКС ДПС) ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з 26.02.2015 року перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Донецькій області, Бахмутська ДПІ (м. Бахмут), код ДПІ 0502, як фізична особа - підприємець, має стан 0 - Платник податків за основним місцем обліку, основний код ВЕД: 47.11 «Роздрiбна торгiвля в неспецiалiзованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами». З 01.04.2015 року по 30.10.2024 перебувала на спрощеній системі оподаткування - 2 група єдиного податку, з 27.02.2015 року була платником єдиного внеску, з 28.02.2017 зареєстрована адвокатом (документ про реєстрацію незалежної професійної діяльності № 4790), з 06.10.2017 року встановлено ознаку незалежної професійної діяльності. Тобто, з 06.10.2017 року ОСОБА_1 одночасно була фізичною особою-підприємцем та особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність.

Станом на 01.12.2020, та на теперішній час, в інтегрованій картці платника податків (далі - ІКП) ФОП ОСОБА_1 , за технологічним кодом платежу 71040000 - «Єдиний внесок для фізичних осіб - підприємців, в тому числі які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність» наявна заборгованість з єдиного внеску у сумі 9679,78 грн.

Наголошує, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно сплачувати внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. Несвоєчасно не сплачена сума є недоїмкою та стягується з застосуванням штрафів.

У зв'язку з внесенням змін Законом України від 03.10.2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» до статті 9 Закону України № 2464, що набрали законної сили з 01.01.2018 року, платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5 1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Згідно даних підсистеми «Обробка ПЗ та платежів» ІКС ДПС, ФОП ОСОБА_1 було подано до контролюючого органу Звіти про суми нарахованого про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за формою Додаток 5 (річна) за 2015 №1601885059 від 18.01.2016, Звіт про суми нарахованого про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за формою Додаток 5 (річна) за 2016 № 9266426471 від 18.01.2017, Звіт про суми нарахованого про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за формою Додаток 5 (річна) за 2017 № 9294091164 від 15.01.2018, Звіт про суми нарахованого про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за формою Додаток 5 (річна) за 2018 № 9303225826 від 14.01.2019, Звіт про суми нарахованого про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за формою Додаток 5 (річна) за 2019 № 9332133250 від 20.01.2020, Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за формою Додаток 5 (річна) за 2020 № 9370402948 від 22.01.2021, Податкову декларацію платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця (з відомостями про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску) за 2021 рік № 9404418530 від 04.01.2022, Податкову декларацію платника єдиного податку - фізичної особи підприємця (з відомостями про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску) за 2022 рік № 9309194830 від 01.03.2023, Податкову декларацію платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця (з відомостями про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску) за 2023 рік № 9383024090 від 09.02.2024.

Відповідно до статті 9 Закону № 2464 в ІКП єдиного внеску, відкритій за технологічним кодом 71040000 здійснено нарахування зобов'язань зі сплати єдиного внеску як фізичній особі - підприємцю, яка обрала спрощену систему оподаткування на центральному рівні за періоди: за 2 квартал 2015 року у сумі 1267,95 грн., терміном сплати 20.07.2015; за 3 квартал 2015 року у сумі 1323,47 грн., терміном сплати 19.10.2015; за 4 квартал 2015 року у сумі 1434,51 грн., терміном сплати 19.01.2016; за 1 квартал 2016 року у сумі 909,48 грн., терміном сплати 19.04.2016; за 2 квартал 2016 року у сумі 941,16 грн., терміном сплати 19.07.2016; за 3 квартал 2016 року у сумі 957,00 грн., терміном сплати 19.10.2016; за 4 квартал 2016 року у сумі 990,00 грн., терміном сплати 19.01.2017; за 1 квартал 2017 року у сумі 2112,00 грн., терміном сплати 19.04.2017; за 2 квартал 2017 року у сумі 2112,00 грн., терміном сплати 19.07.2017; за 3 квартал 2017 року у сумі 2112,00 грн., терміном сплати 19.10.2017; за 4 квартал 2017 року у сумі 2112,00 грн., терміном сплати 19.01.2018; за 1 квартал 2018 року у сумі 2457,18, грн., терміном сплати 19.04.2018; за 2 квартал 2018 року у сумі 2457,18, грн., терміном сплати 19.07.2018; за 3 квартал 2018 року у сумі 2457,18, грн., терміном сплати 19.10.2018; за 4 квартал 2018 року у сумі 2457,18, грн., терміном сплати 21.01.2019; за 1 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., терміном сплати 19.04.2019; за 2 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., терміном сплати 19.07.2019; за 3 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., терміном сплати 21.10.2019; за 4 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., терміном сплати 20.01.2020; за 1 квартал 2020 року у сумі 2078,12 грн., терміном сплати 21.04.2020; за 2 квартал 2020 року у сумі 1039,06 грн., терміном сплати 20.07.2020; за 3 квартал 2020 року у сумі 3178,12 грн., терміном сплати 19.10.2020; за 4 квартал 2020 року у сумі 3300,00 грн., терміном сплати 19.01.2021; за 1 квартал 2021 року у сумі 3960,00 грн., терміном сплати 11.03.2022; за 2 квартал 2021 року у сумі 3960,00 грн., терміном сплати 11.03.2022; за 3 квартал 2021 року у сумі 3960,00 грн., терміном сплати 11.03.2022; за 4 квартал 2021 року у сумі 4070,00 грн., терміном сплати 11.03.2022; за 1 квартал 2022 року у сумі 2860,00 грн., терміном сплати 13.03.2023, а також як особі, яка займається незалежною професійною діяльністю: за 1 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., терміном сплати 19.04.2018; за 4 квартал 2017 року у сумі 2112,00 грн., терміном сплати 02.05.2018; за 2 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., терміном сплати 19.07.2018; за 3 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., терміном сплати 19.10.2018; за 4 квартал 2018 року у сумі 2457,18, грн., терміном сплати 21.01.2019.

Отже, в ІКП за технологічним кодом 71040000 ОСОБА_1 наявні нарахування на центральному рівні за період 4 квартал 2017 року та за 1-4 квартали 2018 року, як фізичній особі - підприємцю, яка обрала спрощену систему оподаткування та як особі, яка займається незалежною професійною діяльністю.

З урахуванням надмірної сплати єдиного внеску станом на 16.04.2018 року та відповідним частковим погашенням нарахувань за вищезазначений період, утворилась заборгованість по єдиному внеску у сумі 9679,78 грн.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/384/21-а від 18.03.202 скасовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 16.11.2020 №Ф-83472-42 на суму 11879,78 грн.; скасовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 16.12.2020 №Ф-83472-42 на суму 10779,72 грн.

Вказує, що інформація про скасування судом вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відображена в ІКС ДПС, інших зобов'язань щодо вчинення певних дій для ГУ ДПС судом не передбачено.

З зазначених причин відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача у відповідності до норм законодавства повідомлено про наявність позову.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 значиться на обліку ДПС у Донецькій області, оскільки з 27.02.2015 року до 30.10.2024 року була зареєстрована як фізична особа - підприємець із статусом самозайнятої особи (адвокат).

30.10.2024 року через портал «Дія» позивачем подано заяву про припинення підприємницької діяльності і припинила підприємницьку діяльність.

При цьому, при підготовці до здачі ліквідаційного звіту внаслідок припинення підприємницької діяльності в електронному кабінеті з'явилася інформація про заборгованість в сумі 9679,78 грн зі сплати ЄСВ.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 18.03.2021 року у справі № 200/384/21-а адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Донецькій області про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 16.11.2020 № Ф-83472-42, вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 16.12.2020 № Ф-83472-42 задоволено.

Скасовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 16.11.2020 № Ф-83472-42 на суму 11879,78 грн.

Скасовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 16.12.2020 № Ф-83472-42 на суму 10779,72 грн.

Вказане рішення набрало законної сили відповідно до ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 08 серпня 2022 року.

При цьому, відомості щодо наявного у цих вимогах боргу в сумі 9679,78 грн. до в ІКП за технологічним кодом 71040000 ОСОБА_1 не внесено, тому в ІКП наявні нарахування на центральному рівні за період 4 квартал 2017 року та за 1-4 квартали 2018 року, як фізичній особі - підприємцю, яка обрала спрощену систему оподаткування та як особі, яка займається незалежною професійною діяльністю.

12.11.2024 року позивач звернулася до відповідача із заявою № 967/11, в якій просила внести відповідні зміни до інтегрованої картки платників податків, оскільки судовим рішенняя суми ЄСВ скасовані.

Листом № 14139/6/05-99-13-06 від 27.11.2024 року відповідач повідомив, що з приводу зазначених правовідносин вже є судове рішення, яке набуло законної сили, але інформація про скасування судом вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування відображена в інформаційно-комунікаційній системі ДПС України.

Враховуючи, що рішенням ДОАС від 18.03.2021 року у справі № 200/384/21-а не передбачено внесення змін про відсутність боргу до інтегрованої картки платника, відповідач відмовив вносити такі дані до ІКП без відповідного окремого судового рішення.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.

Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України, статті 94 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідач у даній справі є суб'єктом владних повноважень, який відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» здійснює адміністрування зазначеного внеску з жовтня 2013 року.

Отже, безпосередньо, правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI (далі - Закон №2464-VI) із змінами і доповненнями.

Згідно з п.1 та п.12 ч.2 ст. 6 Закону №2464-VI передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.

Відповідно до пунктів 4, 5 частини першої статті 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

Відповідно до частин 2, 3, 8 статті 9 Закону №2464-VI обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Платники єдиного внеску, зазначені у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року. Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи. Платники єдиного внеску, зазначені у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року.

Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.

Згідно із підпунктом 2 пункту 1статті 7 Закону №2464-VІ єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

Особи, які провадять, у тому числі адвокатську діяльність, та отримують дохід від цієї діяльності, віднесені згідно з пунктом 5 частини першої статті 4 Закону №2464-VІ до платників єдиного внеску.

Відповідно до частини третьої статті 9 Закону №2464-VI обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Системний аналіз викладених правових норм свідчить, що за наявного існуючого правового регулювання взяття та перебування на обліку платника єдиного внеску фізичної особи-підприємця з ознакою провадження незалежної професійної діяльності не передбачено.

Як зазначено вище, на підставі наведених норм Закону №2464-VI рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 18.03.2021 року у справі № 200/384/21-а адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Донецькій області про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 16.11.2020 № Ф-83472-42, вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 16.12.2020 № Ф-83472-42 було задоволено, однак борг, зазначений у скасованих вимогах з єдиного внеску з ІКП позивача в сумі 9679,78 грн. не вилучений.

Судом встановлено, що згідно облікових даних інтегрованої картки позивача заборгованість з єдиного внеску станом на 31 грудня 2018 року складає в сумі 9679,78 грн.

Щодо вимоги про зобов'язання відповідача внести зміни до інтегрованої картки платника податків шляхом виключення з неї інформації про наявність грошових зобов'язань з єдиного соціального внеску у розмірі 9679,78 гривень за період IV квартал 2017 року та за I-IV квартали 2018 року, суд зазначає таке.

Згідно зі ст. 71, пп.72.1.1 п. 72.1 ст. 72 ПК України, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла від платників податків та податкових агентів, зокрема інформація: що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, звітах про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків; про застосування реєстраторів розрахункових операцій;

За приписами п. 2 розділу І, підрозділу 4 розділу V Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 січня 2021 року № 5, інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку за визначеними параметрами, яка містить інформацію щодо облікових даних платника та призначена для хронологічного, систематичного або комбінованого накопичення, групування та узагальнення інформації з реквізитів первинних документів, оброблених засобами ІКС ДПС (податкових декларацій, звітності з єдиного внеску, податкових повідомлень-рішень, рішень податкового органу, повідомлень економічних операторів, отриманих з Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, про розраховану (зменшену) суму акцизного податку за сформовані (деактивовані) унікальні ідентифікатори, вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, рішення про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань чи податкового боргу, даних Казначейства про надходження платежів тощо).

Працівники підрозділів адміністративного/судового оскарження податкового органу, до компетенції яких належать розгляд скарг під час проведення процедури адміністративного оскарження або супроводження справ у судах, під час проведення процедури судового оскарження прийнятих податкових повідомлень-рішень / рішень / вимог та/або рішень щодо єдиного внеску, в установленому порядку відповідно до вимог регламентів використання відповідних ІКС ДПС вносять дані до ІКС ДПС, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, у день отримання чи складання відповідних документів або отримання інформації з подальшим збереженням даних та встановленням зв'язків записів зазначених ІКС ДПС із записами підсистеми, що відображає результати контрольно-перевірочної роботи.

Відображенню в ІКС ДПС підлягають матеріали, які зареєстровані в ІКС ДПС, що забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, та мають безпосередній зв'язок з матеріалами, внесеними до підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи в ході виконання її функцій.

Такими матеріалами є:

скарга (заява) платника податків;

рішення про результати розгляду скарги (заяви);

ухвала суду про відкриття провадження;

рішення суду, прийняте по суті.

Залежно від інформації, яка завантажена в ІКС ДПС з ІКС ДПС, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, одночасно змінюється статус податкових повідомлень-рішень / рішень / вимог та/або рішень щодо єдиного внеску та в ІКП відображається така інформація щодо оскарження донарахованих сум та прийнятих рішень відповідними органами:

1) інформація із заяви-оскарження податкового повідомлення-рішення / рішення / вимоги та/або рішення щодо єдиного внеску.

На підставі інформації з ІКС ДПС, яка забезпечує відображення результатів адміністративного оскарження, про початок/продовження у законодавчо встановлені строки процедури адміністративного оскарження (скарга (заява) платника) донарахована/зменшена сума вважається неузгодженою (статус податкових повідомлень-рішень / рішень / вимог та рішень щодо єдиного внеску в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на «Оскаржується в адміністративному порядку»).

У разі внесення вказаної інформації:

первинні показники оперативного облікудо настання граничного строку сплати/зменшення відповідні первинні показники оперативного обліку в ІКП блокуються, а донараховані/зменшені суми не відображаються та не беруть участі у розрахунках;

після настання граничного строку сплати/зменшення в ІКП відображаються первинні показники оперативного обліку щодо виключення з обліку донарахованих/зменшених сум у зв'язку із запізненням надходження скарги;

2) інформація з ухвали суду про відкриття провадження.

На підставі інформації з ІКС ДПС, яка забезпечує відображення результатів судового оскарження, про початок/продовження процедури судового оскарження (ухвала суду про відкриття провадження) донарахована/зменшена сума вважається неузгодженою (статус податкового повідомлення-рішення / рішення / вимоги та рішення щодо єдиного внеску в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на «Оскаржується в судовому порядку»).

У разі внесення вказаної інформації:

до настання граничного строку сплати/зменшення суми - відповідні первинні показники оперативного обліку в ІКП блокуються, а донараховані/зменшені суми не відображаються та не беруть участь у розрахунках;

після настання граничного строку сплати/зменшення суми - в ІКП відображаються первинні показники оперативного обліку щодо виключення з обліку донарахованих/зменшених сум у зв'язку із запізненням надходження ухвали суду про відкриття провадження у справі.

Інформація з ІКС ДПС податкових органів, яка забезпечує відображення результатів судового оскарження, про продовження процедури судового оскарження в касаційній інстанції відображається в ІКП лише у випадку відкриття провадження та прийняття судом рішення про забезпечення адміністративного позову;

3) інформація з рішення про результати розгляду скарги (заяви).

У підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, статус податкових повідомлень-рішень / рішень / вимог та рішень щодо єдиного внеску змінюється залежно від наслідків розгляду скарги (заяви) відповідно до інформації з ІКС ДПС, яка забезпечує відображення результатів адміністративного оскарження, на статуси «Скасовується в адміністративному порядку», або «Вручено, адміністративний розгляд».

Під час часткового скасування сум формується нове податкове повідомлення-рішення / рішення / вимога та/або рішення щодо єдиного внеску на суму, що залишилась.

Під час збільшення зазначених у повідомленні-рішенні / рішенні / вимозі та/або рішенні щодо єдиного внеску сум формується податкове повідомлення-рішення / рішення / вимога та/або рішення щодо єдиного внеску на суму збільшення без анулювання первинного документа та вручається платнику (вноситься дата вручення до ІКС ДПС та виконуються процеси, описані у підрозділі 3 цього розділу).

На підставі інформації з ІКС ДПС, яка забезпечує відображення результатів адміністративного оскарження, про результати адміністративного оскарження (рішення податкового органу про результати розгляду скарги (заяви)) та у разі, якщо донарахована/зменшена сума з урахуванням її складових (платіж, санкція, пеня) у повному обсязі підтверджується (статус документа в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на «Вручено, адміністративний розгляд») та якщо з урахуванням законодавчо встановлених строків вона вважається узгодженою, то в ІКП відображаються первинні показники оперативного обліку щодо донарахування (поновлення у разі попереднього виключення з обліку) / зменшення такої суми.

У разі якщо за результатами адміністративного оскарження донарахована/зменшена сума з урахуванням її складових (платіж, санкція, пеня) у повному обсязі скасовується (статус документа в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на «Скасовується в адміністративному порядку»), в ІКП відображення первинних показників оперативного обліку не проводиться;

4) інформація з рішення суду, прийнятого по суті.

Статус податкових повідомлень-рішень / рішень / вимог та/або рішень щодо єдиного внеску змінюється відповідно до суті рішення (постанови) («Скасовується в судовому порядку» / «Вручено, судовий розгляд»).

У підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, статус податкових повідомлень-рішень / рішень / вимог та рішень щодо єдиного внеску змінюється на «Скасовується в судовому порядку» / «Вручено, судовий розгляд».

Під час часткового скасування формується нове податкове повідомлення-рішення / рішення/ вимога та/або рішення щодо єдиного внеску на суму, що залишилась.

Під час збільшення зазначених сум у податковому повідомленні-рішенні / рішенні / вимозі та/або рішенні щодо єдиного внеску формується податкове повідомлення-рішення / рішення / вимога та/або рішення щодо єдиного внеску на суму збільшення без анулювання первинного документа та вручається платнику (вноситься дата вручення до ІКС ДПС та виконуються процеси, описані в пункті 2 підрозділу 1 цього розділу).

На підставі інформації про результати судового оскарження (рішення суду, прийнятого по суті) та у разі, якщо донарахована/зменшена сума з урахуванням її складових (платіж, санкція, пеня) у повному обсязі підтверджується (статус податкових повідомлень-рішень / рішень / вимог та/або рішень щодо єдиного внеску в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на «Вручено, судовий розгляд»), та якщо з урахуванням законодавчо встановлених строків вона вважається узгодженою, то в ІКП відображаються первинні показники оперативного обліку щодо донарахування (поновлення у разі попереднього виключення з обліку)/ зменшення суми.

У разі якщо за результатами судового оскарження донарахована/зменшена сума з урахуванням її складових (платіж, санкція, пеня) у повному обсязі скасовується (статус податкових повідомлень-рішень / рішень / вимог та/або рішень щодо єдиного внеску в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на «Скасовується в судовому порядку»), то в ІКП відображення первинних показників оперативного обліку щодо донарахування/зменшення суми не проводиться.

Інформація, внесена та збережена працівниками підрозділів адміністративного/судового оскарження до ІКС ДПС податкових органів, яка забезпечує відображення результатів судового оскарження, та ІКС ДПС податкових органів, яка забезпечує відображення результатів адміністративного оскарження, щоденно автоматично відображається в реєстрі «Апеляційне та судове оскарження» підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи.

Працівники підрозділів, які проводять контрольно-перевірочні заходи, щоденно опрацьовують інформацію, завантажену в підсистему, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи з ІКС ДПС, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскаржень.

Отже, обов'язок щодо внесення змін до інтегрованої картки платника єдиного соціального внеску (позивача) у відповідача виник після набрання законної сили рішенням суду про скасування вимог про сплату боргу (недоїмки) від 16.11.2020 № Ф-83472-42 на суму 11879,78 грн. та від 16.12.2020 № Ф-83472-42 на суму 10779,72 грн.

Таким чином, відповідачем в ІКП позивача відображено суми єдиного внеску, скасовані судовим рішенням.

З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог.

За вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі положень Податкового кодексу України, Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та на підставі ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса для листування: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Донецькій області (87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59; адреса для листування: 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ ВП 44070187) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Донецькій області внести зміни до інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 шляхом виключення з неї інформації про наявність грошових зобов'язань з єдиного соціального внеску у розмірі 9679,78 гривень за період IV квартал 2017 року та за I-IV квартали 2018 року.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 18 грудня 2024 року.

Стягнути з Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ ВП 44070187) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з судового збору у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Л.Б. Голубова