Рішення від 12.12.2024 по справі 200/6336/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2024 року Справа№200/6336/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., розглянувши у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та про зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), відповідно до якої просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо непроведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 16.07.2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796.

В обґрунтування свого позову позивач посилається на те, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком з 2022 року, однак у 2023 і 2024 роках його пенсія не була проіндексована відповідно до вимог постанов Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та від 24.02.2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", із застосуванням коефіцієнтів збільшення у розмірах 1,197 та 1,0796, відповідно.

У зв'язку з цим позивач, через уповноваженого представника, звернувся до відповідача із заявою від 16.07.2024 року стосовно проведення індексації пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за 2019-2021 роки), на коефіцієнти збільшення 1,197 та 1,0796, однак відповідач листом від 12.08.2024 року повідомив про відсутність підстав для проведення такого перерахунку пенсії позивача.

Позивач вважає ці дії відповідача щодо непроведення індексації пенсії протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд повністю відмовити у задоволенні позову.

Обґрунтовуючи свої заперечення, відповідач зазначає, що у спірних правовідносинах діяв у межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законом.

Зокрема, відповідач у відзиві на позов вказує на те, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецької області та одержує пенсію за віком згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Під час перерахунку пенсії позивача, проведеного на підставі заяви від 30.06.2022 року про перерахунок пенсії у зв'язку з переходом на інший вид пенсії (з пенсії по інвалідності на пенсію за віком), було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за попередні 3 роки (2019-2021 роки) у розмірі 10846,37 грн (середня заробітна плата, з якої сплачені страхові внески за 2019, 2020, 2021 роки).

З 01.03.2023 року та з 01.03.2024 року позивачеві було проведено перерахунок пенсії "Індексація заробітку" та встановлено надбавки до пенсії у розмірі 100,00 грн.

Таким чином, на переконання відповідача, пенсію позивачу було обчислено відповідно до вимог чинного законодавства.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13.09.2024 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та про зобов'язання вчинити певні дії прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 200/6336/24 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою суду від 12.12.2024 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у цій справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 320/8511/23 за позовом до Кабінету Міністрів України.

Частиною 5 статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути дану справу на підставі наявних у суду матеріалів та прийняти дане рішення у порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у справі докази, повно і всебічно встановивши всі її обставини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, з огляду на таке.

Позивач у справі, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта № НОМЕР_1 (дата видачі - 25.05.2021 року, дійсний до 25.05.2031 року), РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, є органом державної влади, про що зазначено у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Позивач у цій справі перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, з 17.11.1999 року позивач отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

На підставі заяви позивача від 30.06.2022 року з приводу перерахунку пенсії у зв'язку з переходом на інший вид пенсії (з пенсії по інвалідності на пенсію за віком) позивачу було проведено відповідний перерахунок пенсії та з 30.06.2022 року він є одержувачем пенсії за віком відповідно до норм Закону № 1058-IV.

При обчисленні пенсії позивача, під час перерахунку, було враховано заробітну плату з 01.10.2001 року по 28.02.2022 року та застосовано середній заробіток (дохід) в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, у розмірі 10846,37 грн (2019-2021 роки).

Як видно з наданих до суду рішень/протоколів/розпоряджень про перерахунок пенсії, позивачу були встановлені надбавки на індексації:

- з 01.03.2023 року - в розмірі 100,00 грн;

- з 01.03.2024 року - в розмірі 100,00 грн.

У зв'язку з даними обставинами позивач, через свого уповноваженого представника, звернувся до відповідача із заявою від 16.07.2024 року стосовно проведення індексації пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення його пенсії (за 2019-2021 роки), на коефіцієнти збільшення 1,197 та 1,0796.

Листом від 12.08.2024 року, наданим у відповідь на цей запит, відповідач повідомив, що позивачу було здійснено перерахунок пенсії згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі - Постанова КМУ № 168) та від 24.02.2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (далі - Постанова КМУ № 185), внаслідок чого було встановлено надбавки до пенсії у розмірі 100,00 грн - з 01.03.2023 року, та у розмірі 100,00 грн - з 01.03.2024 року.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основи соціального захисту, форми та види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).

Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначаються положеннями Закону № 1058-IV.

Частиною 2 статті 40 Закону № 1058-IV передбачено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, згідно з яким заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховуються для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Положеннями частини 2 статті 42 Закону № 1058 установлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Суд зазначає, що індексація пенсії, згідно з вказаною нормою, відбувається не шляхом безпосереднього збільшення розміру пенсії на певний коефіцієнт, а шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії.

Цей показник відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 42 Закону № 1058 збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, у порівнянні з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Механізм проведення перерахунку призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" від 20.02.2019 року № 124 (далі - Порядок № 124).

Відповідно до пункту 3 вищевказаного Порядку № 124 передбачено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).

Оскільки пенсію за віком позивачу було призначено до 31.12.2022 року (внаслідок її перерахунку за результатами розгляду заяви про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком), вона підлягала перерахунку відповідно до Порядку № 124 у 2023-2024 роках.

Формула, згідно з якою розраховується коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначена у пункті 4 Порядку № 124:

ЗСЗ = Псзп (1) : Псзп (2) х 100% - 100%, де:

Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;

Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Таким чином, при визначенні коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати враховуються дані за три календарні роки, що передують року такого визначення.

Пунктом 5 Порядку № 124 установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії, за 2014-2016 роки становила 3764,40 грн.

Збільшена середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії, за 2019-2023 роки становила:

- збільшена на коефіцієнт 1,17 (2019 рік) - 4404,35 грн;

- збільшена на коефіцієнти 1,17, 1,1 (2019-2020 роки) - 4888,83 грн;

- збільшена на коефіцієнти 1,17, 1,1, 1,11 (2019-2021 роки) - 5426,60 грн;

- збільшена на коефіцієнти 1,17, 1,1, 1,11, 1,14 (2019-2022 роки) - 6186,32 грн;

- збільшена на коефіцієнти 1,17, 1,1, 1,11, 1,14, 1,197 (2019-2023 роки) - 7405,03 грн.

З 01.03.2024 року перерахунок пенсії за Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.

Таким чином, під час перерахунку пенсії відповідно до положень частини 2 статті 42 Закону № 1058 та Порядку № 124 з 01.03.2024 року використовується показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 7994,47 грн.

Суд зауважує на тому, що дані розрахунки здійснюються саме з метою використання у механізмі індексації. Автономний характер таких розрахунків обмежує їх застосування в інших процедурах, зокрема при призначенні пенсій.

У випадку застосування під час проведення перерахунку пенсії позивача розрахованих з метою проведення індексації пенсії у 2023 та 2024 роках показників середньої заробітної плати (7405,03 грн та 7994,47 грн, відповідно), розмір пенсії позивача не збільшиться через те, що під час призначення йому пенсії за віком (внаслідок її перерахунку за результатами розгляду заяви про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком) був застосований більший показник середньої заробітної плати (10846,37 грн).

В цьому разі передбачені виплати щомісячних доплат до пенсії в розмірі 100,00 грн - відповідно до вимог пункту 6 Постанови КМУ № 168, та в розмірі 100,00 грн - відповідно до вимог підпункту 6 пункту 2 Постанови КМУ № 185, і отримання цих доплат позивач визнає.

Отже, у спірних правовідносинах відповідач діяв у межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законом.

З огляду на викладене, заявлені позовні вимоги є безпідставними, необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Приймаючи до уваги відмову в задоволенні позову, судові витрати, які були понесені позивачем, відшкодуванню не підлягають.

Керуючись нормами Конституції України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", постановами Кабінету Міністрів України "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" та Кодексом адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Повне судове рішення складене 12 грудня 2024 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або після прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку, шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.І. Бабіч