Справа № 761/19090/24
Провадження № 2/761/7489/2024
11 грудня 2024 року Шевченківський районний суд м.Києва
в складі:
головуючого судді: Осаулова А.А.
за участю секретаря судових засідань: Путря Д.В.
представника відповідача: Варданяна А.А.
представника третьої особи: Слесарчука В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Києві в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до АТ «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз», треті особи: АТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», Національне агентство з запобігання корупції про зобов'язання вчинити дії, -
В травні 2024 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до АТ «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз», треті особи: АТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», Національне агентство з запобігання корупції про зобов'язання вчинити дії, в якому з урахуванням уточненої позовної заяви (а.с. 171-181 т.1) просив суд: зобов'язати Акціонерне товариство "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" виконати вимоги п. 4.8.2 Колективного договору Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" на 2019 - 2021 роки, ухваленого зборами трудового колективу працівників Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" від 28 березня 2019 року (протоколом №2), із змінами і доповненнями внесеними згідно з підпунктом 9.3 пункту 9 рішення акціонера Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз", оформленого протоколом від 02.07.2022 №17/2022, та завершити процес оцінки досягнення Позивача за 2021 рік, у тому числі, але не виключно, із застосуванням дистанційного обговорення результатів з використанням власних технічних засобів, шляхом врегулювання потенційного конфлікту інтересів першого заступника генерального директора ДАТ "Чорноморнафтогаз" ОСОБА_2 у спосіб його усунення від вчинення стосовно начальника юридичного департаменту ДАТ "Чорноморнафтогаз" ОСОБА_1 дій згідно з рішенням акціонера Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" від 02.07.2022 №17/2022 та з одночасним тимчасовим покладанням на іншу посадову особу ДАТ "Чорноморнафтогаз" обов'язку щодо функціонального керівництва юридичним департаментом ДАТ "Чорноморнафтогаз" на час виконання рішення акціонера Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" від 02.07.2022 №17/2022 у частині, що стосується начальника юридичного департаменту ДАТ "Чорноморнафтогаз" Кириленка О.П.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що 25.01.2019 між ОСОБА_3 , як найманим працівником, та Акціонерним товариством "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз", як роботодавцем, виникли трудові відносини, що пов'язані із виконанням Позивачем обов'язків по посаді начальника юридичного департаменту Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" на умовах безстрокового трудового договору. 14.03.2022 Відповідачем видано наказ за №15-К "Про увільнення від роботи на час проходження військової служби" про увільнення ОСОБА_4 , начальника юридичного департаменту Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" від роботи з 12 березня 2022 року на час проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, зі збереженням місця роботи, займаної посади та середньої заробітної плати на весь період проходження військової служби. 19.07.2022 Акціонерним товариством "Державного акціонерного товариства "Чорноморнафтогаз" видано наказ за №43-К "Про припинення збереження середнього заробітку ОСОБА_5 ".
За умовами Колективного договору Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" на 2019 - 2021 роки, ухваленого зборами трудового колективу працівників Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" від 28 березня 2019 року (протокол №2), передбачено виплату одноразової премії працівникам Відповідача за результатами роботи за рік. Згідно із звітом цілей на 2021 рік, що були визначені керівництвом корпоративної функції НАК "Нафтогаз України", Позивачем повністю виконані цілі на 2021 рік.
13.03.2022 командиром військової частини НОМЕР_1 видано наказ за №18 про призов Позивача на військову службу в поряду мобілізації, на особливий період, та призначення на посаду помічника командира військової частини з правової роботи - начальника юридичної групи військової частини НОМЕР_1 , з 12 березня 2022 року. 02.07.2022 акціонером Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" прийнято рішення за №17/2022, яким визначено: "9.3. Оцінку досягнення індивідуальних ЦКР на 2021 рік працівників Товариства, які мобілізовані до Збройних Сил України або Територіальної оборони Збройних Сил України чи перебувають в зоні активних бойових дій та не мають можливості пройти повноцінну оцінку досягнення індивідуальних ЦКР, здійснити функціональним керівником, яким підпорядковуються такі працівники, але завершеним процес оцінки досягнення індивідуальних ЦКР вважати тільки після обговорення результатів з такими працівниками і після підписання цими працівниками фінальної оцінки індивідуальних ЦКР за 2021 рік".
Позивач зазначає, що функціональні керівники зобов'язані здійснити оцінювання індивідуальних цілі та ключові результати (ЦКР) шляхом проведення обговорення результатів. Між тим, першим заступником генерального директора ДАТ "Чорноморнафтогаз" ОСОБА_2 , який входить до корпоративної функції Корпоративної функції "Юридичне забезпечення Групи Нафтогаз", без жодних правових підстав не виконано відповідне рішення акціонера та колективний договір. Вказана протиправна бездіяльність ОСОБА_2 унеможливила виплату у 2022 та 2023 роках Позивачу премії за результатами роботи у 2021 році.
Позивач зазначає, що він повністю виконав індивідуальні цілі та ключові результати (ЦКР) на 2021 рік, Акціонерне товариство "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" отримало прибуток на суму більше 10 мільйонів гривень.
За результатами досудового врегулювання спору, відповідач не виконав вимоги Колективного договору, не здійснив оцінювання результатів роботи Позивача за 2021 р., не здійснив нарахування та виплату Позивачу премії за 2021 рік.
Позивач також вважає у спірних правовідносинах вбачається наявність конфлікту інтересів у першого заступника генерального директора Відповідача ОСОБА_2 , який виникає у зв'язку із участю ОСОБА_2 у призначенні Позивачу премії за 2021 рік. Вважає, що перший заступник генерального директора Відповідача ОСОБА_2 , порушив вимоги п.5 ч. 3 ст. 61 Закону України «Про запобігання корупції», ч. 2 ст.29 Закону України «Про запобігання корупції» та не врегулював самостійно конфлікт інтересів. Крім цього, генеральним директором Відповідача не вжито заходів щодо зовнішнього врегулювання конфлікту інтересів згідно вимог ст.29 Закону України «Про запобігання корупції».
Крім цього, позивач зазначає, що спірні відносини виникли внаслідок вчинення службовими особами Відповідача корупційного правопорушення та порушення, пов'язаного з корупцією, тобто не є трудовими, у зв'язку з чим застосовними є спеціальні норми права, що визначені Законом України "Про запобігання корупції".
Вказане стало підставою для звернення до суду.
У відзиві на позов представник відповідача заперечує щодо його задоволення, зазначає, що позивачем не обґрунтовано і не доведено порушень законодавства та умов колективного договору зі сторони Відповідача, а також прав, вказаних у позовній заяві. Звертає увагу, що нарахування та виплата премії є правом, а не обов'язком Товариства, як роботодавця, і не носить абсолютного і безумовного характеру. Це твердження стосується і оцінювання працівників, оскільки процедура оцінювання безпосередньо пов'язана із процедурою нарахування та виплати премії. Звертає увагу на припинення надання доступу до системи TMS з 01.06.2023 року у зв'язку із закінченням договору з правовласником та відсутністю погодження на його продовження на наступний термін. Завершення процесу оцінювання є фізично не можливим, з огляду на те, що процес оцінки був розпочатий у системі TMS, доступу до якої Товариство не має і яка не може бути використана для завершення такого процесу. Завершення процесу оцінки є юридично неможливим з огляду на те, що: 1) присічні строки оцінювання працівників, нарахування та виплати премії за 2021 рік згідно Колективного договору спливли. У фінансовому плані Товариства на 2024 рік, відповідно, зазначені суми не передбачені; 2) Колективний договір та рішення акціонера не містять обов'язку роботодавця та відповідного порядку і строків оцінювання працівників, нарахування та виплати Товариством премії за 2021 рік у 2024 та наступних роках. 3)оцінювання згідно Колективного договору взагалі не здійснюється/не завершується юридичною особою. Вважає, що питання врегулювання конфлікту інтересів у Товаристві відноситься до виключної компетенції Уповноваженого та Генерального директора згідно діючої Антикорупційної програми. Заяв про наявність конфлікту інтересів згідно Антикорупційної програми, затвердженої у Товаристві, ОСОБА_1 до Уповноваженого, Генерального директора не подавав. (а.с. 70-72 т.1)
У відповіді на відзив позивач зазначає, що обов'язок щодо нарахування та виплати заробітної плати, зокрема її складової частини - премії, покладається на роботодавця, то саме роботодавець повинен довести своєчасне проведення розрахунку та відповідність такого розрахунку нормативно-правовим актам, що регулюють розмір та порядок нарахування премії. Звертає увагу на положення п. 9.3 рішення за №17/2022, за яким оцінку досягнення індивідуальних ЦКР на 2021 рік працівників Товариства, які мобілізовані до Збройних Сил України або Територіальної оборони Збройних Сил України чи перебувають в зоні активних бойових дій та не мають можливості пройти повноцінну оцінку досягнення індивідуальних ЦКР, здійснити функціональним керівником, яким підпорядковуються такі працівники, але завершеним процес оцінки досягнення індивідуальних ЦКР вважати тільки після обговорення результатів з такими працівниками і після підписання цими працівниками фінальної оцінки індивідуальних ЦКР за 2021 рік". Вказане рішення загальних зборів акціонера Відповідача від 02.07.2022 №17/2022 є обов'язковим для органу Відповідача, уповноваженого власником. Вважає, що функціональний керівник Позивача, а саме - перший заступник генерального директора Відповідача ОСОБА_2 , зобов'язаний здійснити оцінювання індивідуальних цілей та ключових результатів (ЦКР) шляхом проведення обговорення результатів. Упродовж 02.05.2022 (дата затвердження фінансової звітності Відповідача за 2021 рік) - 02.07.2022 (дати зміни порядку оцінювання результатів роботи для виплати премії) ОСОБА_2 , не здійснено оцінювання результатів роботи Позивача через автоматизовану систему TMS, у т.ч. віддалено через ЕЦП; з 02.07.2022 внаслідок невиконання антикорупційного законодавства та самоправства ОСОБА_2 порушено вимоги Рішення загальних зборів акціонера. Вважає, що третя особа у 2022 році не відреагувала на інформацію Позивача про наявність у ОСОБА_2 реального конфлікту інтересів під час виконання рішення загальних зборів акціонера ДАТ «Чорноморнафтогаз» від 02.07.2022 №17/2022. Зверненням (скаргою) ОСОБА_1 від 28.12.2022 зверталася увага на тому, що ОСОБА_2 організував схему із розтрати грошовими коштами підприємства за договором про надання юридичних послуг у іноземних юрисдикційних органах щодо захисту майнових інтересів на краново-монтажне судно «Тітан 2». Вказані твердження підтверджені у подальшому висновками аудиторської перевірки. Відповідач у 2022 р. не виконав рішення загальних зборів акціонера ДАТ «Чорноморнафтогаз» від 02.07.2022 №17/2022 (про спрощену процедуру оцінювання), яке не містить жодних присічних строків. (а.с. 87-98 т.1)
У поясненні третя особа 1 заперечує щодо задоволення позову, зазначає, що Порядок управління дивізіонами та корпоративними функціями Групи Нафтогаз, затверджений протоколом правління НАК «Нафтогаз України» від 09.12.2020 № 494, втратив чинність на підставі пункту 14.2. рішення правління НАК «Нафтогаз України», оформленого протоколом № 107 засідання правління НАК «Нафтогаз України» від 01.12.2023. В НАК «Нафтогаз України» відсутня особа, яка займає посаду директора з юридичних питань. Пунктом 1.8. Додатку 11 до Колективного договору передбачено, що оцінку досягнення індивідуальних ЦКР за 2021 рік працівників Товариства здійснити відповідальному функціональному керівнику, якому функціонально підпорядковані зазначені працівники (працівник), з урахуванням пропозицій та зауважень керівника, якому адміністративно підпорядковані зазначені працівники (працівник) відповідно до організаційної структур Товариства. До кінця 2022 року запровадити на час дії воєнного або надзвичайного стану, введеного в Україні, такі встановлення та оцінки індивідуальних ЦКР, зокрема, оцінку досягнення індивідуальних ЦКР за 2021 рік працівників Товариства, які мобілізовані до Збройних Сил України або Територіальної оборони Збройних Сил України чи перебувають в зоні активних бойових дій та не мають можливості пройти повну оцінку досягнення індивідуальних ЦКР, здійснити функціональним керівникам, яким підпорядковуються такі працівники, але завершеним процес оцінки досягнення індивідуальних ЦКР вважати тільки після обговорення результатів з такими працівниками фінальної оцінки індивідуальних ЦКР за 2021 рік. Водночас, Порядок управління дивізіонами та корпоративними функціями Групи Нафтогаз, затвердженого рішенням правління від 25.11.2020 оформленим протоколом № 494 - втратив свою чинність, а відповідно до пункту 14.1. рішення правління НАК «Нафтогаз України», оформленого протоколом № 107 засідання правління НАК «Нафтогаз України» від 01.12.2023, затверджений новий Порядок управління корпоративними функціями Групи Нафтогащ, який не поширюється зокрема на АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз». Вважає, що у Позивача відсутнє функціональне підпорядкування функціональному керівнику в межах корпоративної функції. Проведення оцінки працівника та виплата премії за результатами такої оцінки є правом, а не обов'язком роботодавця. Так, проведення оцінки та виплата премії працівнику є виключно дискреційними повноваженнями роботодавця, в межах яких, враховуючи наявні фінансові можливості підприємства, він в праві самостійно приймати рішення про виплату премії, як додаткової заохочувальної та компенсаційної виплати працівнику або про відсутність такої виплати. Вважає, що позивачем обрано не ефективний спосіб захисту, який є безпосереднім втручанням у господарську діяльність Відповідача. (а.с. 34-37 т.1)
У поясненні третя особа 2 зазначає, що ОСОБА_1 вважає себе викривачем, оскільки проінформував керівництво НАК «Нафтогаз України» про вчинення першим заступником генерального директора ОСОБА_2 , корупційного правопорушення. Додані до позовної заяви докази не містять відомостей , які б надавали змогу зробити висновок про набуття позивачем статусу викривача та поширення на нього прав і гарантій його захисту. ОСОБА_1 не звертався до Національного агенства з заявою про вжиття заходів захисту як викривача, повідомлення про надання йому такого статусу не надходило. (а.с. 44-47 т.2)
В судове засідання позивач не з'явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, позо підтримав, просив його задовольнити.
Представник відповідача заперечив щодо задоволення позову, просив застосувати позовну давність до вимог позивача.
Представник третьої особи 1 заперечив щодо задоволення позову.
Представник третьої особи 2 у поясненні просив провести розгляд справи без його участі.
Ухвалою судді від 24.05.2024 р. відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання з повідомленням учасників справи.
Ухвалою суду від 17.06.2024 р. позовну заяву залишено без руху і надано позивачу строк для усунення недоліків.
Ухвалою судді від 26.06.2024 р. визнано заяву позивача ОСОБА_1 від 25.06.2024 року про відвід судді Шевченківського районного суду м.Києва Осаулова А.А. від розгляду цивільної справи №761/19090/24, - необґрунтованою. Питання про відвід судді Шевченківського районного суду м.Києва Осаулова А.А. від розгляду цивільної справи за №761/19090/24 за заявою позивача ОСОБА_1 від 25.06.2024 року передано до відділу організаційного забезпечення розгляду цивільних та адміністративних справ суду для визначення іншого судді в порядку проведення автоматизованого розподілу вказаної заяви в системі документообігу суду.
Ухвалою судді Кондратенко О.О. від 26.06.2024 р. заяву позивача про відвід залишено без задоволення.
Ухвалою судді від 27.08.2024 р. визнано заяву позивача ОСОБА_1 від 26.08.2024 року про відвід судді Шевченківського районного суду м.Києва Осаулова А.А. від розгляду цивільної справи №761/19090/24, - необґрунтованою. Питання про відвід судді Шевченківського районного суду м.Києва Осаулова А.А. від розгляду цивільної справи за №761/19090/24 за заявою позивача ОСОБА_1 від 25.06.2024 року передано до відділу організаційного забезпечення розгляду цивільних та адміністративних справ суду для визначення іншого судді в порядку проведення автоматизованого розподілу вказаної заяви в системі документообігу суду.
Ухвалою судді Юзькової О.Л. від 29.08.2024 р. заяву позивача про відвід залишено без задоволення.
Протокольною ухвалою суду від 09.09.2024 р. залучено уточнену позовну заяву на виконання ухвали судді, продовжено розгляд справи.
Ухвалою суду від 09.09.2024 р. клопотання позивача про витребування доказів задоволено частково та витребувано у АТ «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» копії документів: колективний договір АТ «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» на 2019-2021 роки, ухвалений зборами трудового колективу працівників від 28.03.2019 року (протокол №2); протоколів правління НАК «Нафтогаз України» від 09.12.2020 року №494 та від 25.11.2020 року №474; - накази АТ «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» про увільнення у 2022 році позивача від виконання трудових обов'язків та про виплату йому премії за 2021 рік; розрахунку премії позивача за 2021 рік.
Протокольною ухвалою суду від 24.10.2024 р. закрито підготовче провадження, призначено справу для розгляду по суті.
Суд, вислухавши пояснення присутніх представників, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач працював начальником юридичного департаменту Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз".
За наказом в/ч НОМЕР_1 №18 від 13.03.2022 р. зараховано ОСОБА_1 до списків особового складу та призначено на посаду помічника командира частини з правової роботи-начальника юридичної групи військової частини. (а.с. 11 т.1)
14.03.2022 Відповідачем видано наказ за №15-К "Про увільнення від роботи на час проходження військової служби" про увільнення ОСОБА_4 , начальника юридичного департаменту Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" від роботи з 12 березня 2022 року на час проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, зі збереженням місця роботи, займаної посади та середньої заробітної плати на весь період проходження військової служби. (а.с. 12 т.1)
19.07.2022 Акціонерним товариством "Державного акціонерного товариства "Чорноморнафтогаз" видано наказ за №43-К "Про припинення збереження середнього заробітку ОСОБА_5 ". (а.с. 13 т.1)
28.12.2022 р. ОСОБА_6 звернувся до АТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» з заявою, за змістом якої враховуючи наявний конфлікт інтересів першого заступника генерального директора ДАТ "Чорноморнафтогаз". ОСОБА_2 , під час оцінювання роботи ОСОБА_1 за 2021 р., просив надати доручення керівнику Корпоративної функції «Юридичне забезпечення Групи Нафтогаз» щодо відсторонення ОСОБА_2 від оцінювання роботи ОСОБА_1 за 2021 р.;оцінювання роботи ОСОБА_1 за 2021 р. та прийняття рішення про виплату премії за результатами роботи у 2021 році; виплатити ДАТ "Чорноморнафтогаз" премії за результатами роботи у 2021 р. в повному обсязі.
Відповідно до відповіді начальника юридичного департаменту від 01.02.2023 р. оцінку досягнення індивідуальних ЦКР на 2021 рік працівників Товариства, які мобілізовані до Збройних Сил України або Територіальної оборони Збройних Сил України чи перебувають в зоні активних бойових дій та не мають можливості пройти повноцінну оцінку досягнення індивідуальних ЦКР, здійснити функціональним керівником, яким підпорядковуються такі працівники, але завершеним процес оцінки досягнення індивідуальних ЦКР вважати тільки після обговорення результатів з такими працівниками і після підписання цими працівниками фінальної оцінки індивідуальних ЦКР за 2021 рік". Фінальна оцінка індивідуальних ЦКР за 2021 р. здійснюється функціональним керівником. Виплата премії за результатами діяльності за 2021 рік здійснюється відповідно до змін до Колективного договору Акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Чорноморнафтогаз" на 2019-2021 роки, ухвалене зборами трудового колективу Товариства від 14.10.2022, протокол № 5, якими передбачено виплату з урахуванням фінансових можливостей Товариства у жовтні та грудні 2022 року в розмірі 30% та відповідно 20% фактичної суми річної премії 2021 розрахованої до відповідної формули та із відтермінуванням іншої частини фактичної суми річної премії 2021 на 2023 рік". Для категорії працівників, які мобілізовані до Збройних Сил України або Територіальної оборони Збройних Сил України чи перебувають в зоні активних бойових дій та не мали можливості пройти в установленому порядку повноцінну оцінку досягнення індивідуальних ЦКР, строки виплати премії за 2021 р., що встановлені колективним договором та/чи відповідним рішенням загальних зборів акціонера Товариства, потребують змін з урахуванням триваючого періоду оцінки досягнень індивідуальних ЦКР зазначеної категорії працівників. (а.с. 22 т.1)
Згідно ст. 13 ч. 1, 3 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
В постановах Верховного Суду від 08.08.2019 р. у справі №450/1686/17 та від 15.07.2019 р. у справі №235/499/17 зазначено, що кожна сторона сама визначає стратегію свого захисту, зміст своїх вимог і заперечень, тягар доказування лежить на сторонах спору, а суд розглядає справу виключно у межах заявлених ними вимог та наданих доказів. Суд не може вийти за межі позовних вимог та в порушення принципу диспозитивності самостійно обирати правову підставу та предмет позову.
Позивач звернувся до суду з позовом з метою зобов'язання відповідача завершити процес оцінки досягнення за 2021 рік з врегулюванням потенційного конфлікту інтересів першого заступника генерального директора ДАТ "Чорноморнафтогаз" ОСОБА_2 .
За умовами п. 4.8.2 Колективного договору Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз"на 2019-2021 р. преміювання за результатами роботи за рік здійснюється згідно з Положенням про преміювання працівників ДАТ "Чорноморнафтогаз" за результатами роботи за рік (додаток 11 до колективного договору)
Пункт 5.5 розд. 5 Положення про преміювання працівників ДАТ "Чорноморнафтогаз" передбачає, що результати оцінки досягнення індивідуальних цілей та КПВ заповнюються працівником, погоджуються його безпосереднім керівником та заступником Генерального директора за напрямком діяльності і затверджуються Генеральним директором товариства.
Пункт 6.1 розд. 6 Положення про преміювання працівників ДАТ "Чорноморнафтогаз" передбачає, що розрахунок розміру премії за результатами роботи за рік здійснюється на підставі наданого відповідальній особі кадрового підрозділу примірника карти цілей за звітний період із затвердженим генеральним директором товариства результатами оцінки досягнення індивідуальних цілей та КПВ.
Як вбачається з змін та доповнень до колективного договору на 2019-2021 р., які ухвалені зборами 20.05.2021 р., протокол №3, сторони дійшли згоди про внесення змін та доповнень в Положення про преміювання працівників ДАТ "Чорноморнафтогаз", а саме: абз. 4 п.п. 4.3 п.4 розд. 4 викласти в наступній редакції: граничний термін або строк встановлення ЦКР та граничний термін або строк завершення проведення оцінки досягнення ЦКР на наступні періоди визначаються окремими рішеннями Правління АТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України».
02.07.2022 акціонером Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" прийнято рішення за №17/2022, яким визначено: "9.3. Оцінку досягнення індивідуальних ЦКР на 2021 рік працівників Товариства, які мобілізовані до Збройних Сил України або Територіальної оборони Збройних Сил України чи перебувають в зоні активних бойових дій та не мають можливості пройти повноцінну оцінку досягнення індивідуальних ЦКР, здійснити функціональним керівником, яким підпорядковуються такі працівники, але завершеним процес оцінки досягнення індивідуальних ЦКР вважати тільки після обговорення результатів з такими працівниками і після підписання цими працівниками фінальної оцінки індивідуальних ЦКР за 2021 рік.
Як вбачається з змін та доповнень до колективного договору на 2019-2021 р., які ухвалені зборами 04.07.2022 р., протокол №3, сторони дійшли згоди про внесення змін та доповнень в Положення про преміювання працівників ДАТ "Чорноморнафтогаз", а саме: п. 1.8 викласти в наступній редакції: Встановлення цілей та ключових результатів, оцінка досягнення цілей та ключових результатів здійснюється відповідно до Регламенту управління ефективністю діяльності працівників НАК «Нафтогах Україна» та інших юридичних осіб групи Нафтогаз, затвердженого рішенням акціонера АТ ДАТ "Чорноморнафтогаз", від 02.07.2022 р. №17/2022. Індивідуальні ЦКР працівників товариства, ухвалені їхніми функціональними працівниками згідно з функціональним підпорядкуванням у системі управління талантами (TMS) на 2021 рік, вважати встановленими на 2021 рік. Оцінку досягнення індивідуальних ЦКР за 2021 рік працівників товариства здійснити відповідальному функціональному керівнику, якому функціонально під підпорядковані зазначені працівники (працівник), з урахуванням пропозицій та зауважень керівника, якому адміністративно підпорядковані зазначені працівники (працівник) відповідно до організаційної структури товариства. У разі відсутності функціонального керівника, оцінку досягнення індивідуальних ЦКР здійснити керівнику вищого рівня згідно з функціональним підпорядкуванням/особі, що здійснює його повноваження, а у разі їх відсутності - особі, яка визначається керівник оми товариства. До кінця 2022 року запровадити на час дії воєнного або надзвичайного стану, введеного в Україні, такі встановлення та оцінки індивідуальних ЦКР: 1. Оцінку досягнення індивідуальних ЦКР за 2021 рік працівникам товариства, яким встановлено індивідуальні ЦКР у 2021 році, здійснити протягом червня-серпня 2022 р. 2. Установлення індивідуальних ЦКР працівникам товариств на 2022 р. здійснити протягом червня-серпня 2022 року. 3. Оцінку досягнення індивідуальних ЦКР на 2021 рік працівників Товариства, які мобілізовані до Збройних Сил України або Територіальної оборони Збройних Сил України чи перебувають в зоні активних бойових дій та не мають можливості пройти повноцінну оцінку досягнення індивідуальних ЦКР, здійснити функціональним керівником, яким підпорядковуються такі працівники, але завершеним процес оцінки досягнення індивідуальних ЦКР вважати тільки після обговорення результатів з такими працівниками і після підписання цими працівниками фінальної оцінки індивідуальних ЦКР за 2021 рік. 4 . Установлення індивідуальних ЦКР на 2022 рік працівникам Товариства, які мобілізовані до Збройних Сил України або Територіальної оборони Збройних Сил України чи перебувають в зоні активних бойових дій та не мають можливості пройти повноцінну оцінку досягнення індивідуальних ЦКР, здійснити протягом 14 робочих днів з дати початку виконання ними своїх посадових обов'язків.
Як вбачається з змін та доповнень до колективного договору на 2019-2021 р., які ухвалені зборами 14.10.2022 р., протокол №2, сторони дійшли згоди про внесення змін та доповнень в Положення про преміювання працівників ДАТ "Чорноморнафтогаз", в частині п. 6.2 (розрахунку фактичного розміру премії за 2021 р.) та доповнено розділом 7 «Порядок розрахунку та виплати річної премії за 2021». Відповідно до п. 7.1.2, 7.1.6 річна премія 2021 може нараховуватись таким категорія працівників ДАТ "Чорноморнафтогаз": працівникам, яких у звітному році увільнено від виконання трудових обов'язків у зв'язку з призовом на військову службу; працівникам, які до дати видання наказу про нарахування та виплату річної премії 2021 р., відпрацювали у звітному році Групі Нафтогаз безперервно не менше ніж 6 місяців та їм через об'єктивні причини не було встановлено індивідуальні ЦКР на звітний період у встановленому порядку, яким може бути нараховано та виплачено річну премію 2021 на підставі оцінки окремого переліку досягнень, здійснених такими працівниками протягом звітного року, за їх зверненням до роботодавця.
Так, згідно ч.1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. ( ч. 2 ст. 15 ЦК України )
Частиною 1 ст. 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Колективний договір укладається на основі законодавства, прийнятих сторонами зобов'язань з метою регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин, і узгодження інтересів працівників та роботодавців (ст. 10 КЗпП України)
Частина 4 ст. 97 КЗпП України визначає, що власник або уповноважений ним орган чи фізична особа не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05:30 год. 24.02.2022 строком на 30 діб.
У подальшому, воєнний стан неодноразово продовжувався.
Стаття 64 Конституції України передбачає, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40,47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.
Отже, Конституція України передбачає, що в умовах воєнного стану можуть встановлюватись окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень, зокрема, щодо прав, передбачених ст.43 Конституцією України.
Як визначено п.2 Прикінцевих положень КЗпП України, під час дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», діють обмеження та особливості організації трудових відносин, встановлені Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
24.03.2022 набрав чинності Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Згідно із ст. 1 зазначеного Закону (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) цей Закон визначає особливості трудових відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану». На період дії воєнного стану вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина відповідно до ст. ст. 43, 44 Конституції України. У період дії воєнного стану не застосовуються норми законодавства про працю у частині відносин, врегульованих цим Законом.
Як було зазначено вище, за умовами Колективного договору індивідуальні ЦКР працівників товариства, ухвалені їхніми функціональними працівниками відображаються у системі управління талантами (TMS).
Як вбачається з листа ТОВ «Нафтогаз Цифрові Технології» від 07.03.2024 р. з 01.06.2023 р. доступ до TMS припинено в зв'язку з втратою права на використання даного програмного забезпечення в результаті закінчення терміну дії договору між Товариством та компанією Cornerstone on Demand International, яка є правовласником програмного забезпечення, за допомогою якого впроваджено функціональний модуль підбору, оцінки, навчання та розвитку персоналу. (а.с. 83 т.1)
Тобто, на теперішній час доступ у відповідача до системи до TMS, за допомогою якої проводилась оцінка, відсутній.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що для суду важливо не просто ухвалити рішення за результатами вирішення спору, оскільки рішення має бути таким, щоб його можна було реально виконати. З огляду на викладене, завданням суду є не тільки прийняття рішення щодо захисту порушеного права, а й забезпечення можливості його реального виконання.
При цьому, позивач звернувся до суду з позовом 23.05.2024 р. щодо завершення процесу оцінки досягнення за 2021 рік вже після припинення доступу до TMS.
Крім цього, як вже зазначалося вище, оцінку досягнення індивідуальних ЦКР на 2021 рік працівників Товариства, які мобілізовані до Збройних Сил України або Територіальної оборони Збройних Сил України чи перебувають в зоні активних бойових дій та не мають можливості пройти повноцінну оцінку досягнення індивідуальних ЦКР, здійснити функціональним керівником, яким підпорядковуються такі працівники, але завершеним процес оцінки досягнення індивідуальних ЦКР вважати тільки після обговорення результатів з такими працівниками і після підписання цими працівниками фінальної оцінки індивідуальних ЦКР за 2021 рік.
За змістом норми ч. 1 ст. 530 ЦК України, у взаємозв'язку з ч.2 ст. 251, ч. 2 ст. 252 цього Кодексу, у разі визначення терміну виконання зобов'язання з вказівкою на майбутню подію, нею може бути визнана лише та подія, неминучість якої є безумовна.
Подія не може бути визнана такою, що неминуче має настати, якщо вона залежить від суб'єктивної поведінки третьої особи. Відповідно, встановлена Відповідачем умова нарахування та виплати премії не містить ні строку, ні терміну виконання Відповідачем свого зобов'язання з виплати премії.
Аналогічні правові позиції викладені у постановах Верховного Суду від 04.04.2023 у справі №916/1349/21, від 23.01.2018 у справі №910/30902/15.
На суд покладено обов'язок вирішити наявний між сторонами спір з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів відповідних осіб. У той же час, предмет та підстави позову визначаються та можуть в установленому порядку змінюватися тільки позивачем, тоді як суд позбавлений права на відповідну процесуальну ініціативу.
Такі правові висновки є усталеними та знаходять втілення, зокрема, у постановах Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 908/2637/20, від 29.09.2021 у справі № 910/17079/19, від 16.09.2021 у справі № 922/3059/16, від 26.01.2021 у справі № 923/722/19, від 29.10.2020 у справі № 917/814/16, від 29.01.2020 у справі № 904/5265/18, від 28.01.2020 у справі № 912/653/19, від 06.11.2019 у справі № 909/51/19, від 25.06.2019 у справі № 5023/5836/12, від 19.06.2019 у справі № 910/19581/16, від 05.06.2019 у справі № 909/452/18, від 18.03.2019 у справі № 908/1165/17, від 06.12.2018 у справі № 902/1592/15.
При цьому, позивач самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві, у чому саме полягає порушення його прав та інтересів, а суд перевіряє ці доводи і залежно від встановленого вирішує питання про наявність чи відсутність підстав для правового захисту. Вирішуючи спір, суд надає об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до суду, а також визначає, чи відповідає обраний спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.
Суд зобов'язаний з'ясувати характер спірних правовідносин (предмет і підстави позову), наявність/відсутність порушеного права чи інтересу та можливість його поновлення/захисту в обраний спосіб (аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 22.01.2019 у справі № 912/1856/16, від 24.12.2019 у справі № 902/377/19).
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.
Аналогічну правову позицію викладено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 14.08.2018 у справі № 910/1972/17, від 23.05.2019 у справі № 920/301/18, від 25.06.2019 у справі № 922/1500/18, від 24.12.2019 у справі № 902/377/19.
Тобто, завершеним процес оцінки досягнення індивідуальних ЦКР потрібно вважати тільки після обговорення результатів з такими працівниками і після підписання цими працівниками фінальної оцінки індивідуальних ЦКР за 2021 рік.
Між тим, доказів звернення позивача до відповідача з метою обговорення результатів оцінки досягнення індивідуальних ЦКР не надано, тобто не доведено порушення прав позивача у справі саме відповідачем АТ «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз».
Крім цього, у постанові Верховного Суду від 27.01.2021 по справі № 464/1369/18 наведений правовий висновок про те, що премії встановлені положеннями колективного договору (положеннями про преміювання, які є додатками до колективного договору) є засобом заохочення працівника та не є обов'язковим платежем, хоча і входять до структури заробітної плати. Визначення таких доплат законодавством та положеннями колективного договору визначено як дискреційні повноваження роботодавця з виплати та способу захисту порушених прав у подібних правовідносинах.
При цьому, у постанові від 19.02.2024 у справі № 760/1125/20-ц Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав для відступлення від правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 27.01.2021 у справі № 464/1369/18 щодо дискреційних повноважень роботодавця з виплати працівникові премій як обов'язкових складових заробітної плати та способу захисту порушених прав у подібних правовідносинах.
Тобто, право роботодавця з виплати працівникові премій, як і проведення оцінки діяльності є дискреційними повноваженнями роботодавця, які суд втручатись не в праві. Варто також зазначити, що ані умовами Колективного договору, ані рішенням Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз №17/2022 від 02.07.2022 р. не передбачено строків проведення оцінки досягнення індивідуальних ЦКР за 2021 р. та строків обговорення результатів з працівниками, які мобілізовані до Збройних Сил України або Територіальної оборони Збройних Сил України чи перебувають в зоні активних бойових дій.
Судом враховані висновки Великої Палати Верховного Суду у справі № 317/2777/17, в постанові від 30 червня 2020р., при вирішенні питання щодо ефективності обраного позивачем способу захисту суди мають уникати зайвого втручання у внутрішні питання діяльності товариства, які вирішуються виключно рішеннями відповідних органів товариства.
Такого ж висновку суд дійшов щодо позовних вимог в частині врегулювання потенційного конфлікту інтересів першого заступника генерального директора ДАТ "Чорноморнафтогаз" ОСОБА_2 у спосіб його усунення від вчинення стосовно начальника юридичного департаменту ДАТ "Чорноморнафтогаз" ОСОБА_1 дій згідно з рішенням акціонера Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" від 02.07.2022 №17/2022 та з одночасним тимчасовим покладанням на іншу посадову особу ДАТ "Чорноморнафтогаз" обов'язку щодо функціонального керівництва юридичним департаментом ДАТ "Чорноморнафтогаз" на час виконання рішення акціонера Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" від 02.07.2022 №17/2022 у частині, що стосується начальника юридичного департаменту ДАТ "Чорноморнафтогаз" Кириленка О.П.
Суд не вправі втручатися у господарську діяльність товариства та брати на себе функції органів управління товариством щодо призначення або відсторонення посадових осіб відповідача.
Схожого висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 12.09.2024 р. у справі №922/2145/21.
При цьому, вказані позовні вимоги є похідними від вимоги про зобов'язання завершити процес оцінки, яка задоволенню не підлягає, а тому в задоволенні позовних вимог про врегулювання потенційного конфлікту інтересів потрібно також відмовити.
Варто також зазначити, що додані до позовної заяви докази не містять відомостей, які б надавали змогу зробити висновок про набуття позивачем статусу викривача та поширення на нього прав і гарантій його захисту. ОСОБА_1 не звертався до Національного агентства з питань про запобігання корупції з заявою про вжиття заходів захисту як викривача, повідомлення про надання йому такого статусу не надходило.
Статтею 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Статтею 89 ЦПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Європейський суд з прав людини зауважив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
Враховуючи викладене вище, а також те, що позивачем не було доведено належними та допустимими доказами в розумінні ЦПК України обставин, на які він посилається, підстав для задоволення позовних вимог про зобов'язання вчинити дії, суд не вбачає.
Крім цього, представник відповідача просив застосувати позовну давність до вимог позивача.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 28 листопада 2018 року у справі № 504/2864/13-ц (провадження № 14-452цс18) зазначено, що «для застосування позовної давності за заявою сторони у спорі суд має дослідити питання її перебігу окремо за кожною звернутою до цієї сторони позовною вимогою, і залежно від установленого дійти висновку про те, чи спливла позовна давність до відповідних вимог (див. пункти 138-140 постанови Великої Палати Верховного Суду від 14 листопада 2018 року у справі № 183/1617/16). Суд застосовує позовну давність лише тоді, коли є підстави для задоволення позовних вимог, звернутих позивачем до того відповідача у спорі, який заявляє про застосування позовної давності. Тобто, перш ніж застосувати позовну давність, суд має з'ясувати та зазначити у судовому рішенні, чи було порушене право, за захистом якого позивач звернувся до суду. Якщо це право порушене не було, суд відмовляє у позові через необґрунтованість останнього. І тільки якщо буде встановлено, що право позивача дійсно порушене, але позовна давність за відповідними вимогами спливла, про що заявила інша сторона у спорі, суд відмовляє у позові через сплив позовної давності у разі відсутності визнаних судом поважними причин її пропуску, про які повідомив позивач (див. постанову Великої Палати Верховного Суду від 22 травня 2018 року у справі № 369/6892/15-ц)».
З огляду на те, що позовні вимоги залишено без задоволення по суті, відсутні підстави для застосування позовної давності.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 10, 97 КЗпП України, ст.ст. 3, 5, 13, 81, 141, 223, 258-259, 268, 272-273, 354-353 ЦПК України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 до АТ «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз», треті особи: АТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», Національне агентство з запобігання корупції про зобов'язання вчинити дії, - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було проголошено лише вступну і резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, цей строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Реквізити учасників:
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ,
Відповідач АТ «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз», код ЄДРПОУ 00153117, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 26, оф. 505.
Треті особи: АТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», код ЄДРПОУ 20077720, адреса: м.Київ, вул..Богдана Хмельницького, 6.
Національне агентство з запобігання корупції, код ЄДРПОУ 40381452, адреса: м.Київ, бульв.Миколи Міхновського, 28.
Суддя: Андрій Осаулов
повний текст рішення суду виготовлений 18.12.2024 року