Справа №521/15832/24
Номер провадження 3/521/8826/24
12 грудня 2024 року м. Одеса
Малиновський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді - Кузьменко Н.Л.,
з секретарем - Табарчук Н.С.,
за участю:
представника митниці - Бурчо І.Й.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Одеси матеріали справи, що надійшли з Одеської митниці Державної митної служби України відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Одеської області, на момент правопорушення, вчинення якого ставиться у провину працюючого в ТОВ «БІТЕКО БІОГАЗ» на посаді комерційного директора, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ознаками порушення митних правил, передбачених ч. 3 ст. 471 МК України, -
З протоколу про порушення митних правил вбачається, що 10.07.2024 року приблизно о 08 годині 30 хвилин в зону митного контролю відділу митного оформлення №5 пункту пропуску «Орлівка» митного поста «Придунайський» Одеської митниці прибув автомобіль марки «MAZDA CX-9», держаний номер НОМЕР_1 , країна реєстрації Україна, кузов № НОМЕР_2 , під керуванням водія, громадянина України ОСОБА_1 , який прямував разом зі своєю матір'ю, громадянкою України ОСОБА_2 , у напрямку «виїзд» з митної території України ( м. Рені) до Румунії (м. Галац).
Формою проходження митного контролю громадянин України ОСОБА_1 , який прямував на автомобілі марки «MAZDA CX-9», держаний номер НОМЕР_1 , країна реєстрації Україна, кузов № НОМЕР_2 , обрав проїзд через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор» та надав контрольний талон для проходження митного контролю по смузі руху «зелений коридор», що належним чином інформаційно обладнано.
Тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України, громадянин України ОСОБА_1 та пасажир, громадянка України ОСОБА_2 , своїми діями заявили про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо переміщення через митний кордон України, тобто своїми діями засвідчили факти, що мають юридичне значення.
На підставі оцінки та аналізу ризиків автомобіль марки «MAZDA CX-9», держаний номер НОМЕР_1 , країна реєстрації Україна, кузов № НОМЕР_2 , було переведено до смуги руху «червоний коридор» для проведення поглибленого огляду вказаного транспортного засобу, багажу та особистих речей водія, громадянина України ОСОБА_1 та пасажира, громадянки України ОСОБА_2 .
В ході проведення спільного прикордонно - митного огляду разом з інспектором ДПСУ майстер сержантом ОСОБА_3 , головним державним інспектором - кінологом відділу кінологічного забезпечення управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Одеської митниці ОСОБА_4 із залученням службового собаки «Марсель», транспортного засобу марки «MAZDA CX-9», держаний номер НОМЕР_1 , країна реєстрації Україна, кузов № НОМЕР_2 , багажу та особистих речей водія, громадянина України ОСОБА_1 , в салоні автомобіля в шухляді для рукавиць було виявлено 2 (дві) картонні коробки, в яких знаходились наступні предмети:
- патрони з еластичною кулею для пістолета калібру 9 мм Р.А., з маркуванням «SOBR» - 14 шт.;
- патрони несмертельної дії, капсуль - запалювач типу BOXER, з маркуванням «ВІЙ», калібру 9 мм Р.А. - 71 шт.
Виявлені патрони знаходились в салоні автомобіля марки «MAZDA CX-9», держаний номер НОМЕР_1 , країна реєстрації Україна, кузов № НОМЕР_2 .
Доступ до виявленого нічим не утруднювався та став можливим після огляду салону автомобіля та відкриття шухляди для рукавиць, без застосування технічних засобів митного контролю.
Таким чином, громадянин ОСОБА_1 під час перетину митного кордону України не заявив митному органу точні відомості про переміщувані ним через митний кордон предмети, а саме, патрони з еластичною кулею для пістолета калібру 9 мм Р.А., з маркуванням «SOBR» - 14 шт. та патрони несмертельної дії, капсуль - запалювач типу BOXER, з маркуванням «ВІЙ», калібру 9 мм Р.А. - 71 шт., тобто не задекларував митному органу товари, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.
Зазначені дії, на переконання митниці, мають ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 3 ст. 471 МК України.
У зв'язку з чим, у відношенні гр. України ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил №0741/50000/24 від 10.07.2024 року.
Представник митниці у судовому засіданні протокол підтримала та вважала, що вина доведена повністю матеріалами справи. Просила притягнути ОСОБА_1 до відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 471 МК України.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 участі не приймав. Про дату, час та місце розгляду справи особа була повідомлена завчасно.
Беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, суд вважає особу такою, що своєчасно сповіщена про дату, час та місце судового засідання, а тому наявні усі підстави для розгляду справи без участі особи.
Клопотань про відкладення або зауважень до протоколу до суду не надходило.
Вислухавши представника митниці, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.
Згідно ч. 3 ст. 471 МК України відповідальність настає за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.
Відповідно до п. 2 ст. 366 МК України, «зелений коридор» призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які перемішують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митним платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщуванні ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановленні законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчать про факти, що мають юридичне значення.
Судом встановлено, що гр. України ОСОБА_1 10.07.2024 року керуючи транспортним засобом, обравши смугу руху «зелений коридор», тим самим своїми діями заявив про відсутність у нього предметів, заборонених або обмежених до переміщення через митний кордон України, намагався перемістити через митний кордон України - патрони.
Виявлені предмети переміщувались без ознак приховування та їх виявлення не було ускладнене у будь - який спосіб.
Вказані предмети були вилучені співробітниками митниці на підставі ст. 511 МК України.
Відповідно пп. 2.3.2 п. 2.3 глави 2 розділу I та пп. 12.14. п. 12 глави 12 розділу II «Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів», затвердженої Наказом МВС України від 21 серпня 1998 року за № 622, встановлено, що перевезення через митний кордон України мисливської вогнепальної зброї, основних частин зброї, бойових припасів до неї, пневматичної, холодної та охолощеної зброї громадянами України здійснюється на підставі дозволів, які надаються уповноваженим підрозділом з контролю за обігом зброї та дозвільної системи головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, областях та м. Києві та уповноваженим підрозділом із контролю за обігом зброї центрального органу управління поліцією.
На момент перетину державного кордону жодних відповідних дозвільних документів на переміщення через митний кордон України предметів, вилучених за протоколом №0741/50000/24 від 10.07.2024 року, митному органу ОСОБА_1 не надав. Виявлені предмети (патрони) не задекларував та визнав своєю власністю.
Таким чином суд дійшов висновку, що винуватість ОСОБА_1 у порушенні митних правил, передбачених ч. 3 ст. 471 МК України доведена поза розумним сумнівом.
Встановлені обставини доведені представником митниці під час судового розгляду та підтверджуються наявними в матеріалах справи документами, які є переконливими, достатніми, знаходяться у об'єктивному взаємозв'язку між собою, та нічим не спростовані, а саме даними, що містяться в протоколі ПМП №0741/50000/24 від 10.07.2024 року; доповідній записці; описом предметів; та іншими матеріалами справи.
Провадження у справах про порушення митних правил згідно ст. 487 МК здійснюється відповідно до МК України, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 та його відношення до вчиненого згідно письмових пояснень, а також приймаючи до уваги те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, з метою дотримання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд приходить до висновку про застосування до нього стягнення у виді штрафу в мінімальних межах, встановлених санкцією ч. 3 ст. 471 МК України, тобто в розмірі 5100 (п'ять тисяч сто) гривень з конфіскацією предметів правопорушення.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність, у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли. Документів, про наявність у ОСОБА_1 щодо звільнення сплати судового збору, матеріали справи не містять.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особа, яку притягнуто до адміністративної відповідальності сплачує судовий збір за ставкою 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. ст. 3, 196, 197, 471, 522, 524-529 МК України, -
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у порушенні митних правил, передбачених ч. 3 ст. 471 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 300 (трьохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень, з конфіскацією товарів, вилучених згідно протоколу про порушення митних правил №0741/50000/24 від 10.07.2024 року.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Н.Л. Кузьменко