Справа №766/18083/24
н/п 1-кс/766/10361/24
17 грудня 2024 року
Слідчий суддя Херсонського міського суду Херсонської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши клопотання заступника начальника СВ Відділу поліції № 2 Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Херсонської окружної прокуратури Херсонської області ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю у кримінальному провадженні № 12024231020000670 від 20.07.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України,
встановила:
Слідчий у кримінальному провадженні за погодженням з прокурором звернулася до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів з можливістю вилучення їх оригіналів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
Обґрунтування клопотання:.
У провадженні СВ ВП №2 Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області перебуває кримінальне провадження №12024231020000670 від 20.07.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України за підозрою ОСОБА_5 .
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до Наказу ІНФОРМАЦІЯ_1 від 29.05.2020 № 349-К ОСОБА_5 призначено на посаду директора ІНФОРМАЦІЯ_2 (адреса: АДРЕСА_2 , номер в ЄДЕБО - 143627).
Згідно з умовами трудового контракту, укладеного 29.05.2020 між ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 , до компетенції керівника закладу входить: прийняття рішень щодо діяльності закладу в межах повноважень, визначених законодавством та строковим трудовим договором, зокрема розпорядження в установленому порядку майном закладу та його коштами; видання відповідно до своєї компетенції наказів і контроль за їх виконанням; організація фінансово-господарської діяльності закладу в межах затвердженого кошторису; організація документообігу, бухгалтерського обліку та звітності згідно з вимогами законодавства.
Крім того, відповідно до посадової інструкції директора ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 здійснює заходи щодо раціонального, ефективного і цільового використання коштів бюджету, оприлюднення на вебсайті кошторису і фінансового звіту про надходження та використання всіх отриманих коштів. Також директор несе відповідальність за фінансово-господарську діяльність закладу загальної середньої освіти.
Таким чином, ОСОБА_5 , займаючи посаду директора ІНФОРМАЦІЯ_2 , виконувала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, та згідно з приміткою 1 ст. 364, ч. 3 ст. 18 КК України є службовою особою, відповідно до ст. ст. 3, 22 Закону України «Про запобігання корупції» особою, прирівняною до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, якій заборонено використовувати свої службові повноваження та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, зокрема використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах, а також відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України зобов'язана діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Водночас пунктом 13 ч. 1 ст. 2 Бюджетного Кодексу України передбачено, що видатки бюджету - кошти, спрямовані на виконання бюджетних програм, передбачених відповідним бюджетом.
Відповідно до ч. 3 ст. 26 Бюджетного Кодексу України контроль за дотриманням бюджетного законодавства, спрямований на забезпечення ефективного і результативного управління бюджетними коштами, здійснюється на всіх стадіях бюджетного процесу його учасниками, а також забезпечує досягнення економії бюджетних коштів, їх цільового використання, ефективності і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів шляхом прийняття обґрунтованих управлінських рішень.
ОСОБА_5 достеменно було відомо про факт захоплення 01.03.2024 м. Херсона збройними силами РФ, а також те, що на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президенту України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався в установленому законом порядку.
Водночас ОСОБА_5 , переслідуючи прямий умисел, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, діючи з використанням службового становища на прийняття відповідних рішень, з метою безпідставного обернення коштів місцевого бюджету на користь інших осіб, здійснила їх розтрату.
З цією метою, але не пізніше 11.07.2022 (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено) ОСОБА_5 , зловживаючи своїм службовим становищем особи, уповноваженої на видання наказів про преміювання, в порушення вимог пунктів 1, 2, 3, 5 Положення про преміювання працівників, затвердженого як Додаток № 3 до Колективного договору між адміністрацією та трудовим колективом « ІНФОРМАЦІЯ_3 на 2020-2025 роки, якими визначено вид, розмір та підстави для преміювання, перебуваючи у м. Херсоні (більш точне місце досудовим розслідування не встановлено), усвідомлюючи відсутність законних на те підстав у зв'язку із зупиненням роботи керованого закладу через окупацію міста, видала наказ № 79-К «Про преміювання працівників», відповідно до якого премійовано 23 працівників.
Після цього наказ передано для виконання до ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі якого нарахована та 10 серпня 2022 року безпідставно виплачена премія наступним працівникам зазначеного закладу - ОСОБА_6 (60 000 грн), ОСОБА_7 (60 000 грн), ОСОБА_8 (2 000 грн), ОСОБА_9 (60 000 грн), ОСОБА_10 (2 000 грн), ОСОБА_11 (60 000 грн), ОСОБА_12 (1 000 грн), ОСОБА_13 (1 000 грн), ОСОБА_14 (2 000 грн), ОСОБА_15 (1 000 грн), ОСОБА_16 (1 000 грн), ОСОБА_17 (60 000 грн), ОСОБА_18 (1 000 грн), ОСОБА_19 (2 000 грн), ОСОБА_20 (60 000 грн), ОСОБА_21 (20 000 грн), ОСОБА_22 (4 000 грн), ОСОБА_23 (2 000 грн), ОСОБА_24 (1 000 грн), ОСОБА_25 (1 000 грн), ОСОБА_26 (1 000 грн), ОСОБА_27 (20 000 грн), ОСОБА_28 (1 000 грн).
Відповідно до висновку судово-економічної експертизи від 24.09.2024 № 24-4165 встановлено безпідставне нарахування премії працівникам « ІНФОРМАЦІЯ_3 з нарахуванням на фонд оплати праці в загальній сумі 516 060 грн за період з 01.07.2022 по 31.08.2022.
Унаслідок умисних протиправних дій ОСОБА_5 вчинено розтрату коштів місцевого бюджету, чим завдано майнову шкоду ІНФОРМАЦІЯ_4 на вказану суму.
Таким чином, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України - розтрата чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене в умовах воєнного стану.
22.10.2024 ОСОБА_5 повідомлено про підозру, де ОСОБА_5 своєю рукою зазначила, що з викладеним не згодна, на теперішній час ніякі покази не надає.
Важливе значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні має наказ № 79-К «Про преміювання працівників», відповідно до якого премійовано 23 працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 , який став підставою для безпідставного нарахування та виплати премії.
На теперішній час виникла необхідність в проведенні судової почеркознавчої експертизи з метою встановлення факту підписання наказу №79-К саме ОСОБА_5 , в зв'язку з чим необхідним являється вилучення саме оригіналу наказу №79-К від 11.07.2022.
Вищевказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, є документальними доказами факту його підписання саме ОСОБА_5 або іншою особою, тому необхідно отримати тимчасовий доступ до вищевказаних документів, які зберігаються в ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Доводи сторін кримінального провадження.
Слідчий в судове засідання не з'явилася, просила суд розглядати справу у її відсутності.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_1 у судове засідання не викликався на підставі ч.2 ст. 163 КПК України.
Згідно положень ч.4 ст. 107 КПК України фіксування розгляду за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалось.
Мотивація суду:
Вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання є обґрунтованим, внаслідок чого підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно приписів ч.1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом.
Враховуючи обставини кримінального правопорушення, викладені у клопотанні, а також те що є можливість використання як доказів відомостей, що містяться у документах, які знаходяться у володінні банківської установи, та не можливо іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою зазначених відомостей, то слідчий суддя вважає за необхідне надати дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, із можливістю вилучити (здійснити виїмку) документів.
Разом з цим, слідчий у своєму клопотанні просить суд надати доступ до речей і документів з можливістю вилучення їх оригіналів, оскільки зазначені документи мають бути використані під час проведення почеркознавчої експертизи, в ході якої будуть дослідженні їх оригінали та надана оцінка щодо належності особі підпису у документі.
Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Зважаючи на те, що для проведення вищевказаної почеркознавчої експертизи експертам має бути надано доступ до оригіналів документів, які підлягатимуть дослідженню, в цій частині клопотання також підлягає задоволенню.
Досудове розслідування здійснюється визначеною групою слідчих та дізнавачів, до складу якої входить і слідчий, який звернувся із зазначеним клопотанням. Тимчасовий доступ до речей і документів надається виключно слідчим та дізнавачам, які є стороною кримінального провадження.
Враховуючи, що в інший спосіб дані документи (інформацію) отримати неможливо, керуючись положеннями ст.ст. 2, 40, 131, 132, 159, 160, 162 КПК України, слідчий суддя,
постановила:
Клопотання слідчого задовольнити.
Надати слідчому у кримінальному провадженні СВ Відділу поліції №2 Херсонського районного управління поліції ГУНП в Херсонській області ОСОБА_3 доступ до речей і документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю отримання оригіналів документів, а саме: наказу № 79-К від 11.07.2022 «Про преміювання працівників» ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвала підлягає негайному виконанню особою, яка відповідальна з її виконання.
Ухвала може бути пред'явлена до виконання протягом двох місяців з дня її проголошення.
Попередити відповідальну особу про наслідки невиконання ухвали слідчого судді передбачені ст. 166 КПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1