Постанова від 16.12.2024 по справі 500/4386/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2024 року

м. Київ

справа №500/4386/22

адміністративне провадження № К/990/10697/23

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Коваленко Н.В.,

розглянув у письмовому провадженні

касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області

на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 03 січня 2023 року (суддя Мартиць О.І.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 березня 2023 року (колегія у складі суддів Шевчук С.М., Кухтея Р.В., Шинкар Т.І.)

у справі № 500/4386/22

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

І. ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

1. У грудні 2022 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивачка) звернулася до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - ГУ ПФ України в Тернопільській області; відповідач), у якому просила:

- визнати неправомірними дії ГУ ПФ України у Тернопільській області щодо відмови в перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV) з 01.03.2021, застосовуючи показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018, 2019, 2020 роки;

- зобов'язати ГУ ПФ України у Тернопільській області здійснити з 01.03.2021 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV, застосовуючи показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018, 2019, 2020 роки.

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

2. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 , 1954 року народження, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

3. 03.09.2002 позивачці призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

4. З 01.03.2021 проведено перерахунок пенсії за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV та застосовано показник середньої заробітної плати, що використовувався для призначення пенсій станом на жовтень 2017 року (за 2014 - 2016 роки).

5. 24.10.2022 позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2018, 2019, 2020 роки.

6. Листом від 02.11.2022 на звернення позивачки про перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки відповідно до частини другої статті 40 Закону №1058-IV відповідач повідомив, що пенсія перерахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства та що відсутні правові підстави для проведення розрахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2018 - 2020 роки).

7. У цьому листі відповідач також зазначив, що згідно статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

8. Пунктом 4-7 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що особам, пенсії яким призначені, зокрема, відповідно до Закону України "Про державну службу", розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійної справи.

9. Відповідно до пункту 4-3 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01 жовтня 2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки.

10. Відповідно до документів, наявних у пенсійній справі, з 01.03.2021 пенсію за віком перераховано згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

11. Оскільки пенсія за віком уже призначалася раніше, то при проведенні перерахунку з 01.03.2021 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовано показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час перерахунку пенсій з 01.03.2021 - 5426,60 грн.

12. Не погодившись із такими діями відповідача, позивачка звернулася до суду.

ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН

13. Позивачка покликалася на те, що у випадку, коли особі призначено пенсію згідно з Законом України "Про державну службу", а згодом призначено новий вид пенсії - пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", то при обчисленні розміру пенсії має застосовуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом.

14. Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог. Покликався на те, що при переведенні на пенсію за віком на загальних підставах з інших видів пенсійного забезпечення при обчисленні пенсії застосовується той показник середньої заробітної плати по Україні, який застосовувався при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії. Для застосування при обчисленні пенсії позивача за віком показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за три календарні роки, що передують рокові звернення за призначенням пенсії за віком, за 2018-2020 роки підстави відсутні.

15. Також відповідач звертав увагу, що позивачка пропустила строк звернення до суду з цими позовним вимогами.

ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

16. Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 03.01.2023, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.03.2023, позов задоволено.

17. Суд першої інстанції виходив з того, що, отримуючи пенсію за Законом України "Про державну службу", позивачка не користувалася жодним із видів пенсій, передбачених Законом №1058-IV. Тому призначення позивачці з 01.03.2021 пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV є призначенням пенсії вперше.

У випадку, коли особі було призначено пенсію згідно із Законом України "Про державну службу", а у згодом призначено новий вид пенсії - пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", то при обчисленні розміру пенсії має застосовуватися показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом.

При призначенні позивачці з 01.03.2021 пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV підлягає застосуванню показник середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2018, 2019, 2020 (три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії), згідно частини другої статті 40 цього Закону.

Покликання відповідача на правові висновки Великої Палати Верховного Суду у справі №510/1286/16-а від 24.12.2020 стосовно пропуску позивачкою строку звернення до суду за захистом своїх прав суд вважав не релевантними до спірних правовідносин, оскільки у зазначеній справі надано правовий висновок щодо застосування статей 87, 98 Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення", а до спірних правовідносин підлягає застосуванню положення статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З огляду на це, покликання відповідача на порушення позивачкою строку звернення до суду за захистом порушеного права є необґрунтованим.

V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

18. ГУ ПФ України в Тернопільській області у касаційній скарзі просить скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове - про відмову у задоволенні позову.

19. Як на підставу касаційного оскарження відповідач покликається на те, що суди попередніх інстанцій вирішили спір без врахування висновку Верховного Суду щодо застосування норм права, викладеного у постанові від 29.11.2022 у справі № 560/4589/21. Позивачку з 01.03.2021 переведено з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ "Про державну службу" (далі - Закон № 3723-ХІІ), на пенсію за віком, призначену за Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV), тому показник середньої заробітної плати має бути незмінним. Позивачка пропустила строк звернення до суду із цим позовом.

20. Ухвалою Верховного Суду від 10.05.2023 відкрито касаційне провадження.

21. Позивачка у відзиві заперечує проти задоволення касаційної скарги, покликається на законність судових рішень. Зазначає, що призначення їй пенсії за нормами Закону України "Про державну службу" не регулювалося Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а є спеціальною пенсією для державних службовців.

Отримуючи пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", позивачка не користувалася жодним із видів пенсій, передбачених Законом № 1058-IV, а тому призначення з 01.03.2021 пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV, є призначенням пенсії вперше.

VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

22. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги та дійшов такого висновку.

23. Спір у цій справі виник у зв'язку з відмовою Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області здійснити перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки (2018- 2020 роки) відповідно до частини другої статті 40 Закону №1058-IV.

24. Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) визначені принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

25. З 01.03.2021 пенсію позивачки визначено відповідно до норм Закону Закон №1058-IV у відповідній редакції, статтею 9 якого встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2)пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

26. Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором (частина 1 статті 10 Закону №1058-IV).

27. З 11.10.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII, яким розділ XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV доповнено пунктами 4-3, 4-7 такого змісту:

« 4-3. Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень;

4-7. Особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до Законів України «Про Кабінет Міністрів України», «Про державну службу», «Про Національний банк України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про судоустрій і статус суддів», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.»

28. Отже, пунктами 4-3 та 4-7 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV передбачено автоматичне (без звернення пенсіонера) переведення осіб, яким пенсія була призначена відповідно до спеціальних законів, зокрема Закону №3723-XII, на пенсію на загальних умовах за Законом №1058-IV, якщо розмір пенсії, розрахований відповідно до пункту 4-3 зазначеного Закону, перевищує розмір пенсії, яку особа отримує за спеціальним Законом №3723-XII.

При цьому законом визначено, що пенсії перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Отже, застосування середньої заробітної плати саме за ці роки (2014 - 2016) є невід'ємною умовою перерахунку.

29. Разом з тим, відповідно до абзацу 2 пункту 4-7 Розділ XV Прикінцеві положення Закону №1058-IV особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах цього Закону, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію/щомісячне довічне грошове утримання за нормами законів України, зокрема, «Про державну службу», із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява, що не позбавляє позивача права у випадку незгоди з розміром перерахованої пенсії повернутись до попереднього способу розрахунку такої за нормами Закону України «Про державну службу».

30. Позивачка з такою заявою не зверталася, тобто погодилася з автоматичним переведенням її на пенсію за Законом №1058-IV.

31. Водночас позивачка вважає, що коли особі призначено пенсію згідно з Законом України «Про державну службу», а у подальшому призначено новий вид пенсії - пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то при обчисленні розміру пенсії має застосовуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом.

32. З цього приводу колегія суддів зазначає, що згідно з частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

33. Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, позивачку з 01.03.2021 автоматично переведено на пенсію за віком згідно з Законом №1058-IV та застосовано показник середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки, який було передбачено приписами п. 4-7 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV.

34. Отже, приписами п. 4-7 Прикінцевих положень Закону у редакції, яка набрала чинності з 11.10.2017, однак застосовується з 01.10.2017, прямо передбачено переведення на пенсію за віком згідно з Законом №1058-IV, а не призначення нової. Перерахунок пенсії у такому випадку має здійснюватися на основі п. 4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV, при умові, що пенсія була призначена до 01.10.2017.

35. При цьому не можна застосовувати показник середньої заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, як це передбачено статтею 40 Закону №1058-IV, оскільки автоматичне переведення не передбачає нового призначення пенсії на загальних підставах.

36. Таким чином, доводи касаційної скарги щодо порушення судами норм матеріального права знайшли своє підтвердження під час перегляду судом касаційної інстанції оскаржуваних судових рішень.

37. Відповідно до статті 351 КАС України суд скасовує судове рішення повністю або частково і ухвалює нове рішення у відповідній частині або змінює його, якщо таке судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права або порушенням норм процесуального права.

38. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

39. Оскільки, Судом було установлено неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права, то касаційна скарга підлягає задоволенню, оскаржувані судові рішення - скасуванню з ухваленням у справі нового судового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 351, 356, 359 КАС України, Суд -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області задовольнити.

Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 03 січня 2023 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 березня 2023 року у справі № 500/4386/22 скасувати.

Прийняти нову постанову. У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не оскаржується.

Суддя В.М. Кравчук

Суддя А.А. Єзеров

Суддя Н.В. Коваленко