ЄУН: 336/4076/24
Провадження №: 3/336/7415/2024
Іменем України
17 грудня 2024 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Дацюк О.І., розглянувши матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 173-2 ч. 1 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешкає у АДРЕСА_1 ,-
До Шевченківського районного суду м. Запоріжжя, після доопрацювання, надійшли матеріали справи з протоколом про адміністративне правопорушення за ст. 173-2 ч. 1 КУпАП, складеним щодо ОСОБА_1 .
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, 17.04.2024 року приблизно о 02.00 годині ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно дружини ОСОБА_2 , а саме погрожував фізичною розправою, ображав та принижував, чим завдав шкоди її психологічному здоров'ю.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності двічі викликався до суду шляхом направлення смс-повістки, яку не отримав через те, що абонент тимчасово недоступний.
Стаття 256 КУпАП вказує, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Відповідальність за ст. 173-2 ч. 1 КУпАП передбачена за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» №2220-VIII від 07.12.2017 року,
домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 надасть пояснення при розгляді справи.
Згідно з письмовими поясненнями ОСОБА_2 , 17.04.2024 року приблизно о 02.00 годині ночі до них прийшов її чоловік та на фоні ревнощів почав забирати телефон, бабуся зробила виклик на 102, оскільки боялась, що вони почнуть битися. Конфлікт було вичерпано самостійно, претензій до чоловіка немає. Після їх розмови він пішов у невідомому напрямку.
Відповідно до роз'яснень, наведених у п. п. 11, 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення" N 11 від 17.10.2014 року, суди не повинні ігнорувати факти недотримання встановлених КУпАП вимог, що призвели до порушення строків накладення адміністративного стягнення. Ураховуючи, що КУпАП не передбачено можливості винесення будь-якого процесуального документа за такі дії, судам слід реагувати, надсилаючи листи відповідним організаціям і посадовим особам, які можуть звернути увагу на зазначені факти. Норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог КУпАП вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
За ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Статтею 277 ч. 2 КУпАП встановлено, що справи про адміністративні правопорушення, передбачені, у тому числі, статтею 173-2 розглядаються протягом доби.
Натомість, явка особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, до суду одночасно з направленням протоколом про адміністративне правопорушення, забезпечена не була.
Для застосування примусового приводу особи, яка притягається до адміністративної відповідальності підстави відсутні, оскільки матеріали справи не містять наявного підтвердження отримання ним повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в судове засідання не з'явились, при цьому, ОСОБА_1 не надав жодних пояснень по суті порушення, а письмові пояснення потерпілої не узгоджуються зі складом адміністративного правопорушення, викладеним у протоколі, тому встановити всі обставини справи шляхом допиту осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення через їх неявку в судове засідання неможливо.
Враховуючи вищевикладене, суд позбавлений можливості розглянути справу та приходить до висновку про повернення її для доопрацювання та оформлення протоколу про адміністративне правопорушення у відповідності до вимог чинного законодавства.
На підставі викладеного, -
Адміністративну справу щодо ОСОБА_1 за ст. 173-2 ч. 1 КУпАП повернути до ВП №3 Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області для доопрацювання та оформлення протоколу про адміністративне правопорушення у відповідності до вимог чинного законодавства.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.І. Дацюк