справа №380/12144/23
з питань визнання протиправними дій,
вчинених на виконання рішення суду
13 грудня 2024 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сидор Н.Т., розглянувши у письмовому провадженні заяву позивача про протиправність дій відповідача, вчинених на виконання рішення суду, в адміністративній справі №380/12144/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
на розгляді Львівського окружного адміністративного суду надійшла перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 04.10.2023 у справі №380/12144/23 позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області щодо зазначення у довідці від 09.05.2023 №46-ДВ/5807 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 премії у розмірі 14% посадового окладу; зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області підготувати та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 із зазначенням премії у середньому розмірі, що фактично виплачена за січень 2023 року за відповідною посадою у тому державному органі, звідки ОСОБА_1 звільнився на пенсію; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
До суду надійшла заява позивача про протиправність дій Головного управління ДСНС України у справі №380/12144/23. У заяві вказує, що на виконання вказаного рішення було виготовлено довідку №235-ДВ/5807 від 11.07.2024 про розмір грошового забезпечення, у якій було зазначено надбавку за особливі умови служби та премію без зазначення їх відсоткового значення. Для забезпечення належного виконання судового рішення позивач звернувся до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції. Втім, на виконання вимог державного виконавця відповідач формує довідки про розмір грошового забезпечення, які не відповідають резолютивній частині рішення. Наведене зумовило звернення до суду із цією заявою, у якій просить визнати протиправними дії відповідача щодо невиконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.10.2023 у справі №380/12144/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області та зобов'язати відповідача вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню виконання рішення Львівського окружного адміністративного №380/12144/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про зобов'язання Головного управління ДСНС у Львівській області підготувати та надати до Головного управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 із зазначенням премії у середньому розмірі, що фактично виплачені за січень 2023 року за відповідною посадою у тому державному органі, звідки ОСОБА_1 звільнився на пенсію; для виконання судового рішення у справі №380/12144/23 Головному управлінню ДСНС України у Львівській області та подачі звіту до суду встановити десятиденний термін.
Вирішуючи подану заяву, суд виходить з такого.
За змістом ст. 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є обов'язковість судового рішення.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Одним з основних засад/принципів адміністративного судочинства, згідно з п. 5 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є обов'язковість судового рішення.
Відповідно до статей 14, 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Частиною 2 ст. 370 КАС України визначено, що невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Частиною 2 ст. 372 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Процесуальним законом встановлено порядок виконання судових рішень в адміністративних справах та визначено певну послідовність дій, які необхідно вчинити для того, щоб зобов'язати відповідача належним чином виконати рішення суду.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Аналіз зазначених норм свідчить, що є наступні види судового контролю за виконанням судового рішення, такі як зобов'язання суб'єкта владних повноважень не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу за невиконання судового рішення (стаття 382 КАС України) та визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (стаття 383 КАС України).
Верховний Суд у постанові від 20 лютого 2019 року у справі №806/2143/15 (адміністративне провадження № К/9901/5159/18) звернув увагу на те, що зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечити належне виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Судом встановлено, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 04.10.2023 у справі №380/12144/23 зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області підготувати та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 із зазначенням премії у середньому розмірі, що фактично виплачена за січень 2023 року за відповідною посадою у тому державному органі, звідки ОСОБА_1 звільнився на пенсію.
На виконання вказаного рішення Львівським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №380/12144/23 від 26.08.2024.
При цьому, важливо вкотре наголосити, що невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом (ч. 3 ст. 14 та ч. 2 ст. 370 КАС України).
Отже, рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи.
Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII.
Суд наголошує, що завершальною стадією судового провадження з примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) є виконавче провадження (стаття 1 Закону України «Про виконавче провадження»).
При цьому, у разі відсутності добровільного виконання судових рішень, приписами Закону України «Про виконавче провадження» врегульований порядок дій та заходів, що спрямовані на примусове виконання таких рішень.
Вказаний порядок встановлений ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження», зокрема в ч. 1 цієї статті зазначено, що за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
Частиною 2 ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.
У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
З наведених вище норм Закону України «Про виконавче провадження» бачимо, що державний виконавець має монополію на виконання судового рішення, адже Закон наділяє його під час виконання судових рішень певними важелями впливу на боржника, який не виконує судове рішення у встановлений строк.
Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 30.09.2024 №76159398 відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №380/12144/23 від 26.08.2024.
Листом від 10.10.2024 Головне управління ДСНС у Львівській області повідомило про виконання рішення та надало довідку ГУ ДСНС у Львівській області 11.07.2024 №235-ДВ/5807.
23.10.2024 державним виконавцем сформовано вимогу, у якій вказує наступне:
«Щодо наданої Вами довідки №235-ДВ/5807 від 11.07.2024, то тут необхідно зазначити наступне:
- форма довідка заповнена з порушенням вимог додатку 2 до Порядку №45 (в графі % не зазначенні відсоткового значення надбавки за особливі умови проходження служби та премії, що не дозволяє провести правильний розрахунок грошового еквіваленту зазначених складових грошового забезпечення);
- зазначення в довідці розмір премії не відповідає розміру визначеного наказом №55 від 13.02.2023 до фактичної виплати, що суперечить вимогам абз. 5 п. 5 Порядку №45;
- розмір надбавки за особливі умови проходження служби було безпідставно зменшено без надання відповідних пояснень такого зменшення».
Відтак, вказаною вимогою державний виконавець вимагає підготувати та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, а також надіслати до відома державного виконавця нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із урахуванням та усуненням вищезазначених у Вимозі недоліків.
Листом від 07.11.2024 №5805-7127/5814 «Про виконання вимоги», у якому вказує, що питання, зазначені у вимозі державного виконавця від 23.10.20254 є предметом розгляду судової справи №380/16287/24, в якій винесено рішення від 29.10.2024, що не набрало законної сили.
Постановою державного виконавця від 14.11.2024 ВП №76159398 за невиконання рішення накладено на Головне управління Державної служби України з надзвичайний ситуацій у Львівській області штраф на користь держави у розмірі 5100,00 грн.
Листом від 27.11.2024 №5801-7500/5807 Головне управління ДСНС у Львівській області проінформувало, що кошти у сумі 5100,00 грн перераховано на користь держави. Також зазначено, що на виконання пункту 2 Постанови Головним управління листом від 26.11.2024 №5801-7475/2807 направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку 25.11.2024 №400-ДВ/5807 із зазначення відсоткового розміру додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.01.2023, для перерахунку пенсії.
Позивач вказує, що у такій довідці протиправно зазначено розмір пенсії 170% замість належного розміру - 261%, тому просить визнати протиправними дії відповідача щодо невиконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.10.2023 у справі №380/12144/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області та зобов'язати відповідача вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню виконання рішення Львівського окружного адміністративного №380/12144/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про зобов'язання Головного управління ДСНС у Львівській області підготувати та надати до Головного управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 із зазначенням премії у середньому розмірі, що фактично виплачені за січень 2023 року за відповідною посадою у тому державному органі, звідки ОСОБА_1 звільнився на пенсію.
Втім, суд наголошує на тому, що примусове виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.10.2023 у справі №380/12144/23 здійснюється у виконавчому провадженні №76159398, в межах якого виконавцем вживаються заходи, передбачені Законом України «Про виконавче провадження», спрямовані на належне виконання судового рішення.
Отож, примусовий порядок виконання рішення ще не завершений, оскільки дії відповідача щодо належного виконання рішення перевіряються відповідним органом Державної виконавчої служби, та без надання належної оцінки цим органом суд не може стверджувати, що встановлені законом заходи примусового виконання рішення суду наразі є вичерпаними.
Відтак станом на день подання представником позивача заяви, що розглядається, судом не встановлено, що загальний порядок виконання судового рішення не дав очікуваного результату.
Отже, подана позивачем заява є передчасною та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 241, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні заяви позивача про протиправність дій відповідача, вчинених на виконання рішення суду, в адміністративній справі №380/12144/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвалу може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції відповідно до ст. ст. 293-297 КАС України.
Суддя Сидор Н.Т.