вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
10.12.2024м. ДніпроСправа № 904/4200/24
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Мельниченко І.Ф. за участю секретаря судового засідання Лєшукової Н.М., розглянув спір
за позовом Запорізького комунального підприємства міського електротранспорту "Запоріжелектротранс", м. Запоріжжя
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12", м. Дніпро
про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 136 003,04 грн.
Представники:
від позивача КУЗЬМІНА В.О.
від відповідача не з'явився
Запорізьке комунальне підприємство міського електротранспорту "Запоріжелектротранс" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом, в якому просить визнати недійсними додаткові угоди № 2 від 28.01.2021, № 3 від 29.01.2021, № 4 від 01.02.2021, № 5 від 01.02.2021 до договору № 392 на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів від 04.12.2020 та стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12" надмірно сплачені грошові кошти в розмірі 136 003,04 грн.
Судові витрати позивач просить покласти на відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що додаткові угоди № 2 від 28.01.2021, № 3 від 29.01.2021, № 4 від 01.02.2021 та № 5 від 01.02.2021 до договору № 392 від 04.12.2020 укладено всупереч вимогам Закону України "Про публічні закупівлі", що відповідно до частини першої статті 215 Цивільного кодексу України є підставою для визнання їх недійсними та повернення надмірно сплачених грошових коштів в сумі 136 003,04 грн., отриманих відповідачем на їх виконання.
У межах визначеного законом строку, відповідачу була надана можливість скористались своїм правом на подання відзиву з документальним обґрунтуванням.
Відповідач відзив на позов не надав.
Відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Ухвалою від 30.09.2024 позовну заяву Запорізького комунального підприємства міського електротранспорту "Запоріжелектротранс" залишено без руху у зв'язку з тим, що остання подана без додержання вимог, викладених у статтях 164, 172 Господарського процесуального кодексу України.
01.10.2024 через систему "Електронний суд" до суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків, у зв'язку з чим господарським судом відкрито провадження у справі № 904/4200/24, її розгляд вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 29.10.2024, про що постановлено ухвалу від 07.10.2024.
08.10.2024 через систему "Елктронний суд" до суду від позивача надійшла заява про проведення судового засідання в режимі відеоконференції через підсистему відеоконференцзв'язку ЄСІТС, яка господарським судом задоволена, про що постановлено ухвалу від 09.10.2024.
Ухвалою від 29.10.2024 господарським судом відкладено підготовче засідання до 19.11.2024.
18.11.2024 через систему "Електронний суд" до суду від позивача надійшла заява про проведення засідання без участі представника останнього.
Крім того, у зазначеній вище заяві позивач просить провести наступне засідання в режимі відеоконференції через підсистему відеоконференцзв'язку ЄСІТС.
Під час підготовчого провадження господарським судом вирішені питання, визначені частиною 2 статті 182 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку з чим господарський суд завершив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті на 10.12.2024, про що постановив ухвалу від 19.11.2024.
Крім того, вказаною вище ухвалою господарським судом задоволено клопотання Запорізького комунального підприємства міського електротранспорту "Запоріжелектротранс" про участь у судовому засіданні у режимі відеоконференції, з використанням підсистеми відеоконференцзв'язку ЄСІТС.
Представник відповідача в судове засідання, що відбулось 10.12.2024, не з'явився, причини неявки суду не повідомив.
З метою повідомлення відповідача про розгляд справи № 904/4200/24, на адресу останнього, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, надсилались ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 07.10.2024, 29.10.2024 та від 19.11.2024.
Конверти із зазначеними вище ухвалами повернуто до суду відділенням поштового зв'язку з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".
Відповідно до частини 7 статті 120 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.
У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають електронного кабінету та яких неможливо сповістити за допомогою інших засобів зв'язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає чи не перебуває.
Враховуючи наведене, оскільки відповідачем не повідомлено суд про зміну місцезнаходження та не забезпечено внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, суд дійшов висновку, що неотримання відповідачем листів з ухвалами суду та повернення їх до суду з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою" є наслідком свідомого діяння (бездіяльності) відповідача щодо їх належного отримання, тобто, є власною волею відповідача.
За приписами пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітка про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відтак, в силу положення пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України, день невдалої спроби вручення поштового відправлення за адресою місцезнаходження відповідача, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу ухвали суду, зокрема, про відкриття провадження у справі.
У даному випаду судом також враховано, що за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з частинами 1, 2 статті 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (частина 1 статті 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись, зокрема, з ухвалою про відкриття провадження у справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Судом враховано, що в силу вимог частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
10.12.2024 у судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення (стаття 240 Господарського процесуального кодексу України).
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд, -
Предметом доказування у цій справі є обставини щодо наявності підстав для визнання додаткових угод недійсними та для стягнення надмірно сплачених грошових коштів, одержаних на їх виконання.
Запорізьким комунальним підприємством міського електротранспорту "Запоріжелектротранс" у 2020 проведено відкриті торги по закупівлі (UA-2020-10-30-002637-b) товарів ДК 021:2015:09120000-6: Газове паливо.
За результатами торгів Споживачем з переможцем відкритих торгів ТОВ "Екотехноінвест" (Постачальником), яке в подальшому змінило найменування на ТОВ "Квінтіс Пром 12", 04.12.2020 укладено договір № 392 на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів (далі - Договір).
Відповідно до пункту 1.1. зазначеного Договору Постачальник зобов'язався передати у власність Споживачу протягом січня-грудня 2021 природний газ (далі - газ), а Споживач - прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені Договором.
Обсяг постачання газу на січень-грудень 2021 - 160 000 куб.м (пункт 1.2. Договору).
Згідно з пунктом 1.3. Договору планові обсяги постачання газу по місяцях:
- січень - 30 тис.куб.м;
- лютий - 30 тис.куб.м;
- березень - 30 тис.куб.м;
- квітень - 5 тис.куб.м;
- жовтень - 5 тис.куб.м;
- листопад - 30 тис.куб.м;
- грудень - 30 тис.куб.м.
Згідно з пунктом 3.1. Договору ціна газу становить 4 138,33 грн. за 1 000 куб.м, крім того ПДВ 827,67 грн., всього з ПДВ - 4 966,00 грн.
Загальна ціна цього Договору становить 794 560,00 грн., у т.ч. ПДВ 20% - 132 426,67 грн. згідно тендерної пропозиції (пункт 3.2.).
Ціна газу зазначена з урахуванням коефіцієнту, який враховує період замовлення потужності, що застосовується до тарифів на послуги транспортування природного газу для внутрішніх точок входу і виходу в/з газотранспортну(ої) систему(и) на регуляторний період 2020-2024 роки, який затверджений постановою НКРЕКП від 24.12.2019 № 3013.
Відповідно до пунктів 3.3. - 3.7. Договору його ціна може бути зменшена за взаємною згодою сторін, залежно від реального фінансування видатків споживача.
Ціна договору, зазначена у п. 3.2. Договору, включає всі необхідні податки, збори та обов'язкові платежі.
Ціна, зазначена в п. 3.2. Договору, може змінюватись протягом дії Договору у випадках, передбачених діючим законодавством. Зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткової угоди до цього Договору.
Сторони домовились, що ціна газу, розрахована відповідно до пункту 3.2. цього Договору, застосовується сторонами при складанні актів приймання-передачі газу та розрахунках за цим Договором.
Місячна вартість газу визначається як добуток ціни газу та загального обсягу фактично поставленого (спожитого) газу, визначеного згідно з Розділом ІІ цього Договору.
Пунктом 12.1. встановлено, що цей Договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення печатками (за наявності) сторін і діє в частині постачання газу до 31.12.2021, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.
У подальшому, Додатковою угодою № 1 від 27.01.2021 сторони дійшли згоди змінити ціну за одиницю товару без збільшення суми Договору відповідно зменшивши обсяг закупівлі та внести зміни до пунктів 1.2., 1.3., 3.1. та 3.2. до Договору № 342 від 04.12.2020.
Так, вказаною додатковою угодою пункти 1.2., 1.3., 3.1. та 3.2. Договору викладено в наступній редакції:
"1.2. Обсяг постачання газу на січень-грудень 2021 - 145 400 куб.м.
1.3. Планові обсяги постачання газу по місяцях:
- січень - 25,51258 тис.куб.м;
- лютий - 28,48742 тис.куб.м;
- березень - 27 тис.куб.м;
- квітень - 5 тис.куб.м;
- жовтень - 5 тис.куб.м;
- листопад - 27 тис.куб.м;
- грудень - 27,4 тис.куб.м.
3.1. Ціна газу становить 4 552,17 грн. за 1 000 куб.м, крім того ПДВ 910,43 грн., всього з ПДВ - 5 462,60 грн.
3.2. Загальна ціна цього Договору становить 794 262,04 грн., у т.ч. ПДВ 20% - 132 377,01 грн.".
Крім того, пунктом 4 Додаткової угоди визначено, що відповідно до ч. 3 ст. 631 ЦК України, умови даної угоди розповсюджуються на відносини, які виникли з 01.01.2021 року.
Додатковою угодою № 2 від 28.01.2021 сторони дійшли згоди змінити ціну за одиницю товару без збільшення суми Договору відповідно зменшивши обсяг закупівлі та внести зміни до пунктів 1.2., 1.3., 3.1. та 3.2. до Договору № 342 від 04.12.2020.
Так, вказаною додатковою угодою пункти 1.2., 1.3., 3.1. та 3.2. Договору викладено в наступній редакції:
"1.2. Обсяг постачання газу на січень-грудень 2021 - 132,348 куб.м.
1.3. Планові обсяги постачання газу по місяцях:
- січень - 01.01.21-03.01.21 - 1,83112 тис.куб.м; 04.01.21-31.01.21 - 23,68146 тис.куб.м;
- лютий - 26,43542 тис.куб.м;
- березень - 26 тис.куб.м;
- квітень - 4 тис.куб.м;
- жовтень - 4 тис.куб.м;
- листопад - 26 тис.куб.м;
- грудень - 20,4 тис.куб.м.
3.1. Ціна газу становить 5 007,38 грн. за 1 000 куб.м, крім того ПДВ 1 001,48 грн., всього з ПДВ - 6 008,86 грн.
3.2. Загальна ціна цього Договору становить 794 260,34 грн., у т.ч. ПДВ 20% - 132 376,58 грн.".
Крім того, пунктом 3 Додаткової угоди визначено, що відповідно до ч. 3 ст. 631 ЦК України, умови даної угоди розповсюджуються на відносини, які виникли з 04.01.2021 року.
Додатковою угодою № 3 від 29.01.2021 сторони дійшли згоди змінити ціну за одиницю товару без збільшення суми Договору відповідно зменшивши обсяг закупівлі та внести зміни до пунктів 1.2., 1.3., 3.1. та 3.2. до Договору № 342 від 04.12.2020.
Так, вказаною додатковою угодою пункти 1.2., 1.3., 3.1. та 3.2. Договору викладено в наступній редакції:
"1.2. Обсяг постачання газу на січень-грудень 2021 - 123,133 куб.м.
1.3. Планові обсяги постачання газу по місяцях:
- січень - 01.01.21-03.01.21 - 1,83112 тис.куб.м; 04.01.21-07.01.21 - 2,64619 тис.куб.м; 08.01.21-31.01.21 - 21,03527 тис.куб.м;
- лютий - 26,43542 тис.куб.м;
- березень - 26 тис.куб.м;
- квітень - 4 тис.куб.м;
- жовтень - 4 тис.куб.м;
- листопад - 26 тис.куб.м;
- грудень - 11,185 тис.куб.м.
3.1. Ціна газу становить 5 396,25 грн. за 1 000 куб.м, крім того ПДВ 1 079,25 грн., всього з ПДВ - 6 475,50 грн.
3.2. Загальна ціна цього Договору становить 794 258,19 грн., у т.ч. ПДВ 20% - 132 376,37 грн.".
Крім того, пунктом 3 Додаткової угоди визначено, що відповідно до ч. 3 ст. 631 ЦК України, умови даної угоди розповсюджуються на відносини, які виникли з 08.01.2021 року.
Додатковою угодою № 4 від 01.02.2021 сторони дійшли згоди змінити ціну за одиницю товару без збільшення суми Договору відповідно зменшивши обсяг закупівлі та внести зміни до пунктів 1.2., 1.3., 3.1. та 3.2. до Договору № 342 від 04.12.2020.
Так, вказаною додатковою угодою пункти 1.2., 1.3., 3.1. та 3.2. Договору викладено в наступній редакції:
"1.2. Обсяг постачання газу на січень-грудень 2021 - 117,657 куб.м.
1.3. Планові обсяги постачання газу по місяцях:
- січень - 01.01.21-03.01.21 - 1,83112 тис.куб.м; 04.01.21-07.01.21 - 2,64619 тис.куб.м; 08.01.21-11.01.21 - 3,01635 тис.куб.м; 12.01.21-31.01.21 - 18,01892 тис.куб.м;
- лютий - 26,43542 тис.куб.м;
- березень - 26 тис.куб.м;
- квітень - 4 тис.куб.м;
- жовтень - 4 тис.куб.м;
- листопад - 26 тис.куб.м;
- грудень - 5,709 тис.куб.м.
3.1. Ціна газу становить 5 664,44 грн. за 1 000 куб.м, крім того ПДВ 1 132,89 грн., всього з ПДВ - 6 797,33 грн.
3.2. Загальна ціна цього Договору становить 794 252,22 грн., у т.ч. ПДВ 20% - 132 375,37 грн.".
Крім того, пунктом 3 Додаткової угоди визначено, що відповідно до ч. 3 ст. 631 ЦК України, умови даної угоди розповсюджуються на відносини, які виникли з 12.01.2021 року.
Додатковою угодою № 5 від 01.02.2021 сторони дійшли згоди змінити ціну за одиницю товару без збільшення суми Договору відповідно зменшивши обсяг закупівлі та внести зміни до пунктів 1.2., 1.3., 3.1. та 3.2. до Договору № 342 від 04.12.2020.
Так, вказаною додатковою угодою пункти 1.2., 1.3., 3.1. та 3.2. Договору викладено в наступній редакції:
"1.2. Обсяг постачання газу на січень-грудень 2021 - 107,877 куб.м.
1.3. Планові обсяги постачання газу по місяцях:
- січень - 01.01.21-03.01.21 - 1,83112 тис.куб.м; 04.01.21-07.01.21 - 2,64619 тис.куб.м; 08.01.21-11.01.21 - 3,01635 тис.куб.м; 12.01.21-14.01.21 - 2,58875 тис.куб.м; 15.01.21-31.01.21 - 15,43017 тис.куб.м;
- лютий - 26,36442 тис.куб.м;
- березень - 26 тис.куб.м;
- квітень - 4 тис.куб.м;
- жовтень - 4 тис.куб.м;
- листопад - 22 тис.куб.м;
- грудень - 0 тис.куб.м.
3.1. Ціна газу становить 6 230,884 грн. за 1 000 куб.м, крім того ПДВ 1 246,18 грн., всього з ПДВ - 7 477,06 грн.
3.2. Загальна ціна цього Договору становить 794 248,43 грн., у т.ч. ПДВ 20% - 132 374,74 грн.".
Крім того, пунктом 3 Додаткової угоди визначено, що відповідно до ч. 3 ст. 631 ЦК України, умови даної угоди розповсюджуються на відносини, які виникли з 15.01.2021 року.
Водночас, ТОВ "Екотехноінвест", в обґрунтування необхідності підвищення ціни за одиницю товару, надані експертні висновки Київської торгово-промислової палати від 04.01.2021 № Ц-1/1, № Ц-1/2, № Ц-1/3, № Ц-1/4, № Ц-1/5, від 05.01.2021 № Ц-5/2, від 13.01.2021 № Ц-22/2, замовником яких значиться ТОВ "Екотехноінвест".
Так, відповідно до експертного висновку № Ц-1/1 за інформацією, що розміщена на сайті ТБ "Українська енергетична біржа", ціна на природний газ (ресурс листопада 2020, передплата) за результатами електронних біржових торгів на ТБ "Українська енергетична біржа", що відбулись 20.11.2020, становила 5 760,00 грн. з ПДВ за тис.куб.м.
Відповідно до експертного висновку № Ц-1/2 за інформацією, що розміщена на сайті ТБ "Українська енергетична біржа", ціна на природний газ (ресурс грудня 2020, передплата) за результатами електронних біржових торгів на ТБ "Українська енергетична біржа", що відбулись 10.12.2020, становила 6 480,00 грн. з ПДВ за тис.куб.м.
Відповідно до експертного висновку № Ц-1/3 за інформацією, що розміщена на сайті ТБ "Українська енергетична біржа", ціна на природний газ (ресурс січня 2021, передплата) за результатами електронних біржових торгів на ТБ "Українська енергетична біржа", що відбулись 22.12.2020, становила 7 165,51 грн. з ПДВ за тис.куб.м.
Відповідно до експертного висновку № Ц-1/4 за інформацією, що розміщена на сайті ТБ "Українська енергетична біржа", ціна на природний газ (ресурс січня 2021, передплата) за результатами електронних біржових торгів на ТБ "Українська енергетична біржа", що відбулись 29.12.2020, становила 7 721,99 грн. з ПДВ за тис.куб.м.
Відповідно до експертного висновку № Ц-1/5 за інформацією, що розміщена на сайті ТБ "Українська енергетична біржа", ціна на природний газ (ресурс січня 2021, передплата) за результатами електронних біржових торгів на ТБ "Українська енергетична біржа", що відбулись 30.12.2020, становила 8 105,88 грн. з ПДВ за тис.куб.м.
Відповідно до експертного висновку № Ц-5/2 за інформацією, що розміщена на сайті ТБ "Українська енергетична біржа", ціна на природний газ (ресурс січня 2021, передплата) за результатами електронних біржових торгів на ТБ "Українська енергетична біржа", що відбулись 05.01.2021, становила 8 590,00 грн. з ПДВ за тис.куб.м.
Відповідно до експертного висновку № Ц-22/2 за інформацією, що розміщена на сайті ТБ "Українська енергетична біржа", ціна на природний газ (ресурс січня 2021, передплата) за результатами електронних біржових торгів на ТБ "Українська енергетична біржа", що відбулись 12.01.2021, становила 9 138,59 грн. з ПДВ за тис.куб.м.
Вказані експертні висновки містять посилання на те, що вони носять інформативний характер.
Таким чином, Запорізьке комунальне підприємство міського електротранспорту "Запоріжелектротранс" вказує на те, що за весь період дії спірного договору ціна за одиницю товару змінилася з 4 966,00 грн. до 7 477,06 грн. за 1 000 куб.м, тобто зросла на 50,57%, а загальний обсяг постачання зменшився з 160 000 куб.м до 107 877 куб.м (менше на 52 123 куб.м).
Звертаючись з даним позовом до суду, позивач зазначає про те, що додаткові угоди № 2 від 28.01.2021, № 3 від 29.01.2021, № 4 від 01.02.2021, № 5 від 01.02.2021 до договору № 392 на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів від 04.12.2020, якими внесено зміни щодо ціни за одиницю товару без збільшення суми договору, укладені сторонами в порушення вимог чинного законодавства України про публічні закупівлі та підлягають визнанню недійсними відповідно до частини першої статті 215 Цивільного кодексу України.
Крім того, позивачем заявлено вимоги про стягнення надмірно сплачених грошових коштів, одержаних на виконання недійсних додаткових угод до Договору.
Як зазначає останній, в результаті укладання спірних додаткових угод позивачем понесено зайві витрати у виді надмірно сплачених грошових коштів, а саме: обсяг спожитого газу за ціною згідно недійсних додаткових угод склав 73,64726 тис.куб.м газу, ціна за договором № 392 на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів від 04.12.2020 (з урахування додаткової угоди № 1 від 27.01.2021) складала 5 462,60 грн. з ПДВ, тобто позивач повинен був за відповідний обсяг спожитого газу сплатити 402 305,54 грн., натомість останній фактично сплатив 538 308,58 грн., у зв'язку з чим сума надмірно сплачених коштів складає 136 003,04 грн.
Вказані обставини стали причиною для звернення позивачем до господарського суду з даним позовом.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Згідно з частиною першою статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Частиною третьою статті 215 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Згідно з абзацом 1 частини першої статті 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
Загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, встановлені у статті 203 Цивільного кодексу України, відповідно до якої зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх і непрацездатних дітей.
Вирішуючи спори про визнання правочинів недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин. Тобто, для того щоб визнати той чи інший правочин недійсним, позивач по справі має довести, що такий правочин, саме в момент його укладання, зокрема, суперечив Цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Договір у даній справі, додаткові угоди до якого є предметом розгляду, укладений за результатами відкритих торгів, з огляду на що на правовідносини за спірним договором розповсюджуються приписи Закону України "Про публічні закупівлі", який встановлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.
Метою вказаного Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Положеннями статті 5 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено, що закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Статтею 41 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Статтею 632 Цивільного кодексу України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до частини 4 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії; зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни (пункти 1, 2, 7 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі").
Згідно Висновку Великої палати Верховного Суду про застосування пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", який викладено у постанові від 24.01.2022 у справі № 922/2321/22 (провадження № 12-57гс23):
ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається (п.88);
зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 ЦК України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах (п.89);
у будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі (п.90).
В іншому випадку не досягається мета Закону № 922-VIII, яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку.
Стаття 652 Цивільного кодексу України передбачає, що в разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Через зміну істотних обставин договір може бути змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) у момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Судом встановлено, що станом на момент підписання договору на постачання природного газу сторонами погоджені всі істотні умови - предмет, ціна та строк виконання зобов'язань за договором відповідно до вимог частини 3 статті 180 Господарського кодексу України та Закону України "Про публічні закупівлі".
Виходячи зі змісту частини 1 статті 653 Цивільного кодексу України, у разі зміни договору зобов'язання сторін змінюються відповідно до змінених умов. Таким чином, у залежності від коливання ціни товару на ринку сторони протягом дії договору про закупівлю можуть вносити зміни декілька разів в частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін, внесених до нього, сукупність яких може перевищувати 10 відсотків від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладання договору про закупівлю та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі, і виконати свої зобов'язання відповідно до такого договору з урахуванням зазначених змін. Водночас, внесення таких змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
Разом з цим, як убачається з матеріалів справи, внаслідок укладання додаткових угод № 1 від 27.01.2021, № 2 від 28.01.2021, № 3 від 29.01.2021, № 4 від 01.02.2021, № 5 від 01.02.2021 до договору № 392 на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів від 04.12.2020 збільшено ціну за одиницю товару з 4 966,00 грн. за 1 000 куб.м. до 7 477,06 грн. за 1 000 куб.м., а саме:
- додатковою угодою № 1 від 27.01.2021 сторони підвищили ціну за 1 000 куб.м природного газу до 5 462,60 грн. з ПДВ;
- додатковою угодою № 2 від 28.01.2021 сторони підвищили ціну за 1 000 куб.м природного газу до 6 008,86 грн. з ПДВ;
- додатковою угодою № 3 від 29.01.2021 сторони підвищили ціну за 1 000 куб.м природного газу до 6 475,50 грн. з ПДВ;
- додатковою угодою № 4 від 01.02.2021 сторони підвищили ціну за 1 000 куб.м природного газу до 6 797,33 грн. з ПДВ;
- додатковою угодою № 5 від 01.02.2021 сторони підвищили ціну за 1 000 куб.м природного газу до 7 477,06 грн. з ПДВ.
Таким чином, вбачається, що ціна за 1 000 куб.м природного газу за:
- додатковою угодою № 1 від 27.01.2021 збільшилася на 10 % у порівняні із ціною, визначеною сторонами при укладанні договору;
- додатковою угодою № 2 від 28.01.2021 збільшилася на 21 % у порівняні із ціною, визначеною сторонами при укладанні договору;
- додатковою угодою № 3 від 29.01.2021 збільшилася на 30,4 % у порівняні із ціною, визначеною сторонами при укладанні договору;
- додатковою угодою № 4 від 01.02.2021 збільшилася на 36,9 % у порівняні із ціною, визначеною сторонами при укладанні договору;
- додатковою угодою № 5 від 01.02.2021 збільшилася на 50,57 % у порівняні із ціною, визначеною сторонами при укладанні договору.
Таким чином, вказане збільшення ціни сторонами шляхом укладання додаткових угод № 2 від 28.01.2021, № 3 від 29.01.2021, № 4 від 01.02.2021, № 5 від 01.02.2021 до договору до договору суперечить пункту 2 частині 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
Коливання ціни на ринку повинно розцінюватися саме після підписання договору, оскільки частиною 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" урегульовано саме зміну істотних умов у разі виникнення такого явища, як коливання ціни на ринку.
Виходячи із викладеного, внесення змін до договору є правомірним лише у випадку документального підтвердження коливання ціни на товар у період з моменту укладення договору до моменту укладення додаткової угоди (або отримання пропозиції про її укладення).
При цьому існування обставин, які є підставою для зміни ціни товару, повинні бути доведені належними та допустимими доказами та такі коливання ціни товару на ринку повинні бути наявні саме на момент внесення таких змін.
Оскільки законодавством у сфері публічних закупівель конкретну особу, наділену повноваженнями надавати інформацію на підтвердження коливання ціни товару на ринку, не визначено, як і не визначено форму/вигляд інформації щодо такого коливання, то, виходячи з норм чинного законодавства, до суб'єктів надання такої інформації можна віднести, зокрема, Державну службу статистики України, на яку постановою КМУ № 442 від 10.09.2014 року "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" покладено функцію з контролю за цінами в частині здійснення моніторингу динаміки цін (тарифів) на споживчому ринку; державне підприємство "Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків", яке на замовлення суб'єкта господарювання виконує цінові/товарні експертизи, зокрема, щодо відповідності ціни договору наявній кон'юнктурі певного ринку товарів; Торгово-промислову палату України, яка у межах власних повноважень надає послуги щодо цінової інформації.
Водночас, у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена чинна ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін, зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження; документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених в ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо.
Беручи до уваги вищевказані положення законодавства, встановлені судом обставини, зміст доводів позивача та наявних доказів, оскільки на момент укладення додаткових угод № 2 від 28.01.2021, № 3 від 29.01.2021, № 4 від 01.02.2021, № 5 від 01.02.2021 до договору № 392 на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів від 04.12.2020, як випливає зі змісту вищенаведених доказів, не було документально підтверджено коливання ціни на товар, що зумовило би необхідність та правомірність укладення додаткових угод до основного договору, з огляду на що сторони спірного договору внесли зміни до спірного договору шляхом укладення оспорюваних додаткових угод безпідставно, суд констатує, що оспорюванні додаткові угоди, укладені всупереч приписам закону (зокрема, всупереч вимогам Закону України "Про публічні закупівлі"), відтак, позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до частини 2 статті 712 Цивільного кодексу України передбачено, що до договору постачання застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
У статті 669 Цивільного кодексу України визначено, що кількість товару, що продається, встановлюється у договорі купівлі-продажу у відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні.
Відповідно до частини 1 статті 670 Цивільного кодексу України, якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.
З огляду на те, що господарським судом визнано недійсними додаткові угоди № 2 від 28.01.2021, № 3 від 29.01.2021, № 4 від 01.02.2021, № 5 від 01.02.2021 до договору № 392 на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів від 04.12.2020, вбачаються підстави для стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12" (на підставі вищенаведених положень статей 655, 712, частини 1 статті 670 Цивільного кодексу України) грошових коштів у сумі 136 003,04 грн., отриманих відповідачем на виконання зазначених вище додаткових угод.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у сумі 12 112,00 грн. покладається на відповідача.
Керуючись статтями 2, 46, 73, 74, 76, 77-79, 86, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Визнати недійсними Додаткові угоди № 2 від 28.01.2021, № 3 від 29.01.2021, № 4 від 01.02.2021, № 5 від 01.02.2021 до договору № 392 на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів від 04.12.2020, укладеного між Запорізьким комунальним підприємством міського електротранспорту "Запоріжелектротранс" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест".
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12" (49031, м. Дніпро, пр. Поля Олександра, 59, код ЄДРПОУ 34933742) на користь Запорізького комунального підприємства міського електротранспорту "Запоріжелектротранс" (69095, м. Запоріжжя, вул. Шкільна, 2, код ЄДРПОУ 03328379) надмірно сплачені грошові кошти в сумі 136 003,04 грн. та судовий збір в сумі 12 112,00 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повне рішення складено 16.12.2024.
Суддя І.Ф. Мельниченко