Справа № 175/14436/24
Провадження № 2-а/175/111/24
Іменем України
24 жовтня 2024 року смт Слобожанське Дніпровського
району Дніпропетровської області
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області в складі головуючого судді Шаповалової І.С., секретаря судового засідання Ступак Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З БЕЗПЕКИ НА ТРАНСПОРТІ (УКРТРАНСБЕЗПЕКА) про скасування постанови по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, -
24 вересня 2024 року (сформовано в системі «Електронний суд 15.09.2024) ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому просить скасувати постанову серії АА №00007649 від 25 квітня 2023 року у справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, передбачене частиною 2 статті 132-1 КУпАП, винесену заступником директора Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті - начальник відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень, Сидоренко Антоном Вадимовичем.
Представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи без участі сторони позивача.
Представником Державної служби України з безпеки на транспорті надано відзив, за змістом якого представник відповідача позовні вимоги не визнає, вважає їх безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. До відзиву додано роздруківку матеріалів фіксації адміністративного правопорушення технічним засобом автоматичного пункту ваго-габаритного контролю, копії сертифікатів на підтвердження справності приладу фіксації адміністративного правопорушення.
Згідно з вимогами статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
25 квітня 2023 року заступником директора Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті - начальник відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень, Сидоренко Антоном Вадимовичем. винесено постанову серії АА №00007649 по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно ОСОБА_1 .
У постанові зазначено, що 25 березня 2023 о 07 год.25 хв., за адресою Н-11, км 76+702, Дніпропетровська обл. зафіксовано транспортний засіб DAF XF 95.430 , ДНЗ AE0580TI Відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України (далі - ПДР України): навантаження на строєні осі транспортного засобу на 7,6% (1.596 тон), при дозволеному максимальному навантаженню на строєні осі 21 тона та відстані між осями 1,3м або менше, відповідальність за яке передбачена частиною 2 статті 132-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. За вказаних обставин постановою на Позивача накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500,00 грн.
Технічний засіб, яким в автоматичному режимі зафіксовано правопорушення - WIM 78, WAGA-WIM35, зав. № 16, свідоцтво про повірку технічного засобу - № UA.TR.113-0619/11F-22 до 26-12-2023 року.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на таке:
Вказану постанову позивач від відповідача не отримував, а тому був позбавлений можливості звернутися за правничою допомогою, оскаржити викладене в постанові або сплатити штраф у строк, установлений ч. 2 ст. 300-2 КУпАП.
В постанові серії АА №00007649 від 25 квітня 2023 року місце проживання або перебування позивача вказано: АДРЕСА_1 (тимчасово окупована територія), що не відповідає належній інформації, так як відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи - з 25 серпня 2020 року фактичне місце проживання/перебування позивача є АДРЕСА_2 .
Із оскаржуваною постановою позивач не згоден, вважає рішення посадової особи органу державної влади протиправним, та таким, що порушує права позивача та законні інтереси і підлягає скасуванню, з наступних підстав: Всупереч ч.5 п.6 Розділу II Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України 13 січня 2020 року № 13 (далі - Інструкція) - уповноважений поліцейський під час опрацювання матеріалів автоматичної фіксації з використанням системи з'ясовує наявність та повноту інформації про відповідальну особу зафіксованого транспортного засобу, і якщо відповідно до ч.6 п.1 Інструкції за результатами опрацювання на першому етапі (рівні) матеріалів автоматичної фіксації уповноважений поліцейський за наявності доказів у справі про адміністративне правопорушення, наявності та повноти інформації про відповідальну особу, виносить адміністративну постанову, зміст якої повинна відповідати вимогам статті 283 КУпАП.
Як визначено частиною 2 статті 132-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами - тягне за собою накладення штрафу в розмірі: п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно; однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20%; двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, але не більше 30%; трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30%.
Згідно з частиною 1 статті 14-3 КУпАП, адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачені частиною статті 122-2, частинами другою і третьою статті 132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі (за допомогою комплексу технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу з функціями фотозйомки та/або відеозапису, що функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах), несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на момент запиту відсутні відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.
Відповідно до положень статті 279-5 КУпАП, у разі якщо адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачені частиною другою статті 122-2, частинами другою, третьою статті 132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, або в разі вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтею 132-2 цього Кодексу, уповноважені на те посадові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, за даними Єдиного державного реєстру транспортних засобів, а в разі необхідності - за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань встановлюють відповідальну особу, зазначену у частині першій статті 14-3 цього Кодексу, або вантажовідправника.
Постановою Кабінету міністрів України № 1174 від 27 грудня 2019 року затверджено Порядок фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки та автомобільному транспорті в автоматичному режимі (далі - Порядок №1174).
Вимоги до технічних засобів автоматичних пунктів визначаються Технічним регламентом засобів вимірювальної техніки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 163.
Згідно пункту 12 Порядку №1174, автоматичний пункт може забезпечувати:
-вимірювання навантажень, що припадають на кожну вісь транспортного засобу;
-вимірювання загальної маси транспортного засобу;
-визначення кількості осей транспортного засобу та віднесення транспортного засобу до однієї із відповідних категорій;
-вимірювання міжосьових відстаней транспортного засобу;
-визначення кількості коліс (скатності) на осях транспортного засобу;
-вимірювання габаритів транспортного засобу;
-фіксацію та розпізнавання державних номерних знаків транспортного засобу, причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу);
-фіксацію фронтального зображення транспортного засобу;
-фіксацію загального вигляду транспортного засобу (вигляд збоку) в момент проїзду через автоматичний пункт (оглядова фотографія транспортного засобу, на якій відображені його контури та кількість осей);
-первинне оброблення зібраних даних та передачу інформації до інформаційно-телекомунікаційної системи за допомогою засобів захищених каналів зв'язку із використанням наскрізного шифрування;
-автентифікацію автоматичного пункту, контроль цілісності, авторства, доступності, а також неспростовності дій щодо інформації, що передається від автоматичного пункту до інформаційно-телекомунікаційної системи.
Згідно пункту 16 Порядку №1174, у постанові про накладення адміністративного стягнення за правопорушення, зафіксоване в автоматичному режимі, зазначаються виміряні з урахуванням похибки вагові та габаритні параметри транспортного засобу, які перевищили нормативні вагові та/або габаритні параметри транспортних засобів на ділянці автомобільної дороги, а також нормативні габаритно-вагові параметри транспортних засобів на даній ділянці автомобільної дороги.
Порядок №1174 є єдиним нормативним актом, що визначає механізм фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, він не містить посилань на методику визначення загальної маси та навантаження на осі транспортного засобу.
Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою КМУ № 879 від 27 червня 2007 року, який передбачає використання певної методики при визначенні вагових параметрів транспорту, не застосовується під час габаритно-вагового контролю на автоматичних пунктах (абзац 2 пункту 1 Порядку № 879).
В контексті пункту 22.5 Правил дорожнього руху перевізник, зважаючи на особливості та характер вантажу, зобов'язаний обрати вагу, яка не перевищуватиме як повну масу транспортного засобу, так і навантаження на осі.
Такий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 24 липня 2019 року у справі № 803/1540/16.
До відзиву на позов представником відповідача додано копію сертифіката відповідності засобу вимірювальної техніки, за допомогою якого було зафіксовано адміністративне правопорушення, а також копію сертифіката перевірки типу засобу вимірювальної техніки: прилад автоматичний для зважування дорожніх транспортних засобів у русі WIM 78, WAGA-WIM35, зав. № 16 у складі автоматичного пункту ваго-габаритного контролю «WAGA».
Таким чином ідентифікація транспортного засобу та вимірювання ваги було здійснено в автоматичному режимі за допомогою сертифікованого приладу фіксації та зважування, який відповідає вимогам Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого постановою КМУ №94 від 13 січня 2016 року, немає будь-яких обґрунтованих сумнівів у результатах цього вимірювання.
Надана позивачем копія товарно-транспортної накладної із зазначенням ваги не спростовує результатів зважування на автоматичному пункті ваго-габаритного контролю, оскільки не виключає наявності іншого вантажу, не зазначеного у первинних документах, який може впливати на загальну вагу транспортного засобу.
Оскаржувана постанова відповідає вимогам статті 283 КУпАП, містить всі необхідні реквізити. Постанова містить посилання на веб-сайт, на якому особа може ознайомитися з доказами вчинення нею правопорушення - інформаційною картою габаритно-вагового контролю, даними фото фіксації.
Як передбачено частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Зважаючи на письмові докази, додані до відзиву, суд приходить до висновку, що відповідачем доведено правомірність винесення оскаржуваної постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі.
Тому позовні вимоги є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 244-246, 262, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) про скасування постанови по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі - залишити без задоволення.
Судові витрати по справі покласти на позивача.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його складення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Учасники справи:
- ОСОБА_1 , адреса реєстрації ВПО: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
- ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З БЕЗПЕКИ НА ТРАНСПОРТІ - ел. пошта contact@dsbt.gov.ua, тел. 380443514766, адреса: м. Київ, ЄДРПОУ 39816845.
Суддя І. С. Шаповалова