12 грудня 2024 року ЛуцькСправа № 140/9403/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУ ПФУ в Одеській області) про визнання протиправними дій щодо проведення перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ "Про державну службу" (далі - Закон №889-VIII) без врахування довідок Управління соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації від 12 березня 2024 року №65/1.16/2-24 та №66/1.16/2-24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону №889-VІІІ з дати звернення (12 березня 2024 року) та з визначенням розміру пенсії згідно з довідками Управління соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації від 12 березня 2024 року №65/1.16/2-24 та №66/1.16/2-24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням ГУ ПФУ в Одеській області, прийнятим на виконання рішення суду у справі №140/3763/24, позивача переведено з 12 березня 2024 року з пенсії по інвалідності за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію державного службовця за віком відповідно до Закону №889-VIII. Однак при розрахунку розміру пенсії ГУ ПФУ в Одеській області не врахувало довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державного службовця, видані Управлінням соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації 12 березня 2024 року.
ОСОБА_1 вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки за змістом пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 (далі - Порядок №622), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Зазначений порядок визначає і форми довідок. Такі довідки встановленої форми та змісту відповідачу були надані разом із заявою про переведення на пенсію згідно із Законом №889-VIII, а отже відповідач був зобов'язаний здійснити розрахунок пенсії на їх підставі.
З урахуванням наведеного позивач просила позов задовольнити повністю.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позовну заяву (а.с.21-22) відповідач позовні вимоги не визнав, зазначивши, що рішення суду у справі №140/3763/24 не містить зобов'язання щодо обчислення розміру пенсії з врахуванням довідок від 12 березня 2024 року №65/1.16/2-24 та №66/1.16/2-24, а тому вказане рішення ГУ ПФУ в Одеській області виконало в межах покладених зобов'язань. Листом від 29 серпня 2024 року позивача інформовано, що розмір пенсії після виконання рішення суду у справі №140/3763/24 встановлено на підставі довідки про заробітну плату від 14 березня 2008 року, з якої розраховувалася пенсія по інвалідності згідно із Законом України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ "Про державну службу" (далі - Закон №3723-ХІІ). Відповідач зауважив, що Закон №889-VIII, починаючи з 01 червня 2015 року не передбачає проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №3723-ХІІ, а з 01 грудня 2015 року постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку", який передбачав порядок перерахунку пенсій, призначених державним службовцям. Тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з більшої зарплати, враховуючи надані довідки.
Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
З матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 була отримувачем пенсії по інвалідності відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-ІV) (а.с.25).
12 березня 2024 року позивач звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про переведення її із пенсії по інвалідності, призначеної згідно із Законом №1058-ІV, на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу". До заяви позивач додала видані Управлінням соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації від 12 березня 2024 року №66/1.16/2-24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та №65/1.16/2-24 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби (а.с.12-13).
Рішенням ГУ ПФУ в Одеській області від 19 березня 2024 року №907550143570 ОСОБА_1 відмовлено у задоволенні її заяви.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 11 липня 2024 року у справі №140/3763/24, яке набрало законної сили 13 серпня 2024 року, визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Одеській області від 19 березня 2024 року №907550143570; зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області перевести ОСОБА_1 з 12 березня 2024 року на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, пунктів 10, 12 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII; в задоволені решти позовних вимог відмовлено (а.с.29-33).
На виконання рішення суду у справі №140/3763/24 ОСОБА_1 переведено з 12 березня 2024 року на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII, про що прийнято рішення від 16 серпня 2024 року №907550143570 (а.с.9).
Листом ГУ ПФУ в Одеській області від 29 серпня 2024 року №24302-22949/Н-02/8-1500/24 (а.с.5) повідомило позивача про виконання рішення суду у межах покладених зобов'язань: з 12 березня 2024 року ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII, при цьому розрахунок розміру пенсійної виплати проведено на підставі довідки про заробітну плату від 14 березня 2008 року, з якої розраховувалася пенсія по інвалідності згідно зі Законом №3723-XII.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо неврахування при обчисленні пенсії довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих Управлінням соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації, які були подані до заяви про переведення на інший вид пенсії - на пенсію за віком на підставі Закону №889-VIII, позивач звернулася із цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом №889-VIII, який набрав чинності 01 травня 2016 року.
Згідно з пунктом 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII втратив чинність Закон України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ "Про державну службу" (далі - Закон №3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ установлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до пунктів 10 - 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII Згідно із пунктами 10 - 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Судовим рішенням у справі №140/3763/24, яке набрало законної сили, встановлено право на переведення на пенсію державного службовця за віком позивачки, у якої наявні умови для реалізації права на одержання пенсії згідно із пунктом 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII та відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ. Одночасно суд у згаданій справі повважав передчасними вимоги позову про зобов'язання обрахувати пенсію за віком з урахуванням заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зазначеної в довідках від 12 березня 2024 року №66/1.16/2-24 та №65/1.16/2-24, оскільки такі стосуються розміру пенсійних виплат, який ще не обрахований суб'єктом владних повноважень, тобто така вимога спрямована на майбутнє. Натомість суд зауважував, що для призначення пенсії за віком за Законом №3723-ХІІ особі, яка на час звернення за її призначенням не є державним службовцем, проте відповідає критеріям, визначеним у пункті 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII, використовується розмір заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а не розмір заробітної плати, яку така особа отримувала під час перебування на державній службі.
Виконуючи рішення суду про переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII, відповідач ці висновки суду залишив поза увагою.
Відповідно до частини восьмої статті 37 Закон №3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 Порядку №622 (у редакції, чинній на час звернення позивачки із заявою) установлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
У всіх випадках заробітна плата для призначення пенсії державного службовця враховується в межах установленої законом на день призначення пенсії максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (пункт 7 Порядку №622).
Аналіз наведених норм свідчить, що призначення пенсії державного службовця на умовах пунктів 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VІІІ здійснюється за заявою особи, до якої долучаються довідки про заробітну плату.
У пункті 5 Порядку №622 встановлено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Пунктом 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 08 лютого 2017 року за №180/30048; далі - Постанова №1-3, чинна на час звернення позивача із заявою) затверджено три форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
У довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) для осіб, які на час звернення за призначенням пенсії не займають посад державної служби, зазначаються посадовий оклад працюючого на відповідній посаді державного службовця, надбавка за відповідний ранг державного службовця та надбавка за вислугу років у відсотках посадового окладу (з урахуванням стажу державної служби особи, яка звертається за призначенням пенсії).
У довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ середні розміри надбавок, премій та інших виплат вказуються за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії.
Не є спірною та обставина, що до заяви від 12 березня 2024 року про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII ОСОБА_1 додала видані Управлінням соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на березень 2024 року та довідку про складові заробітної плати станом на лютий 2024 року для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, які відповідають змісту та формі, встановленій Постановою №1-3 (на час звернення позивача із заявою 12 березня 2024 року).
Як встановлено Волинським окружним адміністративним судом у мотивувальній частині рішення від 11 липня 2024 року у справі №140/3763/24, ОСОБА_1 має більше двадцяти років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, і на час звернення до відповідача із заявою від 12 березня 2024 року не перебувала на державній службі.
Отже, у спірному випадку обчислення позивачу пенсії державного службовця з 12 березня 2024 року відповідно до пункту 4 Порядку №622 повинно здійснюватись з урахуванням довідок, виданих Управлінням соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації від 12 березня 2024 року, у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо неврахування при обчисленні позивачу згідно з пунктом 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII розміру пенсії відповідно до Закону №3723-ХІІ довідки від 12 березня 2024 року №66/1.16/2-24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки від 12 березня 2024 року №65/1.16/2-24 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
З метою захисту прав позивача позовна вимога про зобов'язання вчинити дії також підлягає задоволенню у спосіб зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області здійснити ОСОБА_1 згідно з пунктом 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII обчислення розміру пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII на підставі довідок Управлінням соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації від 12 березня 2024 року №65/1.16/2-24 та №66/1.16/2-24 для її виплати (з урахуванням виплачених сум) з 12 березня 2024 року.
Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат, пов'язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, Одеська область, місто Одеса, вулиця Канатна, будинок 83, ідентифікаційний код юридичної особи 20987385) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неврахування при обчисленні ОСОБА_1 згідно з пунктом 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу" розміру пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII "Про державну службу" довідок від 12 березня 2024 року №65/1.16/2-24 та №66/1.16/2-24.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 згідно з пунктом 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу" обчислення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII "Про державну службу" на підставі довідок Управління соціальної та ветеранської політики Ковельської районної державної адміністрації від 12 березня 2024 року №65/1.16/2-24 та №66/1.16/2-24 для її виплати (з урахуванням виплачених сум) з 12 березня 2024 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ж.В. Каленюк