П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
12 грудня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/35663/23
Перша інстанція суддя Самойлюк Г.П.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача Яковлєва О.В.,
суддів Єщенка О.В., Крусяна А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 березня 2024 року, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Військовій частині НОМЕР_1 , Військовій частині НОМЕР_2 , а саме:
- визнання протиправною бездіяльність щодо розгляду рапорту ОСОБА_1 від 12 червня 2023 року про звільнення з військової служби у запас за сімейними обставинами та іншими поважними причинами;
- зобов'язання розглянути рапорт ОСОБА_1 від 12 червня 2023 року про звільнення з військової служби у запас за сімейними обставинами та іншими поважними причинами і прийняти рішення про звільнення ОСОБА_1 з військової служби у запас за сімейними обставинами та іншими поважними причинами.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11 березня 2024 року частково задоволено адміністративний позов, а саме:
- визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо розгляду рапорту ОСОБА_1 від 12 червня 2023 року про звільнення з військової служби у запас за сімейними обставинами та іншими поважними причинами;
- зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 розглянути рапорт ОСОБА_1 від 12 червня 2023 року про звільнення з військової служби у запас за сімейними обставинами та іншими поважними причинами та прийняти рішення;
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що розгляд рапорту про звільнення зі служби відбувається за встановленою процедурою та полягає, зокрема, в підготовці, поданні та перевірці документів.
При цьому, апелянт звертає увагу, що рапорт ОСОБА_2 було належним чином розглянуто, надано оцінку долученим документам, що підтверджують наявність сімейних обставин, які дають підстави для звільнення з військової служби, та прийнято рішення про залишення його без реалізації.
Крім того, апелянт звертає увагу, що поняття «без реалізації» не є тотожним поняттю «без розгляду».
В свою чергу, позивачем подано відзив на апеляційну скаргу у якому зазначено, що судом першої інстанції прийнято законне та обґрунтоване рішення.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що подана апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно витягу з наказу Головнокомандувача Збройних Сил України (по особовому складу) № 338 від 26 серпня 2021 року, ОСОБА_1 , молодшого лейтенанта, призначено командиром НОМЕР_3 взводу охорони НОМЕР_4 зенітного ракетного дивізіону (С-300ПС) НОМЕР_5 зенітної ракетної бригади повітряного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Повітряних Сил Збройних Сил України.
При цьому, 07 квітня 2023 року Суворовським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) зареєстровано шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 .
Між тим, ОСОБА_3 , відповідно до довідки до акту огляду МСЕК серії 10 ААА № 967152 від 27 лютого 2013 року, є особою з інвалідністю II групи з дитинства, безстроково. Згідно з довідкою від 18 квітня 2023 року ОСОБА_3 знаходиться на обліку в Лиманському відділі Управління соціального захисту населення ОДА і одержує допомогу особам з інвалідністю другої групи (довічно).
Лікарсько-консультативною комісією Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Чортківської міської ради 19 травня 2023 року ОСОБА_3 видано висновок № 3/1071 із заключенням, відповідно до якого остання за станом здоров'я не здатна до самообслуговування і потребує постійного стороннього догляду.
Крім цього, видано висновок № 3/1071 від 19 травня 2023 року про наявність порушення функцій організму через які невиліковні хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, відносно ОСОБА_3 . У свою чергу, висновком ЛКК КПП «ЦПМСД» № 3/1079 від 22 травня 2023 року, визначено, що ОСОБА_1 , за станом здоров'я може надавати соціальні послуги постійно.
Тому, 12 червня 2023 року позивачем, за командою, подано рапорт про звільнення його з військової служби у запас у зв'язку з сімейними обставинами та іншими поважними причинами, а саме у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною.
До вказаного рапорту позивача долучено нотаріально посвідчені копії документів, а саме: паспорт громадянина України ОСОБА_1 ; паспорт громадянки України ОСОБА_3 ; ідентифікаційний номер платника податків ОСОБА_1 ; свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_6 ; довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 10 ААА № 967152; довідку особи з інвалідністю ОСОБА_3 ; висновок ЛКК КНЦ «ЦПМСД» Чортківської МР від 22 травня 2023 року № 3/1079.
Військова частина НОМЕР_1 листом від 01 вересня 2023 року № 350/174/27/1116-пс повернула на адресу Військової частини НОМЕР_2 без реалізації на доопрацювання матеріали щодо звільнення з військової служби у запас старшого лейтенанта ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю документів, які б підтверджували підставу до звільнення.
В якості підстави для повернення матеріалів на доопрацювання зазначено, що у довідці до акту огляду МСЕК від 27 лютого 2023 № 967152 відсутній висновок про потребу дружини військовослужбовця у постійному сторонньому догляді.
Вважаючи протиправною бездіяльність щодо розгляду рапорту про звільнення з військової служби у запас за сімейними обставинами та іншими поважними причинами, позивач звернувся до суду з даним позовом.
За наслідком з'ясування обставин справи, судом першої інстанції зроблено висновок про задоволення позовних вимог, так як Військовою частиною НОМЕР_1 допущено протиправну бездіяльність в процесі розгляду рапорту від 12 червня 2023 року, поданого позивачем з метою звільнення з військової служби у запас, відповідно до підпункту «в» пункту 3 частини 3 статті 26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», з чим погоджується судова колегія суддів, з огляду на наступне.
Так, ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Згідно пп. «в» п. 3 ч. 3 ст. 26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції на момент подання рапорту), зокрема встановлено, військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу, звільняються із служби через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України.
При цьому, «Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України» затверджено Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008.
Згідно із пунктом 225 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008, звільнення військовослужбовців із військової служби здійснюється під час дії особливого періоду (з моменту оголошення мобілізації - протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, та з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації) - на підставах, передбачених частиною третьою, пунктом 2 частини четвертої, пунктом 3 частини п'ятої та пунктом 3 частини шостої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у військових званнях до підполковника (капітана 2 рангу) включно за всіма підставами - командирами корпусів та командувачами військ оперативних командувань і посадовими особами, які відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України прирівняні до них.
Відповідно до пункту 233 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення. У рапортах зазначаються: підстави звільнення з військової служби; думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця.
При цьому, Міністром оборони України 10 квітня 2009 року видано наказ №170 «Про затвердження Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України».
Згідно п. 12.1 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, звільнення військовослужбовців з військової служби (крім військовослужбовців строкової військової служби) здійснюється посадовими особами, визначеними пунктом 225 Положення.
Відповідно до п. 14.10 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 №170, звільнення з військової служби через сімейні обставини або інші поважні причини здійснюється за наявності оригіналів документів, що підтверджують таку підставу звільнення.
Документи на звільнення військовослужбовців направляються безпосередньо до посадових осіб, які мають право їх звільнення з військової служби. Наказ по особовому складу про звільнення цих військовослужбовців повинен бути виданий і доведений до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем взяття громадянина на військовий облік та до військової частини за місцем проходження військової служби в строки, що забезпечуватимуть вчасне здавання справ і посад і розрахунок військовослужбовців, а також виконання строків звільнення, визначених Президентом України.
Командири військових частин зобов'язані забезпечити своєчасне здавання посади, проведення усіх необхідних розрахунків з військовослужбовцями, стосовно яких видано наказ по особовому складу про звільнення з військової служби, у порядку, визначеному пунктом 242 Положення, та направлення їх на військовий облік до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання.
Колегією суддів встановлено, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності бездіяльності Військової частини НОМЕР_1 щодо розгляду рапорту ОСОБА_1 від 12 червня 2023 року про звільнення з військової служби у запас за сімейними обставинами та іншими поважними причинами.
Так, системний аналіз вищенаведених норм матеріального права свідчить про те, що видачі наказу про звільнення з військової служби передує подання військовослужбовцем відповідного рапорту та визначеного переліку документів.
Між тим, як встановлено колегією суддів, позивачем, за командою, подано рапорт про звільнення з військової служби у запас у зв'язку з сімейними обставинами та іншими поважними причинами, а саме у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною, яка є особою з інвалідністю.
До вказаного рапорту додано: паспорт громадянин України ОСОБА_1 ; паспорт громадянки України ОСОБА_3 ; ідентифікаційний номер платника податків ОСОБА_1 ; свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_6 ; довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 10 ААА №967152; довідка особи з інвалідністю ОСОБА_3 ; висновок ЛКК КНЦ «ЦПМСД» Чортківської МР від 22 травня 2023 року № 3/1079.
З вказаного переліку документів колегія суддів вбачає, що позивачем дотримано вимоги вищезазначеної інструкції та подано рапорт з необхідними документами.
Водночас, колегія суддів зазначає, що у межах спірних правовідносин позивачу повернуто рапорт без реалізації на доопрацювання, а як наслідок питання про звільнення позивача з військової служби не вирішено.
Між тим, колегія суддів вважає, що наслідком розгляду рапорту військовослужбовця про звільнення з військової служби, до якого додано усі наявні у військовослужбовця документи, може бути лише наказ по особовому складу про звільнення з військової служби чи вмотивована відмова у задоволенні відповідного рапорту.
Тобто, суб'єкти владних повноважень фактично утримались від прийняття кінцевого рішення за наслідком розгляду рапорту позивача, а як наслідок колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про те, що в даному випадку порушено право позивача на належний розгляд його рапорту.
При цьому, з урахуванням обраного судом першої інстанції способу поновлення порушених прав позивача, колегія суддів не приймає доводів про відсутність у позивача права на звільнення з військової служби, як передчасних.
З іншого боку, колегія суддів не приймає доводів апелянта, про те, що судом першої інстанції не враховано його відзиву на позовну заяву, оскільки такий відзив долучено до матеріалів справи та доданим до нього документам надано правову оцінку в рішенні суду першої інстанції.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції не допущено порушень норм матеріального та процесуального права, достатніх для скасування рішення суду.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 березня 2024 року - без змін.
Судові витрати, а саме сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги покласти на Військову частину НОМЕР_1 .
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених у п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Суддя-доповідач О.В. Яковлєв
Судді О.В. Єщенко А.В. Крусян