10 грудня 2024 року м. Дніпросправа № 175/5880/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Бишевської Н.А. (доповідач),
суддів: Добродняк І.Ю., Семененка Я.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпро
апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1
на рішення Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 29 серпня 2024 року
у справі №175/5880/24
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1
про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,-
24 квітня 2024 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки ІНФОРМАЦІЯ_1 №486 від 09.04.2024 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 210-1 КУпАП та накладення стягнення у виді штрафу у розмірі 5100 грн.
Рішенням Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 29 серпня 2024 р. у справі № 175/5880/24 адміністративний позов ОСОБА_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення - задоволено.
Не погодившись з рішенням суду, ІНФОРМАЦІЯ_2 подано апеляційну скаргу, згідно якої скаржник просить скасувати рішення Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 29 серпня 2024 року у справі №175/5880/24, як таке що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд не вірно визначив суть адміністративного правопорушення за вчинення якого на позивача накладено штраф.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вбачає підстави для задоволення апеляційної скарги, та зазначає:
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, відповідно до наказу генерального директора TOB «Краматорськтеплоенерго» від 01.10.2022 року №191-зп відповідальним за ведення військового обліку призначено начальника відділу праці підготовки та обліку кадрів ОСОБА_1 .
ОСОБА_2 працює в ТОВ «Краматорськтеплоенерго» машиністом-обхідником з турбінного обладнання 4 групи з 29.12.2006 року.
При прийомі на роботу ОСОБА_2 ознайомлений особою, відповідальною за ведення військового обліку на підприємстві зі своїми обов'язками військовозобов'язаного, у даній справі позивачем, крім іншого негайно повідомляти ТЦК про втрату військово-облікового документа.
04.10.2016 року ОСОБА_2 ознайомлений під підпис про обов'язок особисто з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_3 для обміну приписного свідоцтва на військовий квиток у зв'язку з досягненням 27 років.
16.03.2024 року ОСОБА_2 повторно ознайомлений з «Правилами військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, працюючих в ТОВ «Краматорськтеплоенерго». Факт ознайомлення підтверджується його особистим підписом.
Підпунктом 9 пункту 1 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, працюючих в ТОВ «Краматорськтеплоенерго визначено, що військовозобов'язані повинні негайно повідомляти районним міським територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, підрозділам Служби зовнішньої розвідки за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа.
Даний обов'язок військовозобов'язаних також кореспондується з вимогами Положення про військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу, затвердженого Указом Президента України від 30 грудня 2016 року № 582/2016 із змінами і доповненнями (п. 6. 7).
ТОВ «Краматорськтеплоенерго» здійснювало щорічну перевірку стану військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
В акті від 10.04.2023 року перевіряючими зазначено, що організація та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у ТОВ «Краматорськтеплоенерго» оцінюється як «Позитивний».
02.04.2024 року особа, відповідальна за ведення військового обліку військовозобов'язаних і призовників та бронювання військовозобов'язаних на ТОВ «Краматорськтеплоенерго» - ОСОБА_1 особисто отримав лист-вимогу ІНФОРМАЦІЯ_1 №01/4676 від 02.04.2024 року про необхідність з'явитись 03.04.2024 року для надання пояснень з приводу виявлених порушень Порядку організації та ведення військового обліку призовників військовозобов'язаних та резервістів під час відвідування за розпорядженням відносно військовозобов'язаного ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , адже при перевірці облікових даних встановлено, що останнім втрачено військово-обліковий документ.
Постановою начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 486 від 04.04.2024 року начальника відділу праці, підготовки та обліку кадрів ТОВ «Краматорськтеплоенерго» ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 5100 грн за ч. 2 ст. 210-1 КУпАП. за те, що військовозобов'язаний ОСОБА_2 , який працює в ТОВ «Краматорськтеплоенерго», втратив свій військово-обліковий документ.
У постанові зазначено, що 01.04.2024 року складено протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.211 КУПАП, а саме військовозобов'язаний ОСОБА_2 втратив свій військово-обліковий документ, тобто в його діях присутні ознаки адміністративного правопорушення ч. 2 ст. 210 КУпАП.
03.04.2024 року головним спеціалістом ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_3 складений протокол про адміністративне правопорушення № 486 про вчинення начальником відділу праці ТОВ «Краматорськтеплоенерго» ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 210-1 КУпАП.
Не погодившись з постановою про притягнення до відповідальності позивач звернувся до суду.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
24.02.2022 відповідно до п.20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні встановлено ввести воєнний стан з 24.02.2022 строком на 30 діб. Згодом строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжено.
Указом Президента України №69/2022 "Про загальну мобілізацію" у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань оголошено проведення в Україні загальної мобілізації.
Положеннями статті 1 Закону України "Про оборону України" визначено, що особливий період - період, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до ч.1ст.210-1 КУпАП, адміністративна відповідальність настає за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч.2ст.210-1 КУпАП).\
Відповідно до ч.І ст.22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.
Положеннями статті 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.283 КУпАП, постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Так, згідно до матеріалів справи вбачається, що доказами незабезпечення позивачем належного ведення військового обліку є втрата працівником підприємства ОСОБА_4 військово-облікових документів в березні 2022 року, що підтверджується протоколом про вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 210 КУпАП.; та неподання щодо даного працівника відомостей щодо бронювання останнього.
Зазначені обставини сторонами не заперечуються.
Задовольняючи позов суд першої інстанції вказав, що за втрату військово-облікових документів військовозобов'язаний несе відповідальність особисто, щодо даних про бронювання ОСОБА_4 , то позивач не повинен був подавати про нього відомості до відповідача, оскільки вказаний працівник знаходиться на обліку в іншому ТЦК.
Колегія суддів не може погодитись з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
06.01.2023 року генеральним директором ТОВ «Краматорськтеплоенерго» затверджена Інструкція відповідальної особи за ведення військового обліку військовозобов'язаних і призовників та бронювання військовозобов'язаних за підприємством за період мобілізації та воєнного часу.
Відповідно до п. 2.1. відповідальна особа безпосередньо забезпечує ведення військового обліку військовозобов'язаних і призовників та бронювання військовозобов'язаних за підприємством у мирний час і на період мобілізації та воєнного часу.
Також, згідно п. 2.3., 2.4. при прийомі на роботу громадян, відповідальна особа перевіряє наявність у них військово-облікових документів (у військовозобов'язаних - військових квитків або тимчасових посвідчень, виданих замість військових квитків, у призовників - посвідчень про приписку до призовних територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; забезпечує повноту і якість обліку всіх військовозобов'язаних і призовників підприємства за правилами і формами, установленими Міністерством оборони і Державною службою статистики України. Систематично звіряє особові дані працівників в списках персонального військового обліку із записами у військових квитках та посвідченнях про приписку до призовних дільниць. Не рідше одного разу на рік проводить звірку цих даних з районними територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, в яких перебувають на обліку військовозобов'язані.
Відповідно до п. 2.5., систематично обліковує зміни у військовозобов'язаних і призовників сімейного стану, адреси місця проживання, службового становища, освіти і в п'ятиденний строк вносить ці зміни до списку персонального військового обліку та повідомляє про них у відповідні районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки щомісяця.
Згідно п. 2.6. відповідальна особа приймає під розписку від військовозобов'язаних і призовників військово-облікові документи для подання у районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, звіряння особових даних у списках персонального військового обліку та для оформлення бронювання.
Здійснюючи щорічну перевірку стану ведення військового обліку на підприємстві, позивачем, як відповідальною за даний облік особою, не було встановлено підстав відсутності у працівника ОСОБА_4 військово-облікових документів.
Судова колегія не заперечує висновки суду першої інстанції про індивідуальну відповідальність військовозобов'язаного за збереження військово-облікових документів, проте дана обставина не нівелює факту неналежного ставлення позивача до власних посадових обов'язків. Оскільки, затверджена Інструкція відповідальної особи за ведення військового обліку військовозобов'язаних і призовників та бронювання військовозобов'язаних за підприємством на період мобілізації та воєнного часу, чітко визначає коло обов'язків позивача, спрямованих на дотримання вимог законодавства щодо військового обліку працюючих на підприємстві військовозобов'язаних, конкретні дії відповідальної особи в частині звіряння особових даних у списках персонального військового обліку. В той же час, матеріалами справи належне виконання зазначеної Інструкції позивачем, не підтверджується.
Щодо подання даних про бронювання.
ТОВ «Краматорськтеплоенерго» включено до переліку підприємств Краматорської міської територіальної громади, що залучаються до виконання встановлених завдань з виконання робіт в особливий період. Враховуючи зазначене, відповідно до п. 6 Порядку бронювання військовозобов'язаних за списком військовозобов'язаних під час дії воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 визначено підприємства, установи і організації, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), подають список до органу державної влади, іншого державного органу, який встановив (довів) мобілізаційне завдання (замовлення). Список подається за формою згідно з додатком 1 в паперовій та/або електронній формі разом з відповідним обґрунтуванням та довідкою про кількість військовозобов'язаних за формою згідно з додатком 2. В обґрунтуванні також зазначається інформація про відповідність облікових даних військовозобов'язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам. 22.03.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_6 надано повідомлення про бронювання військовозобов'язаного відповідно до Наказу № 6047 від 05.03.2024 року, надано відстрочку на 6 місяців до 05.09.2024 року. Відповідно до зазначеного у 2024 році до ІНФОРМАЦІЯ_6 подано Списки персонального військового обліку ТОВ «Краматорськтеплоенерго», відповідно до яких за № 156 обліковується військовозобов'язаний ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 , відомості про військовообліковий документ відсутні.
Зазначаючи про відсутність у позивача обов'язку подавати дані про ОСОБА_4 до ІНФОРМАЦІЯ_7 суд зазначив, що зазначений працівник перебував на військовому обліку в Барвінському РТЦК за місцем реєстрації. Проте, ані доказів перебування ОСОБА_2 в ІНФОРМАЦІЯ_8 на обліку, ані доказів направлення у відповідний ТЦК відомостей щодо бронювання вказаного працівника матеріали справи не містять.
Доводи позивача щодо того, що необізнаність останнього про втрату військового квитка, чи зміну місця реєстрації військовозобов'язаного не утворюють склад інкримінуємого адміністративного правопорушення, колегія суддів вважає невірними, оскільки саме контроль за подібною інформацією щодо військовозобов'язаних, працюючих на підприємстві входять до посадових обов'язків позивача на посаді особи відповідальної за ведення військового обліку.
З огляду на викладене, колегія суддів доходить висновку, що судом першої інстанції не повно встановлено обставини по справі, що призвело до невірного вирішення спору по суті, та згідно до приписів ст.317 КАС України є підставою для скасування оскаржуваного судового рішення та прийняття нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 317, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.
Рішення Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 29 серпня 2024 року у справі №175/5880/24 - скасувати, прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки передбачені ст.ст.328,329 КАС України.
Головуючий - суддя Н.А. Бишевська
суддя І.Ю. Добродняк
суддя Я.В. Семененко