Постанова від 10.12.2024 по справі 160/12721/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2024 року м. Дніпросправа № 160/12721/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Бишевської Н.А. (доповідач),

суддів: Добродняк І.Ю., Семененка Я.В.,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпро

апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 липня 2024 року

у справі №160/12721/24

за позовом ОСОБА_1

до Військової частини НОМЕР_1

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 , у якому просив:

- визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення з 16.05.2023 по 31.12.2023, грошової допомоги на оздоровлення за 2023 рік без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" станом на 01.01.2023;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 з 16.05.2023 по 31.12.2023, грошової допомоги на оздоровлення за 2023 рік з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" станом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення з 01.01.2024 року по 06.04.2024 року, грошової допомоги на оздоровлення за 2024 рік без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" станом на 01.01.2024;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01.01.2024 по 06.04.2024, грошової допомоги на оздоровлення за 2024 рік з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" станом на 01.01.2024, на відповідний тарифний коефіцієнт та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 липня 2024 року у праві №160/12721/24 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено.

Судом зазначено, що з травня 2023 року розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 року №481 “Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов КМУ України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704», яка є чинною. Суд дійшов висновку, що нормами чинного законодавства не передбачено розрахунок грошового забезпечення та грошової допомоги на оздоровлення з прожиткового мінімуму встановленого на перше січня календарного року.

Не погодившись з рішенням суду, Маковський подав апеляційну скаргу, згідно якої скаржник просить скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 липня 2024 року у справі № 160/12721/24, як таке що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Скаржник вказує, що грошове забезпечення та грошова допомога на оздоровлення повинні бути розраховані з прожиткового мінімуму встановленого на перше січня календарного року. Зазначає, що Постанова Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 року №481 не має застосовуватись відповідачем при розрахунку грошового забезпечення, оскільки фактично повторює норми які скасовані рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог ст. 311 КАС України.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстави для задоволення апеляційної скарги, та зазначає:

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 з 16.05.2024 по 06.04.2024 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №98 від 06.04.2024, відповідно до пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" нижчепойменованих осіб рядового та сержантського склад військової часини НОМЕР_2 , звільнити з військову служби:

У запас за підпунктом "б" (за станом здоров'я на підставі висновок (постанові) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку або про непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців).

3.2 Молодшого сержанта ОСОБА_2 , колишнього бойового медика 2 десантно-штурмового взводу 1 десантно-штурмової роти 1 десантно-штурмового батальйону, який перебуває в розпорядженні командира військової частини НОМЕР_1 .

Вважати таким, що справи та посаду здав і направити для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Дніпропетровської області.

06 квітня 2024 року виключити зі списків особового складу частини, зняти з усіх видів забезпечення, видати продовольчий, речовий та грошовий атестати.

Вислуга років у Збройних Силах України станом на 06 квітня 2024 року становить: календарна - 02 роки 01 місяць 11 днів, пільгова 00 років 00 місяців 00 днів.

Виплатити компенсацію за 30 календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки за 2023 рік.

Виплатити компенсацію за 08 календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки за 2024 рік.

Виплати грошову допомогу на оздоровлення за 2024 рік відповідно до Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та деяких інших осіб, затвердженим наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року №260, отримав.

Виплатити матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2024 рік відповідно до Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та деяких інших осіб, затвердженим наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року №260, отримав.

14 травня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до командування військової частини НОМЕР_1 з заявою, в якій просив надати інформацію, який розмір прожиткового мінімуму застосовано при встановленні посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт в період з 16.05.2023 року по 06.04.2024 року, та який розмір тарифного коефіцієнту при цьому застосовано.

Додатково ОСОБА_1 просив надати йому:

- довідку про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за період з 16.05.2023 року по 06.04.2024 року;

- копію карток особового рахунку про нараховане та виплачене грошове забезпечення за період з 16.05.2023 року по 06.04.2024 року;

- копію витягу з наказу про зарахування до списків особового складу;

- копію витягу з наказу про здачу справ та посади про виключення зі списків особового складу.

Станом на дату звернення до суду з цим позовом відповіді на заяву від військової частини НОМЕР_1 , не надходило.

Вважаючи протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо обчислення та виплати грошового забезпечення та грошової допомоги на оздоровлення без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на перше січня календарного року, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Постанова КМУ №704 набрала чинності з 01.03.2018.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України №704, передбачено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Відповідно до пункту 6 Постанови Кабінет Міністрів України №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" були внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови №704 викладено у новій редакції, а саме: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".

Дійсно, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.

Однак, колегія суддів враховує, що постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 року № 481 “Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов КМУ України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704» (далі Постанова №481), скасовано підпункт 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», та внесено зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», шляхом викладення абзацу першого в такій редакції: “ 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».

Постанова КМУ №481, діяла в період проходження позивачем служби, а тому відповідач зобов'язаний був застосовувати зазначену Постанову та здійснювати розрахунок грошового забезпечення позивача в розмірі визначеному цією постановою.

Доводи апеляційної скарги фактично зводяться до протиправності винесення Кабінетом Міністрів України постанови № 481, проте це питання не є предметом розгляду в даній справі. Крім того, нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України можуть бути оскаржені у встановленому законом порядку.

Суд не бере до уваги посилання позивача на практику Верховного Суду, оскільки у наведених справах вирішувались питання щодо права на перерахунок пенсії. Крім того, рішення суду стосувались правовідносин які виникли до прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови №481.

Колегія суддів апеляційного суду вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 липня 2024 року у справі № 160/12721/24 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки передбачені ст.ст.328,329 КАС України.

Головуючий - суддя Н.А. Бишевська

суддя І.Ю. Добродняк

суддя Я.В. Семененко