10 грудня 2024 року м. Дніпросправа № 160/7925/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Бишевської Н.А. (доповідач),
суддів: Добродняк І.Ю., Семененка Я.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпро
апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 червня 2024 року
у справі №160/7925/24
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1
третя особа Приватне акціонерне товариство "ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ"
про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає в ненаданні відстрочки від призову за мобілізацією ОСОБА_1 , 1982 року народження;
- визнати незаконним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.03.2024 №138, яким ОСОБА_1 призваний на військову службу під час мобілізації, в особливий період та направлений для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 прийняти рішення щодо надання відстрочки від призову за мобілізацією на підставі Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» ОСОБА_1 , 1982 року народження.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 червня 2024 року у справі №160/7925/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково:
- визнано протиправним та скасовано наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 14.03.2024 №138 “Про призов військовозобов'язаних за загальною мобілізацією» в частині, що стосується ОСОБА_1 , призваного на військову службу за мобілізацією в особливий період та направленого для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 ;
- визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови в наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову за мобілізацією;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 прийняти рішення про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову за мобілізацією на підставі вимог п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», з урахуванням наказу Мінекономіки №17450 від 17.11.2023.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Судом зазначено, що володіючи інформацією про факт бронювання позивача за ПрАТ “ДТЕК Павлоградвугілля» відповідач фактично вчинив дії, які прямо суперечать приписам ч.1 ст.23 Закону №3543-XII за наявності чинного наказу Мінекономіки №17450 від 17.11.2023, яким заброньовані працівники ПрАТ “ДТЕК Павлоградвугілля» за списком, який у встановленому законодавством порядку погоджений Генеральним штабом Збройних Сил України. Суд вважав, що відповідач протиправно не взяв до уваги документи, які підтверджують право позивача на надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» на строк до 17.05.2024, а тому наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.03.2024 № 138, згідно з яким позивач призваний на військову службу під час мобілізації в особливий період та направлений для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 , є протиправним та підлягає скасуванню.
Не погодившись з рішенням суду, ІНФОРМАЦІЯ_2 подав апеляційну скаргу, згідно якої просить скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 червня 2024 року у справі № 160/7925/24, як таке що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Скаржник вказує, що відповідно до пункту 10 «Порядку бронювання військовозобов'язаних за списком військовозобов'язаних під час дії воєнного стану», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 №76 у відповідача були підстави для відмови позивачу у зарахуванні його на спеціальний військовий облік (надання відстрочки від призову), через неправильне зазначення в наказі Мінекономіки №17450 військово-облікової спеціальності позивача..
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог ст. 311 КАС України.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстави для задоволення апеляційної скарги, та зазначає:
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває у трудових відносинах з ПрАТ “ДТЕК Павлоградвугілля», працює на ВСП “Шахтоуправління Дніпровське» ПрАТ “ДТЕК Павлоградвугілля» по професії прохідник з 01.01.2022.
Відповідно до витягу з наказу Мінекономіки про бронювання військовозобов'язаного ОСОБА_1 , 1982 року народження, номер військово-облікової спеціальності (профіль): НОМЕР_2 , військове звання: солдат, що працює в Приватному акціонерному товаристві “ДТЕК Павлоградвугілля», на посаді (за професією): прохідник, ВСП “Шахтоуправління Дніпровське», відповідно до наказу Мінекономіки №17450 від 17.11.2023 надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком на 6 (шість) місяців: до 17.05.2024, номер у списку 3342.
Згідно витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 14.03.2024 №138 “Про призов військовозобов'язаних за загальною мобілізацією» на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 №65/2022 “Про загальну мобілізацію», №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» призвано військовозобов'язаного по мобілізації ОСОБА_1 та направлено до військової частини НОМЕР_1 АДРЕСА_1 для подальшого проходження військової служби за мобілізацією.
Відповідно до довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_4 від 15.03.2024 №2681 солдат ОСОБА_1 відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.03.2024 №138 призваний на військову службу під час мобілізації, в особливий період та направлений для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 .
Листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15.03.2024 №2682 “Щодо відмови в бронюванні» повідомлено наступне:
“ ІНФОРМАЦІЯ_2 було отримано інформацію про бронювання військовозобов'язаного в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №76 від 27.01.2023 “Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час», на солдата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який працює на посаді прохідник Вашого підприємства, та якому надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до наказу Мінекономіки України №17450 від 17.11.2023 строком на 6 місяців до 17.05.2024.
При перевірці та уточненні облікових даних солдата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , виявлено, що він має військово-облікову спеціальність №998 (придатний до військової служби без військової підготовки), яку при уточненні облікових даних змінено на ВОС 793947 (токар холодної обробки металу) згідно його основної цивільної спеціальності за освітою. Проте, у списках на бронювання військовозобов'язаних Вашого підприємства, затверджених Наказом Мінекономіки України №17450 від 17.11.2023, щодо ОСОБА_1 (№ у списку - 3342) зазначена ВОС 957032 (днювальний), яка не відповідає ВОС, яку фактично мав зазначений військовозобов'язаний.
Згідно п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України №76 від 27.01.2023 “Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час» зазначення в рішенні Мінекономіки про бронювання військовозобов'язаного неправильної інформації про його прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), рік народження, військово-облікову спеціальність (профіль), найменування (повне та скорочене) та місцезнаходження органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, код згідно з ЄДРПОУ (за наявності) може бути підставою для відмови у зарахуванні такого військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік.
На підставі вищезазначеного, солдату ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відмовлено у бронюванні (зарахуванні на спеціальний військовий облік) за ПрАТ “ДТЕК Павлоградвугілля» у зв'язку із зазначенням в рішенні Мінекономіки про бронювання військовозобов'язаного неправильної інформації про його військово-облікову спеціальність.».
Вважаючи протиправною бездіяльність щодо ненадання відстрочки від призову, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Згідно зі статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до частини 3 статті 1 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу (далі Закон № 2232-ХІІ) військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частина 5 статті 1 Закону № 2232-ХІІ).
Частиною 1 статті 2 Закону № 2232-ХІІ встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з абзацом 1 частини 1 статті 39 Закону № 2232-ХІІ призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законами України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Абзацом четвертим статті 1 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію (далі Закон № 3543-ХІІ) встановлено, що мобілізація комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 22 Закону № 3543-ХІІ громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Згідно з абзацом 1 частини 5 статті 22 Закону № 3543-ХІІ призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Абзацом 2 частини 1 статті 23 Закону № 3543-ХІІ (у редакції, чинній на час спірних обставин) встановлено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, а саме: заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 23 Закону № 3543-ХІІ (у редакції, чинній на час спірних обставин) не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку.
Таким чином, у період проведення загальної мобілізації, оголошеної Указом Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 «Про загальну мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час, зокрема, за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з абзацом 5 пункту 1 Порядку бронювання військовозобов'язаних за списком військовозобов'язаних під час дії воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76 (далі Порядок № 76) (у редакції, чинній на час спірних обставин), цей Порядок визначає механізм бронювання під час дії воєнного стану військовозобов'язаних за списками військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Відповідно до абзаців 1, 2 пункту 2 Порядку № 76 бронювання військовозобов'язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється згідно з рішенням Мінекономіки за списками військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (далі список), погодженими Генеральним штабом Збройних Сил (військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ, Службі зовнішньої розвідки, за списками, погодженими СБУ, Службою зовнішньої розвідки).
Заброньованим військовозобов'язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації (далі відстрочка).
Абзацом 1 пункту 8 Порядку № 76 встановлено, що підприємства, установи і організації, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, подають список до центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у відповідній сфері, або відповідної обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації, або відповідної обласної, Київської та Севастопольської міської військової/військово-цивільної адміністрації (у разі її утворення), на території юрисдикції якої вони розташовані.
Відповідно до пункту 10 Порядку № 76 за результатами перевірки списків, поданих відповідно до пункту 9 цього Порядку, щодо повноти їх заповнення, наявності обґрунтувань та погодження Генеральним штабом Збройних Сил (СБУ, Службою зовнішньої розвідки) Мінекономіки приймає у строк не більше ніж п'ять робочих днів з дня отримання зазначених списків рішення про бронювання військовозобов'язаних.
Зазначення в рішенні Мінекономіки про бронювання військовозобов'язаного неправильної інформації про його прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), рік народження, військово-облікову спеціальність (профіль), найменування (повне та скорочене) та місцезнаходження органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, код згідно з ЄДРПОУ (за наявності) може бути підставою для відмови у зарахуванні такого військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік.
Згідно з пунктом 11 Порядку № 76 з метою оформлення військовозобов'язаним відстрочок Мінекономіки надсилає рішення про бронювання військовозобов'язаних органам державної влади, іншим державним органам, якими подано списки, а також Генеральному штабу Збройних Сил (СБУ, Службі зовнішньої розвідки).
Генеральний штаб Збройних Сил (СБУ, Служба зовнішньої розвідки) у триденний строк доводить зазначене рішення до відома відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу Центрального управління та/або регіональних органів СБУ, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки).
Орган державної влади, інший державний орган, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа і організація видає військовозобов'язаному витяг із зазначеного рішення за формою згідно з додатком 3.
Витяг, завірений підписом керівника та печаткою (у разі її наявності) відповідного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи чи організації, є документом, що підтверджує надання військовозобов'язаному відстрочки.
Витяг видається військовозобов'язаному під розпис у відомості видачі бланків спеціального військового обліку, складеній за формою згідно з додатком 4.
Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації у п'ятиденний строк з дня видачі витягу військовозобов'язаному надсилають до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, де військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку (відповідного підрозділу Центрального управління та/або регіональних органів СБУ, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки), повідомлення про бронювання військовозобов'язаного за формою згідно з додатком 5 для зарахування його на спеціальний військовий облік.
Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку (відповідний підрозділ Центрального управління та/або регіональний орган СБУ, відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки), на підставі рішення про бронювання військовозобов'язаних зараховує у строк не більше ніж п'ять робочих днів з дня його отримання такого військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік.
Як вбачається з листа ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15.03.2024 №2682 “Щодо відмови в бронюванні», підставою для такої відмови стала зміна військово-облікової спеціальності позивача на НОМЕР_3 (токар холодної обробки металу).
Разом з тим, ні до суду першої інстанції ні до апеляційного суду, відповідачем не надано доказів та обґрунтувань правомірності дій щодо зміни військово-облікової спеціальності позивача.
Колегія суддів вважає, що зазначення в обліковій картці військовозобов'язаного нового коду ВОС, саме по собі не може слугувати підставою для зміни спеціальності без належних на те підстав.
Таким чином, вірним є висновок суду першої інстанції, про те що відповідач протиправно не взяв до уваги наявні у позивача документи, які підтверджують право останнього на надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» на строк до 17.05.2024.
Оскільки наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.03.2024 № 138, згідно з яким ОСОБА_1 призваний на військову службу під час мобілізації в особливий період та направлений для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 , виданий стосовно особи яка була заброньована та мала право на відстрочку, такий наказ є протиправним та підлягає скасуванню.
Таким чином, суд першої інстанції правильно дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.
Колегія суддів апеляційного суду вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 червня 2024 року у справі №160/7925/24 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки передбачені ст.ст.328,329 КАС України.
Головуючий - суддя Н.А. Бишевська
суддя І.Ю. Добродняк
суддя Я.В. Семененко