Дата документу 12.12.2024
Справа № 501/4969/24
3/501/1602/24
12 грудня 2024 року Іллічівський міський суд Одеської області у складі:
головуючого судді - Яковця Є.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чорноморську Одеського району Одеської області матеріали, що надійшли з військової частини НОМЕР_1 про притягнення до відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Городище Луцького району Волинської області, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_2 , військовослужбовця, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,
01 грудня 2024 року близько 17:30 год військовослужбовець ОСОБА_1 , діючи протиправно всупереч інтересам служби, на порушення своїх статутних обов'язків, в умовах воєнного стану, у АДРЕСА_2 на території розташування військової частини НОМЕР_1 , під час виконання обов'язків військової служби був виявлений з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: характерний запах з ротової порожнини, порушення координації рухів, сплутана мова, виражене тремтіння пальців рук, почервоніння обличчя, поведінка, яка не відповідає обстановці, у зв'язку з чим був направлений до медичного пункту військової частини НОМЕР_1 з метою проведення медичного огляду для встановлення факту алкогольного сп'яніння за допомогою алкотестера Алкофор-105. №B2303301013, дата останньої повірки 28 листопада 2024 року, та в присутності начальник медичної служби - начальника медичного пункту ст. лейтенанта медичної служби ОСОБА_2 та двох свідків гол. сержанта ОСОБА_3 та ОСОБА_4 пройшов медичний огляд - результат позитивний 2.12 проміле.
Тим самим, ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем, виконував обов'язки військової служби в нетверезому стані,тобто вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
З цих підстав щодо нього складено протокол про адміністративне правопорушення А4908 №110 від 02 грудня 2024 року за ч.3 ст.172-20 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не прибув, надав суду заяву в якій просив проводити розгляд справи без його участі, просив призначити мінімальне покарання у виді штрафу та розстрочити його виплату на 3 місяці з підстав відсутності коштів для виплати штрафу одразу.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 16 Статуту внутрішньої служби ЗСУ кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Відповідно до абзацу 13 статті 1 Закону України «Про оборону України» та абзацу 5 статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій. Указом Президента України № 303/2014 від 17.03.2014 «Про часткову мобілізацію» в Україні оголошена часткова мобілізація. Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан, строк якого неодноразово продовжувався і який діє на даний час. Таким чином, на даний час в Україні діє особливий період.
Відповідно до диспозиції частини 1 статті 172-20 КУпАП відповідальність настає за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Згідно з диспозицією частини 3 статті 172-20 КУпАП відповідальність настає за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується дослідженими судом матеріалами справи: протокол про адміністративне правопорушення А4908 №110 від 02 серпня 2024 року; висновок медичного огляду з метою виявлення стану сп'яніння №17 від 01 грудня 2024 року, відповідно до якого у ОСОБА_1 виявлено ознаки алкогольного сп'яніння та результат 2.12 проміле; сертифікат повірки алкотестера від 28 листопада 2024 року; сертифікат калібрування алкотестера (дата калібрування - 27 листопада 2024 року); витяг з наказу про визначення посадових осіб, уповноважених на складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення зі списком уповноважених, відповідно до якого посадова особа, яка склала протокол у цій справі, уповноважена на їх складання; копія паспорта та військового квитка ОСОБА_1 .
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП - виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби в нетверезому стані,вчинене в умовах особливого періоду.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, відсутність обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, суд вважає необхідним та достатнім накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Відповідно до ч. 2 ст. 301 КУпАП відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.
Згідно з ч. 1 ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.
Зважаючи на складні соціально-економічні обставини, що склалися в Україні у зв'язку з повномасштабним вторгненням держави-агресора, суд вважає за можливе задовольнити заяву ОСОБА_1 та розстрочити сплату штрафу.
Відповідно до ч. 2 ст. 40-1 КУпАП, розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно з п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Тому відповідно до вимог п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, звільнена від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 23, 27, 33-35, 36, 40-1, 172-20, 283, 284, 285 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 (сімнацять тисяч) гривень.
Заяву ОСОБА_1 про розстрочку виконання постанови задовольнити.
Розстрочити ОСОБА_1 виконання постанови у частині сплати штрафу в сумі 17000,00 (сімнадцять тисяч) гривень строком на 3 місяці, тобто до 12 березня 2025 року включно, наступним чином: два перші платежі по 5700,00 грн (сплатити до 12 січня 2025 року та до 12 лютого 2025 року відповідно) та один платіж 5600,00 грн (сплатити до 12 березня 2025 року).
Зобов'язати ОСОБА_1 повідомляти суд про сплату відповідної частини штрафу шляхом надання до суду документу про оплату до 12 числа відповідного місяця.
У разі несплати штрафу через п'ятнадцять днів з дня вручення порушнику постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, а в разі розстрочки виконання постанови в частині сплати штрафу - у разі несплати відповідної частини штрафу, а також ненадання порушником до суду у строк визначений судом документу про оплату відповідної частини штрафу, - постанову про накладення штрафу відповідно до статті 308 КУпАП надіслати для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби з метою стягнення подвійного розміру штрафу 34000,00 грн (в разі розстрочки виконання постанови в частині сплати штрафу - з урахуванням раніше сплачених порушником сум) та витрат на облік зазначених правопорушень..
Реквізити для сплати штрафу: найменування - Чорноморська міська ТГ; отримувач - ГУК в Од. обл./м.Чорноморськ/21081100; банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.); код ЄДРПОУ - 37607526; код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - UA668999980313060106000015750; код класифікації доходів бюджету - 21081100; призначення платежу - адміністративні штрафи та інші санкції, платник ______.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Іллічівський міський суд Одеської області протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Постанова підлягає виконанню протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки (розстрочки) виконання постанови відповідно до статті 301 цього Кодексу перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки (розстрочки).
Суддя