Постанова від 12.12.2024 по справі 420/18835/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/18835/24

Перша інстанція: суддя Бжассо Н.В.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Турецької І.О.,

Шеметенко Л.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2024р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У червні 2024р. ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ГУ ПФУ в Херсонській області, у якому просив:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, проіндексованої на підставі постанов КМУ від 16.02.2022р. №118 та від 24.02.2023р. №168;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області провести перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9.04.1992р. №2262-XII з урахуванням індексацій на підставі Постанови КМУ від 16.02.2022р. №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та Постанови КМУ від 24.02.2023р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», починаючи з 1.06.2024р., з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він з 13.10.2008р. перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

1.03.2022р. набрала чинності Постанова КМУ №118 від 16.02.2022р., у зв'язку із чим позивачу було здійснено перерахунок пенсії.

1.03.2023р. набрала чинності Постанова КМУ №168 від 24.02.2023р., у зв'язку із чим позивачу було здійснено перерахунок пенсії.

У подальшому, на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.01.2024р. у справі №420/34748/23 відповідач здійснив перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 1.09.2023р. №9/3-1989, починаючи з 1.04.2019р., від 20.11.2023р. №9/3-2880, починаючи з 1.02.2020р., від 20.11.2023р. №9/3-2881, починаючи з 1.02.2021р., від 20.11.2023р. №9/3-2882, починаючи з 1.02.2022р., від 20.11.2023р. №9/3-2883, починаючи з 1.02.2023р. з урахуванням виплачених сум.

При цьому, із протоколу перерахунку пенсії позивача встановлено, що з 1.06.2024р. пенсію розраховано без урахування Постанов КМУ №118 та №168.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та незаконними, у зв'язку із чим звернувся до суду із даним позовом.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2024р. адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 1.06.2024р., проіндексованої на підставі постанов КМУ від 16.02.2022р. №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та постанов КМУ від 24.02.2023р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».

Зобов'язано ГУ ПФУ в Херсонській області провести перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9.04.1992р. №2262-XII з урахуванням індексацій на підставі Постанови КМУ від 16.02.2022р. №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та Постанови КМУ від 24.02.2023р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», починаючи з 1.06.2024р., з урахуванням раніше виплачених сум.

В апеляційній скарзі ГУ ПФУ в Херсонській області, посилаючись на порушення норм права, просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про залишення скарги без задоволення, а рішення суду без змін, з наступних підстав.

Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що Закон не уповноважує територіальний орган Пенсійного фонду на власний розсуд визначати підстави, умови та максимальний розмір для обмеження пенсійних виплат, а тому дії ГУ ПФУ в Херсонській області є протиправними, оскільки вчинені всупереч приписам ч.2 ст.19 Конституції України.

Відтак, з метою ефективного захисту прав позивача, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог.

Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, що ОСОБА_1 з 13.10.2008р. перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

16.02.2022р. КМУ прийняв Постанову №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», якою установлено, що з 1.03.2022р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 26 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2021р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

24.02.2023р. КМУ прийняв Постанову №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», якою установлено, що з 1.03.2023р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 Постанови КМУ від 16.02.2022р. №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022р., №18, ст.968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2022р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

На виконання вказаних постанов відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача.

У подальшому, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.01.2024р. у справі №420/34748/23 визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Херсонській області щодо не проведення перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 9.04.1992р. №2262-ХІІ на підставі довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-1989 від 1.09.2023р., починаючи з 1.04.2019р., №9/3-2880 від 20.11.2023р., починаючи з 1.02.2020р., №9/3-2881 від 20.11.2023р., починаючи з 1.02.2021р., №9/3-2882 від 20.11.2023р., починаючи з 1.02.2022р., №9/3-2883 від 20.11.2023р., починаючи з 1.02.2023р.; зобов'язано ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії по інвалідності ОСОБА_1 відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 9.04.1992р. №2262-ХІІ на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань № 9/3-1989 від 1.09.2023р., починаючи з 1.04.2019р., на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-2880 від 20.11.2023р., починаючи з 1.02.2020р., на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-2881 від 20.11.2023р., починаючи з 1.02.2021р., на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-2882 від 20.11.2023р., починаючи з 1.02.2022р., на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-2883 від 20.11.2023р., починаючи з 1.02.2023р., з урахуванням раніше виплачених сум.

На підставі вказаного рішення суду позивачу було здійснено перерахунок пенсії.

6.06.2024р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області із запитом, в якому просив повідомити про причини виплати пенсії у червні 2024р. у значно меншому розмірі.

12.06.2024р. ГУ ПФУ в Херсонській області надав відповідь, в якій повідомив, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.01.2024р. у справі №420/34748/23 ним проведено перерахунок пенсії в межах покладених зобов'язань, у тому числі у відповідності до вимог, визначених ст.64 Закону №2262.

Із наданого протоколу розрахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 1.06.2024р. вбачається, що Індексації базового ОСНП за 2022 та 2023 роки до складу пенсії не увійшли.

Не погодившись із такими діями ГУ ПФУ в Херсонській області, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Перевіряючи правомірність та законність дій пенсійного органу у спірних правовідносинах, з урахуванням підстав, за якими позивач пов'язує їх незаконність та протиправність в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія виходить з наступного.

Приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9.04.1992р. за №2262-ХІІ (надалі - Закон №2262).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до п.2 Постанови КМУ «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16.02.2022р. №118 (далі - Постанова №118) установлено, що з 1.03.2022р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 26 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2021р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Пунктом 2 Постанови КМУ «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023р. №168 (далі - Постанова №168) установлено, що з 1.03.2023р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022р. №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022р., №18, ст.968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2022р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом..

Згідно зі ст.64 Закону №2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до ч.4 ст.63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до ч.2 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до ст.63 цього Закону.

Частиною 4 ст.63 Закону №2262-ХІІ передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Як вбачається із обставин справи, що ОСОБА_1 1.03.2022р. та 1.03.2023р. було здійснено перерахунок пенсії на підставі Постанов КМУ №118 та №168, у результаті чого встановлено доплату Індексації базового ОСНП 2022 у розмірі 1 163,86грн. та Індексації базового ОСНП 2023 у розмірі 1500грн. (а.с.23 зворотній бік).

У подальшому, ГУ ПФУ в Херсонській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 1.06.2024р., в результаті чого вказані вище доплати не були включені до складових пенсії позивача.

Підставою для таких дій управління стало те, що рішенням суду у справі №420/34748/23 було зобов'язано ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок пенсії позивача з 1.04.2019р., 1.02.2020р., з 1.02.2021р. з 1.02.2022р. та з 1.02.2023р. на підставі довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-1989 від 1.09.2023р., №9/3-2880, №9/3-2881, №9/3-2882, №9/3-2883 від 20.11.2023р..

Надаючи оцінку вказаним обставинам, судова колегія зазначає, що під час перерахунку пенсії позивача на підставі Постанов КМУ №118 та №168 1.03.2022р. та 1.03.2023р. управлінням перерахунок на підставі довідок станом на 1.01.2022р. та 1.01.2023р. не здійснювався.

Відповідний перерахунок пенсії було проведено лише у 2024р. на підставі рішення суду у справі №420/34748/23, у зв'язку із чим судова колегія вважає, що відповідні доплати до пенсії, а саме Індексація базового ОСНП 2022 у розмірі 1 163,86грн. та Індексація базового ОСНП 2023 у розмірі 1 500грн. мають враховуватись під час наступних перерахунків.

Крім того, судова колегія звертає увагу на ту обставину, що після перерахунку 1.06.2024р. пенсія ОСОБА_1 зменшилася з 11 850,95грн. (розрахунок станом на 1.03.2024р.) до 8 975,05грн. (розрахунок станом на 1.06.2024р.), а тому ГУ ПФУ в Херсонській області не мав права виплачувати пенсію позивачу у меншому розмірі.

Відтак, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

У контексті оцінки доводів апеляційної скарги, колегія суддів звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.

Отже, судова колегія вважає, що рішення суду ухвалене з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для його скасування.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.311,315,316,322,325 КАС України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2024р. залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді І.О. Турецька

Л.П. Шеметенко