Постанова від 12.12.2024 по справі 420/8326/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/8326/24

Перша інстанція: суддя Стефанов С.О.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Турецької І.О.,

Шеметенко Л.П.

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 травня 2024р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Об'єднаної житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У березні 2024р. ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до ВЧ НОМЕР_1 , Об'єднаної житлової комісії ВЧ НОМЕР_1 , в якому просила:

- визнати протиправним та скасувати п.222 СПИСКУ військовослужбовців та членів їх сімей знятих з квартирного обліку при житловій комісії штабу та управління ІНФОРМАЦІЯ_1 додатку №1 до протоколу №1 від 6.02.2008р. засідання житлової комісії штабу та управління Південного оперативного командування ВЧ НОМЕР_1 про тимчасове зняття (до усунення недоліків по квартирній справі) полковника запасу ОСОБА_2 та членів його сім'ї з квартирного обліку штабу та управління ІНФОРМАЦІЯ_1 , як такого що в період з травня 2007 по лютий 2008 року не оновив документи, які підтверджують потребу в поліпшенні житлових умов;

- зобов'язати ВЧ НОМЕР_1 та Об'єднану житлову комісію ВЧ НОМЕР_1 прийняти рішення про поновлення мене, ОСОБА_1 , як члена сім'ї, а саме: як дружину полковника запасу ОСОБА_2 , у зв'язку з його смертю ІНФОРМАЦІЯ_2 , на квартирному обліку військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов в м.Одесі в загальній черзі штабу та управління Південного оперативного командування ВЧ НОМЕР_1 за датою первинної постановки на облік в загальній черзі з 10.03.1994р..

В обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що її чоловік полковник ОСОБА_2 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 . Також, зазначила, що з 10 березня 1994р. ОСОБА_2 перебував на квартирній черзі в Одеському гарнізоні зі складом сім'ї 4 особи. Факт його зарахування на квартирний облік в Одеському гарнізоні з 10.03.1994р. зі складом сім'ї 4 особи підтверджується Протоколом №16 засідання житлової комісії Одеського інституту Сухопутних військ від 12.05.1994р. та Довідкою за №5/1384 від 9.10.1997р..

В подальшому, у квітні 2006р. чоловік позивачки - полковник ОСОБА_2 був виключений із списків особового складу та всіх видів забезпеченням у зв'язку зі звільненням з військової служби в запас (за вислугу строків служби) відповідно до ст.26 ЗУ «Про загальний військовий обов'язок і військову службу». З травня 2006р. полковнику запасу ОСОБА_2 була призначена пенсія за вислугу років, а його вислуга календарних років військової служби у Збройних Силах України на день виключення із списків особового складу військової частини становила - 28 років. Чоловік позивачки - ОСОБА_2 , а також члени його сім'ї, а саме: позивачка - ОСОБА_1 , як його дружина та їх син ОСОБА_3 , 1984р.н., станом на час звільнення його з військової служби перебували на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов у військовій частині НОМЕР_1 .

Позивачка зазначила, що згідно протоколу №12 від 28.10.2005р. засідання житлової комісії штабу та управління Південного оперативного командування військової частини НОМЕР_1 полковник ОСОБА_2 , а також члени його сім'ї, а саме позивачка: ОСОБА_1 , 1960р.н., як його дружина та їх син ОСОБА_3 , 1984р.н., отримали службову квартиру АДРЕСА_1 згідно списків загальної черги, як оперативному черговому. Однак, як стало позивачці відомо 18 жовтня 2023р., полковник запасу ОСОБА_2 був знятий з квартирної черги згідно протоколу №1 від 6.02.2008р. засідання житлової комісії штабу та управління ІНФОРМАЦІЯ_1 як такий, що не пройшов переатестацію у відповідності до наказу Міністра оборони України №193 від 23.04.2007р. та станом на 17.10.2023р. на квартирній черзі для отримання постійного житла в Одеському гарнізоні не перебуває.

Позивачка вважає, що військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше мають право на отримання житла, у зв'язку з чим, підстави для зняття її чоловіка, її та їхнього сина з квартирного обліку на час прийняття оскаржуваного рішення були відсутні, виходячи з цього, пункт 222 СПИСКУ військовослужбовців та членів їх сімей знятих з квартирного обліку при житловій комісії штабу та управління ІНФОРМАЦІЯ_1 додатку №1 до протоколу №1 від 6.02.2008р. засідання житлової комісії штабу та управління Південного оперативного командування військової частини НОМЕР_1 про тимчасове зняття (до усунення недоліків по квартирній справі) полковника запасу ОСОБА_2 та членів його сім'ї з квартирного обліку штабу та управління ІНФОРМАЦІЯ_1 є незаконними, у зв'язку із чим вона звернулася в суд із даним позовом.

Посилаючись на вказане просила позов задовольнити.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23 травня 2024р. адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення житлової комісії штабу та управління ІНФОРМАЦІЯ_1 ВЧ НОМЕР_1 , оформлене протоколом №1 від 6.02.2008р. про тимчасове зняття (до усунення недоліків по квартирній справі) полковника запасу ОСОБА_2 (п.222 Списку додатку № 1 до протоколу № 1 від 6.02.2008р.) та членів його сім'ї з квартирного обліку штабу та управління ІНФОРМАЦІЯ_1 , як такого що в період з травня 2007 по лютий 2008 року не оновив документи, які підтверджують потребу в поліпшенні житлових умов.

Зобов'язано об'єднану житлову комісію ВЧ НОМЕР_1 прийняти рішення про поновлення ОСОБА_1 , як члена сім'ї, а саме: як дружини полковника запасу ОСОБА_2 , у зв'язку з його смертю ІНФОРМАЦІЯ_2 , на квартирному обліку військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов в м.Одесі в загальній черзі штабу та управління Південного оперативного командування ВЧ НОМЕР_1 за датою первинної постановки на облік в загальній черзі з 10.03.1994р..

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань з ВЧ НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 1 211,2грн..

В апеляційній скарзі апелянт просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.

Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.

Під час апеляційного розгляду справи, для всебічного повного та об'єктивного розгляду даної справи, колегія суддів дійшла висновку про необхідність витребувати від ОСОБА_1 , ВЧ НОМЕР_1 , Об'єднаної житлової комісії військової частини НОМЕР_1 , відповідних пояснень та належних доказів на їх підтвердження. Так, ухвалами П'ятого апеляційного адміністративного суду від 7.10.2024р. та від 21.10.2024р. було витребувано відповідні пояснення та належні докази на їх підтвердження у сторін по справі.

На підставі вказаного та з необхідністю додаткового з'ясування обставин по справі, колегією суддів прийнято ухвалу від 7.10.2024р., якою було продовжено строк розгляду апеляційної скарги ВЧ НОМЕР_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 травня 2024р. по даній справі.

Так, у жовтні-листопаді 2024р., на виконання ухвал П'ятого апеляційного адміністративного суду від 7.10.2024р. та від 21.10.2024р. сторонами по справі були надані витребувані пояснення та належні докази на їх підтвердження.

Крім того, ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 18.11.2024р. було вирішено витребувати у Приморської РА ОМР належним чином завірену копію квартирної справи (особової справи) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та членів його сім'ї.

Так, у грудні 2024р. Приморською РА ОМР було надано відповідь разом із відповідною копією квартирної справи (особової справи) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та членів його сім'ї.

Отже, розглянувши матеріали справи, дослідивши витребувані документи та надані пояснення сторін по справі, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про задоволення скарги, скасування рішення суду та прийняття по справі нової постанови про відмову у задоволенні адміністративного позову, виходячи з наступного.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуване рішення житлової комісії штабу та управління ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом №1 від 6.02.2008р. в частині тимчасового зняття (до усунення недоліків по квартирній справі) ОСОБА_2 та членів його сім'ї з квартирного обліку штабу та управління Південного оперативного командування, як такого що в період з травня 2007р. по лютий 2008р. не оновив документи, які підтверджують потребу в поліпшенні житлових умов, є протиправним, оскільки відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження того, що позивач запрошувався на засідання житлової комісії, коли вирішувалось питання про зняття його з квартирного обліку. Також відповідачем не надано доказів того, що ОСОБА_2 повідомлявся у письмовій формі із зазначенням підстав зняття з обліку (виключення із списку) про прийняте житловою комісією штабу та управління ІНФОРМАЦІЯ_1 рішення від 6.02.2008р., оформлене протоколом від 6.02.2008р. №1, про зняття його та членів його сім'ї з квартирного обліку.

Проте, з таким висновком суду першої інстанції не може погодитись судова колегія, оскільки вказаного висновку суд дійшов без належного з'ясування обставин по справі, перевірки доказів, у зв'язку з чим допустив невірне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

За правилами ст.242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Судова колегія вважає, що вказані порушення норм права призвели до неправильного вирішення справи по суті, а тому апеляційний суд на підставі ст.315 КАС України, рішення суду скасовує та приймає по справі нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог, з наступних підстав.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи під час апеляційного розгляду, що ОСОБА_2 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .

Позивачка - ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 .

ОСОБА_2 перебував на квартирній черзі в Одеському гарнізоні з 10 березня 1994р. зі складом сім'ї 4 особи. Факт його зарахування на квартирний облік в Одеському гарнізоні з 10 березня 1994р. зі складом сім'ї 4 особи підтверджується протоколом №16 засідання житлової комісії Одеського інституту Сухопутних військ від 12.05.1994р. та Довідкою №5/1384 від 9.10.1997р..

У квітні 2006р. ОСОБА_2 був виключений із списків особового складу та всіх видів забезпеченням у зв'язку зі звільненням з військової служби в запас (за вислугу строків служби) відповідно до ст.26 ЗУ «Про загальний військовий обов'язок і військову службу».

З травня 2006р. ОСОБА_2 була призначена пенсія за вислугу років, а його вислуга календарних років військової служби у Збройних Силах України на день виключення із списків особового складу військової частини становила - 28 років.

ОСОБА_2 , а також члени його сім'ї, а саме: ОСОБА_1 , як його дружина та їхній син ОСОБА_3 , 1984р.н., станом на час звільнення його з військової служби перебували на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов у військовій частині НОМЕР_1 .

Згідно протоколу №12 від 28.10.2005р. засідання житлової комісії штабу та управління Південного оперативного командування військової частини НОМЕР_1 полковник ОСОБА_2 , а також члени його сім'ї, ОСОБА_1 , 1960р.н., як його дружина та їхній син ОСОБА_3 , 1984р.н., отримали службову квартиру АДРЕСА_1 згідно списків загальної черги, як оперативному черговому.

ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 помер, про що 22 серпня 2022р. уповноваженим органом складно відповідний актовий запис за №8211, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 .

7.09.2023р. ОСОБА_1 , звернулася із заявою до командира військової частини НОМЕР_1 у зв'язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_5 її чоловіка полковника ОСОБА_2 про переоформлення його квартирної справи на себе, ОСОБА_1 , та постановку її в чергу на отримання житла для постійного проживання замість померлого чоловіка.

Відповідно позивачка просила надати перелік документів, які необхідно представити в Об'єднану житлову комісію військової частини НОМЕР_1 , для внесення відповідних змін в особову квартирну справу на отримання постійного житла у зв'язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_5 її чоловіка полковника запасу ОСОБА_2 , а також у зв'язку з тим, що вона також має право на отримання постійного житла, так як проходила військову службу в лавах Збройних Сил України і є військовим пенсіонером (молодшим сержантом запасу) з 2010р., та отримую пенсію МОУ.

На свою заяву позивачка отримала відповідь, а саме: лист за вих. №71 жк від 18 жовтня 2023р. голови Об'єднаної житлової комісії військової частини НОМЕР_1 полковника ОСОБА_4 , яким позивачку було повідомлено про те, що її чоловік ОСОБА_2 знятий з квартирної черги згідно протоколу №1 від 6.02.2008р. засідання житлової комісії штабу та управління ІНФОРМАЦІЯ_1 як такий, що не пройшов переатестацію у відповідності до наказу Міністра оборони України №193 від 23.04.2007р. та не оновлював документи квартирної справи, своєчасно не підтверджував потребу в поліпшенні житлових умов в Одеському гарнізоні та станом 17.10.2023р. на квартирній черзі для отримання постійного житла в Одеському гарнізоні не перебуває.

В подальшому, ОСОБА_1 уклала Договір про надання правничої допомоги з адвокатом Костинчуком В.В., який за її дорученням звернувся 22.12.2023р. до командира військової частини НОМЕР_1 з адвокатським запитом про надання належним чином завірені копії протоколу №1 від 6.02.2008р. житлової комісії військової частини НОМЕР_1 та наказу командира військової частини НОМЕР_1 про затвердження рішення житлової комісії вказаної військової частини НОМЕР_1 в частині зняття полковника ОСОБА_2 з обліку отримання житла для постійного проживання в Одеському гарнізоні.

На адвокатський запит позивачка отримала від командира військової частини НОМЕР_1 лист №1/74 від 4.01.2024р., яким останню повідомлено про наступне: «На Ваш запит від 22.12.2023р. №27, щодо надання копії протоколу від 06.02.2008 №1 об'єднаної житлової комісії військової частини НОМЕР_1 та наказу командира військової частини НОМЕР_1 про затвердження рішення об'єднаної житлової комісії, в якому йдеться про зняття з квартирного обліку полковника запасу ОСОБА_2 , як такого що не підтвердив потребу поліпшення житлових умов доповідаю наступне:

відповідно до вимог наказу Міністра оборони України від 23.04.2007 № 193 “Про затвердження змін до Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень», а також згідно вимог розпорядження першого заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 15.09.2007 № 303/20/906 в Збройних Силах України проводилася переатестація військовослужбовців, які підтвердили потребу поліпшення житлових умов.

В Одеському гарнізоні в період з травня 2007 по лютий 2008 року була організована робота по передачі квартирних справ військовослужбовців, які перебувають на квартирному обліку за місцем проходження служби до квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеса.

Так, відповідно до протоколу засідання житлової комісії штабу та управління ІНФОРМАЦІЯ_1 від 6.02.2008 №1 Вас та інших військовослужбовців в кількості 576 (п'ятсот сімдесят шість) чоловік було тимчасово знято (до усунення недоліків по квартирній справі) з квартирного обліку штабу та управління Південного оперативного командування, як таких що в період з травня 2007 по лютий 2008 року не оновили документи, які підтверджують потребу в поліпшенні житлових умов.

Згідно п.2 вищезгаданого протоколу, при підтвердженні потреби в поліпшенні житлових умов (шляхом оновлення визначених документів) - розглянути питання про поновлення на квартирному обліку з дати перебування на обліку.

Додаток: Копія протоколу засідання житлової комісії штабу та управління ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.02.2008 № 1 на 4 аркушах.».

До вказаного листа було надано належним чином завірені Витяг з протоколу №1 засідання житлової комісії штабу та управління Південного ОК та Список військовослужбовців та членів їх сімей знятих з квартирного обліку при житловій комісії штабу та управління ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Отже, протоколом №1 від 6.02.2008р. засідання житлової комісії штабу та управління Південного оперативного командування військової частини НОМЕР_1 прийнято рішення про тимчасове зняття (до усунення недоліків по квартирній справі), зокрема, полковника запасу ОСОБА_2 та членів його сім'ї (п.222 Списку) з квартирного обліку штабу та управління ІНФОРМАЦІЯ_1 , як такого що в період з травня 2007р. по лютий 2008р. не оновив документи, які підтверджують потребу в поліпшенні житлових умов.

Позивачка, вважає вказане рішення житлової комісії військової частини НОМЕР_1 про зняття її чоловіка ОСОБА_2 та членів його сім'ї з квартирної черги, яке оформлено протоколом №1 від 6.02.2008р. засідання житлової комісії штабу та управління ІНФОРМАЦІЯ_1 незаконним та таким, що порушує її конституційне право на житло, у зв'язку із чим звернулася в суд із даним позовом.

Перевіряючи правомірність та законність рішення суду першої інстанції, з урахуванням підстав, за якими апелянт просить визнати його протиправним та скасувати, судова колегія виходить з наступного.

Приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ст.47 Конституції України встановлено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

Відповідно до ст.31 Житлового кодексу України (найменування кодексу згідно ЗУ «Про дерадянізацію законодавства України»), що громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими актами законодавства України. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством України), як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.

Статтею 34 ЖК України визначено підстави визнання громадян такими, що потребують поліпшення житлових умов, а також зазначено, що такі громадяни беруться на облік для одержання жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду.

Облік потребуючих поліпшення житлових умов громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, що мають житловий фонд і ведуть житлове будівництво або беруть пайову участь у житловому будівництві, здійснюється за місцем роботи, а за їх бажанням - також і за місцем проживання (ч.1 ст.37 ЖК України).

У відповідності до ст.39 ЖК України, громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов: за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті; за місцем роботи - спільним рішенням адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншого громадського об'єднання і відповідного профспілкового комітету. При цьому беруться до уваги рекомендації трудового колективу. Рішення про взяття громадян на облік потребуючих поліпшення житлових умов за місцем роботи затверджується виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради.

Аналогічні положення містяться і в Правилах обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою ради Міністрів УРСР і Укрпрофради за №470 від 11.12.1984р. (надалі - Правила №470).

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. за №2011-XII, відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Приписами ст.1 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що соціальний захист військовослужбовців - це діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

За правилами ст.1-2 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв'язку із особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України (ст.2 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).

Положеннями п.1 ст.12 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Приписами абз.4 п.1 ст.12 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті.

Абзацом 1 п.9 ст.12 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.

Як передбачено ч.1 ст.9 ЖК України, громадяни мають право на одержання у безстрокове користування у встановленому порядку жилого приміщення в будинках державного чи громадського житлового фонду, або на одержання за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, або в будинках житлово-будівельних кооперативів.

У відповідності до положень ст.43 ЖК України громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік.

Згідно із ст.48,49 ЖК України, жиле приміщення надається громадянам у межах норми жилої площі, але не менше розміру, який визначається Кабінетом Міністрів України і Федерацією професійних спілок України. При цьому враховується жила площа у жилому будинку (квартирі), що перебуває у приватній власності громадян, якщо ними не використані житлові чеки. Понад норму жилої площі окремим категоріям громадян надається додаткова жила площа у вигляді кімнати або в розмірі десяти квадратних метрів.

Відповідно до п.11 Положення про порядок забезпечення жилою площею у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 23.12.1992р. за №220 та в подальшому викладеного в новій редакції на підставі наказу Міністра оборони України від 3.12.1995р. №20 (надалі - Положення про порядок забезпечення жилою площею у Збройних Силах України), військовослужбовці беруться на квартирний облік рішенням житлової комісії військової частини, затвердженим командиром військової частини. На засіданні комісії має право бути присутнім військовослужбовець, відносно якого вирішується питання прийняття на квартирний облік. В рішенні вказується дата прийняття на облік, склад сім'ї, підстави для прийняття на облік, вид черги надання житлових приміщень (загальна черга, в першу чергу), а у випадку відмови в прийнятті на облік підстави відмови з посиланням на відповідну норму житлового законодавства. Датою постановки на квартирний облік вважається день, коли було винесене рішення житловою комісією військової частини про прийняття на квартирний облік. День прийняття на квартирний облік визначає місце військовослужбовця на одержання житлового приміщення.

Приписами п.12,13,34 Положення про порядок забезпечення жилою площею у Збройних Силах України визначено, що на кожного військовослужбовця, взятого на квартирний облік, оформлюється облікова справа, у якій знаходяться необхідні документи: рапорт про прийняття на квартирний облік, який підписується членами сім'ї, що проживають разом з військовослужбовцем, мають самостійне право на отримання житла та бажають разом з ним стати на облік; довідка з місця проживання про склад сім'ї та прописку; довідка про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчих комітетах місцевих Рад). Інші документи, при потребі, житлові комісії самі запитують через командирів військових частин у відповідних державних органів, установ, організацій.

Військовослужбовці перебувають на квартирному обліку у військовій частині та КЕЧ району до отримання жилого приміщення, за винятком випадків, передбачених у цьому пункті: поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала необхідність для надання іншого жилого приміщення; при переміщенні військовослужбовця до нового місця служби у інший населений пункт; при засудженні військовослужбовця до позбавлення волі на термін понад 6 місяців, крім умовного засудження; при наданні відомостей, що не відповідають дійсності та які стали основою для прийняття на облік або неправомірних дій командування при вирішенні питання про прийняття на облік.

Отже, усі питання, пов'язані із забезпеченням жилою площею військовослужбовців, вирішуються за місцем проходження ними служби.

Положенням, чітко визначено, що датою постановки на квартирний облік вважається день, коли було винесено рішення житловою комісією військової частини про прийняття на квартирний облік, а всі питання, пов'язані із забезпеченням жилою площею військовослужбовців, мають вирішуватися за місцем проходження ними служби. На кожного військовослужбовця, взятого на квартирний облік, оформляється облікова справа, у якій знаходяться необхідні документи: рапорт про прийняття на квартирний облік, довідка з місця проживання про склад сім'ї та прописку, довідка про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи. Інші документи, при потребі, житлові комісії самі запитують через командирів військових частин у відповідних державних органів, установ, організацій. Аналогічні положення містяться й у Правилах обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984р. №470.

Наказом Міністра оборони України від 6.10.2006р. за №577 затверджено Інструкцію про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень. На підставі даного наказу №577 наказ Міністра оборони України від 3.02.1995р. №20 втратив чинність.

Надалі, наказ Міністра оборони України №577 втратив чинність на підставі наказу Міністерства оборони України від 30.11.2011р. №737 «Про затвердження Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями».

Наказ Міністерства оборони України від 30.11.2011р. №737 втратив чинність на підставі наказу Міністерства оборони України від 31.07.2018р. №380 «Про затвердження Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями» (надалі - Інструкція №380).

Відповідно ст.12 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» Кабінет Міністрів України постановою від 3.08.2006р. за №1081 «Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями» (надалі - Порядок №1081) затвердив порядок, який визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей.

Згідно з п.3 даного Порядку військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання. Забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання провадиться шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла.

Відповідно до п.4 Порядку №1081 центральні органи виконавчої влади, які здійснюють керівництво Збройними Силами, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями, правоохоронні органи спеціального призначення, Держспецтрансслужба та Держспецзв'язку, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, видають нормативно-правові акти з питань забезпечення військовослужбовців житлом.

Порядком №1081 визначено чіткий алгоритм обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, надання житлових приміщень для постійного проживання. Облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.

Приписи п.23 Порядку №1081 визначають, що для зарахування на облік військовослужбовець подає рапорт на ім'я безпосереднього командира (начальника).

Пунктом 24 Порядку №1081 встановлено, що військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини.

У рішенні зазначаються дата зарахування на облік, склад сім'ї, підстави для зарахування на облік, вид черговості (загальна черга, в першу чергу, поза чергою), а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, а в разі відмови в зарахуванні на облік - підстави відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.

Датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією військової частини винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік.

Військовослужбовці, зараховані на облік, заносяться до книги обліку осіб, що перебувають в черзі на одержання житла.

Військовослужбовці зараховуються на облік незалежно від тривалості проживання у даному населеному пункті.

Положеннями п.29 Порядку передбачено, що військовослужбовці, які перебувають на обліку при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі розформування військової частини - у військовому комісаріаті і квартирно-експлуатаційному органі та користуються правом позачергового одержання житла.

Пунктом 32 Порядку №1081 передбачено, що черговість надання житла визначається за часом зарахування на облік (включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлового приміщення).

Порядок передбачає також і випадки, коли військовослужбовці знімаються з обліку, а саме у разі: 1) поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; 2) засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; 3) звільнення з військової служби за службовою невідповідністю у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; 4) подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; 5) в інших випадках, передбачених законодавством (пункт 30 Порядку).

Аналізуючи вищевказані норми законодавства, судова колегія зазначає, що військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їх сімей мають право на отримання житла, а, отже, і на залишення на обліку до отримання ними житла, в тому числі і у разі звільнення в запас чи відставку, крім випадків, передбачених пунктом 30 Порядку.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 17 березня 2020р. у справі №487/5835/17, від 1 квітня 2020р. у справі №638/5769/18, від 8 квітня 2020р. у справі №683/2197/18, від 19 травня 2020р. у справі №683/2198/18 та від 24 вересня 2021р. у справі №748/303/20.

При цьому, з метою вдосконалення забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями наказом Міністерства оборони України за №380 від 31.07.2018р. затверджено Інструкцію з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями (надалі - Інструкція №380).

Так, Інструкція №380 визначає зміст та методику забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців Збройних Сил України (крім військовослужбовців строкової служби), а також осіб, звільнених в запас або відставку, що залишилися перебувати після звільнення з військової служби на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, та членів їх сімей, у тому числі членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), зникли безвісти під час проходження військової служби, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов.

Приписами п.1 р.VІ Інструкції №380 визначено, що житловими приміщеннями для постійного проживання забезпечуються військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до вимог ст.12 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» набули права та не забезпечувалися постійним житлом протягом усього часу проходження військової служби і мають календарну вислугу на військовій службі 20 років і більше, зареєстровані в населеному пункті дислокації військової частини, в якій військовослужбовець проходить службу та перебуває на відповідному обліку.

Положеннями п.6 р.І Інструкції №380 передбачено, що військовослужбовці та члени їх сімей до одержання ними жилого приміщення для постійного проживання мають право зареєструватися у військовій частині за її місцезнаходженням.

Пунктом 1 р. ІІ Інструкції №380 визначено що, для ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, надання та використання службової жилої площі, обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою житловою площею), ведення оперативного обліку службових житлових приміщень в апараті Міноборони, в Генеральному штабі Збройних Сил України, у інших органах військового управління та військових частинах, вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройних Сил України, а також у військових прокуратурах утворюються житлові комісії.

Основною формою роботи житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) є засідання (збори). Засідання (збори) є правочинними, якщо на них присутні більше ніж 2/3 членів комісії. Рішення приймається відкритим голосуванням за умови 50 % загальної кількості членів житлової комісії плюс 1 голос. (п.4 Розділу ІІ Інструкції № 380).

У відповідності до п.7,8 р.ІІ Інструкції №380, житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) має право приймати рішення, серед іншого, щодо зміни дати зарахування (перебування) на обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання.

Рішення житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) оформлюється протоколом (додаток 4), підписується членами комісії, які були присутні на засіданні житлової комісії, та протягом двадцяти робочих днів затверджується командиром військової частини та оголошується в наказі.

Згідно п.16 р.VI Інструкції №380, житлові комісії військових частин (об'єднані житлові комісії) щороку проводять інвентаризацію облікових справ військовослужбовців та членів їх сімей, що перебувають на обліку, під час якої перевіряються житлові умови (за необхідності), а також оновлюються документи, що містяться в облікових справах.

Аналізуючи вищевказані норми законодавства, судова колегія зазначає, що військовослужбовці мають право на забезпечення їх та членів їх сімей жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення. Для реалізації такими особами зазначеного права необхідним є їх перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.

Підпунктом 1 пункту 15 розділу II Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984р. №470 (надалі - Правила) передбачено, що на квартирний облік беруться потребуючі поліпшення житлових умов громадяни, які постійно проживають, а також мають реєстрацію місця проживання у даному населеному пункті.

Пунктом 20 розділу II Правил громадяни беруться на квартирний облік:

- за місцем проживання - рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної у місті, селищної, сільської Ради народних депутатів;

- за місцем роботи - спільним рішенням адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і відповідного профспілкового комітету. При цьому беруться до уваги рекомендації трудового колективу.

Рішення щодо взяття на квартирний облік повинно бути винесене у місячний строк з дня подання громадянином необхідних документів.

Якщо на розгляд виконавчого комітету місцевої Ради або адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і профспілкового комітету буде внесено пропозицію про відмову у взятті на облік, на засідання вказаних органів запрошується заявник.

Положеннями п.21 розділу II Правил, передбачено, що у рішенні виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів або у спільному рішенні адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і профспілкового комітету, які розглядали заяви громадян, вказуються дата взяття на облік, склад сім'ї, підстава для взяття на облік, вид черговості надання жилих приміщень (загальна черга, в першу чергу), а при відмові у взятті на облік - підстава відмови.

Рішення про взяття громадян на квартирний облік за місцем роботи затверджується виконавчим комітетом місцевої Ради народних депутатів, на території якої знаходиться відповідне підприємство, установа, організація.

Про прийняте рішення виконавчий комітет місцевої Ради, адміністрація підприємства, установи, організації направляють заявникові письмову відповідь з повідомленням відповідно дати взяття на облік, виду і номера черги або підстави відмови у задоволенні заяви.

Положеннями п.25 розділу II Правил передбачено, що виконавчі комітети місцевих Рад народних депутатів, підприємства, установи, організації щороку в період з 1 жовтня по 31 грудня проводять перереєстрацію громадян, які перебувають на квартирному обліку, в ході якої перевіряються їх облікові дані. Виявлені зміни вносяться в облікові справи громадян і книгу обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилих приміщень. Зміни з питань, що належать до компетенції виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів, адміністрації підприємства, установи, організації (органу громадської організації) і профспілкового комітету, провадяться після прийняття рішень цими органами. Про внесені зміни заінтересованим особам направляється письмове повідомлення.

Приписами п.28 розділу II Правил визначено, що зняття з квартирного обліку та виключення із списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік (включення до вказаного списку).

Як вбачається із матеріалів справи, що позивачка звернулася в суд із позовом, в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення засідання житлової комісії штабу та управління ІНФОРМАЦІЯ_1 від 6.02.2008р., оформленого протоколом №1 від 6.02.2008р. в частині зняття з квартирного обліку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який перебував на обліку (черзі) осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання (перебування у списках військовослужбовців, що потребують покращення житлових умов на загальних підставах) з 10.03.1994р..

Як вже зазначалось вище, що для всебічного повного та об'єктивного розгляду даної справи, судовою колегією ухвалами П'ятого апеляційного адміністративного суду витребовувались від ОСОБА_1 , ВЧ НОМЕР_1 , Об'єднаної житлової комісії військової частини НОМЕР_1 , Одеського квартирно-експлуатаційного управління, Приморської РА ОМР відповідні пояснення та належні докази на їх підтвердження. Разом з цим, судова колегія витребувала у Приморської РА ОМР квартирну справу позивача.

Так, Приморською РА ОМР на ухвалу суду було надано копію квартирної справи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .. Також, сторонами по справі були надані відповідні пояснення та належні документи на підтвердження пояснень.

Дослідивши копію квартирної справи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , судовою колегією встановлено, що оскаржуване рішення засідання житлової комісії штабу та управління ІНФОРМАЦІЯ_1 від 6.02.2008р., оформленого протоколом №1 від 6.02.2008р., взагалі відсутнє в наданих матеріалах.

При цьому, відповідно до протоколу №12 від 28.10.2005р. засідання житлової комісії штабу та управління Південного оперативного командування військової частини НОМЕР_1 полковник ОСОБА_2 , а також члени його сім'ї, ОСОБА_1 , 1960р.н., як його дружина та їхній син ОСОБА_3 , 1984р.н., отримали службову квартиру АДРЕСА_1 згідно списків загальної черги, як оперативному черговому.

Апеляційний суд звертає увагу на те, що в матеріалах справи та в матеріалах квартирної справи взагалі відсутні будь-які докази того, що з моменту постановки ОСОБА_2 та його родини на квартирний облік (10.03.1994р), він цікавився черговістю на квартиру та станом документів у його квартирній справі, тобто зайняв пасивну поведінку.

Крім того, судова колегія вважає, що позивачу та його дружині було достеменно відомо про те, що житлові комісії військових частин (об'єднані житлові комісії) щороку проводять інвентаризацію облікових справ військовослужбовців та членів їх сімей, що перебувають на обліку, під час якої перевіряються житлові умови (за необхідності), а також оновлюються документи, що містяться в облікових справах.

При цьому, судова колегія вважає, що переатестація військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, проводиться за участю особи, яка претендує на отримання квартири, утримання ж від такої участі або ж ігнорування нівелює відповідальність за прийняті в подальшому рішення суб'єкта владних повноважень, та є відповідним волевиявленням особи, яка знаходиться на квартирному обліку.

Отже, судова колегія вважає, що особа, яка знаходиться на квартирному обліку, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися про свою черговість на квартиру та стан документів у квартирній справі. При цьому, добросовісно користуватися належними їй правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Зважаючи на вищевикладене, судова колегія вважає, що байдужа поведінка особи, яка знаходиться на квартирному обліку, що виявляється, зокрема, у не заінтересованості отримання інформації щодо своєї черговості на квартирному обліку, не повинна схвалюватися судовою практикою.

Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010р., заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Виходячи з наведеного, судова колегія дійшла висновку, що вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції на ці обставини уваги не звернув, належної оцінки не дав, та дійшов помилкового висновку про задоволення позовних вимог, а тому вважає за необхідне рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти по справі нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246,315,317 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 - задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 травня 2024р. - скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Об'єднаної житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: І.О. Турецька

Л.П. Шеметенко