12 грудня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/5240/24
Суддя Кіровоградського окружний адміністративний суду Притула К.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ: 20632802, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить визнати незаконною бездіяльність відповідача у наданні в 2024 році пільг у вигляді 50 - відсоткової знижки оплат за житло та за комунальні послуги та зобов'язати відповідача, в 20 - денний термін після набрання законної сили рішення суду, надати пільги у вигляді 50- відсоткової знижки оплат за житло та за комунальні послуги.
Позовні вимоги мотивовані тим, що йому, як пенсіонеру МВС України, відповідно до Закону України «Про міліцію», з 01.04.2011 року мені надана пільга у вигляді 50 - відсоткової знижки на оплату житла та комунальних послуг. Зазначає, що оскільки пільги у вигляді 50 - відсоткової знижки на оплати житла та комунальних послуг йому були надані в 2011 році на підставі Закону України «Про міліцію», а тому вважає, що вони є законними та безспірними. Також зазначає, що 04.02.2013 МСЕК надало йому третю групу інвалідності в зв'язку з захворюванням пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ, безстроково і встановило 40% втрати професійної працездатності. В 2015 році набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію» в якому не були визначені вищевказані пільги для пенсіонерів та інвалідів органів внутрішніх справ, що і було використано відповідачем при відмові в призначенні вищевказаних пільгу 2024 році. Вважає відмову мені у призначенні пільг незаконною та такою, що порушує його конституційні права на соціальний захист.
Ухвалою суду від 09 серпня 2024 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
На виконання ухвали суду від 19 серпня 2024 року на адресу суду від позивача надійшла заява про усунення недолік позовної заяви разом з квитанцією про оплату судового збору.
Ухвалою суду від 21 серпня 2024 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання відзиву на позов (у разі заперечення проти позову) протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
28.08.2024 (№ 22131/24) до суду надійшов відзив на позовну заяву від Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області в якому відповідач проти позову заперечує та просить відмовити у задоволенні позову. Так, відповідачем зазначено, що постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2022 року № 1041 «Деякі питання надання житлових субсідій та пільг на оплату житлово комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України» визначено, що з 01 жовтня 2022 року виплату, а з 01 грудня 2022 року призначення житлових субсідій та пільг на оплату житлово комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу забезпечує Пенсійний фонд України. Відповідно до п. 6 Порядку надання пільг на оплату житлово комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року № 373 «Деякі питання надання пільг на оплату житлово комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі» (далі Порядок № 373), органи Пенсійного фонду України здійснюють нарахування пільг із січня 2023 року. Пунктом 3-1 Порядку № 373 передбачено, що із січня 2023 рок пільги на оплату житлово комунальних послуг надаються виключно у грошовій формі органами Пенсійного фонду України. Статтею 2 Закону України «Про міліцію» від 20 грудня 1990 року № 565 - XII було передбачено, що Держава гарантує працівникам міліції соціальний захист. Працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-ти процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива. Вказаний Закон втратив чинність на підставі Закону України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року № 580 VII, у зв'язку із чим, позивач не має права на зазначену пільгу.
04.09.2024 (вх.№ 22613/24) до суду надійшла відповідь на відзив позивача, в якому наведені підстави для задоволення позову, аналогічні тим, що зазначені у позовній заяві.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , з 2011 року є пенсіонером органів внутрішніх справ та згідно довідки Відділу фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Кіровоградській області від 01.04.2011 № 90110090 йому та членам його сім'ї було надано право на 50% знижку по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива згідно Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990 року. Довідка видана за місцем надання пільг довічно (а.с.9).
05.06.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пільг.
Листом від 18.07.2024 за № 1100-0201-8/47803 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило позивачу наступне. За результатами розгляду заяви рішенням від 21.06.2024 № 1270539112-2024-1 відмовлено в призначенні пільг, так як відповідно до пункту 5 статті 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі Закон № 2011) 50-відсоткова знижка плати на користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ. електрична, теплова енергія та інші послуги) в жилих будинках усіх форм власності в межах встановлених норм, передбачених законодавством надається особам, звільненим з військової служби, які стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби, та членам їх сімей, які перебувають на їх утриманні. Виходячи з наведеної норми Закону № 2011 позивач не має права на користування пільгою, як особа з інвалідністю, оскільки його захворювання пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Не погодившись з діями відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Відповідно до частини четвертої статті 22 Закону України «Про міліцію» від 20 грудня 1990 року №565-XII (далі - Закон №565-XII), в редакції, чинній на час призначення позивачу спірної пільги, працівникам міліції та членам їх сімей надається 50 % знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива.
Згідно з частиною шостою цієї ж статті за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом.
Постановою КМУ від 04.06.2015 року №389 затверджено Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї, яким передбачено механізм реалізації права на отримання певного виду пільг в залежності від середньомісячного сукупного доходу сім'ї, осіб які мають право на пільги згідно закону. Дія цього Порядку у редакції від 04.06.2015 року поширювалась на осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно ЗУ «Про міліцію».
Пунктом 3 цього Порядку було передбачено, що пільги, зазначені у пункті 1 цього порядку, надавались за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам за умови, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу.
Відповідно до п. 8. Порядку пільговики, до сукупного доходу сім'ї яких входять доходи, визначені пунктом 5 цього Порядку (крім пенсії та соціальної допомоги), або до складу сім'ї яких входять працездатні особи, подають до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення декларацію про доходи сім'ї пільговика за формою згідно з додатком, а також довідки про доходи свої та членів сім'ї (крім довідок про розмір пенсії та соціальної допомоги) за шість місяців, що передують місяцю звернення, або документи, що підтверджують відсутність доходів за такий період.
У разі неподання документів, передбачених абзацом першим цього пункту, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє пільговика про необхідність подання відповідних документів для визначення права на отримання пільг.
Позивачем до матеріалів справи не додано будь яких доказів того, що він звертався до управління соціального захисту населення з декларацією про доходи сім'ї, а також надавав довідки про доходи свої та членів сім'ї (крім довідок про розмір пенсії та соціальної допомоги) за шість місяців, що передують місяцю звернення, або документи, що підтверджують відсутність доходів за такий період. Не було надано до суду і доказів того, що йому було припинено саме з 2015 року застосування 50 % знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива.
Правовий і соціальний захист працівників міліції та їх пенсійне забезпечення врегульовано ЗУ «Про міліцію» від 20.12.1990 р. № 565-XII, ч. 1, 2 ст. 22 якого передбачено, що держава гарантує працівникам міліції соціальний захист. Працівники міліції користуються пільгами при розподілі житла, встановленні квартирних телефонів, влаштуванні дітей у дошкільні заклади, вирішенні інших питань соціально-побутового забезпечення у порядку, передбаченому законодавством України.
Чинною на час призначення позивачу спірної пільги редакцією ЗУ «Про міліцію» передбачено, що працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива. За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом.
З 7 листопада 2015 року у зв'язку з набуттям чинності ЗУ «Про Національну поліцію» втратив чинність ЗУ «Про міліцію», а стаття 22, відповідно до якої позивач до прийняття ЗУ «Про Національну поліцію» мав право на 50-відсоткову знижку по сплаті за користування житлом та комунальними послугами, за паливо викладена в іншій редакції і не містить посилань на пільги, що були встановлені раніше, а містить основні повноваження керівника поліції.
Таким чином, у період з часу призначення позивачу пільги та до набуття чинності ЗУ «Про Національну поліцію» чинним законодавством встановлювалось право певного кола осіб, в тому числі і позивача, відповідно до Закону України «Про міліцію» на отримання 50-відсоткової знижки по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива.
Абзацами 2 та 3 пункту 15 Прикінцевих та Перехідних положень ЗУ «Про Національну поліцію» (доповнено згідно із Законом № 900-VІІІ від 23.12.2015 року) встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб, але ЗУ «Про Національну поліцію» не містить норм, які б передбачали таку пільгу, як 50-відсоткова знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг не тільки для колишніх міліціонерів, а й для тих, які виходять на пенсію після вступу цього закону в силу.
Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини Рішення від 3 жовтня 1997 року № 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України зазначив, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового правового акту, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.
Враховуючи те, що останнім у часі є ЗУ «Про Національну поліцію», в якому у прикінцевих та перехідних положеннях встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, які передбачені ЗУ «Про Національну поліцію», тому пріоритетними в даному випадку є положення саме цього Закону.
За таких підстав, суд вважає, що відповідач, відмовляючи позивачу у наданні пільги, як пенсіонеру МВС України, у вигляді 50 % знижки по оплаті жилої площі, комунальних послуг, палива та електроенергії, діяв на підставі та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 20 лютого 2018 року по справі №484/655/16-а, від 17 квітня 2018 року по справі №243/4524/16-а, від 19 березня 2019 року по справі №183/7517/15 (2-а/183/13/16), від 20 березня 2019 року по справі №367/6940/16-а та від 15 травня 2019 року по справі №159/1783/16-а, від 09 квітня 2020 року по справі №524/5284/16-а, від 16 березня 2021 року по справі №826/1792/18.
Крім того, слід зауважити, що встановлені діючим законодавством пільги не є довічними, як про це зазначає позивач, а залежать від конкретних положень чинного законодавства, яке визначає, чи надаються пільги певній категорії осіб чи ні. Не можна вважати пільги і досягнутою соціальною гарантією, яку забороняється звужувати за нормами Конституції України, оскільки пільги безпосередньо пов'язані із правовим статусом певної особи, а не із досягненням особою певних соціальних гарантій, як, наприклад, набуття права на призначення пенсії чи її перерахунок, яких особу неможливо позбавити наступними змінами в законодавстві. Тобто при зміні правового статусу працівника міліції (поліції) шляхом позбавлення їх певних пільг, такі пільги перестають надаватись всім особам цієї категорії, а не тільки тим, хто стане міліціонером (поліцейським) в майбутньому.
Суд вважає, що за викладених обставин підстави для задоволення позову відсутні.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що підстави для задоволення позову - відсутні.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.
На підставі вище зазначеного суд відмовляє в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. 9,72-90,242-246,250,255,295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ: 20632802, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. ПРИТУЛА