Рішення від 11.12.2024 по справі 340/5146/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/5146/24

Суддя Кіровоградського окружний адміністративний суду Притула К.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області код ЄДРПОУ: 20632802 щодо не включення для обчислення пенсії сум заробітної плати (доходу) за періоди роботи у російській федерації згідно записів у трудовій книжці ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР НОМЕР_1 та двох довідок від 11.11.2020 року б/н про заробітну плату.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області код ЄДРПОУ: 20632802 провести з дати призначення Позивачу пенсії перерахунок призначеної ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР НОМЕР_1 ) пенсії за віком, для обчислення якої врахувати суми заробітної плати (доходу), вказані у двох довідках про доходи від 11.11.2020 року б/н, за періоди роботи у російській федерації згідно записів у трудовій книжці ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області код ЄДРПОУ: 20632802 провести ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕРНІ ) виплату недоплачених сум пенсії;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 гри.

В обґрунтування позовних вимог вказано про те, що відповідачем неправомірно відмовлено у включенні для обчислення пенсії сум заробітної плати (доходу) за періоди роботи у Російській федерації згідно записів у трудовій книжці ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР НОМЕР_1 та двох довідок від 11.11.2020 року б/н про заробітну плату. Вважає дані дії протиправними та просить позов задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2024 року відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву (а.с.18).

19.08.2024 (21624/24) до суду Головним управлінням Пенсійного фонду України у Кіровоградській області надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що позовні вимоги не визнаються та просять відмовити в їх задоволенні. В обґрунтування заперечення проти позовних вимог вказує, що подане позивачем звернення-запит у довільній формі, проте не є тим документом, на підставі яких головне управління розглядає питання про перерахунок пенсії, оскільки орган Пенсійного фонду може прийняти певне рішення щодо призначення (перерахунку) чи відмови лише після надходження заяви встановленого зразка з усіма необхідними документами.

При обчисленні розміру пенсії зазначені Довідки не враховано, оскільки на час звернення за призначенням пенсії, первинними документами бухгалтерського обліку вони не підтверджені.

Окрім того, у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану, Акціонерним товариством “Укрпошта» з 24.02.2022 припинено приймання всіх видів міжнародних поштових відправлень призначенням до Російської Федерації та Республіки Білорусь.

Відтак, на даний час не вбачається за можливе надіслати відповідний запит до Пенсійного фонду Російської Федерації про підтвердження в установленому порядку первинними документами вказаних вище Довідок та проведення обчислення розміру пенсії з їх урахуванням.

Також, зазначає, що позивачем порушено строки звернення до суду. (а.с.20-23).

З огляду на вказане, виходячи з положень п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до висновку про можливість розгляду даної адміністративної справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши подані представниками сторін пояснення, документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом № НОМЕР_2 від 05.04.2011 (а.с.5-6).

Судом встановлено, що 17.03.2022 до головного управління позивачем подано заяву про призначення пенсії за віком відповідно до Закону, яку розглянуто за принципом екстериторіальності головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, рішенням якого від 31.03.2022 № 11950001062 гр. ОСОБА_1 призначено пенсію за віком з 07.01.2022.

До заяви про призначення пенсії позивачем було надано, зокрема, довідки про заробітну від 11.11.2020 № б/н, видані управлінням Міністерства внутрішніх справ по Західному адміністративному округу головного управління Міністерства внутрішніх справ Росії по м. Москві, з серпня 1984 року по березень 1992 року.

Однак, при обчисленні розмір пенсії зазначені довідки не враховано.

Позивач через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії із врахуванням довідок про доходи від 11.11.2020 року б/н, за періоди роботи у Російській федерації згідно записів у трудовій книжці ОСОБА_1 .

19.03.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області листом за № 3197-2680/М-02/8-1100/24 повідомило позивача про відмову у здійсненні перерахунку. Зазначивши, що при обчисленні розміру пенсії довідки про заробітну від 11.11.2020 №-б/н, видані управлінням Міністерства внутрішніх справ по Західному адміністративному округу головного управління Міністерства внутрішніх справ Росії по м. Москві, з серпня 1984 року по березень 1992 року не враховано, оскільки на час звернення за призначенням пенсії, первинними документами бухгалтерського обліку вони не підтверджені.

Окрім того, у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану. Акціонерним товариством "Укрпошта'' з 24.02.2022 припинено приймання всіх видів міжнародних поштових відправлень призначенням до Російської Федерації та Республіки Білорусь.

Відтак, наданий час не вбачається за можливе надіслати відповідний запит до Пенсійного фонду Російської Федерації про підтвердження в установленому порядку первинними документами вказаних вище Довідок та проведення обчислення розміру пенсії з їх урахуванням.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03.05.1996, ратифікована Законом України від 14.09.2006 № 137-V, яка набрала чинності з 01.02.2007, визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (п. 23 ч. I). Ратифікувавши вказану Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов'язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині I Хартії.

Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.

Відповідно до статті 19 Закону України «Про міжнародні договори України» чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства і застосовуються у порядку, передбаченому для норм національного законодавства. Якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.

Як передбачено частиною другою статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.

Одним із міжнародних договорів з питань пенсійного забезпечення, який підписала Україна, стала багатостороння Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, зобов'язання за якою взяли на себе дев'ять держав - учасниць СНД, в тому числі Україна та російська федерація (далі - Угода).

Ця Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав - учасниць Угоди (стаття 5 Угоди).

Відповідно до статті 1 Угоди пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць цієї Угоди та членів їхніх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.

Статтею 6 Угоди встановлено, що призначення пенсій громадянам держав - учасниць Угоди проводиться за місцем проживання. Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою. Обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.

Відповідно до статті 7 Угоди при переселенні пенсіонера в межах держав - учасниць Угоди виплата пенсії за попереднім місцем проживання припиняється, якщо пенсія того ж виду передбачена законодавством держави за новим місцем проживання пенсіонера.

Розмір пенсії переглядається відповідно до законодавства держави - учасниці Угоди за новим місцем проживання пенсіонера з дотриманням умов, передбачених пунктом 3 статті 6 цієї Угоди.

Статтею 8 Угоди встановлено, що органи, що здійснюють пенсійне забезпечення в державах - учасницях Угоди, співпрацюють між собою у порядку, який визначається угодою між їхніми центральними органами.

Відповідно до статті 13 Угоди кожний учасник цієї Угоди може вийти з неї, направивши відповідне письмове повідомлення депозитарію. Дія Угоди стосовно цього учасника припиняється після закінчення шести місяців з дня отримання депозитарієм такого повідомлення.

Пенсійні права громадян держав-учасниць Співдружності, що виникли відповідно до положень цієї Угоди, не втрачають своєї сили і в разі виходу із Угоди держави-учасниці, на території якої вони проживають.

Постановою від 29.11.2022 № 1328 Кабінет Міністрів України постановив вийти з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, вчиненої 13.03.1992 у м. Москві. Міністерству закордонних справ в установленому порядку повідомити депозитарію про вихід з Угоди, зазначеної в пункті 1 цієї постанови.

Таким чином, Угода припинилася через шість місяців з дня отримання депозитарієм повідомлення України про вихід з угоди, що сталося не раніше, ніж 30.05.2023.

Однак, не зважаючи на вихід України з Угоди, пенсійні права громадян держав-учасниць Співдружності, що виникли відповідно до положень цієї Угоди, не втрачають своєї сили і в разі виходу із Угоди держави-учасниці, на території якої вони проживають (ст. 13 Угоди).

Отже, положення відповідного міжнародного договору розповсюджується на питання пов'язані із призначенням пенсії, зарахуванням періодів роботи на території інших держав до страхового стажу тощо.

У Рішенні від 09.02.1999 № 1-рп/99 Конституційний Суд України зазначив, що за загальновизнаним принципом права, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Суд звертає увагу на те, що чинним на час виникнення спірних правовідносин міжнародним договором - Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 - встановлено, що призначення пенсій громадянам держав - учасниць Угоди проводиться за місцем проживання особи, при цьому, при переселенні пенсіонера в межах держав - учасниць Угоди виплата пенсії за попереднім місцем проживання припиняється, для встановлення права особи на пенсію органи, що здійснюють пенсійне забезпечення в державах - учасницях Угоди, зобов'язані співпрацювати між собою.

Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок № 22-1), який застосовується Судом у редакції, що була чинною на час звернення позивача із заявою про призначення пенсії (17.03.2022).

Відповідно до пункту 1.1 Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Суд звертає свою увагу на те, що позивачем разом з заявою про перерахунок пенсії було надано до відповідача архівну довідки від 10.11.2020 № 06/7-309 про роботу в російській федерації з 06.08.1984 по 01.04.1992 та дві довідки від 11.11.2020 №б/н про заробітку плату (а.с.10-12).

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

За таких обставин посилання відповідача на відсутність підтвердження первинними документами бухгалтерського обліку з російської федерації не відповідає вимогам закону і не може слугувати підставою для відмови у перерахунку пенсії за віком відповідно Закону №1058-ІV.

Суд бере до уваги, що в Україні введено воєнний стан. Акціонерне товариство «Укрпошта» з 24.02.2022 тимчасово припинило приймання всіх видів міжнародних поштових відправлень з призначенням до російської федерації, тому позивач не може з об'єктивних причин надіслати до компетентного органу російської федерації відповідний запит та отримати підтвердження виплати чи припинення виплати пенсії органами Пенсійного фонду російської федерації.

З огляду на вище викладене, відсутність інформації про підтвердження первинними документами бухгалтерського обліку з російської федерації, території держав-учасниць Угоди не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії пенсіонера.

Стосовно посилання відповідача на те, що позивачем не дотримано будь-які вимоги щодо наявності або форми документів, які подаються для проведення перерахунку, їх недостатності або невідповідності, суд зазначає наступне.

Суб'єкт владних повноважень не може на власний розсуд втручатись у реалізацію особою свого права на пенсійне забезпечення та впливати на його волевиявлення з мотивів доцільності або недоцільності вчинення певних дій.

У разі подання особою, яка має на це право, заяви з вимогою про вчинення на її користь перерахунку або інших дій, які пенсійний орган повинен розглянути/вирішити/вчинити (по суті), орган влади не має права відмовляти, керуючись при цьому мотивами доцільності або недоцільності.

Якщо суб'єкт владних повноважень вважає вимоги особи такими, що задоволенню не підлягають, він повинен навести чіткі, визначені законодавством підстави для відмови у задоволенні вимог та прийняти рішення про відмову, а не посилатись на будь-які оціночні судження або гіпотетичні розрахунки, викладаючи свої висновки у формі роз'яснення чи рекомендацій.

Щодо строку перерахунку пенсії, суд зазначає, що відповідно до ч.4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Судом встановлено, що відповідні довідки відповідачем було не враховано під час подачі заяви про призначення пенсії 17.03.2022, тому перерахунок і виплату пенсії позивачу слід здійснити з вказаної дати.

Таким чином, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на задоволення позову, на користь позивачки слід стягнути витрати на сплату судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, який прийняв незаконне рішення.

Керуючись ст.ст. 77, 139, 246, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ

Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802, 25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7А) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області щодо не включення для обчислення пенсії сум заробітної плати (доходу) за періоди роботи у російській федерації згідно записів у трудовій книжці ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) та двох довідок від 11.11.2020 року б/н про заробітну плату.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ: 20632802) провести з 17.03.2022 перерахунок призначеної ОСОБА_1 (РНОКП: НОМЕР_3 ) пенсії за віком, для обчислення якої врахувати суми заробітної плати (доходу), вказані у двох довідках про доходи від 11.11.2020 року б/н, за періоди роботи у російській федерації згідно записів у трудовій книжці ОСОБА_1 та виплатити недоплачену суму пенсії.

Присудити на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області судовий збір у сумі 1211,20 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду К.М. ПРИТУЛА