11 грудня 2024 рокум. Ужгород№ 260/6416/24
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, 52, код ЄДРПОУ ВП 44106694) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу, -
07 жовтня 2024 року Головне управління ДПС у Закарпатській області звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , якою просить стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що має реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , податковий боргу розмірі 13 126,61 грн, у т.ч. пеня в розмірі 10 529,41 грн за платежем 30 14060100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)».
14 жовтня 2024 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
1. Позиції сторін.
Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що у Відповідача наявний податковий борг у розмірі 13 126,61 грн, у т.ч. пеня в розмірі 10 529,41 грн за платежем 30 14060100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)». Працівниками контролюючого органу проведено камеральні перевірки дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності сплати податку додану вартість, перевірки поданої звітності з податку додану вартість Відповідачем. За наслідками проведених перевірок складено акти перевірки та прийнято податкові повідомлення - рішення. Відповідачем не сплачено суми грошових зобов'язань, податкові повідомлення-рішення не були оскаржені ні в адміністративному, ні в судовому порядку. Відтак, податковий борг по податкових повідомленнях-рішеннях є узгодженим.
Відповідачем або уповноваженим представником відзиву на позовну заяву до суду, у строк наданий судом в ухвалі Закарпатського окружного адміністративного суду про відкриття провадження в адміністративній справі, не надано та не повідомлено суду поважні причини його ненадання.
Ухвалу суду про відкриття провадження у справі надіслано засобами поштового зв'язку та отримано відповідачем 25 жовтня 2024 року.
Відповідно до статті 162 частини 6 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
2. Обставини, встановлені судом.
Відповідно до Витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), здійснює підприємницьку діяльність за адресою: АДРЕСА_1 , (а.с. 7-8).
25 жовтня 2019 року Головним управлінням ДПС у Закарпатській області проведено камеральну перевірку з питань термінів реєстрації податкових накладних ФОП ОСОБА_1 .
За наслідками перевірки складено акт № 284/07-16-52-33/ НОМЕР_1 , (а.с. 25-26).
У зв'язку із виявленими порушеннями, позивачем винесено податкове повідомлення-рішення № 0056925233 від 25 жовтня 2019 року про застосування штрафу у розмірі 434 грн, (а.с. 27).
26 жовтня 2022 року Головним управлінням ДПС у Закарпатській області проведено камеральну перевірку поданої звітності з податку на додану вартість за березень 2019 року та серпень 2019 року ФОП ОСОБА_1 .
За наслідками перевірки складено акт № 5028/07-16-24-10/ НОМЕР_1 , (а.с. 28).
У зв'язку із виявленими порушеннями, позивачем винесено податкове повідомлення-рішення № 000/388307-16-24-10/ НОМЕР_1 від 05 грудня 2022 року про застосування штрафних санкцій у розмірі 680 грн, (а.с. 30-31).
19 лютого 2024 року Головним управлінням ДПС у Закарпатській області проведено камеральну перевірку щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість ФОП ОСОБА_1 .
За наслідками перевірки складено акт № 1829/07-16-24-10/ НОМЕР_1 , (а.с. 32-33).
У зв'язку із виявленими порушеннями, позивачем винесено податкове повідомлення-рішення № 000/2466/07-16-24-10/ НОМЕР_1 від 26 березня 2024 року про застосування штрафу у розмірі 1 483,20 грн, (а.с. 35-36).
Контролюючим органом надіслано відповідачу податкову вимогу від 02 жовтня 2014 року форми «Ф» № 79-01 про сплату боргу на загальну суму 66 287,56 грн, яку отримано 18 жовтня 2014 року, (а.с. 38).
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.
Відповідно до статті 57 пункту 57.3 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Відповідно до статті 56 пунктів 56.1, 56.2, 56.12, 56.15, 56.18 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку. У разі якщо платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, такий платник має право звернутися із скаргою про перегляд цього рішення до контролюючого органу вищого рівня. Якщо відповідно до цього Кодексу контролюючий орган самостійно визначає грошове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, такий платник податків має право на адміністративне оскарження рішень контролюючого органу протягом 30 календарних днів, що настають за днем надходження податкового повідомлення-рішення (рішення) контролюючого органу. Скарга, подана із дотриманням строків, визначених абзацом першим пункту 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою. З урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Судом встановлено, що 25 жовтня 2019 року Головним управлінням ДПС у Закарпатській області проведено камеральну перевірку з питань термінів реєстрації податкових накладних ФОП ОСОБА_1 .
За наслідками перевірки складено акт № 284/07-16-52-33/ НОМЕР_1 , (а.с. 25-26).
У зв'язку із виявленими порушеннями, позивачем винесено податкове повідомлення-рішення № 0056925233 від 25 жовтня 2019 року про застосування штрафу у розмірі 434 грн, (а.с. 27).
26 жовтня 2022 року Головним управлінням ДПС у Закарпатській області проведено камеральну перевірку поданої звітності з податку на додану вартість за березень 2019 року та серпень 2019 року ФОП ОСОБА_1 .
За наслідками перевірки складено акт № 5028/07-16-24-10/ НОМЕР_1 , (а.с. 28).
У зв'язку із виявленими порушеннями, позивачем винесено податкове повідомлення-рішення № 000/388307-16-24-10/3040210117 від 05 грудня 2022 року про застосування штрафних санкцій у розмірі 680 грн, (а.с. 30-31).
19 лютого 2024 року Головним управлінням ДПС у Закарпатській області проведено камеральну перевірку щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість ФОП ОСОБА_1 .
За наслідками перевірки складено акт № 1829/07-16-24-10/ НОМЕР_1 , (а.с. 32-33).
У зв'язку із виявленими порушеннями, позивачем винесено податкове повідомлення-рішення № 000/2466/07-16-24-10/ НОМЕР_1 від 26 березня 2024 року про застосування штрафу у розмірі 1 483,20 грн, (а.с. 35-36).
Відповідно до статті 14 пункту 14.1 підпункту 14.1.156 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Статтею 14 пунктом 14.1 підпунктом 14.1.175 ПК України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно статті 59 пункту 59.1 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до статті 14 пункту 14.1 підпункту 14.1.153 даного Кодексу податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Судом встановлено, що з метою погашення податкового боргу Контролюючим органом надіслано відповідачу податкову вимогу від 02 жовтня 2014 року форми «Ф» № 79-01 про сплату боргу на загальну суму 66 287,56 грн, яку отримано 18 жовтня 2014 року, (а.с. 38).
Згідно з підпунктом 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до підпункту 129.1.1. пункту 129.1 статті 129 ПК України нарахування пені розпочинається при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов'язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов'язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов'язання, визначеного за результатами перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов'язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 129.3.1. пункту 129.3 статті 129 ПК України нарахування пені закінчується (крім пені, передбаченої підпунктами 129.1.2, 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті): у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів на відповідний рахунок платника податків та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
Відповідно до абзацу 1 пункту 129.4. статті 129 ПК України на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, якщо її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Відповідно до підпункту 129.1.2. пункту 129.1 статті 129 ПК України нарахування пені розпочинається при нарахуванні контролюючим органом за результатами перевірки податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, у разі виявлення його заниження - на суму такого заниження, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків цього зобов'язання за відповідний податковий (звітний) період, щодо якого виявлено заниження, та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Відповідно до абзацу 2 пункту 129.4. статті 129 ПК України На суми заниження податкового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.2 та 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті, нараховується пеня за кожний календарний день заниження податкового зобов'язання, включаючи день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Контролюючим органом у відповідності до статті 129 Податкового кодексу України було проведено нарахування пені у загальній сумі 10 529,41 грн.
Вказана сума пені залишається відповідачем несплаченою.
Податковий борг відповідача у розмірі 13 126,61 грн підтверджений матеріалами справи, зокрема обліковою карткою та розрахунком податкового боргу ФОП ОСОБА_1 , (а.с. 5, 9-24).
Оскільки, суми податків є узгодженими та у встановлені законом строки до бюджету не сплачені, такі визнаються сумою податкового боргу (узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у визначений термін).
Положенням пункту 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно з пунктом 95.4 статті 95 ПК України контролюючий на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно достатті 77 частини 1 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.
Матеріалами справи та письмовими доказами, наданими позивачем доведено податковий борг відповідача у сумі 13 126,61 грн. та правомірність звернення ГУ ДПС в Закарпатській області до суду із зазначеним позовом, в зв'язку з чим вимоги позовної заяви є обґрунтованими, підтверджені належними та допустимими доказами, відповідачем не спростовані та підлягають до задоволення повністю.
Відповідно до статті 139 частини 2 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Таким чином, судові витрати по справі з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 255 КАС України, суд, -
1. Позовні вимоги Головного управління ДПС у Закарпатській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - задовольнити.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Головного управління ДПС у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, 52, код ЄДРПОУ ВП 44106694) податковий борг у розмірі 13 126,61 грн (тринадцять тисяч сто двадцять шість гривень, 61 коп.), у т.ч. пеня в розмірі 10 529,41 грн за платежем 30 14060100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)», за рахунок коштів, що належать платнику податків на праві власності, в тому числі тих, які знаходяться на рахунках у банках.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 11 грудня 2024 року.
СуддяТ.В.Скраль